Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Kādēļ Putins izvēlējās sagraut Krieviju

Krišjānis Papiņš, sociologs
07.03.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ne mazāks pārsteigums kā Krievijas iebrukums Ukrainā izrādījās vienotā un zibenīgā ASV un Eiropas reakcija uz šo notikumu. Vienā acumirklī Krievija zaudēja vismaz pusi no saviem sūri un grūti krātajiem 630 miljardiem, kuri būtu mierīgi ļāvuši valstij finansēt savu eksistenci vismaz gada garumā, “mierīgi guļot uz krāsniņas”. 127 miljardi zelta stieņos gan arvien ir “uz vietas”, nav tikai skaidrs, kam tos pārdot.

Zibenstempos Krieviju pamet gandrīz visas ārvalstu kompānijas. Rietumu autobūves koncerni ne tikai pārtrauc automašīnu pārdošanu Krievijai, bet arī vairs nepiegādās rezerves daļas. Tas pats attiecas uz lidmašīnām — izrādās, ka trīs ceturtdaļas flotes nemaz nepieder Krievijas uzņēmumiem, bet līzinga kompānijām. Nu šos putniņus pienāktos atdot īpašniekiem. Vietējā ražojuma lidmašīnu Krievijā nav, bet tās, kuras ir — neuzticamas, un arī tām galu galā nepieciešamas rietumos ražotās detaļas.

Ja runājam par viedtālruņiem, tad “pēdējais modelis ir tas, kas tev kabatā”, jo jaunus iegādāties vairs nevarēs. Tāpat Krievijai būs jāmācās iztikt bez datoriem, elektronikas komponentēm, apģērbiem. Konteineru pārvadātāji atsakās veikt piegādes. Bet Krievija importē gana daudz pārtikas un dzērienu. Kāds varbūt domā “nekas, zeme mums liela, visu izaudzēsim paši”. Bet apmēram 40% no nepieciešamā sēklu apjoma Krievija importē. Kartupeļu sēklas — pat 90%. Tātad ar kartupeļiem šogad Krievijā viegli nebūs.

Šādu uzskaitījumu varētu turpināt vēl ilgi, jo Krievija tiek totāli atvienota no rietumu civilizācijas. Vēl vairāk. Visi, kuri mēģinās sadarboties ar sankcijām pakļautajiem Krievijas uzņēmumiem, riskē pakļaut sevi sankciju toksiskajai stigmai. Tādēļ pat Ķīna pagaidām līkumo piesardzīgi. Bet pašu Krieviju tikmēr pamet IT nozares uzņēmumi, kuriem saikne ar globālo pasauli ir dzīvības vai nāves jautājums.

Prognoze, ka šīs sankcijas faktiski iznīcinās Krievijas ekonomiku, ir nevis drosmīga, bet reālistiska. Uzņēmumi, kuri beidz savu darbību, vairs nemaksās nodokļus, un to darbinieki zaudēs ienākumus. Nebūs iespējams ne pārdot, ne nopirkt ārzemju preces, veikt maksājumus, Visa un MasterCard ir atvienotas, lidmašīnas nelido (turklāt arī debesis uz rietumiem slēgtas). Nebūs pieejamas modernās tehnoloģijas, izglītības kvalitāte pazemināsies. Turīgākie, izglītotākie, domājošākie un gudrākie emigrēs kur vairāk gaisa un iespēju. Jau tuvākajā laikā valsts sajutīs pārtikas un visa veida produktu trūkumu. Krievija ieslīgs haosā.

Propagandistu paradīze

Ir grūti iztēloties, kas notika Vladimira Putina galvā pirms iebrukuma Ukrainā, bet toties pavisam skaidri zināmas noskaņas, kuras šodien mīt vidējā Krievijas iedzīvotāja prātā un sirdī — tur dzīvo nesatricināma ticība Putinam un viņa līnijas pareizībai. Putins tautas masām patīk, jo viņš ir nevis pārgudrs inteliģents, bet vienkāršs, žurkas trenkājošs huligāns no Ļeņingradas vārtrūmēm. Viņš mīl izteikties tieši, tautiski, vienkārši un saprotami, un tas silda sirdi. Kā saka — buģ poprošče, ir narod k ķebe poķaņetsja.

