Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Kā tērējam. Militāri politisks apskats

Ex-seržants (lit.pseidonīms)
06.04.2014.
Komentāri (72)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Visa līdzšinējā Latvijas drošības politika tika balstīta uz NATO līguma 5.pantu. Turklāt netika pat apsvērts jautājums par to, cik efektīvs būs NATO atbildes trieciens agresoram un kādas konsekvences tas izraisīs Latvijas valstij, jo tika uzskatīts, ka NATO līgums darbojas kā 100% drošs jebkura agresora noturēšanas faktors, pēdējam apzinoties atbildes trieciena neizbēgamību.

Attiecīgi tika plānota arī NBS attīstība - neliela profesionāla armija, kas orientēta uz piedalīšanos NATO operācijās ārpus LV robežām. Pēc Krimas visiem pēkšņi šoks, un nu nenormālā steigā jāpārskata koncepcijas un plāni. Vai šādu pavērsienu bija grūti paredzēt? Pareizāk būtu teikt - nebija vēlēšanās paredzēt.

Neliels ieskats vēsturē. 1999.gada augustā toreizējais KF prezidents B. Jeļcins nosauc V.Putinu par sava amata mantinieku. Pēc nedēļas mantinieks tiek apstiprināts par valdības vadītāju. Vēl pēc mēneša Krieviju satricina dzīvojamo māju sprādzieni vairākās pilsētās. Sprādzienu sērija beidzās uzreiz pēc tam, kad Rjazaņā FDD aģenti nejauši tika pieķerti, novietojam dzīvojamās mājas pagrabā maisu ar sprāgstvielām, kas vēlāk tiek nodēvētas par cukuru un viss pasākums - par mācībām. Kaut arī terorisma aktos tika apsūdzēti Dagestānas kaujinieki, izpildītāji tā arī netika notverti.

Jau 30. septembrī sākas aktīva karadarbība Čečenijā ar Krievijas Federācijas Bruņoto spēku ienākšanu neatkarību pasludinājušajā reģionā. 2008.gada augustā tiek veikts agresijas akts pret Gruziju, kā rezultātā tika iedragāta šīs valsts teritoriāla integritāte, kas radīja nopietnu šķērsli tās uzņemšanai NATO. Pa vidu bija retorika par PSRS sabrukumu kā lielāko ģeopolitisko kļūdu un krievu tiesību pārkāpšanu Baltijā, un tas neaprobežojās tikai ar frāzēm.

Kāpēc būtu jāiedomājas, ka Kremļa saimnieks tik vienkārši izlaidīs no savas ietekmes sfēras Ukrainu, ja jau Kijevu sauc par visas Krievzemes šūpuli. Rietumu politiķiem nebija izdevīgi to redzēt, jo bija izdevīgi kontrakti, enerģētiska atkarība un labi apmaksāti amati kopuzņēmumos. Par LV politmafiju tāpat viss skaidrs. Tā kā iztiksim bez šokiem.

Un tagad pie konkrētākām lietām. No medijiem ir tapis zināms, ka AM plāno iegadāties lietotu bruņutehniku uz kāpurķēžu bāzes CVRT (Combat Vehicle Reconnaissance Tracked), kopā 120 vienības par kopējo cenu - 70 miljoni EUR, tai skaitā izlūkošanas kaujas mašīnu Scimitar, bruņotu ar 30 milimetru lielgabalu pretinieka bruņutehnikas, ieskaitot vieglos tankus, satriekšanai attālumā līdz 1500 metriem, kā arī bruņutransportierus Spartan, Samson un Samaritan.

AM medijiem skaidro: „CVRT kāpurķēžu bruņutehnika ir Latvijas apstākļiem piemērota kaujas tehnika ar ļoti augstu mobilitāti, kas neprasa attīstīt smagnēju inženiertehnisko bāzi kaujas mobilitātes nodrošināšanai. Tehnika var pārvietoties pa visiem Latvijā pieejamiem koplietošanas ceļiem, tiltiem, grāvju pārvadiem, kā arī ārpus ceļu tīkla - visur, kur nav purvs… Mašīnas iecerēts izmantot arī starptautiskajās misijās, jo līdz šim Latvijas karavīri, piemēram, Afganistānā bija spiesti izmantot aizlienētu bruņutransportu”. (LETA 05.03.2014).

Neņemos spriest par Afganistānu, bet attiecībā uz LV konkrētajā situācijā man ir savs viedoklis. Iesākumam apskatīsim „krutāko” aparātu no nosauktajiem - Scimitar (skat. FOTO 1).

