Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai saprastu, kā tas var būt, ka “smagos noziegumos apsūdzētais” Aivars Lembergs daudzus gadus braucis dienesta mašīnā, kura beigās izrādījusies reģistrēta uz… Pašvaldības policijas vārda, pietiek uzmest aci Kurzemes humora īpatnībām.

Pirms pašvaldību vēlēšanām plašu publicitāti visā Latvijā ieguva fakts, ka Aivars Lembergs, darba pienākumus pildot, braukājis ar Audi, kurš visu laiku bijis Ventspils Pašvaldības policijas bilancē. To pārbaudīja pat KNAB, lai sodāmus pārkāpumus nekonstatētu. Savukārt prokuratūra pretēji savai ierastajai līdzšinējai praksei Ventspils jautājumos neatrada iemeslu kādu sodīt vai celt apsūdzību.

Formālā Ventspils domes atbilde bija, ka šajā pilsētā Pašvaldības policija ir tā iestāde, kas uztur kopējo pašvaldības autoparku, kura atsevišķas vienības pēc tam tiek izdalītas darbiniekiem dienesta pienākumu veikšanai. Citu amatpersonu starpā viena mašīna nodota A. Lembergam, tāpat arī citiem domē strādājošiem, kam darba pienākumu izpildei kaut kur jābraukā.

Taču, šai informācijai plaši izskanot ārpus Kurzemes, auditorijai lielākoties ir bijusi neizpratne par iemeslu, kāpēc padsmit gadus ilgas kriminālvajāšanas gaitā A. Lembergs bieži vien ikdienā braukājis ar dienesta auto, kas bijis reģistrēts tieši uz Pašvaldības policijas vārda.

Atbilde slēpjas tipiskajā ventiņu humorā, kurš var likties netipisks un neparasts tiem cilvēkiem, kas auguši ārpus Kurzemes. Ventiņu humora galvenā īpatnība ir spartiska, lakoniska pašironija kā joku centrālā tematika — te parādās lielākā atšķirība starp kurzemniekiem un visu citu novadu iedzīvotājiem: ja čangaļi joko par čiuļiem (un otrādi), ja visur Latvijā stāsta anekdotes par igauņiem utt., tulko krievu jokus par blondīnēm, tad Kurzemē visi smejas pirmkārt paši par sevi.

Turklāt uzspēlēts smieklīgums nav pašmērķis — galvenais ir būt pirmkārt trāpīgi pašironiskiem un tikai tad izklaidējošiem. Kurzemnieku humora tradīcija nosaka, ka psiholoģiska precizitāte ir svarīgāka nekā virtuozas vārdu spēles vai uzspēlēta ņirgāšanās par kaut ko, kas attiecīgajā brīdī skaitās modē un ko var parodēt.

Tā, piemēram, svaigākajā kurzemnieku humora apkopojumā, ko savācis Grinberģ Uldis, atrodami tādi kurzemniekiem raksturīgi izteicieni kā “smuks tu nau, bet dumš gan”, “Lai nu Dieviņš stāv man klāt, bet ne pārāk tuvu — lai kāds puisis ar' tiek blakām” vai “Mans tētiņš kā strazdiņš — katru dienu ķirsī”.

Vēl viena kurzemnieku humora īpatnība ir oksimoronu stila sakāmvārdi, kuros lakoniski savienoti pretējas nozīmes vārdi: “aplam gudrs”, “nebriesmīg smuks”, “cik brīnišķīgi sāp sirds”. Tās nav tīšuprātīgas konstrukcijas — tās nevarētu izdomāt mākslīgi un tās neiesakņotos, ja tajās neparādītos tautas vairākuma domāšanas stils.

Ārpus Kurzemes pazīstamas ventiņu sarkastiskās rīmes, kas vēsturiski ir sākušās kā “Suitu sievu” stila apdziedāšanās, kombinētas ar Aizputes, Tukuma un Liepājas ebreju humoru, bet šīs tautiski jautrās rīmes mākslas līmenī pacēla Pirmās Republikas un trimdas laiku latviešu autors Ālantu Vilis (īstajā vārdā Fricis Frostmanis). Viņa grāmatu nosaukumi paši par sevi demonstrē ventiņu stila komisko attieksmi, kurā joki tiek virzīti pirmkārt pašiem pret sevi: “Perš bez sevišķ jēg”, “Slaides līniš” un “Meditācij pa butel”.

