Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir pagājušas trīs nedēļas kopš Krievijas agresijas sākuma, un agresora militārie “panākumi” daudzos izraisa neizpratni un pat šoku. Turklāt brīnās ne vien ierindas pilsoņi, kuri seko notikumiem, bet pat augsta ranga militārpersonas, kam informācijai par potenciālā pretinieku un tā kaujas spējām ir jābūt pieejamai ievērojami lielākā mērā nekā ierindas pilsonim.

Tā, piemēram, ASV četrzvaigžņu ģenerālis Barijs Makaffrijs (Barry McCaffrey) ar kaujas pieredzi Irākā (viņā komandētā 24. mehanizētā kājnieku divīzija “Tuksneša vētras” laikā veica operāciju “left hook”, kas lielā mērā noteica Persijas līča kara iznākumu), kurš līdz šim ir bijis visai piesardzīgs savos izteikumos par iespējamo NATO un Krievijas konfliktu, tagad izsakās par iejaukšanos Ukrainas konfliktā. Pēc viņa teiktā, pašreizējā situācijā ASV ar triecieniem no gaisa satriektu Krievijas Bruņotajiem spēkiem (BS) trīsdesmit dienu laikā. Līdzīgi izsakās bijušais NATO spēku Eiropā virspavēlnieks ģenerālis Veslijs Klarks (Wesley Clark).

Tas viss raisa neizpratni - vai tiešām Kremļa žurkas dusmīgi piepūstie vaigi un draudīgi savilktās dūrītes, kad viņš neilgi pirms iebrukuma Ukrainā draudēja Rietumiem “iemaukt tā, ka maz neliksies”, ja šie mēģinās iejaukties, atstāja tādu iespaidu uz pieredzējušiem ģenerāļiem?

Pazīmes tam, ka ar Krievijas BS kaut kas nav kārtībā, varēja manīt jau Sīrijas kampaņas laikā. Prātā nāk izslavētie pretgaisa aizsardzības kompleksi S-400, kuri nevarēja notriekt nevienu no 59 ASV izšautajām spārnotajām raķetēm Tactical Tomahawk pa Asada aviācijas bāzi, toties ar S-200 Asadam izdevās veiksmīgi notriekt krievu radioelektroniskās izlūkošanas lidmašīnu IL-20 ar 15 militārpersonām uz borta. Krievu ģenerāļi kaut ko buldurēja par zemeslodes izliekumu, kas neļāva. precīzi notēmēt. Tad vēl traģiskais incidents virs Doņeckas 2014.gadā, kad ar kompleksu Buk tika notriekts pasažieru Boeing. Ir pierādīts, ka šo zenītraķešu kompleksu apkalpoja militārpersonas no Krievijas BS.

Un kā šeit lai nepiemin draudīgi dūmojošo Krievijas militārās varenības simbolu „Admirāli Kuzju”, ar kura parādīšanos Vidusjūrā vien vajadzētu pietikt, lai liktu ASV 6.flotei paniski bēgt uz savu bāzi. Nu jā, “Kuzjam” izdevās nogremdēt pašam savas ļotenes šī episkā reisa laikā, bet kam negadās.

Tīri hipotētiski pieņemot, ka, ja Kremļa žurka nolemtu veikt mazas jaudas kodoltriecienu pa Kijevu, bet “zemeslodes izliekuma dēļ” raķete trāpītu pa Kremli, tad atzīšos godīgi – es nesērotu.

Un tagad par galvenajām krievu kļūdām un to cēloņiem Ukrainā.

Sākumā atzīmēšu, ka, veicot šo īso analīzi, centos vadīties pēc informācijas no pirmavotiem. Viens no tādiem ir prezidenta Zeļenska administrācijas vadītāja padomnieks Oleksijs Arestovičs (Олексій Миколайович Арестович). Tas ir cilvēks ar militāru izglītību un loģisku spriešanas spēju.. Laika posmā no 1994. līdz 2005. gadam bija Ukrainas Galvenās izlūkošanas pārvaldes štata darbinieks un viens no tiem retajiem, kurš vēl 2014.gadā paredzēja pilna mēroga karu ar Krieviju. Pašreiz viņš faktiski pilda Zeļenska administrācijas runas vīra funkcijas, ik dienu sniedzot operatīvo informāciju. Viņam ir savs kanāls YouTube, tāpat arī sniedz intervijas citiem blogeriem, piemēram, Markam Feiginam.

