Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

It kā Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Alvils Krams skaitās nopietns speciālists – ne tikai Dr.med. Pneimonologs, bet Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Pneimonoloģijas galvenais speciālists. Jo dīvaināk bija klausīties tās atklāti nezinātniskās, pat visiesīkstējušākajam antivakserim nepiedienīgās blēņas, ko viņš atkļāvās klāstīt nesenajā „Aizliegtā paņēmiena” raidījumā, kas bija veltīts smēķēšanas tēmai.

Lai nebūtu nekādu pārpratumu un pārmetumu, ka pulmonologa teiktais ir izvilkts no konteksta vai kādā citā veidā izkropļots, vispirms te būs viņa sacītā atšifrējums – varbūt vietām ne īsti saprotams, toties absolūti precīzs:

„A. Krams: Nikotīns ļoti augsts atkarības risks. Otrkārt, tā ir inde. Nikotīns jau ir lietots, teiksim, indēšanā. Salīdzinot cigarešu šķidrumu, kas ir pudelītē 10 ml, vai tur ir 200 mg iekšā, ar to var nogalināt vismaz desmit zīdaiņus, tad tā ir inde. 0,5 līdz 1 mg uz vienu kilogramu ir nāvējošā deva cilvēkam. Mazs bērniņš sver desmit kilogramus. Un tas, kas tagad pēdējos gados vairāk tiek pētīts, vai tas, ka nikotīns pats par sevi ir toksisks, kancerogēna, gan arī toksiska iedarbība ir, viņai ir ļoti spēcīga ietekme uz centrālo nervu sistēmu. Tas ir drausmīgi patiesībā, ka pusaudži un bērni smēķē, lieto nikotīnu. Viņi sevī aizkavē smadzeņu attīstību.

Moderators: Kā minējām, divas pamatvielas, kas ir e-cigarešu sastāvā, tiek izmantots propilēna glikols un glicerīns. Pārtikā šīs vielas ir drošas, bet ja tvaicē un ieelpo?

A. Krams: Uzkarsētā veidā notiek ķīmiskas reakcijas. Citas vielas veidojas vēl. Viss, kas tiek ieelpots, ir toksisks. Un te ir daudz. No spirāles, smagie metāli daudzos pētījumos, kaut kādi baktero toksīni daudzos šķidrumos savairojas, baktero toksīni tiek konstatēti.

Tādi ilgtermiņa dati šobrīd nav. Tas ir jauns produkts. Bet, ja mēs vērojam to, kas notiek šūnās, šūnu genomā, tās pašas pārmaiņas, kas notiek plaušu vēža gadījumā, tādas pašas pārmaiņas novēro, arī lietojot elektroniskās cigaretes.

Moderators: Vēl vairākas nepilnības, ko fiksējam, pētot šo produktu. Piemēram, kopš 2020.gada 1.oktobra ir ieviesta likuma norma, kas paredz, ka visus smēķējamos – gan tabakas izstrādājumus, gan arī e-cigaretes un arī šķidrumus no pircēju acīm ir jānoslēpj. Izņēmumi ir pieļaujami vien ar specializētajiem veikaliem, kuriem ir atsevišķa ieeja un kuru tirgoto produkciju no ārpuses redzēt nevar. Daudzas tirdzniecības vietas to arī ievēro. Cigaretes plauktos slēpj arī Rimi, Maxima un Narvesen un citi. Bet tajā pašā laikā, lūk, veikals Ecodumas, kas ir vairākos lielveikalos. Pilni plaukti ar smēķējamo produkciju, ko var redzēt jau pa gabalu, veikalā nemaz neieejot. Šo tendenci ir ievērojis arī plaušu slimību ārsts.

A. Krams: Pārkāpj likumu hroniski elektronisko cigarešu un šķidrumu tirgotāji. Hroniski pārkāpj. Neievēro šo likumu, ka tikai slēgtās vietās. Tagad pat es Sāgā redzēju, ka elektroniskās cigaretes tiek tirgotas ejās starp veikaliem. Tas ir nonsenss.”