Mūsdienu Krievijas būtiskākais sasniegums noteikti ir absolūtās propagandas mašīnas radīšana, un šajā ziņā to apskaust varētu pat doktors Gēbelss. Ar apbrīnu var lūkoties un klausīties Pirmā kanāla diktoru izslīpētajās intonācijās un pārdomātajā ziņu plūsmas dramaturģijā. Perfekts un pārdomāts līdz smalkākajām detaļām ir viss, pat diktoru apģērbs ir zīme, kas nes vēstījumu. Piemēram, diktore stāsta par militāro specoperāciju Ukrainā, tērpusies džemperī, kuru rotā sirds simbols. Tas nomierina un pozitīvi iedvesmo, paaugstina ticamību — tā teikt karojam, bet mīlestības vārdā! Nogalinām, bet ar mīlestību.

KGB totālā kontrole

Protams, neviena impērija (pēdējās trīs būtu holandiešu, angļu un pašreiz amerikāņu) nekad nebūtu varējusi eksistēt bez ciešas sadarbības starp militāro, finanšu un politisko sektoru. Modernā Krievija gan ir mazliet citāda lielvara, jo tā arvien balstās KGB kontrolē (KGB gan tagad dēvē patriotiskākā vārdā, par Federālo drošības dienestu, bet neļausim šai metaforai sevi maldināt), un šī kontrole caurvij visu sabiedrību, kontrolē visu notiekošo, neko neatstājot nejaušībai.

Faktiski viss, kas notiek Krievijā šodien, ir viena liela specoperācija pret savas tautas brīvās gribas izpausmēm. Vēlēšanas? Manipulētas. Politiskās partijas? Kontrolētas. Neatkarīgi politologi? FSB aģenti, vai vismaz iebiedēti. Socioloģisko pētījumu dati? Sagrozīti. Visa Krievija ir viena liela specoperācija, kuras mērķis nodrošināt kleptokrātiskās kliķes varu pār resursiem un finanšu plūsmām. Tauta un valsts — tikai līdzeklis ciniskā cīņā par varu un kapitālu.

Starp citu, ja jūs gadījumā brīnāties par Krievijas armijas vājo sniegumu Ukrainā, iemesls tam ir, protams, specoperācija. Vēsturiski, kopš PSRS pirmsākumiem armija bija pretnostatīta specdienestiem, proti, KGB. Tikai zinot, ka armija nemitīgi konkurē ar KGB, un abas struktūras viena otru izseko un uzmana, padomju vadoņi varēja mierīgi gulēt. Bet, kopš pie varas ir Putins, kurš pats ir bijušais KGB darbinieks (bet bijušo šajā organizācijā nav), armija ir mērķtiecīgi vājināta un izzagta. Pirms zaudēt karu Ukrainā, armija bija sakauta iekšējā cīņā ar FSB, sistēma pati sevi aprija no iekšienes.

Tāpat kā padomju laika KGB šodienas FSB svarīgs uzdevums ir totāla sabiedrības kontrole. Tajā skaitā arī vispatverošas propagandas programmas izstrāde un ieviešana, izmantojot visus pieejamos resursus. Šai specoperācijai ir teicami rezultāti — Krievijas iedzīvotāju psiholoģiskās vajadzības justies lepniem un piederīgiem diženai impērijai ir apmierinātas. Cilvēki tic Putinam, un domā, ka dzīvo varenā valstī, un noraida jebkurus faktus, kuri varētu liecināt par pretējo. Nejauciet man galvu ar saviem faktiem, es ticu Putinam! Man pa TV visu izskaidroja!

