Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar interesi skatījos “Aizliegtā paņēmiena” sižetu par uzturlīdzekļu piedziņas problēmām, cik grūti vai pat neiespējami ir piedzīt uzturlīdzekļus no personām, kurām nav nekādu ienākumu, - dalībnieki šausminājās, ka piedziņa nav iespējama, jo tiek atņemts pārāk daudz, un tad sekoja šokējošs Tieslietu ministrijas piedāvāts risinājums it kā ar mērķi atvieglot piedziņas noteikumus uzturlīdzekļu nemaksātājiem, bet patiesībā šie grozījumi atļauj vērst piedziņu pat uz līdz šim aizsargāto pusi no minimālās algas, pie kam ne tikai uzturlīdzekļu nemaksātājiem, bet arī būtiski pasliktināt piedziņas noteikumus visiem pārējiem, kuriem līdz šim bija saglabājama minimālā alga.

Nav šaubu, ka vienīgie ieguvēji no šādiem grozījumiem būtu zvērināti tiesu izpildītāji, līdz ar to jāsecina, ka raidījums “Aizliegtais paņēmiens” atklāti lobē zvērinātu tiesu izpildītāju intereses.

Izvairīšanās no savu bērnu uzturēšanas tiešām ir nopietna problēma. Sižetā vairākkārt tika uzsvērts, ka Tieslietu ministrijas piedāvātie grozījumi ir vērsti uz to, lai uzlabotu uzturlīdzekļu parādnieku materiālo situāciju un veicinātu parādu nomaksu.  Bet vai tas tiešām tā ir?

Lai to novērtētu, vispirms ir jāaplūko šī brīža regulējums, kas paredz jebkurā gadījumā, piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu vai administratīvu pārkāpumu, kā arī izpildot administratīvā pārkāpuma procesā pieņemtos nolēmumus,  parādniekam saglabāt naudas līdzekļus 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu — līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas (šobrīd tie ir 350 eiro un papildus 105 eiro par katru bērnu), visiem pārējiem, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu — līdzekļus 15 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas (šobrīd tie ir 700 eiro un papildus 105 eiro par katru bērnu).

Un tagad aplūkosim, ko paredz Tieslietu ministrijas piedāvātie grozījumi: kas paredz izteikt Civilprocesa likuma 594. pantu šādā redakcijā: “594. pants. Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem

(2) Ieturējumus neatkarīgi no piedziņas veida izdara 10 procentu apmērā, ja parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināto maksājumu apmērs nepārsniedz Ministru kabineta noteikto minimālās mēneša darba algas apmēru. Ieturējumu apmēru samazina par 2 procentiem par katru parādnieka apgādībā reģistrētu nepilngadīgu bērnu.”

Kā redzam no šiem Tieslietu ministrijas piedāvātajiem grozījumiem, tad te ir stāsts ne vairs tikai par uzturlīdzekļu nemaksātājiem, bet pilnīgi visiem, kas nonākuši parādnieka statusā, tai skaitā uz ātro kredītu upuriem, un pilnīgi nevienam netiek garantēts nekāds saglabājamais minimums.

Piemēram, pensionārs, kurš iekritis ātro kredītu slazdā, līdz šim varēja būt drošs, ka viņa pensiju, kas ir mazāka par minimālo algu, neaiztiks tiesu izpildītāji, pēc šiem grozījumiem katru mēnesi 10% atdos tiesu izpildītājam (piemēram, no 320 EUR  pensijas 32 EUR tiks pārskaitīti tiesu izpildītājam, un pensionāram izdzīvošanai paliks 288 EUR).

Vēl viens piemērs par ģimenes tēvu ar trim nepilngadīgiem bērniem, kurš nav uzturlīdzekļu nemaksātājs un līdz šim varēja būt drošs, ka tiesu izpildītājs nevērsīs piedziņu uz minimālo algu 700 EUR apmērā un 15% no minimālās algas (105 EUR) par katru apgādājamo nepilngadīgo bērnu, kas kopā ir 1015 EUR mēnesī: pēc šiem grozījumiem trīs bērnu ģimenei paliks 634,20 EUR.

Tagad paskatīsimies, kā šie grozījumi ietekmēs uzturlīdzekļu nemaksātājus. Uzturlīdzekļu nemaksātājs, kurš oficiāli nesaņem  neko, pēc šādiem grozījumiem turpina nesaņemt neko un nemaksāt neko.

Uzturlīdzekļu nemaksātājam, kurš oficiāli strādā pusslodzi vai ir pensionārs, kura apgādībā ir vēl divi bērni, kuram līdz šim tika saglabāti 350 EUR un 105 EUR par katru apgādībā esošo bērnu, kopā 460 EUR, pēc šādiem grozījumiem no viņa mazajiem ienākumiem tiks atņemti 10%, un bērniem vairs nepaliks iepriekš garantētie 105 EUR katram.

