Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jau ilgāk nekā mēnesi man nelika mieru kāds interesants novērojums grāmatu pasaulē, ar ko vēlos padalīties arī ar jums. It kā nekas īpašs, taču tas daudz ko pasaka par aizvien kroplāko realitāti, kurā mums ir tas gods atrasties.

Ir tāds interesants personāžs vārdā Indriķis Latvietis. Kā noprotams, pseidonīms ņemts no Vizmas Belševicas poēmas „Indriķa Latvieša piezīmes uz Livonijas hronikas malām”.

Acīmredzami uzņēmies par pienākumu atbilstoši poēmā rakstītajam bērt savai tautai brūcēs sāli, Indriķis Latvietis – pareizāk, protams, cilvēks vai cilvēki, kas slēpjas zem šī pseidonīma – jau padaudzus gadus biedē un šausmina grāmatas lasošo sabiedrību ar briesmu lietām, kas tiek atklātas viņa romānos.

Vispirms bija „Bailes”, tad „Vara”, tad „Nauda”, visbeidzot „Nāve” un tagad „Nāve 2”. Visām šīm grāmatām bija kopīgas trīs lietas – tās visas bija aizvien biedējošākas, visās tika uzsvērts, ka viss viss viss tajās esot izdomāts, un visas uz nedēļām, pat mēnešiem kļuva par pieprasītākajām grāmatām Latvijā.

Politiskais krimiķis – tā šie romāni tika saukāti iepriekš, pēdējais visdrīzāk jau varētu tikt dēvēts par politiski dokumentāli apokaliptisko krimināltrilleri. Bija daudz cilvēku, kuri „izdomātajās” norisēs un personāžos saskatīja skarbo realitāti un brīdinājumus par vēl skarbāko nākamību. Vai arī vēl kaut ko citu – kas nu to lai tā pasaka.

Tā bija ar visām četrām pirmajām grāmatām, un arī tagad, kad kopš „Nāves 2” iznākšanas pagājis jau pusotrs mēnesis, otrā lielākajā Latvijas grāmatnīcu tīklā „Valters un Rapa” redzama jau tradicionālā aina – nedēļu pēc nedēļas vispieprasītākā grāmata ir tieši „Nāve 2”.

To var arī saprast – gan acīmredzami autentiskie dokumenti, kas demonstrē Jutas Strīķes noslēpumaino vārda (ne tikai uzvārda, bet arī vārda) maiņu, gan vēl visvisādi acīmredzami neizdomāti un tāpēc vēl jo īpaši biedējoši fakti, gan galu galā politoloģes Ilzes Ostrovskas paziņojums, ka tieši „Nāve 2” esot vēlēšanās nokāvusi Bordāna „Konservatīvos”, runā paši par sevi…

Bet… ir viena atšķirība. Ja paraugāmies uz otra – vislielākā grāmatnīcu tīkla „Jānis Roze” pieprasītāko grāmatu sarakstiem, tad tajos tāda „Nāve 2” neeksistē vispār. Neeksistē – un viss. Nevis ir mazāk pieprasīta un atrodas kaut kur zemāk, bet vienkārši nav.

Varbūt Aināra Rozes un Ināras Beļinkajas īpašumā joprojām esošais grāmatnīcu tīkls vienkārši boikotē „Nāves 2” pārdošanu? Teiksim, grāmata ir pārāk briesmīga? Atklāj pārāk daudz? Aizskārusi grāmattirgotāju politiskos aizbildņus? Iedarbojusies cenzūra? Nebūtu jau pirmā reize – sen sen atpakaļ bija cits tīkls, kas atteicās pārdot grāmatu par Aivaru Lembergu „Ģelo truba”.

Nē, tā tomēr nav. „Jāņa Rozes” grāmatnīcās „Nāve 2” tiek pārdota. Un tiek arī pirkta – pats savām acīm esmu redzējis dažus, tā sacīt, „pirkšanas aktus”. Pārdota tiek, pirkta tiek, vienā grāmatnīcu tīklā ir vispieprasītākā, otrajā oficiāli nav pat pirmajā desmitniekā – kāds varētu būt izskaidrojums?

Un te nu es atceros, ko pirms diviem gadiem, kad klajā nāca Egila Levita blēdībām veltītā grāmata „Viltvārdis”, ne visai gudrā, bet skaļā „Zvaigznes” izdevniecības saimniece, miljonāre Vija Kilbloka nāca klajā ar šādu izteiksmīgu paziņojumu:

„Jau labu laiku lauzu galvu par grāmatu vākos ielikto apķēzošo sacerējumu vietu grāmatu tirdzniecības vietu plauktos. Pēc nomelnojošām, izņirdzošām grāmatām ir patiešām liels pieprasījums, īpaši, ja tās ir izliktas kā acīs krītošs piedāvājums, ja tās piedāvā kā īstu mantu.

Grāmatnīcu darbinieki paši šausminās, bet ķengu grāmatas tirgošanai tiek ņemtas, jo tās taču pērk un piemaksu procentus par pārdoto kāro katrs veikals. Turklāt, kā tad tas būs, ja mūsu grāmatnīcā ienāks pircējs un mums nebūs viņa iekārotās preces?! Nāk taču pat tādi, kuri parasti no laba prāta kāju grāmatnīcā nesper un kuriem grāmatām naudas nav.

Štrunts par sirdsapziņu, mums ir vārda brīvība, neesam jau nekādi cenzori, negribam, ka nomelnotāji nomelno mūs pašus, galu galā nomelnotie taču varētu griezties tiesā, bet nezin kādēļ to nedara. Argumentu sevis attaisnošanai ir daudz.”

Domāju, ka nekļūdīšos, apgalvojot – ir faktiski skaidrs, ka Ainārs Roze un Ināra Beļinkaja ir aizgājuši pa Vijas Kilblokas iezīmēto „politkorektuma” vai varbūt Indriķa Latvieša skaidri aprādīto „baiļu” taciņu: pārdot „apķēzošos sacerējumus” viņi joprojām pārdot, jo nepārdot būtu nesmuki un naudu arī gribas, taču no šīs pārdošanas kaunas un cenšas neizrādīt to, kas ir vispieprasītākais viņu grāmatnīcās.

Ja tā padomā, šī nav pirmā šāda reize, kad „Jāņa Rozes” grāmatnīcu īpašnieki uzšķauda vēsturiskajām tradīcijām un grāmatnieka Jāņa Rozes godīgajam vārdam, - jā, kauns atzīt, kas viņiem ienes vislielāko peļņu, bet naudu tomēr ļooooooti gribas…

Pavasarī klajā nāca Māra Ruka grāmata, kas bija veltīta kovida melu epidēmijai. Autors vienmēr bijis noteiktas lasītāju daļas izcili pieprasīts, tēma nozīmīga, bet arī viņa grāmata „Jāņa Rozes” pieprasītāko grāmatu sarakstā vienkārši neparādījās – ne pirmajā vietā, kā tas bija noticis ar viņa iepriekšējām grāmatām, ne pat desmitajā… Tagad skaidrs, kāpēc tā notika.

Kāpēc šādas norises ir svarīgas un tās nevajadzētu vienkārši ignorēt? Nu, kaut vai tāpēc, ka, visticamākais, nekļūdīšos prognozēs – šāds liktenis gaida aizvien lielāku skaitu grāmatu, kas atbildīs grāmattirgotāju alkatībai, bet par kuru saturu tie paklusām kaunēsies.

Vispirms Māris Ruks un Indriķis Latvietis, tad „Viltvārdis” un „Valstsgribis”, bet vēl pēc laiciņa „Jāņa Rozes” grāmatnīcās par pieprasītām tiks uzskatītas tikai viena vai otra „Glavļita” apstiprinātas grāmatas.

Novērtē šo rakstu:

176
33

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...