Jaunā Ziemeļkoreja

Opozīcija Krievijā tiek neitralizēta, vēl pirms tā pagūst atvērt muti. Lai saņemtu reālu cietumsodu, pašam pat nekas nav jāizdomā. Pietiek tikai ielikt “laiku” vai pārpublicēt (nokļūt aiz restēm tik viegli kā nospiest “share”) kādu varai netīkamu materiālu. Tāpat ķurķis draud par atkārtotu dalību protesta akcijās. Un varat būt droši, ka jūsu dalība būs reģistrēta, jo vismaz Maskavā noteikti darbojas Ķīnā ražota videonovērošanas sistēma, kura ne tikai fiksē sejas, bet arī atpazīst identitāti, reālā laika režīmā uzrādot to policijas darbiniekiem. Un, kad pilsonis pēc dalības protesta akcijā laimīgi atgriezies mājās dzers tēju ar prjaņiku, pie durvīm jau klauvēs FSB.

Ja arī vēl pirms gada opozīcijai ļāva darboties puslīdz brīvi, tad arī droši vien tikai tāpēc, ka visi aktīvistu saraksti bija labi zināmi, un vajadzīgajā brīdī skrūves piegriezt varēja ātri, viegli un bez šaubu ēnas, bet spilgtākos personāžus ar aerosola palīdzību likvidēja profesionālas FSB slepkavu komandas.

Kopš kara sākuma (starp citu, ja lietosiet vārdu “karš”, dosieties uz ieslodzījuma vietu) totalitārisma spiediens jūtami palielinājies. Nu jau 15 gadus kolonijā var nopelnīt, izplatot t.s. “feiku” (viltus ziņas), proti, informāciju, kura neatbilst Aizsardzības ministrijas oficiālajam viedoklim. Lai maksimāli samazinātu iedzīvotāju iespēju saņemt informāciju, kas pretrunā ar Kremļa oficiālo pozīciju, slēgta radiostacija Eho un neatkarīgais telekanāls Dožģ, sakarā ar “nemitīgajiem feikiem” bloķēts Facebook (jo tur ukraiņi raksta krievu dvēselei kaitīgus komentārus). Darbību pārtraukuši faktiski visi neatkarīgie žurnālisti un blogeri, jo valstī, kurā jebko var nodēvēt par viltus ziņām, klusēt ir drošāk.

Tas tiešām nav joks — Krievija burtiski pārvēršas par koncentrācijas nometni. Ne velti interneta meklētājā Yandex trendos ir frāze “kā dzīvo Ziemeļkorejā?” Ja vēl pirms gada draudi par Ziemeļkoreju bija joks, tad tagad tā ir realitāte.

Kad visi līdzekļi labi

Šobrīd visa brīvā Rietumu pasaule ar šausmām nolūkojas, kā Krievija bombardē Ukrainas pilsētas un nogalina mierīgos iedzīvotājus, kuru vienīgā vaina ir, ka viņi kā krievi nevēlas pievienoties Putina izsapņotajai Krievu pasaulei un Lielkrievijas impērijai.

Visa šī kara rezultātā pasaules attiecības ar Krieviju un krieviem vairs nekad nebūs tādas kā agrāk. Desmitgadēm vārds “Krievija” visā civilizētajā pasaulē turpmāk raisīs atmiņas par asiņaino karu ar Ukrainu, līdzīgi kā Vāciju arvien asociē ar Hitlera noziegumiem Otrā pasaules kara laikā. Savukārt ukraiņu attiecības ar savu lielo brāli būs sabojātas uz vairākām paaudzēm, viņiem atceroties savus no Krievijas armijas ieročiem bojāgājušos radiniekus.

