Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Kādēļ Putins izvēlējās sagraut Krieviju

Krišjānis Papiņš, sociologs
07.03.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ne mazāks pārsteigums kā Krievijas iebrukums Ukrainā izrādījās vienotā un zibenīgā ASV un Eiropas reakcija uz šo notikumu. Vienā acumirklī Krievija zaudēja vismaz pusi no saviem sūri un grūti krātajiem 630 miljardiem, kuri būtu mierīgi ļāvuši valstij finansēt savu eksistenci vismaz gada garumā, “mierīgi guļot uz krāsniņas”. 127 miljardi zelta stieņos gan arvien ir “uz vietas”, nav tikai skaidrs, kam tos pārdot.

Zibenstempos Krieviju pamet gandrīz visas ārvalstu kompānijas. Rietumu autobūves koncerni ne tikai pārtrauc automašīnu pārdošanu Krievijai, bet arī vairs nepiegādās rezerves daļas. Tas pats attiecas uz lidmašīnām — izrādās, ka trīs ceturtdaļas flotes nemaz nepieder Krievijas uzņēmumiem, bet līzinga kompānijām. Nu šos putniņus pienāktos atdot īpašniekiem. Vietējā ražojuma lidmašīnu Krievijā nav, bet tās, kuras ir — neuzticamas, un arī tām galu galā nepieciešamas rietumos ražotās detaļas.

Ja runājam par viedtālruņiem, tad “pēdējais modelis ir tas, kas tev kabatā”, jo jaunus iegādāties vairs nevarēs. Tāpat Krievijai būs jāmācās iztikt bez datoriem, elektronikas komponentēm, apģērbiem. Konteineru pārvadātāji atsakās veikt piegādes. Bet Krievija importē gana daudz pārtikas un dzērienu. Kāds varbūt domā “nekas, zeme mums liela, visu izaudzēsim paši”. Bet apmēram 40% no nepieciešamā sēklu apjoma Krievija importē. Kartupeļu sēklas — pat 90%. Tātad ar kartupeļiem šogad Krievijā viegli nebūs.

Šādu uzskaitījumu varētu turpināt vēl ilgi, jo Krievija tiek totāli atvienota no rietumu civilizācijas. Vēl vairāk. Visi, kuri mēģinās sadarboties ar sankcijām pakļautajiem Krievijas uzņēmumiem, riskē pakļaut sevi sankciju toksiskajai stigmai. Tādēļ pat Ķīna pagaidām līkumo piesardzīgi. Bet pašu Krieviju tikmēr pamet IT nozares uzņēmumi, kuriem saikne ar globālo pasauli ir dzīvības vai nāves jautājums.

Prognoze, ka šīs sankcijas faktiski iznīcinās Krievijas ekonomiku, ir nevis drosmīga, bet reālistiska. Uzņēmumi, kuri beidz savu darbību, vairs nemaksās nodokļus, un to darbinieki zaudēs ienākumus. Nebūs iespējams ne pārdot, ne nopirkt ārzemju preces, veikt maksājumus, Visa un MasterCard ir atvienotas, lidmašīnas nelido (turklāt arī debesis uz rietumiem slēgtas). Nebūs pieejamas modernās tehnoloģijas, izglītības kvalitāte pazemināsies. Turīgākie, izglītotākie, domājošākie un gudrākie emigrēs kur vairāk gaisa un iespēju. Jau tuvākajā laikā valsts sajutīs pārtikas un visa veida produktu trūkumu. Krievija ieslīgs haosā.

Propagandistu paradīze

Ir grūti iztēloties, kas notika Vladimira Putina galvā pirms iebrukuma Ukrainā, bet toties pavisam skaidri zināmas noskaņas, kuras šodien mīt vidējā Krievijas iedzīvotāja prātā un sirdī — tur dzīvo nesatricināma ticība Putinam un viņa līnijas pareizībai. Putins tautas masām patīk, jo viņš ir nevis pārgudrs inteliģents, bet vienkāršs, žurkas trenkājošs huligāns no Ļeņingradas vārtrūmēm. Viņš mīl izteikties tieši, tautiski, vienkārši un saprotami, un tas silda sirdi. Kā saka — buģ poprošče, ir narod k ķebe poķaņetsja.

