Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
VDK kartotēka

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2008. gada rudenī tika uzstādīts vēl neredzēts bezatbildības rekords - no pirmā oficiālā signāla par valsts galvojuma nepieciešamību Liepājas metalurgam līdz 112 miljonu latu galvojuma piešķiršanai likumdevēja līmenī pagāja apaļas divas nedēļas. Kā tas bija iespējams? Par to - vakar aizsāktais fragments no aprīļa beigās gaidāmās grāmatas "Liepājas metalurgs": kam jāsēž, kam jālido.

Lūk, ko saka vēl viens galvojuma organizēšanas procedūrā iesaistīts toreizējais deputāts, kurš gan nevēlas publiski tikt saistīts ar šīm savām atmiņām:

"Saprotiet, tas, ko es jums tagad teikšu, tā ir neoficiāla informācija. Uz mani jūs atsaukties nevariet. [Valērijam] Agešinam ar [Sergeju] Zaharjinu bija un ir acīmredzot ļoti tuvas attiecības, jo Zaharjins jau ir ļoti pietuvināts Saskaņas centram visādos veidos. To man teica [Liepājas mērs Uldis] Sesks, ka ir uzstādījums no Zaharjina, prasība, ka obligāti jāparaksta arī Agešinam. Tā prasība varbūt ir tādēļ… Un Agešins arī bez iebildumiem parakstīja.

Agešins jau tur bija pie Seska klāt tad, kad tas jautājums tika runāts, un Zaharjins Seskam bija tādu uzstādījumu teicis, ka jāparaksta ir Agešinam. Un Sesks par to informēja mani, ka diemžēl būs arī Agešina paraksts, ka tāds ir Zaharjina uzstādījums."

Taču šie kungi vismaz nekautrējas no saviem toreizējiem lēmumiem, kurpretī vēl viena priekšlikuma iesniedzēja - visu pensionāru draugs un aizstāvis Aija Barča pa šiem gadiem tādu sīkumu kā simt divpadsmit miljonus valsts naudas sakās esam vienkārši piemirsusi:

- Kā jums ienāca prātā sniegt priekšlikumu par galvojumu Liepājas metalurgam?

- Bija prasība, ka nevar kurināt trīs krāsnis, bija skaidrs, ka Metalurgs apstāsies, ja kaut ko nedarīs. To zināja visi.

- Jā, bet tieši kā ienāca prātā doma par galvojumu? Ar jums kāds runāja?

- Esmu liepājniece, un šo priekšlikumu iesniedza visi Liepājas deputāti. Ja ir tāda situācija, tad ir tāda prakse, ka sanāk kopā, pārrunā, notiek diskusija. Mēs toreiz regulāri pulcējāmies Liepājas pārstāvniecībā.

- Kurš tieši ierosināja sniegt priekšlikumu par galvojumu? Ar jums kāds runāja? Kāds no Metalurga?

- Nu, to es nepateikšu. Tajā laikā atceros, ka man bija saruna ar Terentjeva kungu. Segalu es nepazīstu, tikai esmu avīzēs redzējusi. Zaharjina kungu, arī Lipmana kungu pazīstu.

- Vai redzējāt kādu Liepājas metalurga biznesa plānu?

- Stāstīja gan mums, bet, vai es ko redzēju, neatceros.

- Kā jūs zinājāt, ka vajag tieši 112 miljonus? Un nevis 100? 150? 200? 60?

- To rēķināja pats Metalurgs.

- Bet jums no kurienes bija šāda informācija?

- Nu, es tik sīki neatceros.

- Vai jums bija pārliecība, ka valsts naudu nezaudēs? Uz kā balstījās šī pārliecība?

- Nebiju dzirdējusi, ka Liepājas metalurgs kādu būtu piekrāpis. Kad es biju Liepājas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vadītāja, bija laiks, kad Liepājas metalurgs nevarēja samaksāt sociālo nodokli. Toreiz bija saruna, un viņi apsolīja, ka konkrētā datumā šo nodokli samaksās. Tā bija džentlmeniska vienošanās. Un tā arī notika. Tas bija deviņdesmito gadu sākuma periods...