Bruņas - alumīnija kompozītsakausējums 20-60mm. Pieņemot, ka ir uzstādīts pretkumulatīvais ekrāns, tad varētu būt aizsardzība pret morāli novecojušiem rokas granātmetējiem RPG-7, bet ne pret RPG-28 ar bruņu caursitamību 1000mm tērauds + dinamiskā aizsardzība. Aizsardzību pret 14,5mm bruņusitēju lodēm nodrošina priekšējās bruņas. Sānu bruņas pasargās no 7,62mm lodēm un šķembām no 105mm šāviņiem. Bruņojums - 30mm automātiskais lielgabals L21A1 RARDEN ar šaušanas ātrumu 80 šāv./min. un sākotnējo šāviņa ātrumu 1070 m/s, kas varētu nodrošināt krievu kaujas mašīnu (BMP) un bruņutransportieru (BTR) izvešanu no ierindas. Papildus tam ar lielgabalu sapārots 7,62mm ložmetējs.

Rezumējot - teorētiski „satriekt” varētu BMP un BTR. Lieta tikai tāda, ka pretinieka bruņutehnikas kolonna sastāvēs ne tikai no bruņmašīnām., bet droši var paredzēt arī KF BS pamata tankus T-90 un to jaunākās modifikācijas. Jāpiezīmē, ka ešeloni ar T-90 pavisam nesen ir manīti pie Ukrainas robežām tā dēvētajās KF BS „mācībās”.

Saskaņā ar datiem uz 2012. gadu kopējais tanku T-90 un tā modifikāciju skaits KF BS bija 1335 vienības, tai skaitā 2004.-2006. gada modifikācijas T-90A un T-90CA 438 vienības. Jāatzīmē, ka T-90A ir aprīkots ar modernu mērķēšanas iekārtu Essa, kas bāzēta uz franču firmas Thales izstrādāto termovizoru Catherine FC. Šī iekārta spēj darboties pilnīgā tumsā pie nulles redzamības un spēj noteikt kājniekus attālumā līdz 6km un bruņutehniku līdz 10km.

T-90 pamata bruņojums ir gludstobra 125mm lielgabals. Uguns vadības sistēma nodrošina smagās bruņutehnikas iznīcināšanu attālumā līdz 5km ar kustības ātrumu līdz 30km/h (izmēģinājumos 1 minūtes laikā 7 trāpījumi attālumā 1,5-2,5km ar kustības ātrumu 25km/h). Turklāt lielgabals var tikt izmantots arī vadāmo prettanku raķešu palaišanai ar lāzerstara mērķnorādi ar garantētu trāpījuma pakāpi tuvu vienam pa stāvošu vai kustīgu mērķi attālumā līdz 5km.

Tanks aprīkots ar dinamisko aizsardzību, kā arī aktīvās aizsardzības sistēmu Štora-1. Sīkāk par tanku aizsardzības sistēmām skatīt video šeit- http://pikabu.ru/story/tank_t90a_1171318

Kāds pateiks - bezcerīgi sašaut ar pārnēsājamu prettanku granātmetēju. Tā gluži nav. Piemēram, Carl Gustaf m/86 - M3 pieveic 500mm tērauda bruņas ar dinamisko aizsardzību (salīdziniet ar šeit jau pieminēto krievu RPG-28), turklāt pa vienu un to pašu mērķi var šaut vienlaicīgi no dažādām pozīcijām, ka to darīja čečeni Groznijā 1994.gadā, mērķējot pa tanka jumtu pilsētas apstākļos vai pa bortiem un aizmugurējo daļu, uzbrūkot no slēpņa.

Un kā tad ar CVR(T)? Visticamāk, ka tiks atklāti un iznīcināti, līdz spēs pietuvoties sava „draudīgā” 30mm lielgabala šāviena attālumā. Varbūt noderētu, lai vietējos „sovokus” pabaidītu nesankcionētos mītiņos vai Afganistānā talibus padzenāt. Par ekspluatācijas un uzturēšanas izmaksām atsevišķs stāsts.

Turklāt tas tālu nav viss. Ņemot vērā rosību Pleskavas apgabalā helikopteru bāzu ierīkošanā, var diezgan droši apgalvot, ka agresora bruņutehnikas kolonnām tiks nodrošināts uguns atbalsts no gaisa ar moderniem kaujas helikopteriem - tādiem kā Mi-28N, saukts „Nakts mednieks”, un Ka-52, saukts „Aligators” (FOTO 2 un 3). Laika trūkuma dēļ neuzskaitīšu taktiskos un tehniskos rādītājus, bet ticiet man, tas ir nopietni.