Protams, ka arī tur saņemtā informācija ir jāfiltrē, jo ir karš un katra puse cenšas pasniegt savus zaudējumus kā mazākus, bet pretinieka lielākus, tomēr atzīšos, ka daudz kas no Arestoviča teiktā sakrīt ar manām atziņām, pie kurām esmu nonācis patstāvīgi. Ja runā par Kremļa kontrolētajiem ziņu avotiem, tad tos izmantoju tikai informācijas iegūšanai par potenciālā pretinieka bruņojuma tehniski taktiskajiem rādītajiem, viss pārējais tur ir 90% meli.

Un tagad pie konkrētām lietām. Kā tas būs redzams tālāk, tad Krievijas politiskā un militārā vadība neko daudz nav mācījusies no ne tik senās vēstures, un šeit ir runa par WWII - kļūdas notikumu prognozēšanā, pretinieka spēku novērtēšanā, plānošanā un BS vadībā.

Kļūda Nr.1 - maldīga informācija par pretinieka reālām kaujas spējām.

Tas attiecas gan uz Ukrainas BS bruņojumu, apmācību līmeni, gan uz motivāciju pretoties agresoram. Par to liecina tas, ka tā saucamā “specoperācija” tika plānota uz dažām dienām - ieņemt Kijevu un lielākās pilsētas ar sekojošu valdības nomaiņu. Sākotnēji tika plānots ar artilērijas apšaudi un aviācijas uzlidojumiem komandcentriem, militārām bāzēm un pretgaisa aizsardzības pozīcijām neitralizēt Ukrainas BS vai vismaz nodarīt tiem nozīmīgus zaudējumus. Tam sekotu diversantu aktivizācija Kijevā, lai radītu paniku, un desanta operācija ar mērķi sagrābt valdības ēkas un stratēģiskos objektus pilsētā ar sekojošu pamatspēku pievilkšanu.

Kā zināms, tad plāns izgāzās, un atbilde, kāpēc izgāzās, ir pašsaprotama, - informācija, kas bija pieejama valsts galvenajam lēmumu pieņēmējam, bija maldīga. Jāpiezīmē, ka pirms kara Ukrainā bija plašs Krievijas aģentūras tīkls - gan labi atalgoti ietekmes aģenti valsts varas ešelonos, gan informatori no 5.kolonnas vidus. Tātad informācija Krievijas izlūkdienestiem bija. Tad kur problēma?

Un šeit laiks atcerēties 1941.gada jūnija notikumus, kad PSRS vadonis Josifs Staļins līdz pēdējam brīdim nespēja noticēt tam, ka Hitlers ir uzsācis pilna mēroga karu, un bija tādā šokā, ka uz vairākām dienam pazuda sava dāčā. Kā atceras savos memuāros Ņ.Hruščovs, bandas (politbiroja) locekļiem ierodoties pie sava šefa, pēdējais bailēs ierāvās krēslā, domādams, ka atnākuši arestēt.

Informācijas par Hitlera plāniem toreizējiem Krievijas izlūkdienestiem bija pietiekoši un no dažādiem avotiem, bet šī informācija tā arī palika šo dienestu zemākajā līmenī, un līdz vadonim nonāca tas, ko viņš gribēja dzirdēt un kas atbilda dižā stratēģa plāniem. Izlūkdienestu vadītāji banāli baidījās izraisīt vadoņa dusmas, ziņojot par reālo situāciju. Piemērojot šo situāciju šodienas Krievijai, iepriekš teikto var papildināt ar korupciju visos līmeņos.

