Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Manā rīcībā nonāca, kā noprotu, 2021. gada aprīlī Veselības ministrijas sagatavota prezentācija “Covid-19 seku mazināšanas pasākumi” . Nezinu, cik ļoti slepens ir šis dokuments, bet man likās dīvaini, ka skaitļus, kurus es tajā ieraudzīju, es neesmu redzējis ne Delfu, ne citu mediju (likt klāt vārdus – varu apkalpojošo?) virsrakstos.

Tātad kas no šīs PowerPoint prezentācijas man likās pieminēšanas vērts?Pirmkārt, šī prezentācija atsaucas uz Ministru kabineta (MK) 2021. gada 19. februāra rīkojumu Nr. 100, par finanšu līdzekļu piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem testēšanai… un turpinājumā seko skaitlis 83 040 420 euro. Šis skaitlis sadalās:

- 79 443 301 euro - Covid-19 testēšanas jaudas palielināšanai;

- 3 597 119 euro - jaunu infekcijas vīrusu celmu vai paveidu agrīnai atklāšanai.

Nespriedīšu ne par nepieciešamību palielināt testēšanas jaudas, ne par nepieciešamību/spēju pētīt un atklāt jaunus vīrusa celmus. Man vairāk interesē, kāds skaitlis tika piešķirts (iztērēts) pirms 2021. gada februāra – aprīļa, kad MK pieķērās šī jautājuma izskatīšanai? Ja nekļūdos, ārkārtas situācija sākās 2020. gada novembrī. Tad arī sākās testēšana, ne? Pētnieciskā žurnālistika – jūsu uznāciens!

Prezentācijā ir arī informācija par piegādātajām vakcīnām un gaidāmajām piegādēm, bet tie skaitļi nav tik iespaidīgi kā izmaksas. Un es izvēlos iet, kā mūsu kritiķi teiktu – populistisko ceļu! Jo ne-populistus jau neinteresē, cik no valsts budžeta līdzekļiem mēs iztērējam šai izpriecai?

Turpinām. Nākamais manu uzmanību piesaistījušais slaids - Covid-19 vakcīnu iegādes, loģistikas un ievades finansēšana. Citēju: ”Ministru kabinets ar vairākiem lēmumiem ir iezīmējis kopējo finansējumu Covid-19 vakcīnu iegādei, loģistikai un ievadei 141,3 milj.euro. Šis skaitlis sadalās:

- 92 milj.euro Covid-19 vakcīnu iegādes nodrošināšanai;

- 1,4 milj.euro loģistikai un piegādes nodrošināšanai;

- 47,9 milj.euro ievades nodrošināšanai.”

Pēdējā pozīcija man liekas vienkārši brīnišķīga. Ko tas nozīmē, kas šajā skaitlī un paskaidrojumā ir ietverts, es atstāšu mūsu pētošajiem žurnālistiem un jūsu iztēlei.

Šajā prezentācijā ir vēl tāds slaids – „Vakcinācijas projekta struktūrvienības pāreja uz vienoto atalgojuma sistēmu”, kurā ir uzskaitīti amatu nosaukumi un atalgojums. Es galīgi neesmu proletārietis. Man nav žēl un neskauž. Es tikai stādos priekšā, kādām ir jābūt prasmēm, lai esošajā darba tirgū cilvēks atrastu vakanci ar līdzīgu atalgojumu līmeni. Teiksiet, tas bija domāts birojam, kuru likvidēja? Likvidēja jeb pārsauca un noslēpa?

Kā nupat izlasīju Twitterī – laikam labāk valdībai tomēr noslepenot šos skaitļus, ja negribam, lai nākamās vēlēšanas apmeklē 16% vēlētāju.

Ko mēs iegūstam summā? 224,83 miljonus euro.

Ņemot vērā, ka mēs neko nezinām par posmu no 2020. gada novembra līdz 2021. gada aprīlim, kad tapa pieminētā prezentācija. Pieņemot, ka visi PRisti jau ir tajos ciparos. Gandrīz 225 miljoni eiro par piegājienu, kurš neko nav uzlabojis vai atrisinājis un piedevām, skatoties uz daudz neatkarīgāku savos spriedumos un pētījumos esošu valstu pieredzi, – arī neko neatrisinās.

Ierobežojumi turpinās, drūmās nākotnes prognozes arī. Vai man pieminēt arī cilvēktiesību pārkāpumus? Man gan laikam nepienākas cilvēktiesības saskaņā ar Levitu.

Vai man pieminēt visu, kas ienāk prātā? Labāk paliksim vienkārši pie šaura, vienas mazas nianses finansiāla atspoguļojuma. Kā jau tas ir iegājies pēdējos gados divos. Skatāmies šauri, kopainu neredzam. Starp citu, vēl mūs sagaida loterijas. To es tā, piebildei.