Krievijas armijas stratēģija — ielenkt pilsētas, kurās arvien ir mierīgie iedzīvotāji un turēt tās aplenkumā bez ūdens, pārtikas un medikamentiem — ir bandītu cienīga metode, kuras mērķis nodrošināt šantāžas elementu starpvalstu sarunās, lai tādējādi uzspiestu uz Ukrainu un iegūtu sev izdevīgākus vienošanās nosacījumus. Putins šobrīd labi saprot, ka karš ir zaudēts, diženā Krievzeme iegrūsta tumšajos viduslaikos, un tūlīt vairs nebūs iespējams segt kara izdevumus, tādēļ par katru cenu jāpanāk kaut nedaudz izdevīgs darījums tūlīt. Par laimi, pa rokai pagadījušās Ukrainas krievvalodīgās pilsētas, kuras vēl var paspēt saņemt gūstā un mērdēt, lai izšantažētu sev vismaz kaut kādu ieguvumu.

Šī stratēģija ir tik acīmredzama, bet rietumu pasaule to nespēj atšifrēt, jo nedomā tādās kategorijās, un pat nespēj iztēloties, ka kāds tik ciniski spētu rīkoties ar cilvēkiem, turklāt saviem tuvākajiem, pēc Hitlera, šodien, 21. gadsimtā... Mostieties! Atcerieties baltkrievus, kuri lepojās ar nevardarbīgā protesta stratēģiju, kuri pat kurpes novilka, kāpjot uz parka soliņiem. Žēl tikai, ka Lukašenko nav cilvēks un nevardarbības valodu nesaprot. Ar cilvēkēdājiem cilvēku valodā runāt nav jēgas. Ne viņi sadzirdēs, ne sapratīs.

Putins ir patoloģisks melis un krāpnieks, kurš strādā ar noziedznieka cienīgām šantāžas metodēm, bet pasaule arvien nespēj noticēt, ka kāds var melot un krāpties tik nemitīgi. Viņš saka vienu, dara tieši pretējo. Jā, būs humanitārie koridori. Bet nekādu koridoru nav. Un nav arī bijis paredzēts būt, jo cilvēku ciešanas nav faktors viņa vienādojumā. Atcerieties Nord-Ost, Beslanu un FSB realizēto dzīvojamo ēku spridzināšanu Krievijā. Ir mērķis un ir līdzeklis, un neviens līdzeklis Putinam nebūs par cinisku.

Ja ne šis karš ar Ukrainu un tam sekojošās sankcijas, tad savā pašreizējā formātā Krievija varētu turpināt eksistēt vēl ilgi. Bet tagad tam visam pienācis gals. Turklāt — pamatīgs. Krievija ne tikai zaudēs Krimu. Ķīna paprasīs atpakaļ Primorsku. Japāna Kuriļu salas. Un savs vārds būs sakāms arī Somijai, Gruzijai un varbūt pat vēl kādam. Bet kāpēc tad Putins, kurš līdz šim nekad nav iesaistījies konfliktos, kuros varētu zaudēt, izlēma iebrukt Ukrainā?

Kāpēc Putins iebruka Ukrainā

Ukraina Putinu tracināja jau sen, viņš to allaž ir uzskatījis par “likumīgu Krievijas zemi”. Baidījās, ka Ukrainas virzība uz Eiropu saindēs Krievijas tautu ar svešām idejām, un apdraudēs kliķes varu, kuras lielākais balsts ir propaganda. Iespējams, pats būtiskākais — slimoja ar personīgu emocionālu aizvainojumu par Ukrainas nepaklausību varenās Krievijas visaugstā virsvadītāja gribai. Un visbeidzot bija aizmirsis, ka armija Krievijā ir nolaista līdz kliņķim komandsastāva intelektuālo spēju ziņā, slīkst melos un pašapmānā, turklāt ir totāli izzagta.