Mūsdienās šī veida pašironisko literatūru turpinājuši Jānis Teibe, Velta Akmens un vairāki citi Kurzemes autori. Ventiņos, piemēram, šobrīdējos apstākļos nav atrodami mēģinājumi sacerēt jokus par koronavīrusu vai vakcīnām — Kurzemē tā vietā pavilks uz zoba paši sevi, tajā skaitā gan vakcinētos, gan nevakcinētos, līdz ar viņu motivāciju izvēlēties vienu vai otru nostāju.

Viens no svaigākajiem ventiņu ironijas piemēriem — ja līdz šim Ventspils dome visiem bija pazīstama kā Ventspils dome, tad pēc jaunākās reģionālās reformas stāšanās spēkā Ventspils uz t.s. “valstspilsētas” statusa piešķiršanu pret pašas pilsētas gribu (A. Lembergs: “Tad Piltene un Talsi, un visas pārējās pilsētas būs kas: “ārvalsts” vai “nevalsts” pilsētas?!”) reaģējusi pārspīlēti parodiskā veidā, tagad rakstot un izsakoties šādi: “Ventspils valstspilsētas pašvaldības dome”. Tāda ir kurzemnieku tipiskā reakcija uz dažādām konstatētām dīvainībām.

Uz šī fona, kas ventiņiem ir saprotams, bet ārpus Kurzemes automātiski “nenolasās”, kļūst saprotamāka situācija, kurā A. Lembergs ilgstoši braucis Pašvaldības policijas automašīnā. Šādā veidā ventiņi praktiskā veidā izsmējuši nepārtrauktos kriminālprocesus, vārda burtiskā nozīmē “liekot iekšā Lembergu policijas mašīnā”, turklāt katru dienu no jauna. Turklāt nereti — pie stūres.

Novērtē šo rakstu:

67
15

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts sabiedrisko attiecību mazspēja un katastrofa

FotoSakarā ar zemiem Latvijas vakcinācijas skaitļiem un attiecīgu risku, ka atkal būs ierobežojumi un ka mācības atkal notiks attālināti uc, atļaušos izteikt arī savas neprofesionālas pārdomas.
Lasīt visu...

10

Savāds laiks

FotoNo aizmirstības putekļiem mediju starmešos atkal parādījies tas pats vīrs, kurš reiz solījās visus oligarhus apkarot un Latvijā taisnību atjaunot.
Lasīt visu...

21

Vainīguma prezumpcija jāatceļ, citādi – kapitālais remonts beidzies, bet ēka nav apdzīvojama

FotoNeviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Nevienam nav jāpierāda savs nevainīgums. Šie ir jebkuras demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipi. Nevainīguma prezumpcija ir nostiprināta arī Latvijas likumdošanā. Izņemot vienu virzienu – banku sektoru.
Lasīt visu...

6

Ultimāts valsts prezidentam Egilam Levitam

FotoMēs ierosināsim valsts prezidenta Egila Levita pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, ja mūsu prasības netiks izpildītas divu nedēļu laikā, Jums tiks atņemta prezidenta pensija, dzīvoklis un mašīna. Latvijas Republikā nevar būt prezidents, kas neievēro Satversmi un Tautas gribu. Tādēļ tiks ierosināts Likums par prezidenta pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, liedzot Jums visas privilēģijas.
Lasīt visu...

21

Daudz ko var paveikt īsā laikā, tikai – bez viņiem

FotoJa esošais ministrs un valdība nezina, kā, un nemāk panākt 60 - 70 procentu vakcinēto skaitu, lai paiet malā. Garantējot brīvprātīgu pieeju vakcinācijas procesam, noņemot totāli neveiksmīgo „vakcinācijas ministru” un izvirzot vakcināciju par līdzekli, nevis mērķi, šis skaitlis ir reāli panākams īsā laikā, jo vakcīnu ir pietiekami.
Lasīt visu...

15

Es esmu vienīgā īstā opozīcija, nevis kaut kāds tur Šlesers!

FotoSvētdien veltīju nedaudz laika un papētīju publisko informāciju par Aināra Šlesera organizēto pasākumu pie Rīgas pils nākamo sestdien. Galu galā Šlesers aicināja man tam pievienoties. Secinājumi šādi.
Lasīt visu...

12

Ticiet ekspertiem, un viss būs tikpat labi kā līdz šim

FotoCovid-19 vakcīnas trešās devas ievadīšana ir aktuāls jautājums ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Lēmumi par šī procesa uzsākšanu nereti vairāk tiek argumentēti ar lokāliem pieņēmumiem, nevis zinātniski pamatotiem faktiem. 
Lasīt visu...