Varbūt Abramsi nāks talkā? Diez vai. Nesen medijos pavīdēja ziņa, ka ASV plāno sūtīt uz Latviju tā dēvēto "Stryker brigādi" – ātras reaģēšanas, „augstu tehnoloģiju un moderna bruņojuma brigādi” - 300 vieglās kaujas mašīnas Stryker, ko iespējams transportēt ar lidmašīnām, un 4509 karavīrus.

Vispār jau tie Stryker neko īpaši „krutāki” par CVR(T) nav, ja ne otrādi - bruņota kaujas mašīna, kas paredzēta pielietošanai tā saucamos "zemas intensitātes konfliktos”. Visticamāk pasargās no novecojušiem RPG-7 granātmetējiem un ložmetējiem un neko vairāk (skat.FOTO 4).

Nu, nebūs te nekāda ”zemas intensitātes konflikta” ar „zaļiem cilvēciņiem”. Ja ies, tad ies uz pilnu banku, un, ja jenķi vēlas, tad lai „satriec” krievus ar saviem Stryker, bet mēs pielietosim citu taktiku.

Un tā - ieviesīsim skaidrību. Nekādas bruņas un lielgabali neko nedos, jo agresoram jebkurā gadījumā būs pārsvars gan bruņojuma kvantitātē, gan kvalitātē un sagaidīt no NATO, ka tuvākā laikā spēs šeit sakoncentrēt kaut ko līdzīgu tam, ko var īsā laikā krievi pierobežā, cerēt laikam nenākas. Tātad bruņām un lielgabaliem nav nozīme, bet ko tad? Palikt maksimāli nemanāmiem un uzbrukt pretiniekam tam visneizdevīgākā laikā un vietā nelielu vienību sastāva, lai minimizētu zaudējumus.

Tātad ārpus pilsētām - uzbrukumi uz sauszemes komunikācijām nelielu vienību sastāvā (līdz vadam) pēc principa „negaidīts uzbrukums un strauja atkāpšanās”, tai skaitā šķēršļu joslu ierīkošana, mīnēšana un izlūkošana (somu taktika 1939.-1940.gada ziemas karā). Pilsētvidē - mobila aizsardzība nelielu grupu sastāvā, vienlaikus koordinējot darbību (sakari) un koncentrējot spēkus vienā lielā pilsētā, piemēram, Rīgā (čečenu taktika Groznijā 1994.gadā).

Tam ir nepieciešams - elementāri transporta līdzekļi, arī lietoti, vēlams, ar paaugstinātu caurejamību, efektīvi PZRK un pārnēsājami prettanku ieroči, kas ļautu cīnīties ar modernu tehniku (naudu šeit nav ko žēlot), snaiperu šautenes un rokas ložmetēji, prasme rīkoties ar bruņojumu un taktiskās iemaņas.

Ka jau biju rakstījis kaut kur iepriekš, ir perfekti jāpārzina potenciālā pretinieka bruņojums un tā pielietojums, lai neiepirktu nekam nederīgus lūžņus.

Vai šis jautājums aprobežojas tikai ar naudas ieguldījuma efektivitāti? Noteikti nē, un sekas nepārdomātiem lēmumiem vai vienkārši „muļķa laišanai” var būt nopietnākas, un ar „politisko atbildību” (lasi - nekādu) šeit diez vai pietiks gadījumā, ja „Dzintara Zemessardzes iesaukuma"  Graubes „apmācīti”, Vējoņa „ekipēti” puikas un meitenes tiks izšķaidīti pa koku stumbriem, mēģinot aizkavēt bruņutehniku. Un pavisam nelāgi, ja kāds vēl mēģinās „uzvārīties”. Tad atliks tikai cerēt, ka nekāda konflikta nebūs.

Topošajiem un esošajiem zemessargiem.

