Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau ilgāk nekā mēnesi man nelika mieru kāds interesants novērojums grāmatu pasaulē, ar ko vēlos padalīties arī ar jums. It kā nekas īpašs, taču tas daudz ko pasaka par aizvien kroplāko realitāti, kurā mums ir tas gods atrasties.

Ir tāds interesants personāžs vārdā Indriķis Latvietis. Kā noprotams, pseidonīms ņemts no Vizmas Belševicas poēmas „Indriķa Latvieša piezīmes uz Livonijas hronikas malām”.

Acīmredzami uzņēmies par pienākumu atbilstoši poēmā rakstītajam bērt savai tautai brūcēs sāli, Indriķis Latvietis – pareizāk, protams, cilvēks vai cilvēki, kas slēpjas zem šī pseidonīma – jau padaudzus gadus biedē un šausmina grāmatas lasošo sabiedrību ar briesmu lietām, kas tiek atklātas viņa romānos.

Vispirms bija „Bailes”, tad „Vara”, tad „Nauda”, visbeidzot „Nāve” un tagad „Nāve 2”. Visām šīm grāmatām bija kopīgas trīs lietas – tās visas bija aizvien biedējošākas, visās tika uzsvērts, ka viss viss viss tajās esot izdomāts, un visas uz nedēļām, pat mēnešiem kļuva par pieprasītākajām grāmatām Latvijā.

Politiskais krimiķis – tā šie romāni tika saukāti iepriekš, pēdējais visdrīzāk jau varētu tikt dēvēts par politiski dokumentāli apokaliptisko krimināltrilleri. Bija daudz cilvēku, kuri „izdomātajās” norisēs un personāžos saskatīja skarbo realitāti un brīdinājumus par vēl skarbāko nākamību. Vai arī vēl kaut ko citu – kas nu to lai tā pasaka.

Tā bija ar visām četrām pirmajām grāmatām, un arī tagad, kad kopš „Nāves 2” iznākšanas pagājis jau pusotrs mēnesis, otrā lielākajā Latvijas grāmatnīcu tīklā „Valters un Rapa” redzama jau tradicionālā aina – nedēļu pēc nedēļas vispieprasītākā grāmata ir tieši „Nāve 2”.

To var arī saprast – gan acīmredzami autentiskie dokumenti, kas demonstrē Jutas Strīķes noslēpumaino vārda (ne tikai uzvārda, bet arī vārda) maiņu, gan vēl visvisādi acīmredzami neizdomāti un tāpēc vēl jo īpaši biedējoši fakti, gan galu galā politoloģes Ilzes Ostrovskas paziņojums, ka tieši „Nāve 2” esot vēlēšanās nokāvusi Bordāna „Konservatīvos”, runā paši par sevi…

Bet… ir viena atšķirība. Ja paraugāmies uz otra – vislielākā grāmatnīcu tīkla „Jānis Roze” pieprasītāko grāmatu sarakstiem, tad tajos tāda „Nāve 2” neeksistē vispār. Neeksistē – un viss. Nevis ir mazāk pieprasīta un atrodas kaut kur zemāk, bet vienkārši nav.

Varbūt Aināra Rozes un Ināras Beļinkajas īpašumā joprojām esošais grāmatnīcu tīkls vienkārši boikotē „Nāves 2” pārdošanu? Teiksim, grāmata ir pārāk briesmīga? Atklāj pārāk daudz? Aizskārusi grāmattirgotāju politiskos aizbildņus? Iedarbojusies cenzūra? Nebūtu jau pirmā reize – sen sen atpakaļ bija cits tīkls, kas atteicās pārdot grāmatu par Aivaru Lembergu „Ģelo truba”.

Nē, tā tomēr nav. „Jāņa Rozes” grāmatnīcās „Nāve 2” tiek pārdota. Un tiek arī pirkta – pats savām acīm esmu redzējis dažus, tā sacīt, „pirkšanas aktus”. Pārdota tiek, pirkta tiek, vienā grāmatnīcu tīklā ir vispieprasītākā, otrajā oficiāli nav pat pirmajā desmitniekā – kāds varētu būt izskaidrojums?

Un te nu es atceros, ko pirms diviem gadiem, kad klajā nāca Egila Levita blēdībām veltītā grāmata „Viltvārdis”, ne visai gudrā, bet skaļā „Zvaigznes” izdevniecības saimniece, miljonāre Vija Kilbloka nāca klajā ar šādu izteiksmīgu paziņojumu:

„Jau labu laiku lauzu galvu par grāmatu vākos ielikto apķēzošo sacerējumu vietu grāmatu tirdzniecības vietu plauktos. Pēc nomelnojošām, izņirdzošām grāmatām ir patiešām liels pieprasījums, īpaši, ja tās ir izliktas kā acīs krītošs piedāvājums, ja tās piedāvā kā īstu mantu.

