Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms mēneša – 24. februārī septiņām ministrijām tika nosūtīts projekts “Dzērvenes skolām” finansēšanai no ES resursiem, kas domāti pandēmijas seku mazināšanai. Šis projekts ir pamatots ar Latvijas bioloģijas zinātnieku izstrādēm kopš 1975 g (NBD), Latvijas un ASV zinātnieku sadarbības rezultātiem 1994 -1997.g., ASV prezidenta Fonda OPIC un Pasaules Bankas ekspertu atzinuma un piešķirto ilgtermiņa kredītu 25 milj. $ dzērveņu nozares attīstībai.

Pandēmijas gaitā redzama imunitātes lielā ietekme uz vieglāku slimības gaitu, dramatiski pieaug mirstība no sirds un asinsvadu slimībām, kas vidēji ir 16 000 pers./gadā. Iespējamā pandēmijas atkārtošanās 2030. gadā ļauj vēl mums tai sagatavoties. Tāpēc senās tautu gudrības un mūsdienu zinātnes pierādījumi par speciālu dzērveņu šķirņu palīdzību pret baktēriju pielipšanu, iekaisumiem, nieru, asinsvadu slimībām un pat pret 4 vēža formām sniedz mums pamatojumu sekot gudrākām un zinošām tautām.

Ierēdņi atbildēja izvairīgi, ne pēc būtības, un nevienā ministrijā šis dokuments nenonāca līdz ministram (EM, VARAM, ZM, LM), savukārt 3 ministrijas mēneša laikā pat neatbildēja – VM, FM, IZM.

Skaidrs, ka Finanšu ministrijai grūti atbildēt, jo 1998.g. dzērveņu attīstībai sūtīto Pasaules Bankas finansējumu (25 milj.$) atņēma pašu partijas biedri - Guntara Krasta valdības finanšu ministrs Roberts Zīle - un “uzdāvināja” dažām bankām. Mēs zaudējām attīstības iespēju, ko šajā laikā paspēja Čīle ar līdzīgu “starta kapitālu”, kur tagad eksportē dzērveņu produkciju (sukādes un sulas koncentrāts) par 573 000 000 US$, pavisam 113 610 tonnas par vidējo cenu 5,05 US$/kg.

Čīles iestādītās dzērveņu platības arī latviešu zemniekiem būtu pa spējam, ja vien šeit vēl ļautu pirkt degradētos un nevienam nevajadzīgos purvus. Aprobežotie ierēdņi ministrijās joprojām iesaka zemniekiem nomāt no LVM purvus, ieguldīt milzīgas summas un lūgt Dievu, lai nepaceļ nomas maksu… Tāpēc jau Lietuvā neaudzē dzērvenes, jo tur neļauj zemniekiem pirkt purvus.

Veselības un Izglītības un zinātnes ministrijām jau sen vajadzētu padomāt par to, kāda daļa skolēnu pēc attālinātām mācībām būs spiesti palikt uz otru gadu vai bezcerīgi atpalikt, ko norādīja Eiropas Komisijas ierosinātais pētījums.

Projekta mērķi: skolu un pirmskolu iestāžu nodrošināšanai ar imūnās sistēmas un veselību uzlabojošiem 2 veidu lielogu dzērveņu produktiem (sukādes un kečupi), izmantojot optimālās dzērveņu šķirnes no ZA NBD radītās šķirņu kolekcijas un ASV tehnoloģijai un veselības mērķiem piemērotām šķirnēm.

Kā pamatojums šim projektam ir ASV valdības lēmums jau 2014. g. skolās ieviest 2 dzērveņu produktus kā pārtiku. Latvijas dzērveņu žāvējumi – sukādes 2015. gadā ieguva ekspertu atziņu kā labākas, salīdzinot ar Amerikas produktiem, un esam saņēmuši 2 Zelta medaļas – par augstu kvalitāti un tehnoloģijas jaunumu. Sukādes 1 dienai skolām un pirmskolām vajadzēs 94 tonnas, ko spēj saražot 7 tuneļa žāvētavās.

1.solis. Nostiprināt pret dabas riskiem (radiācijas salnas, austrumu vējš) unikālu – ES lielāko lielogu dzērveņu kolekciju ar 7 ASV radītām šķirnēm un 7 NBD Dr.sc. biol. Alfreda Ripas perspektīvām šķirnēm, turpināt novērot jaunus 4 klonus. Tehniskais nodrošinājums ar mūsdienu tehniku un tehnoloģiju kā demonstrācijas objektu zemniekiem un sadarbības partneriem no ES valstīm. Izstrādāt informācijas bāzi un pamatojumus paplašinātam attīstības projektam Latvijā – līdz 500 ha - līdzīgi Pasaules bankas piedāvātai kredīta līnijai $ 25 000 000 jau 1999.gadā, lai varētu sākt meklēt ES finansējumu.