Trenējies un apgūsti iemaņas, bet atceries, ka jābūt arī psiholoģiski gatavam tam, ka, iesaistoties kaujas darbībā, kas reālā spēku samēra (ja tiks veikti rakstā minētie pasākumi) apstākļos var ilgt 3-5 dienas, ieskaitot ielu kaujas Rīgā, Tavas izredzes palikt dzīvam būs 50:50, turklāt neceri uz vieglu galu - var būt norautas rokas vai kājas, uzšķērsti vēderi, lēna un mokoša nāve kaut kur grāvmalē līdz kaklam sūdos, un Tev paveiksies, ja pāri pārbrauks okupanta tanks, atbrīvojot Tevi no mocībām. Bet, ja palaimēsies un paliksi dzīvs, tad gatavojies ilgam un nežēlīgam partizānu karam. Ja nebūsi visam tam gatavs, tad Tavs kaujas spars izplēnēs pēc pirmās no Aligatora raidītās raķetes, un labāk tad ej spēlēt kariņu peintbola laukumā. Un pat tad, ja būsi gatavs, rēķinies ar to, ka pašmāju politmafija krīzes gadījumā noziepēs asti vai paklāsies apakšā okupantam, cenšoties saglabāt savus amatus un, ja ne amatus, tad vismaz paglābt savu kustamo un nekustamo, dīvānus un vāzītes. Tad šajā gadījumā esi gatavs pieteikt savu personīgo karu gan vieniem, gan otriem, un tautībai šeit nav nozīmes.

Un nobeigumā populāri zinātniski humoristiska īsfilma par tēmu „Kā paglābties no Smerč”.

Foto

FotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

35
68

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Motivācija celt labklājību vai ņemt kukuli?

FotoLatvijas attīstību kavē tas, ka cilvēkiem, kam esam uzticējuši attīstīt mūsu valsti, nav patiesas motivācijas to darīt, izņemot politisko atbildību. Pašvaldību un valsts atbildīgās amatpersonas saņem atalgojumu, kas nav atkarīgs no viņu darba rezultātiem – padarītā vai nepadarītā.
Lasīt visu...

21

Valstiskuma metabolisms un kultūras liekulība

Foto2017.gada vasarā „Rīdzenes sarunas” sašūpoja latviešu vislielāko politisko grēku – LR krimināli oligarhisko valsts iekārtu. Tika sašūpots valstiskums visaugstākajā līmenī. Tāpēc pret “Rīdzenes sarunām” ir jāizturas ļoti nopietni. Patiesībā ir jāizturas maksimāli nopietni. Latvijas Republikā nekas nopietnāks vairs nevar būt. “Rīdzenes sarunas” attiecas uz LR valsts iekārtu. Tātad attiecas uz valsts pamatiem, valstiskuma pamatformu, valsts pastāvēšanas visbūtiskākajiem nosacījumiem. Valsts iekārta vitāli skar katru pavalstnieku, kura apziņā valsts figurē kā dzīves nepieciešamība, dzīves garants, dzīves patrons, dzīves lepnums.
Lasīt visu...

12

Par manis paša kļūdām es pats esmu maksājis, maksāju un turpināšu maksāt

FotoTe manas pārdomas, kuras rakstīju reiz, kad pēc kārtējās, enerģētiski, intelektuāli un sirdsgudri piesātinātās intervijas (ja nemaldos - tā bija nra.lv) komentāros un citur soctīklos tika „apd...ts” Ēriks Stendzenieks.
Lasīt visu...

21

Ašeradens būs īstais

FotoLabdien, biedri un atbalstītāji, visi. kam rūp tiesiska, latviska un eiropeiska Latvija! Šajā sestdienā mēs sanāksim kopā. lai lemtu par mūsu partijas nākotni, par mūsu vērtībām un idejām, kā arī cilvēkiem, kas tās īstenos dzīvē.
Lasīt visu...

15

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

FotoLatvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts nozagšanas pazīmēm un pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti kriminālprocesā Nr.16870000911” (turpmāk – Lēmums). Lēmumu sagatavojis un kā pirmais parakstījis Saeimas deputāts Andrejs Judins.
Lasīt visu...

20

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

FotoBrīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks atbildēja, ka tādus likumus viņš nepazīstot. Nedomāju, ka likuma nezināšana glābs arī tos Latvijas iedzīvotājus, kuri nebūs reģistrējuši savus, atvainojiet, ķemertiņus jeb decentralizētās kanalizācijas sistēmas kopējā reģistrā. Labi, ka par šo pārkāpumu nedraud tāds sods kā Šveikam, taču arī 1400 eiro juridiskajām personām un 350 eiro fiziskajām ir gana liels sods, īpaši lauku reģionos dzīvojošiem pensionāriem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

Šodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt...

Foto

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

Lai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un...

Foto

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

Laikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi...

Foto

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

Pēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar...

Foto

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un...

Foto

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

Tagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika...

Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...

Foto

Kāpēc SS.LV nav konkurentu

Pateicoties nesenajām* sludinājumu izvietošanas cenu izmaiņām portālā ss.lv, sabiedrībā uzvirmoja kārtējais nepatikas vilnis pret šo interneta resursu - sak’ dzēšot sludinājumus, neatbildot...

Foto

Prezidenta kungs, vai, runājot par oligarhiem un to sarunām, jūs domājāt arī mani?

Augsti godātais Prezidenta kungs! Preses brīfingā pēc Nacionālās drošības padomes sēdes šā gada...

Foto

Prezidentam jārīkojas! Nepārdomātā akcīze degvielai vājinās Latvijas ekonomiku

Biedrība "Baltijas asociācija - Transports un Loģistika" (BATL) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu izmantot LR...

Foto

Ss.lv un VID stāsts – speciāli advokātu madāmām, sektantiem no sabiedriskā radio un citiem "tiesiskās valsts" cienītājiem

Nu jau pat advokātu madāmas – mājsaimnieces ir iesaistījušās...

Foto

Kondora lidojums jeb jēru skaitīšana: par zīmoliem un tirgus pārdali

Ziemas miegā iztraucēts lācis ir bīstams, mēdzot uzbrukt pat cilvēkiem. Politiķiem savukārt pagulēšanai atvēlēts laiciņš pēc...

Foto

Sabiedrības līderu piemiņai

Džeka Londona stāstā Baltais Ilknis ir aprakstīta likumsakarība, kas valda suņu barā. Līderis vienmēr ir jāliek pajūga priekšgalā, jo pārējie suņi, redzot bēgošo līderi, centīsies...

Foto

„Cant” latviskajā vidē jeb meli ar tīru sirdsapziņu

Angļu valodā ir divi vārdi „cant”. Tie ir homonīmi – vienādi rakstāmi un vienādi izrunājami vārdi ar atšķirīgu...

Foto

Neizskatās, ka valstī kāds domātu par eksistenciālajiem jautājumiem

Tas, ka Latvija joprojām ir viena no nabadzīgākajām ES valstīm, nav nekāds jaunums. To raksturo dažādi rādītāji. Viens...

Foto

Mēs varam, bet – nezinām vai negribam?

Bieži tiek spriests, cik labi ir sakārtotajā un turīgajā Vācijā, Lielbritānijā, ASV... Taču latvieši negrib saprast, ka turienes iedzīvotāji...

Foto

Uz 73 valsts auto - 4 apkopēji ar 1000 eiro algu, 2 ēdināšanas speciālisti, medicīnas speciālists, 8 dežuranti...

Medijos publicētas vairākas ziņas ar skaļiem virsrakstiem „Atsakoties...

Foto

Par likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums"

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par līdzdalības iespējām likumprojekta izstrādes procesā, biedrības “NĪSA, Nekustamā īpašuma...

Foto

Veselības ministrija šobrīd cenšas sarīdīt trīs lielākās ārstu grupas

Ģimenes ārstu temats nav bijis ilggadējam publicistikas flagmanim Dainim Lemešonokam īsti mīļš, radot iespaidu, ka kāds autora...

Foto

Cik partiju Kučinska koalīcijā? Vienpadsmit plus bezpartijiskie

Šovakar LTV Ministru prezidents pats īsti nevarēja pateikt, cik partiju tad ir viņa koalīcijā. Vēlos viest skaidrību. Zināms, ka...

Foto

Ceturtā atmoda. Mosties vai zust

Trešā atmoda atjaunoja neatkarību, taču netika atjaunota 18. novembra Latvija. Tika radīts hibrīds - tapa 4. maija republika, apvienojot padomju laika...

Foto

Seši blēdīgi leftistu koncepti, kas pretendē būt pozitīvi

Leftisms savā būtībā ir konfliktus ģenerējošs. Tas vienmēr nostājas pret pastāvošo lietu kārtību. Savā agrīnā posmā tas maskēja...

Foto

Tautas politiskā apziņa: realitāte, mīmikrija, dresūra

Latvijā regulāri atskan politiski loģiskā prasība atļaut latviešu tautai vēlēt Valsts prezidentu. Regularitāti (reizi četros gados) nosaka Valsts prezidenta vēlēšanas....

Foto

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

Jūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas,...

Foto

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

Ģimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt,...

Foto

Mēs esam PAR

Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai...

Foto

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

Veselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu...

Foto

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti...

Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...