Grāmatnīcu darbinieki paši šausminās, bet ķengu grāmatas tirgošanai tiek ņemtas, jo tās taču pērk un piemaksu procentus par pārdoto kāro katrs veikals. Turklāt, kā tad tas būs, ja mūsu grāmatnīcā ienāks pircējs un mums nebūs viņa iekārotās preces?! Nāk taču pat tādi, kuri parasti no laba prāta kāju grāmatnīcā nesper un kuriem grāmatām naudas nav.

Štrunts par sirdsapziņu, mums ir vārda brīvība, neesam jau nekādi cenzori, negribam, ka nomelnotāji nomelno mūs pašus, galu galā nomelnotie taču varētu griezties tiesā, bet nezin kādēļ to nedara. Argumentu sevis attaisnošanai ir daudz.”

Domāju, ka nekļūdīšos, apgalvojot – ir faktiski skaidrs, ka Ainārs Roze un Ināra Beļinkaja ir aizgājuši pa Vijas Kilblokas iezīmēto „politkorektuma” vai varbūt Indriķa Latvieša skaidri aprādīto „baiļu” taciņu: pārdot „apķēzošos sacerējumus” viņi joprojām pārdot, jo nepārdot būtu nesmuki un naudu arī gribas, taču no šīs pārdošanas kaunas un cenšas neizrādīt to, kas ir vispieprasītākais viņu grāmatnīcās.

Ja tā padomā, šī nav pirmā šāda reize, kad „Jāņa Rozes” grāmatnīcu īpašnieki uzšķauda vēsturiskajām tradīcijām un grāmatnieka Jāņa Rozes godīgajam vārdam, - jā, kauns atzīt, kas viņiem ienes vislielāko peļņu, bet naudu tomēr ļooooooti gribas…

Pavasarī klajā nāca Māra Ruka grāmata, kas bija veltīta kovida melu epidēmijai. Autors vienmēr bijis noteiktas lasītāju daļas izcili pieprasīts, tēma nozīmīga, bet arī viņa grāmata „Jāņa Rozes” pieprasītāko grāmatu sarakstā vienkārši neparādījās – ne pirmajā vietā, kā tas bija noticis ar viņa iepriekšējām grāmatām, ne pat desmitajā… Tagad skaidrs, kāpēc tā notika.

Kāpēc šādas norises ir svarīgas un tās nevajadzētu vienkārši ignorēt? Nu, kaut vai tāpēc, ka, visticamākais, nekļūdīšos prognozēs – šāds liktenis gaida aizvien lielāku skaitu grāmatu, kas atbildīs grāmattirgotāju alkatībai, bet par kuru saturu tie paklusām kaunēsies.

Vispirms Māris Ruks un Indriķis Latvietis, tad „Viltvārdis” un „Valstsgribis”, bet vēl pēc laiciņa „Jāņa Rozes” grāmatnīcās par pieprasītām tiks uzskatītas tikai viena vai otra „Glavļita” apstiprinātas grāmatas.

Novērtē šo rakstu:

175
31

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Ausīs arī mūsu saule

FotoMotoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem, puspatiesībām un meliem, kas ļoti kropļo cilvēkiem realitātes apziņu. “Latvieši ir stipra tauta”, ar ko stipra? Ar to, ka okupekļus jauc 2022.g.,nevis 1991.g., vai 2014.g.(Krimas aneksija). Stipra?”. Tvīta saturs noteikti kādā radīja aizvainojumu un pārdomas. Vai abus.
Lasīt visu...

21

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

FotoValdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un publiskie paziņojumi atgādina zināmo manipulācijas metodi par "labo policistu" un "slikto policistu".
Lasīt visu...

21

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

FotoBiedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes vairāk nekā 150 iesniegumiem no iedzīvotājiem un organizācijām par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem un 51 gadījumā sagatavojusi detalizētu izvērtējumu sūdzībai un atzinumu.
Lasīt visu...

21

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

FotoArmands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena - jebkuras šaubas tiek tulkotas pa sliktu apsūdzētājam. Ar frāzēm –" varētu likties", "varētu secināt", " izskatās ka", "varētu bažīgi iztēloties, ka".
Lasīt visu...

21

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

FotoLaika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos (ministrijās), kas katra atbild par savu jomu, nekad neinteresējas par citas ministrijas esamību, bet ja saņem kādu  citas ministrijas sastādītu likumprojektu, Ministru kabineta noteikumus vai mazāk svarīgu dokumentu, tad šo rakstu darbu nīdē laukā vai vismaz piesārņo ar tik  daudz birokrātiskām prasībām, ka jaunievedumam ir tikai bremzes iedaba. 
Lasīt visu...

21

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

FotoZaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa celšanu, kas kā slēpts nodoklis būtiski negatīvi ietekmēs iedzīvotāju maksātspēju un Latvijas uzņēmēju konkurētspēju.
Lasīt visu...