Klūda Nr.2 - Ukrainas iedzīvotāju kopējā noskaņojuma maldīgs vērtējums.

 Šeit pietiks ar vienu piemēru - Harkivas pilsēta, kur liela daļa iedzīvotāju ir etniskie krievi, bet kur, kā zināms, ziedi okupantam izpalika un pilsēta arvien nav ieņemta. Iemesli šai kļūdai ir identiski iepriekš minētajam.

Klūda Nr.3 - neefektīva BS vadība un kļūdaina taktika.

Ka atzīmē Arestovičs, tad Krievijas BS vadība ir stingri centralizēta visos līmeņos un augstākstāvošās priekšniecības pavēles tiek pildītas, neskatoties ne uz ko, pat tad, ja taktiskā situācija rāda, ka to izpilde var novest pie katastrofālām sekām. Un atkal asociācijas ar ne tik seno vēsturi. Vērmahta vadība arī bija centralizēta, bet vienlaicīgi arī elastīga visos līmeņos, Tas nozīmē, ka konkrētas apakšvienības komandieris bija tiesīgs atkāpties no saņemtas pavēles un pat nepildīt to, ja konkrētajā situācijā tas bija nepieciešams.

Kā zināms, tad “ģeniālais” karavadonis jefreitors Hitlers arī jaucās savu ģenerāļu plānos, un vēl nav zināms, kā viss beigtos, ja tas tā nebūtu. Tomēr neviens Vērmahta ģenerālis par fīrera pavēles nepildīšanu kaujas laukā nošauts nebija. Citādāk bija ar Sarkano Armiju. Labi zināma ir Staļina pavēle “Ne soli atpakaļ”, pretējā gadījumā arests, tribunāls un nošaušana neatkarīgi no pakāpes un amata.

Par taktiku. No reportāžām redzams, ka uz galvenajiem Ukrainas ceļiem lēni pārvietojās vai stāvēja krievu tehnikas kolonnas pat vairāku desmitu kilometru garumā bez pienācīgas pretgaisa aizsardzības un flangu nodrošinājuma, kļūstot par labu mērķi ukraiņu artilērijai un aviācijai. Loģistika ir traucēta, trūkst degvielas un munīcijas. Pienācīgi neapsargātos degvielas vedējus nosvilina ukraiņu teritoriālie spēki.

Pavisam nav skaidrs, kāpēc nepieciešama tāda spēku koncentrācija viena vietā, ja jau netiek plānota episka tanku kauja ar ukraiņiem. Un vai tad nav iespējams šīs kolonas saskaldīt mazākās, novirzot tās pa lauku ceļiem, vienlaicīgi nodrošinot flangus? Visu ačgārnību operāciju plānošanā vienā īsā raksta aprakstīt nav iespējams.

Slava Ukrainai!

* Literārs pseidonīms

Novērtē šo rakstu:

163
59

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

12

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

FotoŠī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva.
Lasīt visu...

20

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

FotoLai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa ceļš viņa kurpēs, vēsta sena paruna. Tikai izprotot un pieņemot citādo, varam veidot iekļaujošāku sabiedrību. Tāpēc 15. septembrī ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu, simboliski paužot savu atbalstu deinstitucionalizācijas mērķa grupām – bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Īpaši pasākumi notiks Rīgā, Jelgavā, Valmierā, Ventspilī un Ludzā, bet “Dažādo kurpju diena” tiks iedzīvināta arī sociālajos tīklos un citviet Latvijā.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

FotoGodātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es, Latvijas pilsonis Rihards M.Parts, iepriekšējā vārdā un uzvārdā – Gints Grosfogels, esmu saskāries ar nopietnām problēmām mūsu tiesībsargājošo iestāžu darbībā un finanšu institūcijās, konkrēti Swedbank, neētisko un, manuprāt, noziedzīgo uzvedību. Tālāk izklāstīšu faktus, kas skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no Swedbank puses.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, vēlēšanās gan mēs zaudējām, toties divus gadus vēlāk uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...