Tomēr, uzlūkojot visu pēdējā gada starptautisko notikumu sekvenci, visticamākā versija šķiet tieši spīdoši izplānota specdienestu operācija. Vai atceriaties veco anekdoti, kurā krievi krāsoja mēnesi sarkanu, lai amerikāņi tad paņemtu balto krāsu un uz tā uzrakstītu “Coca-Cola”? Galu galā SunTzu taču māca, ka “veiksmīgas karadarbības pamatā ir viltība” un vislabākais veids, kā uzvarēt ienaidnieku, ir izmantot viņa vājības pret pašu. Krieviem izlemjot par labu iebrukumam, amerikāņi bija uzvarējuši Krieviju bez neviena šāviena.

Tā vai ne tā, grūti pateikt. Var argumentēt, ka Zeļenska iepriekš izteiktie solījumi atkarot LNR un DNR, kā arī izvietot Ukrainā atomieročus nekā citādāk kā par Putina kacināšanu nosaukt nevar. Tāpat noteikti, ka Krievijas armijas spējas Pentagona analītiķi ir objektīvāk izvērtējuši nekā pats saviem meliem noticējušais Kremlis. Arī 20 gados Putina rakstura specifika un vājās vietas noteikti labi zināmas. Turklāt izplānot tik rafinētas un iepriekš nekad nelietotas sankcijas, kādas pašreiz vērstas pret Krieviju, nez vai iespējams dažās stundās. Turklāt, lai sagatavotu šādas sankcijas, būtu bijis arī jābūt zināmam grēkam, proporcionāli kuram tās būs iespējams pielietot, vai ne?

Lai kā arī tur būtu bijis, uzvarētājus netiesā, turklāt rezultāts tūlīt būs “redzams uz sejas” — Krievija piedzīvos totālu un, ļoti iespējams, pat neatgriezenisku ekonomikas apstāšanos un sabrukumu, kas ilgtermiņā var novest pat pie valsts sadalīšanās un reģionu autonomizācijas.

Vienīgais iespējamais atrisinājums

Šodienas Krievija nevar turpināt eksistenci savā līdzšinējā formā un apziņas stāvoklī arī tāpēc, ka tā balstās nemitīgos melos visās sfērās un nozarēs. Likumi it kā ir, bet pielāgo tos pēc vajadzības, “kā vajag”. Vēlēšanas ir, bet rezultāti tiek „uzzīmēti”. Sakām vienu, tūlīt pat darām kaut ko pavisam citu. Nemitīgi deklarējam, ka civiliedzīvotāji tiks aizsargāti, bet tajā pašā laikā atklāti bombardējam guļamrajonus. Mūsu armija ir dižena, tikai izrādās, ka izzagta. Un kas gan ir propaganda, ja ne meli melu galā. Dzīvot tā, protams, var, bet ne pārāk ilgi. Jautājums tikai, kurš uzdrošināsies pateikt karalim (tas ir — sabiedrībai), ka viņš ir kails. Un atkal šeit nav labāku zāļu kā realitātes tests, kas liek attapties, pārdomāt un saprast, kas mums ir un kur atrodamies patiesībā.

Kāds reiz teica, ka “nācijas vērtīgākais resurss ir tās iedzīvotāju sapņi un cerības”, tātad — tieši cilvēku prātu saturs nosaka valsts un sabiedrības virzības vektoru. Šajā kontekstā vidējā Krievijas iedzīvotāja prāts vislabāk salīdzināms ar divgalvaino ērgli no ģerboņa, kuram katra galva skatās uz citu pusi. Krievijas iedzīvotājam nav problēmas savā prātā apvienot divas, pilnīgi izslēdzošas, pretējas idejas. Putins ir zaglis, bet arī labākais, kas ar Krieviju noticis. Valsts sapuvusi, bet dižena. Armija spēcīga, bet vāja. Es tevi mīlu, bet ienīstu. Mēs aizsargāsim civiliedzīvotājus, bet tos nogalināsim. Kāpēc? Jo tā vajag.

