Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

It kā Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Alvils Krams skaitās nopietns speciālists – ne tikai Dr.med. Pneimonologs, bet Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Pneimonoloģijas galvenais speciālists. Jo dīvaināk bija klausīties tās atklāti nezinātniskās, pat visiesīkstējušākajam antivakserim nepiedienīgās blēņas, ko viņš atkļāvās klāstīt nesenajā „Aizliegtā paņēmiena” raidījumā, kas bija veltīts smēķēšanas tēmai.

Lai nebūtu nekādu pārpratumu un pārmetumu, ka pulmonologa teiktais ir izvilkts no konteksta vai kādā citā veidā izkropļots, vispirms te būs viņa sacītā atšifrējums – varbūt vietām ne īsti saprotams, toties absolūti precīzs:

„A. Krams: Nikotīns ļoti augsts atkarības risks. Otrkārt, tā ir inde. Nikotīns jau ir lietots, teiksim, indēšanā. Salīdzinot cigarešu šķidrumu, kas ir pudelītē 10 ml, vai tur ir 200 mg iekšā, ar to var nogalināt vismaz desmit zīdaiņus, tad tā ir inde. 0,5 līdz 1 mg uz vienu kilogramu ir nāvējošā deva cilvēkam. Mazs bērniņš sver desmit kilogramus. Un tas, kas tagad pēdējos gados vairāk tiek pētīts, vai tas, ka nikotīns pats par sevi ir toksisks, kancerogēna, gan arī toksiska iedarbība ir, viņai ir ļoti spēcīga ietekme uz centrālo nervu sistēmu. Tas ir drausmīgi patiesībā, ka pusaudži un bērni smēķē, lieto nikotīnu. Viņi sevī aizkavē smadzeņu attīstību.

Moderators: Kā minējām, divas pamatvielas, kas ir e-cigarešu sastāvā, tiek izmantots propilēna glikols un glicerīns. Pārtikā šīs vielas ir drošas, bet ja tvaicē un ieelpo?

A. Krams: Uzkarsētā veidā notiek ķīmiskas reakcijas. Citas vielas veidojas vēl. Viss, kas tiek ieelpots, ir toksisks. Un te ir daudz. No spirāles, smagie metāli daudzos pētījumos, kaut kādi baktero toksīni daudzos šķidrumos savairojas, baktero toksīni tiek konstatēti.

Tādi ilgtermiņa dati šobrīd nav. Tas ir jauns produkts. Bet, ja mēs vērojam to, kas notiek šūnās, šūnu genomā, tās pašas pārmaiņas, kas notiek plaušu vēža gadījumā, tādas pašas pārmaiņas novēro, arī lietojot elektroniskās cigaretes.

Moderators: Vēl vairākas nepilnības, ko fiksējam, pētot šo produktu. Piemēram, kopš 2020.gada 1.oktobra ir ieviesta likuma norma, kas paredz, ka visus smēķējamos – gan tabakas izstrādājumus, gan arī e-cigaretes un arī šķidrumus no pircēju acīm ir jānoslēpj. Izņēmumi ir pieļaujami vien ar specializētajiem veikaliem, kuriem ir atsevišķa ieeja un kuru tirgoto produkciju no ārpuses redzēt nevar. Daudzas tirdzniecības vietas to arī ievēro. Cigaretes plauktos slēpj arī Rimi, Maxima un Narvesen un citi. Bet tajā pašā laikā, lūk, veikals Ecodumas, kas ir vairākos lielveikalos. Pilni plaukti ar smēķējamo produkciju, ko var redzēt jau pa gabalu, veikalā nemaz neieejot. Šo tendenci ir ievērojis arī plaušu slimību ārsts.

A. Krams: Pārkāpj likumu hroniski elektronisko cigarešu un šķidrumu tirgotāji. Hroniski pārkāpj. Neievēro šo likumu, ka tikai slēgtās vietās. Tagad pat es Sāgā redzēju, ka elektroniskās cigaretes tiek tirgotas ejās starp veikaliem. Tas ir nonsenss.”

Un tagad iesim cauri tam nedaudzajam, ko godātais pulmonologs mums pastāsta. Pirmais: „Uzkarsētā veidā notiek ķīmiskas reakcijas. Citas vielas veidojas vēl. Viss, kas tiek ieelpots, ir toksisks. Un te ir daudz. No spirāles, smagie metāli daudzos pētījumos.”

Te būtu vietā jautājumi – kādas ķīmiskas reakcijas? Kādas vielas konkrēti? Viss ir toksisks? Pilnīgi viss? Smagie metāli – „daudzos gadījumos”? Kas un kā šos gadījumus ir uzskaitījis, pētījis, reģistrējis?

Visi šie apgalvojumi varētu būt arī ticami, taču ar vienu piebildi – ja būtu pētījumi. Nopietns pulmonologs it kā ir gatavojies tēmai, bet nemin pilnīgi nekādus faktus, nenosauc pilnīgi nevienu pētījumu, tikai gluži kā klasisks antivakseris daudzina – „citas vielas”, „daudzi gadījumi”, „viss ir toksisks”. Kā zināms, tieši antivakseriem arī neizsakāmi patīk „smagie metāli”, ar kuriem piesātinātas covid vakcīnas – un datus viņi min precīzi tikpat daudz kā godājamais pulmonologs.

Un tālāk – otrais plašākais pulmonologa Alvila Krama izteikums sabiedriskās televīzijas raidījumā: „Tādi ilgtermiņa dati šobrīd nav. Tas ir jauns produkts. Bet, ja mēs vērojam to, kas notiek šūnās, šūnu genomā, tās pašas pārmaiņas, kas notiek plaušu vēža gadījumā, tādas pašas pārmaiņas novēro, arī lietojot elektroniskās cigaretes.”

Jau atkal vietā būtu jautājumi – vai tiešām sabiedriskajā televīzijā var nākt klajā ar jebkuriem apgalvojumiem, ja tos nepamato nekādi kaut cik nopietni dati? Elektroniskās cigaretes nav radušās ne pirms mēneša, ne pirms gada, - ja pulmonologs apgalvo, ka to lietošanas gados neesot nekādu ilgtermiņa datu, runa te ir par vienu no diviem – manipulāciju vai vienkāršu nezināšanu.

Tālāk – tieši tas pats. Kaut kādi „mēs” nezināmā veidā, ar nezināmām metodēm kaut ko „vēro to, kas notiek šūnās, šūnu genomā”. Kur ir kaut jel kādi konkrēti dati, konkrēti pētījumi, ar kuriem iepazīstoties varētu uzzināt to, ko pulmonologs Alvils Krams nespēj izskaidrot – kas tad šūnās īsti notiek vai tomēr nenotiek?

Savukārt tas, ka „tās pašas pārmaiņas, kas notiek plaušu vēža gadījumā, tādas pašas pārmaiņas novēro, arī lietojot elektroniskās cigaretes”, - šis jau būtu īsti revolucionārs atklājums, kas liktu visā pasaulē domāt par nopietnām pārmaiņām šajā jomā. Taču ir viens „bet” – „nez kāpēc” pulmonologs Alvils Krams jau atkal nenosauc nevienu pašu pētījumu, nevienus konkrētus datus un to avotus, kas viņa apgalvojumus pamatotu.

Droši vien morāle ir viena – sabiedriskajiem medijiem tomēr vairāk vajadzētu rūpēties par to, lai tie sniedz zinātnē balstītu, pamatotu informāciju, nevis kārtējā antivaksera fantāzijas, ko tas mēģina pasniegt kā patiesību un faktus.

Novērtē šo rakstu:

69
117

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...