21

Nē cūku un vistu slepkavošanai vēdera baudai!

FotoKatru gadu Latvijā tiek noslepkavoti 700 tūkstoši cūku un vairāk nekā 21 miljons vistu, lai piepildītu iedzīvotāju kāri apmierināt savu garšas kārpiņu prasības un piepildīt vēderu.
Lasīt visu...

12

Tagad Latvijas Ārstu biedrība paudīs tikai „pareizo” viedokli: ja nomirst saskaņā ar Covid-19 vadlīnijām, tad OK

FotoDomas kavējas pie Latvijas Ārstu biedrības prezidentes ārstes Ilzes Aizsilnieces atklātās vēstules, precīzāk, pretreakcijas no jaunizveidotās darba grupas, kura norobežojas no vēstulē paustās patiesības.
Lasīt visu...

21

VID atņem cilvēku sociālās iemaksas, lai segtu svešu uzņēmumu parādus

FotoValsts ieņēmumu dienests (VID) ir vērsies pret visiem SIA Tokyo City darbiniekiem, kopumā atņemot viņiem sociālās iemaksas 130 000 eiro apmērā, lai tādejādi kompensētu trešo pušu uzņēmumu nodokļu parādus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Hermanis Rāzens, Putņa sāga

Kas nav ar mums, tas ir pret mums, tas Putnis ir viens pārpratums, viņš visur saskata tik slikto, un tāpēc valdei sāka likties, ka partijā viņš...

Foto

Reālajā dzīvē, kuru, iespējams, no Rīgas pils logiem grūtāk saskatīt, problēmas ir gluži citas

Rudens sesiju atklājot, valsts prezidents Egils Levits informēja Saeimu, ka ar Latvijas...

Foto

Mazais Gobzems gāž lielo vezumu

Uzreiz jāpiebilst, ka autors nav skandalozā deputāta Alda Gobzema cienītājs. Skaļo dīvainīti var uzlūkot ar žēlumu un līdzjūtību. Taču jāatzīst, ka...

Foto

Pateicamies par uzticēšanos valsts prezidenta institūcijai, bet ko tad mēs, mēs jau neko

Cienījamā Rozenbergas kundze! Valsts prezidenta kancelejā 2021. gada 19. jūlijā saņemts valsts prezidentam...

Foto

Vadoņu konstruēšana

Divi pašieceltie un, jāatzīst, daudzu atbalstītie varoņi Latvijā jau ir, jo Saeimas vēlēšanu kampaņa jau ņipri sākusies. Līdz vēlēšanām gan vēl gads ar mazu...

Foto

Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru

Īsi un kodolīgi par to, kur slēpjas problēma un kā to risināt. Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru - cilvēki ilgstoši ir...

Foto

Ar īpašu minoritāšu politiku uzkrāsim antivielas pret nacionālismu!

“Cilvēkiem jābūt mūsu politikas pašā centrā. Tāpēc es vēlos, lai visi eiropieši aktīvi piedalītos konferencē par Eiropas nākotni...

Foto

Protestētāji neslimo ar kroņa vīrusu

Šobrīd visā pasaulē globālo kungu vietējie pakalpiņi baida ļaudis, ka protesta saietu dēļ pieaugs saslimstība ar koronavīrusu. Taču nekas tamlīdzīgs nenotiek....

Foto

Kā mēs visi vēlamies dzīvot pēc tam, kad šis viss būs beidzies

Pēdējo nedēļu laikā ļoti maz esmu apmeklējis vietējo plašsaziņas mediju kanālus. Tas tāpēc, ka...

Foto

Izziņa kā garīga vērtība

Pirms aptuveni divarpus gadsimtiem vairāki raksti sākās ar paskaidrojumu, kam tie paredzēti – skolniekiem vai skolotājiem. Skolnieku vajadzībām bija jāraksta viegli saprotami...

Foto

Gobzems Latvijā vislabāk slauka dibenu un visu, ko vien spējam iedomāties

"Žurku skrējiens" pēc varas šoreiz sācies agrāk nekā parasti. Draņķīgākie politiķi steidz manipulēt ar masu...

Foto

Vai Kariņa valdību varētu izmest kā mīkstās rotaļlietas?

„Un ko ar tām (mīkstajām mantiņām – E.V.) vajadzēja darīt? Kariņam nest uz mājām un sasēdināt uz viesistabas...