Mūsdienu Krievijas būtiskākais sasniegums noteikti ir absolūtās propagandas mašīnas radīšana, un šajā ziņā to apskaust varētu pat doktors Gēbelss. Ar apbrīnu var lūkoties un klausīties Pirmā kanāla diktoru izslīpētajās intonācijās un pārdomātajā ziņu plūsmas dramaturģijā. Perfekts un pārdomāts līdz smalkākajām detaļām ir viss, pat diktoru apģērbs ir zīme, kas nes vēstījumu. Piemēram, diktore stāsta par militāro specoperāciju Ukrainā, tērpusies džemperī, kuru rotā sirds simbols. Tas nomierina un pozitīvi iedvesmo, paaugstina ticamību — tā teikt karojam, bet mīlestības vārdā! Nogalinām, bet ar mīlestību.

KGB totālā kontrole

Protams, neviena impērija (pēdējās trīs būtu holandiešu, angļu un pašreiz amerikāņu) nekad nebūtu varējusi eksistēt bez ciešas sadarbības starp militāro, finanšu un politisko sektoru. Modernā Krievija gan ir mazliet citāda lielvara, jo tā arvien balstās KGB kontrolē (KGB gan tagad dēvē patriotiskākā vārdā, par Federālo drošības dienestu, bet neļausim šai metaforai sevi maldināt), un šī kontrole caurvij visu sabiedrību, kontrolē visu notiekošo, neko neatstājot nejaušībai.

Faktiski viss, kas notiek Krievijā šodien, ir viena liela specoperācija pret savas tautas brīvās gribas izpausmēm. Vēlēšanas? Manipulētas. Politiskās partijas? Kontrolētas. Neatkarīgi politologi? FSB aģenti, vai vismaz iebiedēti. Socioloģisko pētījumu dati? Sagrozīti. Visa Krievija ir viena liela specoperācija, kuras mērķis nodrošināt kleptokrātiskās kliķes varu pār resursiem un finanšu plūsmām. Tauta un valsts — tikai līdzeklis ciniskā cīņā par varu un kapitālu.

Starp citu, ja jūs gadījumā brīnāties par Krievijas armijas vājo sniegumu Ukrainā, iemesls tam ir, protams, specoperācija. Vēsturiski, kopš PSRS pirmsākumiem armija bija pretnostatīta specdienestiem, proti, KGB. Tikai zinot, ka armija nemitīgi konkurē ar KGB, un abas struktūras viena otru izseko un uzmana, padomju vadoņi varēja mierīgi gulēt. Bet, kopš pie varas ir Putins, kurš pats ir bijušais KGB darbinieks (bet bijušo šajā organizācijā nav), armija ir mērķtiecīgi vājināta un izzagta. Pirms zaudēt karu Ukrainā, armija bija sakauta iekšējā cīņā ar FSB, sistēma pati sevi aprija no iekšienes.

Tāpat kā padomju laika KGB šodienas FSB svarīgs uzdevums ir totāla sabiedrības kontrole. Tajā skaitā arī vispatverošas propagandas programmas izstrāde un ieviešana, izmantojot visus pieejamos resursus. Šai specoperācijai ir teicami rezultāti — Krievijas iedzīvotāju psiholoģiskās vajadzības justies lepniem un piederīgiem diženai impērijai ir apmierinātas. Cilvēki tic Putinam, un domā, ka dzīvo varenā valstī, un noraida jebkurus faktus, kuri varētu liecināt par pretējo. Nejauciet man galvu ar saviem faktiem, es ticu Putinam! Man pa TV visu izskaidroja!

