Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Marta vidū plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņa, ka visus svarīgos un mazāk nozīmīgos ierēdņus apmācīs īpašos izaugsmes jeb, kā tagad moderni saka, koučinga kursos. Kā bijušajam ierēdnim, kurš ticis izēsts no amata, lasot šo, man radās ierosinājums, ko diemžēl varu paust tikai anonīmi, lai nepiedzīvoju jaunas represijas un izrēķināšanos medijos.

Manuprāt, par kursiem vajag nevis maksāt kādam cilvēkam ar kouča sertifikātu vai kārtējam politiķu noalgotajam kantorim “no malas”, bet izmantot iekšējos resursus – ministru biroju algotņus, kuri māk ne tikai naudu nopelnīt, bet arī procesus “sabīdīt”, ierēdņus pārmācīt un savu ietekmi saglabāt. Mans personīgais kandidāts numur viens noteikti ir izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas padomnieks procesu un pārvaldības jautājumos Raivis Bergs.

Tiem, kuri par Raivja Berga darbaspējām ir mazāk dzirdējuši, sniegšu trīs iemeslus, kādēļ tieši viņš būtu pelnījis būt galvenais ierēdņu koučs un ko viņš ierēdņiem var iemācīt darīt citādāk un efektīvāk. Ak, jā, šīs zināšanas noteikti noderēs arī citām organizācijām, kas grib ar valsts naudu un resursiem veidot savu ietekmi biznesā, sabiedrībā un medijos.

Bet, atgriežoties pie Raivja Berga. Ko viņš var iemācīt ierēdņiem un citiem izaugsmes kursus alkstošajiem mūsu valsts pilsoņiem?

1. Palikt sausām kājām

No publiski pieejamās informācijas var uzzināt, ka Raivim Bergam ir nācies iziet maksātnespējas procesu. Šajā gadījumā laikam nav pat būtiski, kādēļ šāda situācija kungam ir radusies. Par to ikviens, kuram ir laiks un interese, var noskaidrot oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”. Svarīgs ir rezultāts.

Lielākā daļa cilvēku, kuri gājuši cauri šim procesam, noteikti neļaus sameloties, ka maksātnespējīgais pēc tā īpaši turīgs nepaliek, lai neteiktu vairāk – izģērbts pa pliko, atstājot tikai pašu dzīvošanas minimumu. Tas gan neattiecas uz Raivi Bergu, kuru nevar ierindot kategorijā “pilsonis parastais” vai pat amatpersona parastā.

Kā liecina informācija paša iesniegtajā valsts amatpersonas deklarācijā, viņu par nabadzīgu nosaukt grūti – vairāki zemes gabali, trīs dzīvokļi Rīgā un bezskaidras naudas uzkrājumi teju 65 000 eiro apmērā, skaidrā glabājas vēl 22 500 eiro. Īpašumā esošais 2018.gada transportlīdzeklis AUDI Q8, pēc ss sludinājumiem, arī velk uz skaistiem 60 000 eiro. Iespējams, mantojis no tantes Austrālijā vai partijas biedru onkuļiem Libānā. Taču šāda versija ir maz ticama.

Bet kopumā –  pieklājīgs komplekts pēc maksātnespējas procesa valsts amatpersonai palicis. Tad nu mācība, ko dot citiem ierēdņiem un ieinteresētajiem – lietas vienmēr ir jāmāk sakārtot par labu sev. Kā to izdarīt? Tas ir nākamais punkts.

2. Pareizie draugi

Pareizie sakari un draugi visos laikos ir bijuši “zelta vērtē”. To apzinās arī, cerams, nākamais ierēdņu izaugsmes apmācītājs un koučs Raivis, kurš savas prasmes jau pierādījis, izrēķinoties ar sev netīkamiem un nepaklausīgiem ierēdņiem vairākkārt.

Visaugstākā novērtētā spēja ierēdņos ir nevis laba reputācija, profesionalitāte un valsts interešu aizstāvība, bet gan spēja “pakampt” lielāko kumosu un dot tiem, kuriem Raivis liek.

Viens no šādiem Raivja un viņa ģimenes draugiem vai darījumu partneriem (konkrēto attiecību statusu komentēt nemācēšu) ir slavenais “Ļimončiks” jeb Jānis Dūklavs. Saistība ar ZZS Raivim nav traucējusi, bet gan drīzāk palīdzējusi “ieriktēties” siltā vietiņā pie izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas.

Ministrijā gan runā, ka atceļoja viņš pie mums kopā ar Čakšu no Lembergam pietuvinātās ZZS vēl no laika, kad Čakša pati bija ZZS seja un politiķe. Tam ir tikai divi izskaidrojumi. Vai nu viņš ir ārkārtīgi kompetents, ko gan mana darba pieredze liek apšaubīt, vai vienkārši ir pietiekami slidens, lai spētu, tirgojoties ar ietekmi, iegūt “draugus” visur un sakārtot lietas savā labā.

Vēl viena pieminēšanas vērta persona ir Ilze Bagatska, kas oficiāli ministrijā nemaz nav amatā, bet ir Berga labā roka, turklāt ar pieredzi maksātnespējas procesu organizēšanā un valsts kapitālsabiedrību valdēs. Kā viena no valdes loceklēm notiesāta arī bēdīgi slavenajā “Latvijas Krābankas” lietā par 15 miljonu piedziņu, kur tiesas spriedumā noteikts, ka nav rīkojusies kā atbildīgs saimnieks.

