Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Man kādreiz bija ļoti žēl Cibiņa, kas sasparojās bezcerīgi kauties ar ļauno Buņģi. Arī dullā Daukas, kas bāzās visur, kur nebija lūgts, un ceļā uz horizontu bēdīgā kārtā aizgāja bojā. Pat literārā gliemeža, kuru pēc zemenes noēšanas dramatiski saspieda nežēlīgais pakavs.

Pēc analoģijas man vajadzētu pat ļoti, ļoti, ļoti būt žēl Edmunda Sprūdža, kuram neiet pilnīgi visās jomās, kurp vien paskaties.

Sīkais, nejaukais Ventspils Buņģis mūsu Cibiņam ne tikai drēbītes ir saplēsis un sniegu bikšelēs sabāzis, bet virtuāli, atvainojiet, pat uz galvas uztaisījis - un ne reizi vien.

Mūsu Cibiņš gan zem eglītes akurāt nav nosalis un ir turpinājis enerģiski vicināties rokām un kājām, bet jēgas ta nekādas - Buņģis triumfē, un, šķiet, nu jau to kā pēdējais ir pamanījis pat Cibiņš. Nu kā gan lai tādu Cibiņu nepažēlo?

Mūsu dullais Dauka tik daudz ko ir vēlējies uzzināt par visvisādām dzīves jomām, kur bija pagadījies visu komandēt un noteikt, bet atšķirībā no grāmatas varoņa mūsu Daukam pulksteņus ir izdevies tikai izjaukt, bet salikt gan - nevienu.

Tāpat kā grāmatas dullais Dauka arī mūsējais mēnesi pēc mēneša bija demonstrējis gatavību bāzties visdažādākajās jomās, par kurām nenieka nejēdza (izglītības līmenis tak apmēram vienāds), - un likumsakarīgi ļaunā realitātes jūra šo beigās ņēma un aprija. Nu kā gan tādu Dauku nepažēlosi?

Mūsu cilvēkveidīgajam gliemezim tik ļoti sagribējās zemeni pāri ceļam, ka pa rokai esošais zemeņu pudurs vairs nebija ne mīļš, ne kārdinošs, - un nebija nekā (it īpaši, ja ne sava) žēl jaunās ogas sasniegšanai, iegūšanai un paturēšanai.

Grāmatas gliemezim viss beidzās slikti - sašķaidīja šo, pieēdušos un apmierinātu, zirga pakavs. Un arī sprūdžgliemezim romantiski praktiskās rūpes par savu odziņu pārrāva pēdējo matiņu, kurā vēl turējās politiskās giljotīnas asmens. Nu kā gan tādu nabagu nepažēlosi?

Un tā tālāk, un tā tālāk; kur vien paskatīties - visur viens vienīgs bēdu stāsts mūsu nabadziņam. Pat personiskais bizness daļēji dzīvo mīnusos, daļēji vispār apstājies, nodokļu shēmas šī iemesla dēļ vairs nav iespējamas, parādu kalns ir milzīgs, un pēc pēdējo dividenžu noēšanas ministra aldziņa izrādīsies vienīgais ienākumu avots. Un arī tas pēc trim mēnešiem - tutū.

Bēdu stāsts arī ar pašu aiziešanu no amata.  Ministra amats, protams, nevienam nav uz mūžu, taču liela starpība - aiziet ar lepni paceltu galvu un labi padarīta darba sajūtu vai apzināties, ka tavas paša partijas sīkie un vidusmēra draņķi tev aiz muguras tavu aiziešanu sen jau sarunājuši un vienīgais, kurš to nav zinājis, esi tu pats.

Viss ir tieši tā, kā aprakstīts, un vienalga - žēl man joprojām Cibiņa, Daukas un gliemeža, bet Sprūdža gan ne. Un visiem tiem, kas žēli māj ar galvu un nopūšas - eh, kāds zēns bija, eh, kā gribēja reformēt, eh, kā ar Lembergu saķērās, tik spēki nebija vienlīdzīgi -, paskaidrošu, kāpēc nav žēl.

Visi aprakstītie literārie personāži tāpat kā Sprūdžs darīja kaut ko glupu, viņiem visiem tāpat kā Sprūdžam šim darāmajam pietrūka zināšanu, saprāta, spēju un spēku, bet atšķirība tā, ka viņi šīs glupības darīja tikai paši ar sevi. Neviens cits no tām nebija atkarīgs - nu, ja neskaita nožļembāto zemeni.

Savukārt Sprūdžs un viņam līdzīgie Latvijas politikā (Žaneta Jaunzeme-Grende ar savu operas jandāliņu ir tikai spilgtākais aktuālais piemērs) - tā ir pilnīgi cita opera. Spēciņu viņiem kā Cibiņam, izglītības - kā Daukam, smadzeņu - kā gliemezim, toties vēlēšanās organizēt, kārtot, risināt un lemt desmitu, pat simtu tūkstošu citu cilvēku dzīvi - o, tās gan pārpārēm. Tāpat kā nevēlēšanās atbildēt par sastrādāto.

Neviens no šiem sprūdžiem, grendēm un līdzīgajiem ij nepadomā sev pajautāt - vai es spēju? Vai esmu piemērots? Vai man ir spējas? Vai man ir izglītība? Vai es attiecīgajā jomā esmu kaut cik profesionāls?

Nē, nekā tamlīdzīga. Es gribu, gribu, gribu, un kas par to, ka neko nejēdzu un nespēju! Jā, nejēdzu un nemāku, bet amats ir mans, un es to izmantošu, lai viss notiktu tā, kā man šķiet pareizi! Un, ja nesanāks - ne jau man ar paša ādu un paša maku par to jāatbild...

Ar vārdu sakot, nav man žēl Sprūdža. Man ir žēl to, kam tik ilgi nācās paciest šādu iedomīgu nemākuli kā savas jomas noteicēju. Un vēl vairāk man ir žēl to, kuri no saviem sprūdžiem - tikpat iedomīgiem un nemākulīgiem, bet ar spēcīgāku politisko aizmuguri - vēl nav tikuši vaļā. Un vēl arī valsts, no kuras maka šie sprūdži barojas paši un uz nebēdu tērē savu glupību apmaksai.

Red.piez.: šis viedokļraksts bija publicēts portālā DELFI. Publicējam to arī šeit.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...