Jaunā Ziemeļkoreja

Opozīcija Krievijā tiek neitralizēta, vēl pirms tā pagūst atvērt muti. Lai saņemtu reālu cietumsodu, pašam pat nekas nav jāizdomā. Pietiek tikai ielikt “laiku” vai pārpublicēt (nokļūt aiz restēm tik viegli kā nospiest “share”) kādu varai netīkamu materiālu. Tāpat ķurķis draud par atkārtotu dalību protesta akcijās. Un varat būt droši, ka jūsu dalība būs reģistrēta, jo vismaz Maskavā noteikti darbojas Ķīnā ražota videonovērošanas sistēma, kura ne tikai fiksē sejas, bet arī atpazīst identitāti, reālā laika režīmā uzrādot to policijas darbiniekiem. Un, kad pilsonis pēc dalības protesta akcijā laimīgi atgriezies mājās dzers tēju ar prjaņiku, pie durvīm jau klauvēs FSB.

Ja arī vēl pirms gada opozīcijai ļāva darboties puslīdz brīvi, tad arī droši vien tikai tāpēc, ka visi aktīvistu saraksti bija labi zināmi, un vajadzīgajā brīdī skrūves piegriezt varēja ātri, viegli un bez šaubu ēnas, bet spilgtākos personāžus ar aerosola palīdzību likvidēja profesionālas FSB slepkavu komandas.

Kopš kara sākuma (starp citu, ja lietosiet vārdu “karš”, dosieties uz ieslodzījuma vietu) totalitārisma spiediens jūtami palielinājies. Nu jau 15 gadus kolonijā var nopelnīt, izplatot t.s. “feiku” (viltus ziņas), proti, informāciju, kura neatbilst Aizsardzības ministrijas oficiālajam viedoklim. Lai maksimāli samazinātu iedzīvotāju iespēju saņemt informāciju, kas pretrunā ar Kremļa oficiālo pozīciju, slēgta radiostacija Eho un neatkarīgais telekanāls Dožģ, sakarā ar “nemitīgajiem feikiem” bloķēts Facebook (jo tur ukraiņi raksta krievu dvēselei kaitīgus komentārus). Darbību pārtraukuši faktiski visi neatkarīgie žurnālisti un blogeri, jo valstī, kurā jebko var nodēvēt par viltus ziņām, klusēt ir drošāk.

Tas tiešām nav joks — Krievija burtiski pārvēršas par koncentrācijas nometni. Ne velti interneta meklētājā Yandex trendos ir frāze “kā dzīvo Ziemeļkorejā?” Ja vēl pirms gada draudi par Ziemeļkoreju bija joks, tad tagad tā ir realitāte.

Kad visi līdzekļi labi

Šobrīd visa brīvā Rietumu pasaule ar šausmām nolūkojas, kā Krievija bombardē Ukrainas pilsētas un nogalina mierīgos iedzīvotājus, kuru vienīgā vaina ir, ka viņi kā krievi nevēlas pievienoties Putina izsapņotajai Krievu pasaulei un Lielkrievijas impērijai.

Visa šī kara rezultātā pasaules attiecības ar Krieviju un krieviem vairs nekad nebūs tādas kā agrāk. Desmitgadēm vārds “Krievija” visā civilizētajā pasaulē turpmāk raisīs atmiņas par asiņaino karu ar Ukrainu, līdzīgi kā Vāciju arvien asociē ar Hitlera noziegumiem Otrā pasaules kara laikā. Savukārt ukraiņu attiecības ar savu lielo brāli būs sabojātas uz vairākām paaudzēm, viņiem atceroties savus no Krievijas armijas ieročiem bojāgājušos radiniekus.