Un tā nav izlikšanās, viņi tieši tā domā un neredz tur problēmu, jo pēc šādas receptes dzīvoja visa milzīgā padomju valsts! Cilvēki domāja vienu, runāja otro, darīja trešo. PSRS bez meliem un krāpšanas nevarēja, tā bija boļševiku stratēģija, jo viņi bija noziedznieki — Staļins taču savu politisko karjeru sāka kā lielceļa laupītājs. Šantāža bija klasisks padomju sistēmas menedžmenta princips — uzdot darbu, kuru nav iespējams veikt nepārkāpjot likumu, lai tad “turētu īsā pavadā”. Nemitīga patiesības sagrozīšana bija komunistu ikdienas nodarbošanās. Un šis mantojums mūsdienu Krievijā nekur nav pazudis, jo īpaši Putina veco kadru armijā, kur visi skolā gājuši pagājušā gadsimta sešdesmitajos. Viņi nemaz savādāk nemāk un nevar, viņi tā ir mācīti. Bet šādi turpināt tālāk vairs nav iespējams, kā japāņu haikā, kur īstais ceļš paveras tad, kad tālāk ceļa vairs nav.

Kad Putins saka, ka Krievija šobrīd vairs nevar attīstīties, viņam ir taisnība. Krievijai ir nepieciešama dekomunizācija, atbrīvošanās no smacējošajām sovoka atliekām prātā, no dubultdomas, no ļeņinekļiem uz ielām un cilvēku sirdīs. Jāatbrīvojas no uzvaras Otrajā pasaules karā kā savas identitātes balsta — jābeidz svinēt uzvaru, un jāpievēršas valsts atjaunošanai.

Pretī atdzimšanai

Vai Krievija var vēl pagūt apstāties un novērst tuvojošos katastrofu? Varbūt elite jau šodien var vienoties par Putina atstādināšanu, kara apturēšanu, jauna, demokrātiska līdera iecelšanu? Lai dzīvo Jevgēņijs Čičvarkins? Bet tas nav iespējams. Galvenais šķērslis ir nepieciešamība atbrīvot Krievijas iedzīvotāju prātus no absolūtās ticības Putinam. Jebkurš līderis, kurš šobrīd pārņemtu varu Krievijā, atdotu sevi saplosīšanai, jo krīze jau ir neizbēgama, un tauta secinātu, ka “pie Putina dzīvojām labi, bet, kā atnāca jaunā vara, tā viss sabruka”.

Tādējādi Putins pašreiz ir jāuztur pie dzīvības kaut mākslīgi, un jāļauj Krievijai piedzīvot totālu sabrukumu tieši Putina vadībā, jo tikai caur absolūtu sagrāvi un sekojošu vilšanos, ilūziju dekonstrukciju, kas fiziski piespiestu cilvēkus sākt domāt, meklēt patiesību un atbildes uz jautājumu “kāpēc tā ar mums ir noticis”, iespējams likt cilvēkiem atmest iepriekšējās pārliecības un meklēt jaunas. Garīgā atdzimšana var notikt tikai caur pazemību un patiesības apzināšanos, nevis caur iedomību un meliem.

Putina Krievijas uzbrukums Ukrainai tādējādi būs izvērties pozitīvā notikumā. Ukraiņi, kuriem neatkarība pēc Belovežas vienošanās burtiski iekrita klēpī, beidzot būs uzzinājuši brīvības cenu (jo, kā saka, kurš par savu valsti un brīvību nav samaksājis ar asinīm, nekad neapzināsies tās vērtību). Krievija gūs iespēju caur ceļojumu uz akmens laikmetu atbrīvoties no kolektīvajā apziņā caur komunistisko ideoloģiju implantētās nemitīgās melošanas tradīcijas, apzināties savu nevarīgumu, tad atklāt sava spēka avotu, novērtēt, cik vērtīgas un bagātinošas ir saiknes ar apkārtējo pasauli un cik tukši ir skaļi vārdi un propaganda, un saprast, kam patiesībā uz pasaules ir vērtība.

Novērtē šo rakstu:

204
63

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...