Kāpēc bailes no Trampa ir nedaudz iracionālas un būvētas lokālā redzējumā
Mārtiņš Krusts04.08.2024.
Komentāri (77)
Mans stratēģiskais ģeopolitikas apskats atstāja daudz jautājumu, tāpēc šoreiz es apskatīšu arī taktisko/praktisko līmeni, vienkāršāk.
Neesmu bijis Aspenas drošības forumā, bet tur bija viens latvietis – Jānis Sārts, un viņš ziņoja šādu noskaņojumu štatos:
- ASV atbalstīs Ukrainu vismaz 10 gadus pie jebkura prezidenta,
- ASV gatavojas arvien realistiskākam karam ar Ķīnu un baidās par iznākumu,
- ASV redz, ka sadarbības ass starp Ķīnu, Krieviju, Irānu un Ziemeļkoreju nostiprināsies,
- No Eiropas tiek gaidīta daudz lielāka militārā ražošana,
- Situāciju Baidens ir ielaidis tik tālu, ka esam lielākajās ziepēs kopš Kubas krīzes.
Tas ir akcents ASV telpā.
Eiropas telpā tikmēr ir nedaudz pārspīlēts uztraukums par administrācijas maiņu, un ES izveidoja specuālu komandu šim jautājumam ar latvieti Ilzi Juhansoni priekšgalā. Es šos latviešus nepazīstu, gan jau daudz kur nepiekrītu, bet tas ir labi, ka latvieši ir klāt.
Tas ir Briseles akcents.
Tikmēr plaši apspriestie republikāņi un Donalds Tramps tikās ar saviem sabiedrotajiem Eiropā. Vienīgais latvietis, kurš par to runā ir eksministrs Gatis Eglītis, kurš pēc tikšanās paziņoja, ka viss ir bumbās, Latvija un Ukraina par Trampu var nesatraukties.
Saistībā ar Trampu ir jāsaprot, ka viņam ir limitētas attiecības ar informatīvo telpu. Tas nozīmē, ka viss līdz mums atnākušais ir jāņem ar kritikas devu.
Tramps reālpolitikā vēsturiski ir bijis skarbs pret Krieviju, un sagaidāms, ka tā tas būs: piemērs – pēc Krievijas iebrukuma Krimā Obama paziņoja, ka nesūtīs Ukrainai letālos ieročus, jo tam ir bailes no eskalācijas, un noteica ko līdzīgu embargo ASV ražotajiem ieročiem (Baidens bija Obamas labā roka, otrais numurs).
Tramps, nākot pie varas, šo lēmumu atcēla:
- nosūtīja Ukrainai Javelin kravas
- atļāva sūtīt šādu bruņojumu arī citiem (Latvija šo atļauju izmantoja 2022. gada sākumā)
Tikmēr Baidens ir bijis vēsturiski maigs: 2022. gada sākumā viņš divas reizes publiski paziņoja, ka ASV noņem kodolvairogu no Ukrainas. Tramps teju katrā intervijā atgādina, ka viņš to nebūtu darījis un, viņaprāt, šis un fiasko Afganistānā bija kara sākuma saknes.
Saprotot visu iepriekšējo, - mans privātais viedoklis par to, kāpēc bailes no Trampa ir nedaudz iracionālas un būvētas lokālā redzējumā.
Latviešiem ļoti svarīga ir Ukraina - tās zaudējums garantētu karu Latvijā. Bet tas, ko latvieši aizmirst, - transatlantiskajai civilizācijai notiek sadursmes trīs punktos: Ukrainā, Izraēlā un Taivānā. Arī zaudējums Izraēlā un Taivānā ir tikpat liels Latvijas drošības risks.
Tāpēc mums nav svarīgi, cik daudz ieroču aizies Ukrainai. Mums ir svarīgi, cik daudz ieroču aizies kombinētā veidā uz visiem aktīvajiem sadursmes punktiem. Ja ASV fokusēs vairāk ieroču Izraēlas frontē, tad Eiropai būs vairāk jāfokusē Ukrainas frontē.
Tātad:
- Izraēlai Tramps sola bezlimita palīdzību un ātru Irānas/Krievijas sakāvi, kas ļautu resursus pārmest uz Ukrainu/Taivānu.
- Ukrainai... anonīmi CNN avoti nē, bet vadošie Ukrainas draugi (Boriss Džonsons, izlūkdienesta Pompeo, Nikija Heilija) saka, ka Tramps palielinās ieroču piegādes pat līdz 500 miljardiem, ja Putins pēc telefona zvana ar viņu nemetīsies atkāpties.
- Taivānai Tramps solās būt uzticīgs.
Secīgi: Trampa prezidentūra ir Latvijas ģeopolitikai izdevīga:
- palielinās ASV ieroču ražošanu,
- dos Ukrainai ieročus no noliktavām, kuras Baidens nedeva,
- līdz 2025. gadam ieroču piegādes mazākas par šobrīd noteiktajām nevar būt hipotētiskas, jo to apstiprināja abas partijas - no vienas puses Baidens, no otras puses Džonsons-Tramps.
Un, ja nu patiešām Tramps vai Baidens līdz 2025. gada beigām atstās to pašu Baidena minipalīdzību, tad Eiropai ir jāpārtrauc raudāt un pašiem jānodrošina mūsu reģions, kamēr ASV pārslēdzas ātrākai uzvarai pārējos divos reģionos.
Mazs nobeigums par Izraēlas reģionu - pēc uzvaras daži no valdības partijas līderiem sola pārvirzīt Izraēlas kapacitāti uz Ukrainu.