Ar ko šos skaitļus varētu salīdzināt? Piemēram, mediķu atalgojuma palielinājumam, kuram neatradās līdzekļi, kā rezultātā tika nepildīts likums, pietrūka cik? 60 miljoni eiro?

Droši var kliegt, ka populistisks gājiens no manas puses, ka beigu galā ārstu un medmāsu atalgojuma pieaugums bija. Un citur mums nekur netrūkst, pareizi? Vai personāla problēmas veselības aprūpes sistēmā neeksistē un tās nekādi nav saistītas ar zemo atalgojumu? Tālāk, vai mums izmeklējumi nav jāgaida mēnešiem? Un teiciens – vai nu nesauciet šo par medicīnu vai bezmaksas – ir absolūti nepamatots?

Pret Covid-19 esot zāles. Dārgas esot, tādēļ iepirktas stipri ierobežotā daudzumā. 1250 USD par devu? Neesmu ārsts, nevēlos spriest par to, no kā nekā nesaprotu. Tikai pajautāšu. Cik no Covid-19 aizgājušajiem cilvēkiem šis preparāts būtu bijis noderīgs? Būtu palīdzējis? Sareiziniet, lūdzu, oficiālajā statistikā minēto Covid-19 upuru skaitu ar 1250 USD ( vai ar 2 tūkstošiem eiro, nav būtiski) un tad salīdziniet ar prezentācijā “Covid-19 seku mazināšanas pasākumi” atrodamajiem izmaksu cipariem. Jebkura pozīcija der salīdzināšanai.

Ko ar šo visu es gribēju pateikt? Visu nosaka prioritātes un nauda. Es gribu aicināt par mani gudrākus cilvēkus, sevišķi – ārstus, atbildēt uz diviem jautājumiem: vai tas, kas notiek, kā mūsu valstsvīri un sievas cīnās ar Covid-19, ir pamatots un efektīvs piegājiens? Un vai jums, cienījamā ārstu saime, nebūtu kas piedāvājams mūsu valdošajiem un sabiedrībai? Zinot visu, kas ir tapis zināms par Covid-19 pēdējo divu gadu laikā.

Pārpublicēts no Facebook.

Novērtē šo rakstu:

188
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts sabiedrisko attiecību mazspēja un katastrofa

FotoSakarā ar zemiem Latvijas vakcinācijas skaitļiem un attiecīgu risku, ka atkal būs ierobežojumi un ka mācības atkal notiks attālināti uc, atļaušos izteikt arī savas neprofesionālas pārdomas.
Lasīt visu...

10

Savāds laiks

FotoNo aizmirstības putekļiem mediju starmešos atkal parādījies tas pats vīrs, kurš reiz solījās visus oligarhus apkarot un Latvijā taisnību atjaunot.
Lasīt visu...

21

Vainīguma prezumpcija jāatceļ, citādi – kapitālais remonts beidzies, bet ēka nav apdzīvojama

FotoNeviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Nevienam nav jāpierāda savs nevainīgums. Šie ir jebkuras demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipi. Nevainīguma prezumpcija ir nostiprināta arī Latvijas likumdošanā. Izņemot vienu virzienu – banku sektoru.
Lasīt visu...

6

Ultimāts valsts prezidentam Egilam Levitam

FotoMēs ierosināsim valsts prezidenta Egila Levita pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, ja mūsu prasības netiks izpildītas divu nedēļu laikā, Jums tiks atņemta prezidenta pensija, dzīvoklis un mašīna. Latvijas Republikā nevar būt prezidents, kas neievēro Satversmi un Tautas gribu. Tādēļ tiks ierosināts Likums par prezidenta pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, liedzot Jums visas privilēģijas.
Lasīt visu...

21

Daudz ko var paveikt īsā laikā, tikai – bez viņiem

FotoJa esošais ministrs un valdība nezina, kā, un nemāk panākt 60 - 70 procentu vakcinēto skaitu, lai paiet malā. Garantējot brīvprātīgu pieeju vakcinācijas procesam, noņemot totāli neveiksmīgo „vakcinācijas ministru” un izvirzot vakcināciju par līdzekli, nevis mērķi, šis skaitlis ir reāli panākams īsā laikā, jo vakcīnu ir pietiekami.
Lasīt visu...

15

Es esmu vienīgā īstā opozīcija, nevis kaut kāds tur Šlesers!

FotoSvētdien veltīju nedaudz laika un papētīju publisko informāciju par Aināra Šlesera organizēto pasākumu pie Rīgas pils nākamo sestdien. Galu galā Šlesers aicināja man tam pievienoties. Secinājumi šādi.
Lasīt visu...