Krievijas armijas stratēģija — ielenkt pilsētas, kurās arvien ir mierīgie iedzīvotāji un turēt tās aplenkumā bez ūdens, pārtikas un medikamentiem — ir bandītu cienīga metode, kuras mērķis nodrošināt šantāžas elementu starpvalstu sarunās, lai tādējādi uzspiestu uz Ukrainu un iegūtu sev izdevīgākus vienošanās nosacījumus. Putins šobrīd labi saprot, ka karš ir zaudēts, diženā Krievzeme iegrūsta tumšajos viduslaikos, un tūlīt vairs nebūs iespējams segt kara izdevumus, tādēļ par katru cenu jāpanāk kaut nedaudz izdevīgs darījums tūlīt. Par laimi, pa rokai pagadījušās Ukrainas krievvalodīgās pilsētas, kuras vēl var paspēt saņemt gūstā un mērdēt, lai izšantažētu sev vismaz kaut kādu ieguvumu.

Šī stratēģija ir tik acīmredzama, bet rietumu pasaule to nespēj atšifrēt, jo nedomā tādās kategorijās, un pat nespēj iztēloties, ka kāds tik ciniski spētu rīkoties ar cilvēkiem, turklāt saviem tuvākajiem, pēc Hitlera, šodien, 21. gadsimtā... Mostieties! Atcerieties baltkrievus, kuri lepojās ar nevardarbīgā protesta stratēģiju, kuri pat kurpes novilka, kāpjot uz parka soliņiem. Žēl tikai, ka Lukašenko nav cilvēks un nevardarbības valodu nesaprot. Ar cilvēkēdājiem cilvēku valodā runāt nav jēgas. Ne viņi sadzirdēs, ne sapratīs.

Putins ir patoloģisks melis un krāpnieks, kurš strādā ar noziedznieka cienīgām šantāžas metodēm, bet pasaule arvien nespēj noticēt, ka kāds var melot un krāpties tik nemitīgi. Viņš saka vienu, dara tieši pretējo. Jā, būs humanitārie koridori. Bet nekādu koridoru nav. Un nav arī bijis paredzēts būt, jo cilvēku ciešanas nav faktors viņa vienādojumā. Atcerieties Nord-Ost, Beslanu un FSB realizēto dzīvojamo ēku spridzināšanu Krievijā. Ir mērķis un ir līdzeklis, un neviens līdzeklis Putinam nebūs par cinisku.

Ja ne šis karš ar Ukrainu un tam sekojošās sankcijas, tad savā pašreizējā formātā Krievija varētu turpināt eksistēt vēl ilgi. Bet tagad tam visam pienācis gals. Turklāt — pamatīgs. Krievija ne tikai zaudēs Krimu. Ķīna paprasīs atpakaļ Primorsku. Japāna Kuriļu salas. Un savs vārds būs sakāms arī Somijai, Gruzijai un varbūt pat vēl kādam. Bet kāpēc tad Putins, kurš līdz šim nekad nav iesaistījies konfliktos, kuros varētu zaudēt, izlēma iebrukt Ukrainā?

Kāpēc Putins iebruka Ukrainā

Ukraina Putinu tracināja jau sen, viņš to allaž ir uzskatījis par “likumīgu Krievijas zemi”. Baidījās, ka Ukrainas virzība uz Eiropu saindēs Krievijas tautu ar svešām idejām, un apdraudēs kliķes varu, kuras lielākais balsts ir propaganda. Iespējams, pats būtiskākais — slimoja ar personīgu emocionālu aizvainojumu par Ukrainas nepaklausību varenās Krievijas visaugstā virsvadītāja gribai. Un visbeidzot bija aizmirsis, ka armija Krievijā ir nolaista līdz kliņķim komandsastāva intelektuālo spēju ziņā, slīkst melos un pašapmānā, turklāt ir totāli izzagta.