2.solis. Uzcelt jaunu pētniecības un eksperimentālu ražotni 406 m2 platībā (203 000 eiro) un 400 m2 pirmapstrādes angāru 240 m2 (120 000eiro), jaunu enerģijas apgādi un nepieciešamo aparatūru (90 000 eiro - 2 tuneļa žāvētavas, kečupa eksperimentālo līnijas elementi, pirmapstrādes aparāti). Šajā ražotnē “Vērdiņi” plāns dubultot sukāžu ražošanu, ražojot līdz 6 t sukādes/mēnesī, un varēsim sākt izstrādāt 4 kečupu receptes – vienu skolēnu imunitātei, 3 receptes senioriem (sirds un asinsvadu, urīna sistēmas slimībām, palīgs pret vēzi).

3.solis. Ražotne “Pēdas” integrēti un bioloģiski audzētu ogu, augļu pārstrādei kečupā un sukādēs, izmantojot eksperimentālā ražotnē izstrādātās jaunās tehnoloģijas. Ražotne tiks izvietota 3 jau esošās ēkās ar 5 reizes lielāku kopējo platību 2000 m2, t.sk. 580 m2 saldētavas ēka ar >500 t ogu, 1430 m2 ražošanas platība, kas būs 3 reizes lielāka ražotne par plānoto 2. solī .

Ņemot vērā ierēdņu vispārīgo ignoranci pret zinātnieku idejām, skaidrs, ka vides situācijas un sociālo jautājumu risināšanai pēc pandēmijas ar šo projektu mums jāgriežas Eiropas Komisijā un jāatgādina ASV Zemkopības departamentam, kā šeit sacūkoja labi domāto ASV politisko palīdzību vienīgajā dzīvotspējīgā projektā “Ag Link Baltia”. Savukārt Pasaules Bankā jānoskaidro, kādi pamatojumi Latvijas valdībai bija, kad tā PB piedāvāto 25 milj. kredīta līniju “Jauno lauksaimniecības nozaru attīstībai” atdeva “Parex” un citām bankrotējušām bankām.

Pārpublicēts no Facebook.

Novērtē šo rakstu:

55
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

21

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoPubliskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24. februārī centrs izdeva Satversmē nostiprinātās komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanas oficiālos vietvārdos ieteikumus, nosūtīja ieteikumus visām pašvaldībām, tajā skaitā Jūsu domei. Oficiālu domes atbildi centrs nav saņēmis.
Lasīt visu...

21

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

FotoAr pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto, taču, lai tā izdotos:
Lasīt visu...

6

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoCienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs) ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...

Foto

Ja mēs jautātu Jēzum pašam: "Skolotāj, kas ir ģimene?", mēs visdrīzāk saņemtu atbildi: "Kā ir rakstīts Dieva vārdā? Kā tu tur lasi?"

Mīļie draugi no Latvijas...

Foto

Atkal mani pārprot un nomelno!

Neprecīza ziņa par Latvijas Republikas Saeimas 2022.gada 14.jūlija grozījumiem Izglītības likumā ir radījusi satraukumu sociālajos tīklos un sabiedrībā. Ir pat parādījušies...

Foto

Skumji, ļoti skumji: atklāta vēstule sabiedrībai!

Jūs ziemā salsiet! Un daudzi arī nosals līdz nāvei! Bet "vietvalžiem" par to ir nospļauties, jo viņi būs siltumā un...

Foto

Kad Egils padzirdēja par „hūti”

Ar novēlošanos... bet vēlētos tomēr ieviest skaidrību tajā slavenajā "nācijas tēva" šmucē, kur viņš Gunāra Astras pieminekļa atklāšanā, ieskanoties valsts himnai,...

Foto

Par kartupeļiem un kolorado kāpuriem

Nenocietos un dažu Facebook lasīto rakstu iespaidā nolēmu izteikties sakarā ar valsts iekārtām, kuras esmu piedzīvojis un kurās ir dzīvojuši daudzi. Ak,...

Foto

Par sīkumiem, par bērnu audzināšanu

Es pelnu maizi, darbojoties tūrisma jomā. Ir forši, jo darbs ir brīvā dabā un ap Pāvilostu. Daru to nu jau 22...