12

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

FotoLabrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā, var turpināt ierasto ikdienu ar šņabi galvenajās pārtikas lielveikalu rindās un statistiku, kas apstiprina alkoholismu vai nerūpēšanos par bērniem.
Lasīt visu...

12

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

FotoNeraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir vairākas reizes lielāki. Taču maznodrošināto Latvijas iedzīvotāju ienākumi saglabājas nemainīgā līmenī.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....

Foto

Antropoloģisks pētījums

Vai atceramies sabiedrībā pazīstamos indivīdus, kuri saviem uzvārdiem lika prievārdus ar mērķi panākt aristokrātisku skanējumu? Visi ņirgājās par Fon Kalmanoviču un De Vaškeviču, turpretim...

Foto

Liberālās demokrātijas apdraudētība kā tās leģitimitātes pamats

Ir viena uzskatu pārbaude, kas būtu jāveic ar sevi katram pilsoniski aktīvam cilvēkam. Tātad jums — šīs slejas lasītājam...

Foto

Kas Pīlēnam deva tautas mandātu veidot valdību? Kurš? Pareizi, neviens!

Sākšu ar jautājumu. Vai man vienīgajam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar zaļo bildi, nu...

Foto

Mēs visu ļoti rūpīgi rečekojām un noskaidrojām, ka Bārbijas Kens nav stāvoklī, - ziedojiet mums naudu, lai mēs varam turpināt!

Jūnija vidū konservatīvi noskaņotā humora vietne...

Foto

Žetonu piešķiršanas kārtība

Šodien “Neatkarīgajā” Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. Tā nav tipiskā draudzīgā intervija, kur ilgā sarunā norunātais sakompilēts...

Foto

Viņš NEKAD nebūs mans prezidents

Egils ir atmodies no letarģiskā miega. Sveicot 14.Saeimu, viņš uzkāpa kancelē un zibeņoja....

Foto

Tikai nesmejieties skaļi, es došu dažus padomus par veselības aprūpi

Kustība "Par!" Veselības ministrijas politiskajā vadībā bijusi visus četrus 13. Saeimas sasaukuma gadus - divus gadus Ilze Viņķele, divus - es. Esam...

Foto

Beidzot ir gala lēmums saistībā ar manu autoavāriju

Šā gada 1. maija traģiskā avārija zibenīgi pārpildīja interneta ziņu portālus, un sociālie tīkli jau izdarīja tūlītēju spriedumu,...

Foto

Mēs labprāt ierasti neliktos ne zinis, bet diemžēl šoreiz mums jāimitē ieinteresētība

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) piektdien, 4. novembrī, ir pieprasījusi VSIA “Latvijas Televīzija”...

Foto

Štrunts par algām, īstā problēma ir tā, ka izglītības jomā ir iestājusies pieklājības un cieņpilnas attieksmes krīze

Pieklājība un cieņpilna attieksme ir jebkuru attiecību pamatā. Taču...

Foto

Pasaulē piešķir Darvina balvu, Latvijas politikā – Levita medaļu

Pēc ziņas, ka četriem ļoti jau nu šaubīgas raudzes 13. Saeimas deputātiem piešķirta Egila Levita vārdā nosauktā...

Foto

Kā lordu sarunas varētu patīrīt Latvijas tirgu

Nesen bija pirmā reize, kad izdevās personīgi satikt un iepazīties ar kādu lordu, turklāt – ar diviem vienā vakarā....

Foto

Vai kūdra var izglābt Latviju?

Šķiet, tikai retais nebūs pamanījis zemestrīci, kas pēdējā gada laikā ir satricinājusi energoresursu tirgu. Lai mazinātu iespējamās enerģētiskās krīzes ietekmi, ne...

Foto

Slimot nav rožu dārzs, jo īpaši slimnīcā

Slimot nav rožu dārzs. Tas ir fakts. Taču, nokļūšana slimnīcā var pārvērsties par krietni nepatīkamāku pieredzi, kas neaprobežojas ar...

Foto

Jaunākiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem ļaus nesportot un pieņemties svarā

Plašākam lasītāju lokam paslīdēja garām kāda satraucoša ziņa – 18. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja noteikumu projektu "Grozījumi...

Foto

Ja tagad izrādās, ka pie varas ir tikai partijas (1,4% vēlētāju), tad steigšus jāatkāpjas no senā principa, ka tautas vietniekam ir plašas pilnvaras

[1.] Biedrība “Atvērtās...

Foto

Latvijai ir vajadzīgs Roberts Fūrmanis. Vairāk nekā "progresisti"

„Tagad es jums pateikšu, kas notiks tālāk. Sarūsējusi fašistu kaska uz bērza krusta – tas ir viss, ko...

Foto

Pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie” jeb valsts mediji ir nostājušies pret tautas vairākumu

Operācijas Mindfuck vietējā kontekstā: šobrīd Latvijā ir iestājusies unikāla situācija: pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie”...