Tomēr, uzlūkojot visu pēdējā gada starptautisko notikumu sekvenci, visticamākā versija šķiet tieši spīdoši izplānota specdienestu operācija. Vai atceriaties veco anekdoti, kurā krievi krāsoja mēnesi sarkanu, lai amerikāņi tad paņemtu balto krāsu un uz tā uzrakstītu “Coca-Cola”? Galu galā SunTzu taču māca, ka “veiksmīgas karadarbības pamatā ir viltība” un vislabākais veids, kā uzvarēt ienaidnieku, ir izmantot viņa vājības pret pašu. Krieviem izlemjot par labu iebrukumam, amerikāņi bija uzvarējuši Krieviju bez neviena šāviena.

Tā vai ne tā, grūti pateikt. Var argumentēt, ka Zeļenska iepriekš izteiktie solījumi atkarot LNR un DNR, kā arī izvietot Ukrainā atomieročus nekā citādāk kā par Putina kacināšanu nosaukt nevar. Tāpat noteikti, ka Krievijas armijas spējas Pentagona analītiķi ir objektīvāk izvērtējuši nekā pats saviem meliem noticējušais Kremlis. Arī 20 gados Putina rakstura specifika un vājās vietas noteikti labi zināmas. Turklāt izplānot tik rafinētas un iepriekš nekad nelietotas sankcijas, kādas pašreiz vērstas pret Krieviju, nez vai iespējams dažās stundās. Turklāt, lai sagatavotu šādas sankcijas, būtu bijis arī jābūt zināmam grēkam, proporcionāli kuram tās būs iespējams pielietot, vai ne?

Lai kā arī tur būtu bijis, uzvarētājus netiesā, turklāt rezultāts tūlīt būs “redzams uz sejas” — Krievija piedzīvos totālu un, ļoti iespējams, pat neatgriezenisku ekonomikas apstāšanos un sabrukumu, kas ilgtermiņā var novest pat pie valsts sadalīšanās un reģionu autonomizācijas.

Vienīgais iespējamais atrisinājums

Šodienas Krievija nevar turpināt eksistenci savā līdzšinējā formā un apziņas stāvoklī arī tāpēc, ka tā balstās nemitīgos melos visās sfērās un nozarēs. Likumi it kā ir, bet pielāgo tos pēc vajadzības, “kā vajag”. Vēlēšanas ir, bet rezultāti tiek „uzzīmēti”. Sakām vienu, tūlīt pat darām kaut ko pavisam citu. Nemitīgi deklarējam, ka civiliedzīvotāji tiks aizsargāti, bet tajā pašā laikā atklāti bombardējam guļamrajonus. Mūsu armija ir dižena, tikai izrādās, ka izzagta. Un kas gan ir propaganda, ja ne meli melu galā. Dzīvot tā, protams, var, bet ne pārāk ilgi. Jautājums tikai, kurš uzdrošināsies pateikt karalim (tas ir — sabiedrībai), ka viņš ir kails. Un atkal šeit nav labāku zāļu kā realitātes tests, kas liek attapties, pārdomāt un saprast, kas mums ir un kur atrodamies patiesībā.

Kāds reiz teica, ka “nācijas vērtīgākais resurss ir tās iedzīvotāju sapņi un cerības”, tātad — tieši cilvēku prātu saturs nosaka valsts un sabiedrības virzības vektoru. Šajā kontekstā vidējā Krievijas iedzīvotāja prāts vislabāk salīdzināms ar divgalvaino ērgli no ģerboņa, kuram katra galva skatās uz citu pusi. Krievijas iedzīvotājam nav problēmas savā prātā apvienot divas, pilnīgi izslēdzošas, pretējas idejas. Putins ir zaglis, bet arī labākais, kas ar Krieviju noticis. Valsts sapuvusi, bet dižena. Armija spēcīga, bet vāja. Es tevi mīlu, bet ienīstu. Mēs aizsargāsim civiliedzīvotājus, bet tos nogalināsim. Kāpēc? Jo tā vajag.