12

Ticiet ekspertiem, un viss būs tikpat labi kā līdz šim

FotoCovid-19 vakcīnas trešās devas ievadīšana ir aktuāls jautājums ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Lēmumi par šī procesa uzsākšanu nereti vairāk tiek argumentēti ar lokāliem pieņēmumiem, nevis zinātniski pamatotiem faktiem. 
Lasīt visu...

21

Nē cūku un vistu slepkavošanai vēdera baudai!

FotoKatru gadu Latvijā tiek noslepkavoti 700 tūkstoši cūku un vairāk nekā 21 miljons vistu, lai piepildītu iedzīvotāju kāri apmierināt savu garšas kārpiņu prasības un piepildīt vēderu.
Lasīt visu...

12

Tagad Latvijas Ārstu biedrība paudīs tikai „pareizo” viedokli: ja nomirst saskaņā ar Covid-19 vadlīnijām, tad OK

FotoDomas kavējas pie Latvijas Ārstu biedrības prezidentes ārstes Ilzes Aizsilnieces atklātās vēstules, precīzāk, pretreakcijas no jaunizveidotās darba grupas, kura norobežojas no vēstulē paustās patiesības.
Lasīt visu...

21

VID atņem cilvēku sociālās iemaksas, lai segtu svešu uzņēmumu parādus

FotoValsts ieņēmumu dienests (VID) ir vērsies pret visiem SIA Tokyo City darbiniekiem, kopumā atņemot viņiem sociālās iemaksas 130 000 eiro apmērā, lai tādejādi kompensētu trešo pušu uzņēmumu nodokļu parādus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Hermanis Rāzens, Putņa sāga

Kas nav ar mums, tas ir pret mums, tas Putnis ir viens pārpratums, viņš visur saskata tik slikto, un tāpēc valdei sāka likties, ka partijā viņš...

Foto

Reālajā dzīvē, kuru, iespējams, no Rīgas pils logiem grūtāk saskatīt, problēmas ir gluži citas

Rudens sesiju atklājot, valsts prezidents Egils Levits informēja Saeimu, ka ar Latvijas...

Foto

Mazais Gobzems gāž lielo vezumu

Uzreiz jāpiebilst, ka autors nav skandalozā deputāta Alda Gobzema cienītājs. Skaļo dīvainīti var uzlūkot ar žēlumu un līdzjūtību. Taču jāatzīst, ka...

Foto

Pateicamies par uzticēšanos valsts prezidenta institūcijai, bet ko tad mēs, mēs jau neko

Cienījamā Rozenbergas kundze! Valsts prezidenta kancelejā 2021. gada 19. jūlijā saņemts valsts prezidentam...

Foto

Vadoņu konstruēšana

Divi pašieceltie un, jāatzīst, daudzu atbalstītie varoņi Latvijā jau ir, jo Saeimas vēlēšanu kampaņa jau ņipri sākusies. Līdz vēlēšanām gan vēl gads ar mazu...

Foto

Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru

Īsi un kodolīgi par to, kur slēpjas problēma un kā to risināt. Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru - cilvēki ilgstoši ir...

Foto

Ar īpašu minoritāšu politiku uzkrāsim antivielas pret nacionālismu!

“Cilvēkiem jābūt mūsu politikas pašā centrā. Tāpēc es vēlos, lai visi eiropieši aktīvi piedalītos konferencē par Eiropas nākotni...

Foto

Protestētāji neslimo ar kroņa vīrusu

Šobrīd visā pasaulē globālo kungu vietējie pakalpiņi baida ļaudis, ka protesta saietu dēļ pieaugs saslimstība ar koronavīrusu. Taču nekas tamlīdzīgs nenotiek....

Foto

Kā mēs visi vēlamies dzīvot pēc tam, kad šis viss būs beidzies

Pēdējo nedēļu laikā ļoti maz esmu apmeklējis vietējo plašsaziņas mediju kanālus. Tas tāpēc, ka...

Foto

Izziņa kā garīga vērtība

Pirms aptuveni divarpus gadsimtiem vairāki raksti sākās ar paskaidrojumu, kam tie paredzēti – skolniekiem vai skolotājiem. Skolnieku vajadzībām bija jāraksta viegli saprotami...

Foto

Gobzems Latvijā vislabāk slauka dibenu un visu, ko vien spējam iedomāties

"Žurku skrējiens" pēc varas šoreiz sācies agrāk nekā parasti. Draņķīgākie politiķi steidz manipulēt ar masu...

Foto

Vai Kariņa valdību varētu izmest kā mīkstās rotaļlietas?

„Un ko ar tām (mīkstajām mantiņām – E.V.) vajadzēja darīt? Kariņam nest uz mājām un sasēdināt uz viesistabas...