Un šī kundze, kuras bijušais vīrs nejaušas sakritības rezultātā ir ministres ārštata padomnieks, kopā ar jau minēto Bergu dala izglītības budžetam paredzēto naudu un sakārto lietas vajadzīgajā virzienā. Skolotāju algas grūti pārdalīt sev vēlamiem sponsoriem un draugiem, bet sporta aptuveni 40 miljonus eiro jau vieglāk, jo skaidru kritēriju nav un varam darīt, kā gribam, uzrakstot tikai nepieciešamo anotāciju valdības lēmumam.

Vērojot publiskajā telpā notiekošo un skaidri redzot Berga rokrakstu, esmu šokā, ka uz šo visu pasīvi noraugās arī premjere. Par Čakšu pārsteigumu nav, jo tieši ar viņas ziņu un padoto rokām šobrīd tiek grauta Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un caur to arī viens no valsts galvenajiem pīlāriem – izglītības sistēma kopumā.

Tieši cīņa par naudu ir galvenais iemels, kādēļ ar dažādu mediju un “draugu” palīdzību tiek medijos publiski risināti konflikti un ar draudzīgo mediju atbalstu tiek veidoti tendenciozi stāsti un atentāti pret citiem, kas gluži nav mierā ar IZM pārvaldību. Jau divi ministrijas valsts sekretāri un Sporta departamenta vadītāji ar bosinga, mobinga un citām Jaunās vienotības (JV) funkcionāru iecienītām metodēm ir bijuši spiest atstāt amatu, jo iebilduši Berga iecerēm naudas sadalē un varas kārē.

Ietekmes veidošanā lieti noder arī pazīšanās medijos. Pats minētais kungs savā „Facebook” profilā ir norādījis, ka bijis padomnieks izdevniecībā “Rīgas viļņi”. Gribētos gan zināt, kādus padomus viņš ir devis Šmidru ģimenei, kas savā dzimtas vēsturē noteikti var lepoties ar ne vienu vien skaistu biznesa un naudas apgūšanas stāstu.

Vēsture gan neklusē par to, ka izdarīgā ierēdņa māsa Elīna Berga ir izdevniecības operatīvā vadītāja. Vai tāpēc šajā portālā nav atrodama neviena ziņa par izrēķināšanos ar IZM ierēdņiem, bet aktīvi tiek publicēts Čakšas PR saturs? Galvenais, ka ir pazīšanās un caur IZM kontrolētām sporta iestādēm tiek nodrošināta finansiāla piešprice medijos, un līdz ar to atkrīt arī problēmas meklēt dzirdīgas ausis, ja ir jānomelno kāds cilvēks vai organizācija, kas kādā brīdī ir traucējis vai var traucē “kampt”.

Iespējams, tieši šīs pazīšanās dēļ mediji šo izcilo biroja darbinieku nav pietiekami izcēluši, jo neies jau apšaubīt naudas devēju un tā protežē ministres izskatā. Manuprāt, tautai gan ir jāzina savi varoņi un “know-how”, kā pēc maksātnespējas palikt pārtikušam un kā vislabāk apmācīt ierēdņus paklausībā, bet klusi un bez lieka trokšņa sodīt tos, kas nav gatavi valsts naudu izsaimniekot privātu personu un partiju interesēs.

3. Valsts nauda kā paša nopelnīta

Būt par uzņēmēju nav viegli, pat ne tik izdarīgam indivīdam kā Raivis Bergs, kurš prasmes apguvis ar dažāda līmeņa Latvijas politbiznesmeņiem.

Kā liecina informācija oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”, pirms darba valsts maizē Raivis Bergs ir mēģinājis būt uzņēmējs. Tiesa gan, ne tik sekmīgi, kā pašam gribētos, jo netrūkst arī informācijas par parādu piedziņas procesiem, un kur tad nu vēl minētais maksātnespējas process. Tieši tāpēc šobrīd viņa vienīgais kreditētājs ir valsts budžets un sponsori, jo neviena banka šādiem personāžiem aizdevumus neizsniedz.

Visticamāk, tieši ietekmīgi draugi un spēja šiverēt ar valsts naudu kā paša nopelnīto ir atslēgas vārds, lai Raivis nepazustu un varētu audzēt savu kapitālu jau kā valsts amatpersona. Arī citi ministrijas bijušie un esošie darbinieki neļaus samelot, ka ministrijā darba ir patiesi daudz, bet arogance, bosings, represijas, draudi un mobings ir tie, kas šobrīd valda ministrijā. Ierēdņiem patiesi noderētu koučings, kā to visu pārdzīvot.

Rezumējot – ja nepieciešams paveikt kādu netīru darbiņu, sadalīt valsts naudu pareizajiem, kādu nomelnot vai atlaist, droši, vērsieties pie Raivja, jo, pateicoties arī viņam, ministrijā ir brīvas štata vietas, lai to kopā ar viņu paveiktu. Noteikti būs iespēja arī “sarunāt” publikācijas, slavinājumus un atbalstu svaigi rebrendotā portālā. Bet tiem, kuriem naudas nav, – mācieties, mācieties un vēlreiz mācieties no Raivja, kā lietas jākārto politiķu ielikteņiem, kuri grib dzīvot kā bajāri un valdīt ministrijā kā savā kņazistē.

Novērtē šo rakstu:

157
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...