Tikpat naivs un nezinošs tagad izrādās arī toreizējais Saeimas deputāts Uldis Grava (attēlā), kura paraksts tāpat atrodams zem bēdīgi slavenā priekšlikuma:

- Liepājas pilsētas galva piezvanīja un lūdza šādu priekšlikumu iesniegt un atbalstīt. Toreiz uzrunāja visus Kurzemes apgabala deputātus. Es satikos ar Seska kungu, lai gan iepriekš biju izlēmis, ka tas ir jāatbalsta. Un joprojām tā uzskatu. Tas ir nozīmīgāk nekā garantēt kaut kādas bankas. Tā ir visa Liepājas dzīve, liepājnieku labklājība.

Tie, kas parakstīja šī priekšlikuma iesniegšanu, nekad kopā nav tikušies un to apsprieduši, bet tā bija visu pārliecība, ka tas ir jādara.

- Vai redzējāt kādu Liepājas metalurga biznesa plānu?

- Nē, iedziļināšanās šajā jautājumā absolūti nenotika. Man bija saruna ar Uldi Sesku, un bija skaidrs arguments – nav cerību, ka Liepājas metalurgs var izdzīvot ar vecajām krāsnīm. Bija skaidrs, ka vienīgais glābiņš ir jauna tehnoloģija. Skaitļus neredzējām. Bet arī, ja būtu redzējuši, mēs tur neko nebūtu sapratuši. Bet tas jau bija gadiem ilgi aprakstīts, tas bija saprotams. Tādu pierādījumu, ka tas ir labākais pirkums, to neviens nevērtēja. Nebija nekādu debašu. Visi saprata, ka bez tehnoloģijas pārmaiņām Liepājas metalurgs aizies dibenā.

- Kā jūs zinājāt, ka vajag tieši 112 miljonus? Nevis 100? 150? 200? 60?

- Mēs neiedziļinājāmies. Ar Liepājas metalurgu man nekādu sakaru nav bijis. Pietika ar to, ka dome ir iedziļinājusies, ka tas jādara. Tas balstījās uz Seska kunga pārliecību.

- Vai jums bija pārliecība, ka valsts naudu nezaudēs? Uz kā balstījās šī pārliecība?

- Bija pārliecība, ka nezaudēs naudu. Lai gan, protams, tas ir saimniecisks darījums un nekad nav nekādas garantijas. Seska kungs teica, ka Liepājas metalurgs varēs dažu gadu laikā parādu samaksāt. Tā ka tas balstījās uz Seska teikto. Tas viss notika dažu dienu laikā, atbalsts bija absolūti vienprātīgs no visām partijām, visiem bija pārliecība, ka tā nav dāvana Zaharjinam, bet gan nepieciešama lieta uzņēmumam. Varbūt vajadzēja rūpīgāk jāpieiet, bet es paļaujos uz to, ko saka. Esmu pārliecināts, ka Sesks godprātīgi runāja.

Ticība bija ļoti liela, jo Liepājas metalurgs bija viens no retajiem valsts uzņēmumiem, kas bija izdzīvojis. Kā zinām, daudzas rūpnīcas neizturēja pārmaiņas un pārtrauca darboties. Uzņēmuma vadība bija pierādījusi, ka rūpnīca var pastāvēt...

Pārsteidzoši, bet izrādās, ka arī kādreizējais Ministru prezidents Andris Bērziņš, kuram jau nu gan tā kā būtu vajadzējis painteresēties arī par skaitļiem un pamatojumiem, izrādās tikpat nezinošs un labvēlīgs - "kaut kādus skaitļus" viņam nezin kas gan tā kā esot rādījis, bet vispār jau viss balstījies uz "lielu pārliecību":

- Kā jums ienāca prātā sniegt priekšlikumu par valsts galvojumu Liepājas metalurgam?

- Es jau vairs neatceros. Tur jau bija vairāki deputāti. Varbūt kāds no kolēģiem uzrunāja. Es tiešām neatceros. Es toreiz biju pilnīgi pārliecināts, ka tas ir pareizs solis, un tagad darītu tieši tāpat. Man pat prātā nevarēja ienākt, ka Finanšu ministrija iedos šo galvojumu, pretī nepaprasot nekādu ķīlu, garantiju. Es lieliski sapratu, kādā mēs esam situācijā, ka esam Eiropas Savienībā, ka ASV tirgus ir bloķēts, man tas šķita tikai loģiski. Es jau to dokumentu negatavoju.

- Vai redzējāt kādu Liepājas metalurga biznesa plānu vai kādus aprēķinus?

- Biznesa plānu un aprēķinus jau skatās Finanšu ministrija, kad paraksta dokumentus. Tas, ka Saeima ir nobalsojusi par šo galvojumu, jau nenozīmē, ka obligāti tas ir jādod. Tas toreiz tur tā ar vieglu roku tika izsniegts, nesaprotu, kādēļ. Mums rādīja kaut kādus skaitļus. Kā viss mainīsies, kādu jaunu produkciju izlaidīs. Tas viss bija tādā anotācijas formā. Mēs jau nebūrāmies cauri biznesa plāniem...

Tā nu jau 2008. gada 10. novembrī priekšlikums par 112 miljonu latu valsts galvojumu, lemjot par nākamā gada valsts budžeta projektu, kā smērēts tiek cauri arī Saeimas Budžeta un finanšu komisijai. Šajā sēdē pirmoreiz parādās vēl viens nopietns arguments - Austrijas banka, kurā bijis plānots ņemt kredītu uzņēmuma ražotņu modernizācijai, "negaidot" esot pieprasījusi valsts garantijas. Kāda banka, kad plānots - tādi sīkumi nevienu deputātu neinteresē.

Toreizējais komisijas vadītājs Kārlis Leiškalns piecus gadus pēc šīs "apspriešanas" tikai rausta plecus:

"Galvojuma summa bija zināma. Mēs kā atbildīgā komisija atbalstījām šo galvojumu klusējot. Nebija nekādas diskusijas. Ja Ministru kabinetam nav iebilžu, tad komisijai arī nemēdz būt. Un valdībai nebija nekādu iebilžu. Manā praksē nekad nav bijis tā, ka valdība neiebilst, bet komisija ir pret. Ir bijis otrādi, ka valdība iebilst, bet komisija nobalso par.

Saeima jau nedod galvojumu. Saeima dod atļauju valdībai piešķirt galvojumu. Tā ir finanšu ministra atbildība. Tāpēc jau arī Saeimā nav nekādas diskusijas. Tas neatstāj nekādu iespaidu uz budžetu. Visi aprēķini, izpēte un tā tālāk ir jāveic Finanšu ministrijai pirms galvojuma izsniegšanas. Saeimā šāda debate nenotiek..."

Jā, "debate" patiešām nenotiek. Viss likumsakarīgi noslēdzas 14. novembrī, kad Saeima, lemjot par nākamā gada valsts budžeta projektu, atbalsta valsts galvojumu 112 miljonu latu apmērā AS Liepājas metalurgs modernizācijas plāniem. Lūk, kā Saeimas stenogrammā izskatās bezgala nopietnās un valstiski atbildīgās debates parlamenta plenārsēdē par šo jautājumu:

"Par 15. pielikumu mēs skatīsim priekšlikumu, kuru ir iesnieguši deputāti Lagzdiņš, Agešins, Barča, Hanka, Kalvītis, Bērziņš, un šis 497. priekšlikums ir atbalstīts.

Sēdes vadītājs: "Deputāti… Es atvainojos! Sākam debates. Vārds debatēs deputātam Uldim Gravam." (No zāles dep. J. Dobelis: „Ai! Ko tas sagribēja?”)

U. I. Grava (frakcija Jaunais laiks): "Vēlās stundas dēļ es aprobežošu savu sakāmo ar vienu teikumu. Tie Saeimas deputāti, kas nāk no Liepājas puses un ir no visdažādākajām partijām, kas šeit pārstāvētas, atbalsta valsts garantiju Liepājas metalurgam, lai mums būtu šis uzņēmums, lai tas paliktu no visiem privātajiem uzņēmumiem kā vislielākais nodokļu maksātājs (No zāles dep. J. Dobelis: „Lai dzīvo Kirovs Lipmans!”), no kura ieguvēji būs visi Latvijas iedzīvotāji, un lai šinī valstī būtu arī tāds uzņēmums, kura ražotās produkcijas 90 procenti aiziet eksportam, no kā atkal ieguvēji būs visi Latvijas pilsoņi."

Sēdes vadītājs: "Paldies. Debates beidzam. Vai deputātiem ir iebildumi pret šo priekšlikumu? Vai kāds uzstāj uz balsojumu? Neuzstāj? Priekšlikums atbalstīts. Turpinām ar 498. priekšlikumu.""

Līdz ar to ir uzstādīts faktiski unikāls rekords - no pirmā oficiālā signāla par valsts galvojuma nepieciešamību līdz 112 miljonu latu galvojuma piešķiršanai likumdevēja līmenī ir pagājušas apaļas divas nedēļas...

Vai tiešām mums būtu jānotic, ka šādu politorganizēšanas rekordu spēj uzstādīt viens provinces pilsētas mērs, lai cik glumjš arī nebūtu, un viens lielas rūpnīcas saimnieks, kurš, lai cik bagāts arī nebūtu, tomēr ir tālu no praktiskās politiskās ietekmes mehānismiem? Protams, ne, - visam šim pasākumam ir aizkulišu diriģenti. Bet par tiem lasiet gaidāmajā grāmatā. Vairs nav ilgi jāgaida.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Vadoņa gaidīšanas svētki

FotoŠovasar plānotas Latvijas prezidenta vēlēšanas, un šobrīd neviens vispār nepiemin tagadējo prezidentu Raimondu Vējoni. Liekas, ka viņa izredzes tikt ievēlētam uz otru prezidentūras termiņu ir ļoti vājas. Vējonis tiek kritizēts par slikto oratora mākslu un sliktām angļu valodas prasmēm, viņam tiek pārmesta pasivitāte un piesaukti vēl dažādi citi trūkumi.
Lasīt visu...

15

Egils Levits ir devis neatsveramu ieguldījumu, ir vienīgais un vislabākais

FotoŠī gada jūnijā tiks ievēlēts nākamais Latvijas Valsts prezidents. Latvija ir parlamentāra republika, kurā Valsts prezidenta pilnvaras ir ierobežotas. Tomēr Valsts prezidents Latvijā nav tikai ceremoniālā figūra – parlamentārās demokrātijas iekārtā Valsts prezidenta pamatuzdevums ir uzrādīt valstij un sabiedrībai nākotnes attīstības virzienus, veicināt sabiedrības saliedētību un valsts ilgtspēju, ikdienas politisko darbu atstājot Saeimas un valdības pārziņā.
Lasīt visu...

21

Muļķim būt

FotoMaz ir to, kuri spēj saprast, kas notiek, un tomēr viņiem ir svarīgi, lai tiem būtu savs viedoklis par notiekošo.
Lasīt visu...

12

Rietumu civilizācijas krīze

FotoIevērojamais britu vēsturnieks Arnolds Toinbijs ir rakstījis, ka nevienas nācijas un nācijvalsts vēsturi nevar izskaidrot pašu par sevi – tas ir iespējams tikai civilizācijas kontekstā.[1] Tāpēc ikvienam no mums ir būtiski izprast Rietumu civilizācijas būtību, tās vēsturi un šodienu. Manuprāt, Rietumu civilizāciju šodien raksturo viens vārds – krīze. Un tā vistiešākajā veidā attiecas uz mums.
Lasīt visu...

21

Divi vienā

FotoLasot manas publikācijas laikrakstos no astoņdesmito gadu beigām līdz manis uzrakstītām un izdotām grāmatām, lasītāji zina, ka nespecializējos uz kādu konkrētu tematu, bet rakstu par visu, kas man šķiet svarīgs.
Lasīt visu...

21

Trīs aktuāli izskaidrojumi un viens negaidīts secinājums

Foto1.Nogurums no patiesības jeb patiesības destruktivitāte. Nogurums no patiesības ir realitāte. Tāds psihiskais stāvoklis ir iespējams individuālā līmenī. Iespējams arī kolektīvā līmenī kā sociuma kādas daļas (piem., inteliģences) apziņas pazīme. Tā tas ir tajos gadījumos, kad patiesībai ir kolektīvs raksturs. Tādās reizēs patiesība attiecas uz daudziem cilvēkiem, kā arī var attiekties uz visu tautu.
Lasīt visu...

21

Rīga. Vai tiešām bezceRīga?

FotoKādu laiku nebiju braukusi pa Rīgu, taču aizvadītajās brīvdienās pabraukāju pa vairākiem mikrorajoniem (man gan labāk patīk teikt apkaimēm). Ticiet man – šajās pāris stundās no sirds varēju uz savas ādas izbaudīt to, par ko beidzamajā laikā žēlojas šoferīši – un viņus var labi saprast! – par absolūti sabrukušajām Rīgas ielām.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai „Jaunajai Vienotībai” ir jāpilda „Vecās Vienotības” solījumi?