Un tagad iesim cauri tam nedaudzajam, ko godātais pulmonologs mums pastāsta. Pirmais: „Uzkarsētā veidā notiek ķīmiskas reakcijas. Citas vielas veidojas vēl. Viss, kas tiek ieelpots, ir toksisks. Un te ir daudz. No spirāles, smagie metāli daudzos pētījumos.”

Te būtu vietā jautājumi – kādas ķīmiskas reakcijas? Kādas vielas konkrēti? Viss ir toksisks? Pilnīgi viss? Smagie metāli – „daudzos gadījumos”? Kas un kā šos gadījumus ir uzskaitījis, pētījis, reģistrējis?

Visi šie apgalvojumi varētu būt arī ticami, taču ar vienu piebildi – ja būtu pētījumi. Nopietns pulmonologs it kā ir gatavojies tēmai, bet nemin pilnīgi nekādus faktus, nenosauc pilnīgi nevienu pētījumu, tikai gluži kā klasisks antivakseris daudzina – „citas vielas”, „daudzi gadījumi”, „viss ir toksisks”. Kā zināms, tieši antivakseriem arī neizsakāmi patīk „smagie metāli”, ar kuriem piesātinātas covid vakcīnas – un datus viņi min precīzi tikpat daudz kā godājamais pulmonologs.

Un tālāk – otrais plašākais pulmonologa Alvila Krama izteikums sabiedriskās televīzijas raidījumā: „Tādi ilgtermiņa dati šobrīd nav. Tas ir jauns produkts. Bet, ja mēs vērojam to, kas notiek šūnās, šūnu genomā, tās pašas pārmaiņas, kas notiek plaušu vēža gadījumā, tādas pašas pārmaiņas novēro, arī lietojot elektroniskās cigaretes.”

Jau atkal vietā būtu jautājumi – vai tiešām sabiedriskajā televīzijā var nākt klajā ar jebkuriem apgalvojumiem, ja tos nepamato nekādi kaut cik nopietni dati? Elektroniskās cigaretes nav radušās ne pirms mēneša, ne pirms gada, - ja pulmonologs apgalvo, ka to lietošanas gados neesot nekādu ilgtermiņa datu, runa te ir par vienu no diviem – manipulāciju vai vienkāršu nezināšanu.

Tālāk – tieši tas pats. Kaut kādi „mēs” nezināmā veidā, ar nezināmām metodēm kaut ko „vēro to, kas notiek šūnās, šūnu genomā”. Kur ir kaut jel kādi konkrēti dati, konkrēti pētījumi, ar kuriem iepazīstoties varētu uzzināt to, ko pulmonologs Alvils Krams nespēj izskaidrot – kas tad šūnās īsti notiek vai tomēr nenotiek?

Savukārt tas, ka „tās pašas pārmaiņas, kas notiek plaušu vēža gadījumā, tādas pašas pārmaiņas novēro, arī lietojot elektroniskās cigaretes”, - šis jau būtu īsti revolucionārs atklājums, kas liktu visā pasaulē domāt par nopietnām pārmaiņām šajā jomā. Taču ir viens „bet” – „nez kāpēc” pulmonologs Alvils Krams jau atkal nenosauc nevienu pašu pētījumu, nevienus konkrētus datus un to avotus, kas viņa apgalvojumus pamatotu.

Droši vien morāle ir viena – sabiedriskajiem medijiem tomēr vairāk vajadzētu rūpēties par to, lai tie sniedz zinātnē balstītu, pamatotu informāciju, nevis kārtējā antivaksera fantāzijas, ko tas mēģina pasniegt kā patiesību un faktus.

Novērtē šo rakstu:

68
116

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

21

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

FotoNesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu.
Lasīt visu...

21

Kluso apvērsumu mehānisms

FotoLikumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?
Lasīt visu...

21

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

FotoTik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot pārgājusi maniakālā kāre uzbrukt pieminekļiem. Uzbrukt mūsu vēsturei un kultūrai. Pār viņu uz brīdi nolaidusies atklāsme, ka Rīgā esot daudz nopietnākas problēmas nekā pieminekļu jaukšana. Protams, ka ir ļoti nopietnas problēmas! Bet patiesībā sašutums sabiedrībā par draudiem pieminekļiem bija tik liels, ka Rīgas mērs kļuva piekāpīgāks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...