Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Kalns, kas dzemdēja peli

Pietiek lasītājs
15.01.2023.
Komentāri (50)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šobrīd valdība tuvojas savam pirmajam eksāmenam - budžeta pieņemšanai, kad varēs redzēt, kuras nozares valdībai un valdošajiem tiešām ir prioritāte un kuras tādas ir tikai vārdos. Izskatās, ka veselības nozarē pielikums 55 miljonu eiro apmērā ne tuvu nav tāds, kā gaidīja medicīnas profesionāļi un pacienti.

Kur gan pazudis Apvienotā saraksta plānotais Memorands Nr.2? AS premjera kandidāts pieprasīja premjera partijai Jaunā vienotība un premjera amata kandidātam K.Kariņam memorandu, kur būtu jāatspoguļo nākamās koalīcijas uzdevumi turpmākajiem gadiem un finansiālais ietvars, kur prasītu budžeta rāmi, lai neturpinātos ballīte, kur šobrīd sasistās pudeles jāvāc AS, bet prasītu samazināt Latvijas atpalicību no pārējām Baltijas valstīm.

Taču nepagāja pat mēnesis no valdības apstiprināšanas, un dzīres turpinās – Latvija tikko ir aizņēmusies vēl 750 miljonus eiro, kur kopējais valsts parāds jau pārsniedz 50% no IKP. Tad kur pazuduši AS solījumi sekot līdz visiem tēriņiem, nepieļaut nepārdomātu aizņemšanos un tērēt tik, cik nopelna? Kalns turpina dzemdēt peles….

Arvien vairāk pazūd Apvienotā saraksta (AS) E.Smiltēna stingrais plecs un dzelžainā sazobe ar Finanšu ministriju un premjeru. Un kam gan tas vairs būtu aktuāli, ja pašam algas pieaugums par 74% un nu par sūri grūto darbu Saeimā var saņemt nepilnus 8000 eiro ar papildu dienesta auto, reprezentācijas izdevumiem u.c..

Arī deputātam “parastajam” alga ir pieaugusi līdz 4000 eiro. Bet profesionālai ārstniecības personai alga 2023. gadā pieaugs par veseliem 50 eiro “uz rokas” ārstiem un nedaudz vairāk medicīnas māsām. Šāds dāsnums pat nesasniedz plānoto minimālo likmi ārstiem 2455 eiro, 1473 eiro medicīnas māsām un 982 eiro māsu palīgiem. Veselības aprūpē atalgojumam “kalns dzemdēja peli”, kur algas pieaugums nav salīdzināms pat ar inflācijas koeficientu.

Kaut Latvijas Veselības un sociālo aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) tās vadītāja V. Kera personā vēl rudenī draudēja ar vērienīgu streiku, tagad klusi smaida un bildējas kopā ar veselības ministri L.Menģelsoni. Arī šeit vēlamais minimums sasniegts – LVSADA atgādinājusi par sevi, izkliegusi saukļus, kaut kas pie algas pielikts, būs, par ko turpināt paklaigāt, ar vārdu sakot - darīts.

Lai arī LVSADA draudi par protesta akcijām un streikiem ir regulāri, tie nav bijuši īpaši nozīmīgi, jo šī arodbiedrība bez slēpšanās ir sadarbojusies ar partiju Saskaņa un, lai sapulces izskatītos daudzskaitlīgas, piesaistīja dažādas Rīgas domes uzņēmumu arodbiedrības.

Daudz nopietnāka un vērā ņemama ir Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, kur tās ilggadējā vadītāja S. Veide tiek cienīta un uzklausīta kolēģu vidū un tiešām spēj rādīt pretestību Veselības ministrijas (VM) neprofesionālajiem lēmumiem. Būs interesanti redzēt notikumu attīstību, kur medicīnas personālam tikai no aprīļa un ne solītajā apjomā būs “gaidītais” algas pielikuma krikucītis.

Vēl nesen veselības ministre solīja pilnas slodzes algu modeli, kur mazāk jāstrādā, bet saņems vairāk. Vai šī ir tā jau augstāk minētā likme algai? Medicīnas sabiedrībā šis veselības ministres solītais algas modelis izraisījis milzīgu nesapratni – ja maksās tikai par stundām, t.i. slodzi, tad ko darīt, ja slimnīcai nav pietiekama apjoma Nacionālā veselības dienesta (NVD) apmaksāto pakalpojuma pasūtījuma kvotu?

Ja NVD pasūtījumu izpilda jau dienas pirmajā pusē, tad atlikušo dienas daļu būs jāsēž un jāšūpo kājas kā padomju laikā, kad bija jāatsēž darba stundas, pat neko nedarot (ja neskaita domino un nardu spēles). Citā darbā citā slimnīcā veselības ministre taču neļaušot strādāt, tikai vienā, kur brangi maksās…

Vai tas jau ir slēpts L. Menģelsones mēģinājums spiest slimnīcas atlikušajā laikā piedāvāt medicīnas komercpakalpojumu, lai tauta sāk pierast, ka valsts apmaksātas medicīnas vairs nebūs (ja nu vienīgi pāris stundas dienā)?