Izglītības un zinātnes ministrija Vienotību pārstāvošā ministra Kārļa Šadurska personā 2018.gadā apsolīja pedagogiem darba samaksas pieaugumu. Šis solījums turklāt tika...

Foto

Kam mēs esam pret

KPV LV vajadzētu sākt aizdomāties par to, lai latvieši neatceras, kā boļševiki kungu mājas dedzināja. Kam pieder valsts vēlētājiem solīto darbu izpilde -...

Foto

Linkaits izvēlas „Yandex Taxi”?

Otrdien, 12.februārī pie Satiksmes ministrijas (SM) tiek plānots protests, kas tieši vērsts pret nozares politisko vadītāju Tāli Linkaitu (Jaunā konservatīvā partija). To...

Foto

Latvietis "Saskaņas" mītiņā pie Rīgas domes

Mans paziņojums par vēlmi piedalīties „Saskaņas” mītiņā pie Rīgas domes bija izsaucis vētru ne tikai sociālajos tīklos, bet arī ģimenē...

Foto

Ģeopolitika un mūsu neapskaužamais stāvoklis

Visjaunākie notikumi Venecuēlā, saprotams, pirmkārt un galvenokārt attiecas uz šīs valsts iedzīvotājiem un nekorekti ir iejaukties ar komentāriem viņu kultūras norisēs....

Foto

Koncepcijas projekts „Harmoniska Latvija. Taisnīgāka sabiedriskā iekārta”

Gatavojot šo projektu, par pamatu ņēmu Vācijas Brēmenes zemes satversmi. Domājot par Stradiņu dzimtas dzimto novadu Sēliju, Brēmenes zemi...

Foto

Precedents

Jau rakstīju par negaidītajiem pavērsieniem Armēnijā, par Roberta Kočarjana un Serža Sargsjana atstumšanu no varas, par Armēnijas «Samta» revolūciju, kā arī par vēlēšanām, kurās Armēnijā...

Foto

Nodrāztais tiesiskums Bordāna stilā: paši beidzām, dosim citiem

Pēdējo gadu laikā par vienu no iemīļotākajiem dažādu partiju pārstāvju vārdiem ir kļuvis vārds “tiesiskums”. Tas tiek locīts...

Foto

Vai tiešām Rozenvalds nesaprot, ka ir kļuvis par noderīgo idiotu Kremļa propagandas ķetnās?

Uzzināju, ka piektdien, 01.02.2019. "masu medija" Sputnik lapā ir intervija ar "Latvijas Universitātes sociālo un...

Foto

Rūpējoties par Baltijas valstu izaugsmi un saviem klientiem, no darba atlaidīsim 800 darbinieku

2019. gada laikā Luminor vienkāršos savu darbības modeli, tostarp samazinot darbinieku skaitu visos...

Foto

Latvistikas politiskā seja un etnopolitoloģija

Šis teksts ir veltīts latviešu tautas mentalitātes vienotībai ar politiku. Mentalitāte, demogrāfija un kultūra ir trīs pīlāri, uz kuriem balstās burtiski...

Foto

Es redzēju sapnī, kā…

“Neviens nav pārāk liels cietumam. Neviena persona vai uzņēmums, kas kaitē ASV ekonomikai, nav ārpus likuma. Tas attiecas arī uz lielajiem uzņēmumiem,”...

Foto

Kailcirte: kaimiņa skatījums

Skaidrs, ka pārskatāmā nākotnē lielāks vai (cerams) mazāks kailciršu īpatsvars Latvijas mežos ir neizbēgams. Jā, kailcirtēm nav nekāda ekoloģiska attaisnojuma, un sabiedrībai tās...

Foto

Obskurantisma aprobācija

2019.gada 28.janvārī internetā varēja izlasīt: “Līdz ar tiesnešu neatkarības palielināšanos būtiski jāpalielinās arī tiesnešu atbildības apmēram, un par šo divu aspektu samērīgumu iestāsies arī...

Foto

Ir tikai divas izvēles iespējas

Mēs visi vērojam un vērtējam pasauli, kurā dzīvojam. Atbilstoši savam vērtējumam mēs izdarām savu izvēli, un šī izvēle nosaka mūsu praktisko...