Un tā nav izlikšanās, viņi tieši tā domā un neredz tur problēmu, jo pēc šādas receptes dzīvoja visa milzīgā padomju valsts! Cilvēki domāja vienu, runāja otro, darīja trešo. PSRS bez meliem un krāpšanas nevarēja, tā bija boļševiku stratēģija, jo viņi bija noziedznieki — Staļins taču savu politisko karjeru sāka kā lielceļa laupītājs. Šantāža bija klasisks padomju sistēmas menedžmenta princips — uzdot darbu, kuru nav iespējams veikt nepārkāpjot likumu, lai tad “turētu īsā pavadā”. Nemitīga patiesības sagrozīšana bija komunistu ikdienas nodarbošanās. Un šis mantojums mūsdienu Krievijā nekur nav pazudis, jo īpaši Putina veco kadru armijā, kur visi skolā gājuši pagājušā gadsimta sešdesmitajos. Viņi nemaz savādāk nemāk un nevar, viņi tā ir mācīti. Bet šādi turpināt tālāk vairs nav iespējams, kā japāņu haikā, kur īstais ceļš paveras tad, kad tālāk ceļa vairs nav.

Kad Putins saka, ka Krievija šobrīd vairs nevar attīstīties, viņam ir taisnība. Krievijai ir nepieciešama dekomunizācija, atbrīvošanās no smacējošajām sovoka atliekām prātā, no dubultdomas, no ļeņinekļiem uz ielām un cilvēku sirdīs. Jāatbrīvojas no uzvaras Otrajā pasaules karā kā savas identitātes balsta — jābeidz svinēt uzvaru, un jāpievēršas valsts atjaunošanai.

Pretī atdzimšanai

Vai Krievija var vēl pagūt apstāties un novērst tuvojošos katastrofu? Varbūt elite jau šodien var vienoties par Putina atstādināšanu, kara apturēšanu, jauna, demokrātiska līdera iecelšanu? Lai dzīvo Jevgēņijs Čičvarkins? Bet tas nav iespējams. Galvenais šķērslis ir nepieciešamība atbrīvot Krievijas iedzīvotāju prātus no absolūtās ticības Putinam. Jebkurš līderis, kurš šobrīd pārņemtu varu Krievijā, atdotu sevi saplosīšanai, jo krīze jau ir neizbēgama, un tauta secinātu, ka “pie Putina dzīvojām labi, bet, kā atnāca jaunā vara, tā viss sabruka”.

Tādējādi Putins pašreiz ir jāuztur pie dzīvības kaut mākslīgi, un jāļauj Krievijai piedzīvot totālu sabrukumu tieši Putina vadībā, jo tikai caur absolūtu sagrāvi un sekojošu vilšanos, ilūziju dekonstrukciju, kas fiziski piespiestu cilvēkus sākt domāt, meklēt patiesību un atbildes uz jautājumu “kāpēc tā ar mums ir noticis”, iespējams likt cilvēkiem atmest iepriekšējās pārliecības un meklēt jaunas. Garīgā atdzimšana var notikt tikai caur pazemību un patiesības apzināšanos, nevis caur iedomību un meliem.

Putina Krievijas uzbrukums Ukrainai tādējādi būs izvērties pozitīvā notikumā. Ukraiņi, kuriem neatkarība pēc Belovežas vienošanās burtiski iekrita klēpī, beidzot būs uzzinājuši brīvības cenu (jo, kā saka, kurš par savu valsti un brīvību nav samaksājis ar asinīm, nekad neapzināsies tās vērtību). Krievija gūs iespēju caur ceļojumu uz akmens laikmetu atbrīvoties no kolektīvajā apziņā caur komunistisko ideoloģiju implantētās nemitīgās melošanas tradīcijas, apzināties savu nevarīgumu, tad atklāt sava spēka avotu, novērtēt, cik vērtīgas un bagātinošas ir saiknes ar apkārtējo pasauli un cik tukši ir skaļi vārdi un propaganda, un saprast, kam patiesībā uz pasaules ir vērtība.

Novērtē šo rakstu:

204
63

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...