Tas, ka slimnīcām reģionos katastrofāli trūkst medicīnas personāla un profesionāļi, piestrādājot vairākās darbavietās, dodas uz citām slimnīcām Latvijā, lai tur būtu nodrošināta veselības aprūpe atbilstoši deklarētai ārstniecībai, - tas laikam veselības ministri maz uztrauc, jo var taču jebkuru problēmu uzdot risināt slimnīcas padomei, kaut tā ir uzraugošā, nevis vadošā struktūra slimnīcā (ir jau pārbaudīts ar LOK).

Varbūt arī te L.Menģelsones kaulainā pri(h)vatizācijas roka jau uzsākusi pri(h)vatizācijas shēmu – ārstu reģionālajās slimnīcās nepietiks (visi strādā jeb atsēž slodzes Rīgā ar aizliegumu papildus strādāt), deklarētā slimnīcas ārstniecība netiks izpildīta, tāpēc NVD apmaksāta pasūtījuma tur vairs nebūs.

Klasisks reiderisma teorētiskais bankrots, kur var šādu “nerentablu” uzņēmumu/ slimnīcu viegli komercializēt ar draugiem. Galu galā medicīniskās ierīces un remonti daudz kur reģionos slimnīcās par Covid19 naudām dāsni sapirktas jaunu jaunās.

Tai pat laikā konkrēto medicīnisko manipulāciju tarifu netaisnīgā apmaksa turpina saglabāties – daudzas ķirurģiskās operācijas vēl joprojām ir neadekvātās kosmosa cenās, kuras apmaksā NVD (uz pārējo tarifu rēķina, kas ir ubaga ziedojuma apmērā). To praktizētāji varēs slēgt labus līgumus ar pri(h)vatizētajām slimnīcām reģionos, jo ārstēt tur taču vajag. 

Mediķu konfliktam Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcā kā viens no punktiem ir atalgojums, un slimnīcas vadība pārmet VM ilgi nepārskatītos netaisnīgos tarifus un strauji pieaugušos komunālos maksājumus, ko nepieciešams kompensēt.

Protams, ka tarifu pārskatīšana, mediķu algu pieaugums, rūpes par cilvēkresursiem, kvalitatīva veselības aprūpe u.c. ir definēti valdības deklarācijā un nu jau detalizēti valdības rīcības plānā, kurš gan netiek rakstīts pirmo reizi. Katrā deklarācijā galamērķis ir tarifu pārskatīšana, kvalitātes sistēmas un klīnisko vadlīniju ieviešana, kā arī virkne citu labo darbu, kas 4 gadu laikā jāpaveic (tautas valodā to sauc copy/paste).

Dīvaini, kādēļ plāns un termiņi ir, ziņojumi par izpildi ir, bet taustāmu rezultātu nav gan no bijušā premjera M.Kučinska valdības, gan vecās K.Kariņa valdības. Tagad atkal viss tiek sākts no gala, it kā iepriekš vispār nekā nebūtu bijis. Valdības teātra trupa jaukti vecā ar jauniem aktieriem, luga un ainas tās pašas, sižets stabili ierasts, nomainās tikai afišas un biļešu cenas.

Ir pieklusis Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mediķu protests, un izskatās, ka ministre L.Menģelsone jau priecājas par savu pirmo Pirra panākumu, taču tas viss ir tikai ārēji. Tāpat kā Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas dienas stacionāru “atvēra” divreiz, vienreiz ar ministru D.Pavļutu un nesen otrreiz ar lentītes griešanu un nu jau jauno ministri L.Menģelsoni.

Būtu gan interesanti zināt, cik bērnu tur būtu jau ārstējušies, ja slimnīcas valdes priekšsēdētājam V. Ābolam svarīgākas par bērniem, kuri tur jau varēja ārstēties, nebūtu bildes kopā ar L. Menģelsoni un A.Ašeradenu.

Novērtē šo rakstu:

92
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā

FotoKas noteica "Saskaņas" rezultātu Saeimas vēlēšanās? Vai pieļāvām kļūdas, no kurām varēja izvairīties? Vai samaksājām par principiem? Vai katrs no mums izdarīja/neizdarīja visu labākam rezultātam? Un kādus secinājumus esam izdarījuši? Pašlaik katram ir īstais laiks meklēt atbildes uz šiem jautājumiem.
Lasīt visu...

21

No mūsu drosmes atkarīgs

FotoPirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja: “Arvien vēl šis jautājums stāv, kur bijis. Un, protams, diezgan nenormālā stāvoklī, pateicoties skaidras likumības un ieskatu trūkumam par šo lietu Latvijā.
Lasīt visu...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

Atgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā,...

Foto

Izdevusies valsts

1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar...

Foto

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir...

Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...