Foto

Ja Jurašs ir tik tīrs, ko tad šis tā baidās no tiesas un ko tad “bezkompromisa tiesiskuma” ieviesēji tā raustās no tiesiskuma?

Visticamākais, Juris Jurašs ir...

Foto

Nacionālā apvienība visu laiku pūš Kremļa taurē, tikai neviens to negrib redzēt

Sveicināti, mīlīši, Latvijas nacionālpatriotiski noskaņotie pilsoņi un pilsones, sveiciens arī tev, skaistā Dace Kalniņa,...

Foto

Liberālā agonija jeb ideāli, kas ātri var izzust

Sākšu ar to, ka pats pēc politiskās pārliecības vairāk tiecos būt liberāls dažādos jautājumos, kas būtu kaut vai...

Foto

„Normāla cilvēka” viedoklis un himēriskuma anatomija

Pēc 13.Saeimas vēlēšanām sākās valdības veidošanas šarāde. Tajā figurēja demogrāfiskā aina. Mūsu slavenie “naciķi” neatlaidīgi iesacīja organizēt “demogrāfijas ministriju”. Momentā...

Foto

Ideoloģija un mūsdienas: sabiedrisko organizāciju pilnvaru uzplaukums “čekas maisu” paēnā

Laikraksta “Diena” 15.janvāra numura ievadrakstā tika uzdots retorisks jautājums, proti, kas notika ar personām, kuras savulaik...

Foto

Vara barikādēs

Ikdienišķos notikumos varas attieksme pret sabiedrību ir standartizēta un iepriekš paredzama. Emocionālās piesātinātības brīžos arī dažus varas pārstāvjus pārņem sabiedrībā valdošās noskaņas un viņi...

Foto

Svarīgi, lai katrs uzņēmuma darbinieks ir iesaistīts kvalitatīvā klientu apkalpošanā

Vēlos sniegt informāciju saistībā ar publikāciju „Jauns izdomas līmenis valsts naudas šķērdēšanā: „Valsts nekustamie īpašumi” pasūta...

Foto

Kas gaidāms

2018. gada nogalē bija skaidrs, ka Amerikas Savienoto Valstu prezidenta rīcība labvēlīgi ietekmē ASV ekonomiku un radīti vairāk nekā četri miljoni jaunu darbavietu kopš...

Foto

Artus, neizdari kļūdu, nepievil un nepamet mani

Artus, piecus gadus, gatavojot informāciju un faktus Tavām Suņu būdām un vēlāk arī Saeimas runām, iepazinu Tevi kā principiālu...

Foto

Ir arī laipni un atsaucīgi mediķi

Mūsdienās, kad ir tik daudz negatīvā, tajā skaitā par veselības aprūpē notiekošo, gribētos pateikt kādu labu vārdu ar portāla starpniecību,...

Foto

Eiropas kolonizēšana: Latvijas pieredze

Gadumijā apsveŗot, kas bijis svarīgākais notikums pērn Eiropā un kas visvairāk ietekmēs tās turpmākos likteņus, atbildēt ir viegli. Tas, ka turpinājās [Rietumu]...

Foto

Kartītes, nejaušas kā proftehmeiteņu likstas

Nedēļa man sākās ar smagu izāzēšanu – izrādīju pat pusotru minūti ilgu apstulbumu, kamēr meklēju atbildi uz jautājumu: “Vai tu jau...

Foto

Izglītības interpretācijas konflikti: iemesli un untumi

Saeimas vēlēšanās uzvarējušās “6.oktobra paaudzes” valdības sastādīšanas šarādē jau no pirmās ainas figurēja solījums turpināt izglītības reformas. Tas neapšaubāmi ir...

Foto

Cik zaļi dzīvosim vecumdienās? Pensiju sistēmas ilgtspējas šķietamība

Daudz ir rakstīts un diskutēts par mūsu pensiju sistēmas nākotnes finansiālo ilgtspēju, t.i., par nākotnē sagaidāmo budžeta ieņēmumu...

Foto

„Naida runas” fabricēšana un orveliskā domu kontrole

"Visapkārt mums plosās naida runas uzplaiksnījumi,” - tā apgalvo tie, kuri vēlas attēlot noteiktus viedokļus vissliktākajā iespējamajā skatījumā, lai tos deleģitimizētu. Ja...