Visa sižetā paustā informācija un Tieslietu ministrijas piedāvātie grozījumi acīmredzami ir vērsti uz to, lai varētu vērst piedziņu pret tiem, kuri līdz šim bija aizsargāti, kuriem bija garantēts minimālais ienākumu līmenis, uz kuru nedrīkst vērst piedziņu, bet pēc Tieslietu ministrijas piedāvātajiem grozījumiem vairs nebūs nekāda minimuma, uz kuru nevar vērst piedziņu.

Vai tiešām kāds cer, ka šādi grozījumi veicinās uzturlīdzekļu maksāšanu? Ja līdz šim no valsts muka darba spējīgie, kas nonāca parādu gūstā, tagad būs jāmūk arī pensionāriem, invalīdiem.

Izskatās, ka  “Aizliegtā paņēmiena” sižeta autori nespēj pārbaudīt to informāciju, ko sniedz skatītājiem, un faktiski lobē zvērinātu tiesu izpildītāju, kuri daudzi jau ir kļuvuši par miljonāriem, mantkārīgās interese.

Novērtē šo rakstu:

88
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Evika Siliņa ir ar pautiem, Jānis Citskovskis – žmogs, bet Krišjānis Kariņš – princese, kas neuzņemas atbildību

FotoĻembasts ap tā saucamajiem bijušā premjera Kariņa lidojumiem vēl tālu no atrisinājuma, lai gan nu jau nepārprotami ir redzama un saprotama šo notikumu gaita, būtība un galveno aktieru lomu sadalījums. Izrādes režisori ir no valdošās partijas, kas pēdējā pusgada laikā centās atrisināt otrā plāna samezglojumu – proti, kurš būs šajā skandālā malējais. Un, lai gan par tādu tagad ir sazīmēts bijušais Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un vēl pāris ierēdņu, nav šaubu, ka, pateicoties ierosinātajam kriminālprocesam, viņam blakus nostāsies arī “Jaunās vienotības” politiķi.
Lasīt visu...

21

Vēstule Rinkēvičam par Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju: ceram uz atklātu un laicīgu komunikāciju par nākotnē pieņemtiem lēmumiem, kuri ietekmēs latviešu valodas mācīšanu un mācīšanos visā pasaulē

FotoEiropas Latviešu apvienība ir iepazinusies ar lēmuma projektu “24-TA-1725 Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju.”
Lasīt visu...

21

Latviešu valodas aģentūras iekļaušana Čakšas aģentūru reorganizācijas plānā ir principiāli noraidāma

FotoLatvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķes, Izglītības biedrības padomes locekles Dr. habil. philol. Inas Druvietes atzinums par rīkojuma projektu “Par Valsts izglītības satura centra, Valsts izglītības attīstības aģentūras, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras un Latviešu valodas aģentūras reorganizāciju”.
Lasīt visu...

21

PRET Latviešu valodas aģentūras likvidēšanu

FotoValoda ir veids, kurā tauta var paust savas dvēseles bagātību, pasaules izpratni un justies kā mājās savā zemē. Latviešu valoda ir bijusi nacionālās kustības pamatvērtība cauri gadsimtiem un ir viena no konstitucionālajām vērtībām, kas raksturo Latvijas valsts pastāvēšanas jēgu un mērķi.
Lasīt visu...

21

Kremlis nepamet cerību izmantot “tautiešus”: tiek plānots ar "tautiešu karti" virtuāli apvienot "krievu pasauli"

FotoŠā gada maijā kļuva zināms, ka Krievija veido “tautiešu elektronisko karti”, lai tādējādi censtos padarīt Krievijas “ārvalstīs dzīvojošo tautiešu” statusu par puslīdz juridisku kategoriju. Kara studiju institūta (Institute for the Study of War) vērtējumā šādas aktivitātes mērķis ir attaisnot Krievijas turpmāku agresiju, to uzdodot par ārvalstīs dzīvojošo tautiešu tiesību aizstāvības centieniem.
Lasīt visu...

12

Aicinājums Saeimai un Ministru kabinetam, īpaši "Jaunās vienotības" politiķiem atteikties no saviem valsts valodas politikas sagraušanas plāniem

Foto2024. gada 10. jūlijā Ministru kabineta tīmekļa vietnē ievietots tiesību akta projekts, kas paredz reorganizēt Latviešu valodas aģentūru, samazinot tās pārvaldes uzdevumus un lielāko daļu tās funkciju nododot citai valsts pārvaldes iestādei[1]. Uzskatām to par tuvredzību gan no zinātniskā, gan politiskā skatpunkta.
Lasīt visu...

21

Visi metas glābt grimstošo Citskovski, bet tas nesaprot pamesto glābšanas riņķi un kož rokā, kura viņu velk ārā no ūdens

FotoValdība un augstākā ierēdniecība kopīgiem spēkiem bija izdomājušas veidu, kādā paglābt no kriminālatbildības Valsts kancelejas direktoru Jāni Citskovski, taču tas no pamestā glābšanas riņķa ir atteicies, palīdzīgās rokas padošanu "juridiskajā jūrā" grimstošajam slīcējam nodēvējot par "pazemojošu".
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi