Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mans stratēģiskais ģeopolitikas apskats atstāja daudz jautājumu, tāpēc šoreiz es apskatīšu arī taktisko/praktisko līmeni, vienkāršāk.

Neesmu bijis Aspenas drošības forumā, bet tur bija viens latvietis – Jānis Sārts, un viņš ziņoja šādu noskaņojumu štatos:

- ASV atbalstīs Ukrainu vismaz 10 gadus pie jebkura prezidenta,

- ASV gatavojas arvien realistiskākam karam ar Ķīnu un baidās par iznākumu,

- ASV redz, ka sadarbības ass starp Ķīnu, Krieviju, Irānu un Ziemeļkoreju nostiprināsies,

- No Eiropas tiek gaidīta daudz lielāka militārā ražošana,

- Situāciju Baidens ir ielaidis tik tālu, ka esam lielākajās ziepēs kopš Kubas krīzes.

Tas ir akcents ASV telpā.

Eiropas telpā tikmēr ir nedaudz pārspīlēts uztraukums par administrācijas maiņu, un ES izveidoja specuālu komandu šim jautājumam ar latvieti Ilzi Juhansoni priekšgalā. Es šos latviešus nepazīstu, gan jau daudz kur nepiekrītu, bet tas ir labi, ka latvieši ir klāt.

Tas ir Briseles akcents.

Tikmēr plaši apspriestie republikāņi un Donalds Tramps tikās ar saviem sabiedrotajiem Eiropā. Vienīgais latvietis, kurš par to runā ir eksministrs Gatis Eglītis, kurš pēc tikšanās paziņoja, ka viss ir bumbās, Latvija un Ukraina par Trampu var nesatraukties.

Saistībā ar Trampu ir jāsaprot, ka viņam ir limitētas attiecības ar informatīvo telpu. Tas nozīmē, ka viss līdz mums atnākušais ir jāņem ar kritikas devu.

Tramps reālpolitikā vēsturiski ir bijis skarbs pret Krieviju, un sagaidāms, ka tā tas būs: piemērs – pēc Krievijas iebrukuma Krimā Obama paziņoja, ka nesūtīs Ukrainai letālos ieročus, jo tam ir bailes no eskalācijas, un noteica ko līdzīgu embargo ASV ražotajiem ieročiem (Baidens bija Obamas labā roka, otrais numurs).

Tramps, nākot pie varas, šo lēmumu atcēla:

- nosūtīja Ukrainai Javelin kravas

- atļāva sūtīt šādu bruņojumu arī citiem (Latvija šo atļauju izmantoja 2022. gada sākumā)

Tikmēr Baidens ir bijis vēsturiski maigs: 2022. gada sākumā viņš divas reizes publiski paziņoja, ka ASV noņem kodolvairogu no Ukrainas. Tramps teju katrā intervijā atgādina, ka viņš to nebūtu darījis un, viņaprāt, šis un fiasko Afganistānā bija kara sākuma saknes.

Saprotot visu iepriekšējo, - mans privātais viedoklis par to, kāpēc bailes no Trampa ir nedaudz iracionālas un būvētas lokālā redzējumā.

Latviešiem ļoti svarīga ir Ukraina - tās zaudējums garantētu karu Latvijā. Bet tas, ko latvieši aizmirst, - transatlantiskajai civilizācijai notiek sadursmes trīs punktos: Ukrainā, Izraēlā un Taivānā. Arī zaudējums Izraēlā un Taivānā ir tikpat liels Latvijas drošības risks.

Tāpēc mums nav svarīgi, cik daudz ieroču aizies Ukrainai. Mums ir svarīgi, cik daudz ieroču aizies kombinētā veidā uz visiem aktīvajiem sadursmes punktiem. Ja ASV fokusēs vairāk ieroču Izraēlas frontē, tad Eiropai būs vairāk jāfokusē Ukrainas frontē.

Tātad:

- Izraēlai Tramps sola bezlimita palīdzību un ātru Irānas/Krievijas sakāvi, kas ļautu resursus pārmest uz Ukrainu/Taivānu.

- Ukrainai... anonīmi CNN avoti nē, bet vadošie Ukrainas draugi (Boriss Džonsons, izlūkdienesta Pompeo, Nikija Heilija) saka, ka Tramps palielinās ieroču piegādes pat līdz 500 miljardiem, ja Putins pēc telefona zvana ar viņu nemetīsies atkāpties.

- Taivānai Tramps solās būt uzticīgs.

Secīgi: Trampa prezidentūra ir Latvijas ģeopolitikai izdevīga:

- palielinās ASV ieroču ražošanu,

- dos Ukrainai ieročus no noliktavām, kuras Baidens nedeva,

- līdz 2025. gadam ieroču piegādes mazākas par šobrīd noteiktajām nevar būt hipotētiskas, jo to apstiprināja abas partijas - no vienas puses Baidens, no otras puses Džonsons-Tramps.

Un, ja nu patiešām Tramps vai Baidens līdz 2025. gada beigām atstās to pašu Baidena minipalīdzību, tad Eiropai ir jāpārtrauc raudāt un pašiem jānodrošina mūsu reģions, kamēr ASV pārslēdzas ātrākai uzvarai pārējos divos reģionos.

Mazs nobeigums par Izraēlas reģionu - pēc uzvaras daži no valdības partijas līderiem sola pārvirzīt Izraēlas kapacitāti uz Ukrainu.

Novērtē šo rakstu:

55
20

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

13

Pensiju 2.līmeņa iemaksu samazināšana grauj uzticību valsts pensijai

FotoFinanšu nozares asociācija (FNA) neatbalsta valdības ieceri samazināt iemaksas pensiju 2.līmenī par 1%, jo ar šādu soli valdība risina šodienas problēmas uz nākotnes pensionāru jeb šodienas strādājošo rēķina.
Lasīt visu...

21

14 mīti par inflāciju un cenām

FotoAr ko maza pozitīva inflācija, kuras dēļ visu naudas vienību (eiro, ASV dolārs u.c.) pirktspēja visās pasaules valstīs laika gaitā nemitīgi samazinās, ir labāka gan par nemainīgām cenām, gan arī par deflāciju jeb cenu kritumu? Ja cenu kāpums padara mūs nabadzīgākus, vai cenu kritums mūs padarītu bagātus? Vai patiesība, ka no inflācijas visvairāk cieš bagātie, jo inflācija taču samazina uzkrājumu vērtību un nabadzīgiem nav ko uzkrāt? Kāpēc inflācija Latvijā bija un arī paliks nedaudz lielāka nekā vidēji eirozonā, un kāpēc tas ir pat labi?
Lasīt visu...

21

Netematiska un nekonsekventa doma. Latvju tautas vērtējumi

FotoPēteris Birkerts (1881–1956), pazīstamā arhitekta Gunara Birkerta tēvs, bija latviešu folklorists un literatūrzinātnieks, tautas parunu, sakāmvārdu, mīklu un anekdošu vācējs. Viņa apkopotā “Birkerta folkloras krātuve” (BFK) ir otra lielākā pēc Latviešu folkloras krātuves. Atšķirībā no citiem folkloristiem, P. Birkerts šim materiālam mēģināja pieiet ne tikai zinātniski, bet arī filozofiski, piedāvājot savu tautas gudrības filozofiskās struktūras versiju. Viņa mūža nogalē iznāca apjomīgs pētījums Latvju tautas estetika divos sējumos. Pirmajā sējumā viņš aplūko “cilvēka auguma, fiziskā ķermeņa un viņa kustību estetiku”, analizējot fizisko daiļumu un nedaiļumu “tautas prātojumos” jeb parunās.
Lasīt visu...

21

Kur slēpjas igauņu veiksmes atslēga - kāpēc kaimiņi spēj pieņemt racionālus lēmumus, bet mēs ne?

FotoIr taču jābūt kādam noslēpumam vai būtiskai atšķirībai, kāpēc igauņi var izdarīt pie mums neiespējamo - samazināt savu politiķu ambīcijas, kā arī biznesmeņu alkatību un uzbūvēt "Rail Baltica" staciju gandrīz divas reizes lētāk, nekā sākotnēji plānots.
Lasīt visu...

10

Vai patiešām „Rail Baltica” jēgas meklējumu dēļ ir jāieķīlā visas valsts nākotne?

FotoKomentārs par žurnālista Bena Latkovska rakstu ""Rail Baltica" stratēģiskā jēga nav tā, kuru par to cenšas uzdot". Kopumā piekrītot autora rakstītajam, gribētu uzdot vienu jautājumu: vai "Rail Baltica" stratēģiskā jēga saglabājas, pazūdot ekonomiskajam lietderīgumam, vai arī ir tāda projekta sadārdzinājuma robeža, līdz ar kuras sasniegšanu pat satiksmes ministram Briškena kungam ir pilnīgi skaidrs, ka projekts ir jāaptur?
Lasīt visu...

21

Darbinieku trūkums – problēma samilst. Ko varam mācīties no attīstītākajām ekonomikām?

FotoRīgas un tuvējos reģionos bezdarba līmenis pašlaik tuvojas 4%, kas nozīmē, ka bezdarba teju nav. Arvien biežāk dzirdam diskusijas par tautsaimniecības bremzēšanos, ko rada virkne dažādu aspektu, taču viens no tiem – darbinieku trūkums. To gana sāpīgi izjūt arī ražojošie uzņēmumi.
Lasīt visu...

21

Kā var būt, ka atalgojums atsevišķu valsts kapitālsabiedrību vadībai ir lielāks par atalgojumu līdzvērtīgu privātu uzņēmumu vadītājiem?

FotoValsts prezidents tēmu par apvienotā Latvijas sabiedriskā medija (LSM) valdes nesamērīgi lielo atalgojumu no publikas pukstēšanas interneta čalotavās aktualizējis līdz valsts politikas augstākajam līmenim. Tādam, ko nevar ignorēt. Bet… vai piedāvātais risinājums neradīs vēl lielāku sajukumu? Un varbūt laiks uzsākt lielākas reformas valsts kapitālsabiedrību vadītāju atalgojuma sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi