Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Neraugoties uz to, ka Latvijas valsts jau divus gadus kontrolē Inčukalna gāzes krātuvi un maģistrālos naftas vadus pārvaldošo kompāniju Conexus, vasarā Latvijas valsts uzņēmums Augstsprieguma Tīkls samaksājis Kremlim vēl 77 miljonus, lai izglābtu Gazprom no tam nepatīkamas situācijas.

Vēl 21. jūlijā Ekonomikas ministrija paziņoja: “VAS Augstsprieguma tīkls, izpildot Ministru kabineta doto uzdevumu, ir noslēdzis darījumu ar Gazprom par Conexus Baltic Grid 34,10% akciju iegādi, tādējādi palielinot kontroli Conexus līdz 68,46%. Atbilstoši veiktajām izmaiņām akcionāru struktūrā, turpmāku Conexus Baltic Grid pārvaldību Augstsprieguma tīkls nodrošinās kopā ar MM Infrastructure Investments Europe Limited, kuram pieder 29,06%, un pārējie akcionāri, kuriem kopā pieder 2,48%. Conexus Baltic Grid ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā, [kas] papildus apsaimnieko un pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi.”

Darījuma summa netika izpausta, tomēr šonedēļ mediji beidzot lakoniski paziņoja: “Valsts uzņēmums Augstsprieguma tīkls iegādājies dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS Conexus Baltic Grid akcijas no Krievijas valsts kontrolētā dabasgāzes koncerna Gazprom par 77 miljoniem eiro, liecina Augstsprieguma tīkla publiskotā informācija.”

Publiskotā informācija atklāj, ka Augstsprieguma tīkls par Conexus akcijām Gazprom samaksājis lielāku summu, nekā 2017. gada beigās tika samaksāts, iegādājoties līdzīgu Conexus akciju skaitu no SIA Itera Latvija un Vācijas enerģētikas koncerna Uniper Ruhrgas International GmbH.

2017. gada nogalē Augstsprieguma tīkls iegādājās kopumā 34,36% Conexus akciju par 57 394 971 eiro. Toreiz neviena no darījuma pusēm neatklāja konkrētu summu, par cik iegādātas akcijas no Itera Latvija, kurai piederēja 16,05% Conexus akciju, un par kādu summu tieši no Uniper Ruhrgas, kam piederēja 18,31% Conexus akciju.

Tomēr no Augstsprieguma tīkla tagad publiskotās informācijas var izdarīt aprēķinu, ka līdz šim brīdim pavisam kopā iepirkto 68,46% Conexus akciju iegāde valsts uzņēmumam izmaksājusi kopā 134 394 971 eiro. Atņemot no šī cipara summu, kas 2017. gada beigās samaksāta Uniper Ruhrgas un Itera Latvija, var redzēt — šīgada darījumā jābūt iztērētiem 77 miljoniem, kas aizmaksāti prom Kremlim.

Vairākkārt ir aprakstīts pats iemesls, kāpēc Gazprom bija nepieciešams pārdot sev piederošās Conexus akcijas — Latvijas valsts izlēma liberalizēt gāzes tirgu, izbeidzot AS Latvijas Gāze monopolu. Tas notika pēc tam, kad atklājās: Latvijas Gāze pati ir brīvprātīgi atteikusies no sava monopola, jo daudzus gadus atļāvusi Krievijas kompānijai caur saviem (teorētiski) monopola cauruļvadiem Latvijas teritorijā piegādāt gāzi Jūrmalas sanatorijai “Dzintarkrasts”, kas pēc 1992. gada vienošanās ar toreizējo Krievijas prezidentu Borisu Jeļcinu formāli palika Krievijas īpašumā kā labas gribas žests no Latvijas puses par B. Jeļcina atbalstu Latvijas neatkarības atgūšanai.

Monopola izbeigšanai sekoja gāzes tirgus atvēršana brīvai konkurencei, kuras gaitā no Latvijas Gāzes tika atdalīta Conexus (maģistrālie cauruļvadi un Inčukalns) ar Gaso (gāzes pārdošana gala patērētājiem). Sākotnēji Gazprom centās palikt par akcionāri gan Latvijas Gāzē, gan Conexus, taču konkurences likumdošana neļauj vienām un tām pašām personām (konkrētajā gadījumā — Kremlim) kontrolēt vienlaikus preces (gāzes) vairumpiegādātāju un tā izplatīšanas kanālus patērētājiem. Vienā brīdī Gazprom bija jāizvēlas, kurā no kompānijām paturēt akcijas — vai nu Latvijas Gāzē, vai Conexus.

Kad Gazprom gandrīz vai visa 2019. gada laikā vairs nevarēja izmantot balsstiesības Conexus akcionāru sapulcēs, krievi izdomāja shēmu: sarīkoja sev piederošo akciju izsoli vienīgajā darbadienā, kas iekrita starp aizvadītā gada Ziemassvētkiem un Jaungada svinībām. 2019. gada 30. decembrī Gazprom izsolīja tai piederošos 34,10% Conexus akciju ar sevišķi dīvainiem noteikumiem — izsole notika ar... lejupejošu soli! Akciju paketes sākumcena bija 79 miljoni eiro, minimālā — 70 miljoni eiro, lejupejošais solis — miljons eiro, bet augšupejošais solis — 500 000 eiro.

Latvija šajā akciju izsolē nepiedalījās, līdz ar to izsolē uzvarēja kāds publiski nezināms pircējs, tomēr palika pirmpirkuma tiesības. Gada sākumā Gazprom vērsās pie Latvijas valdības, lai noskaidrotu, vai Latvija tās izmantos. Krišjāņa Kariņa valdība, nerīkojot konkursu vai sabiedrisko apspriešanu, nolēma samaksāt attiecīgos miljonu desmitus un uzdot valsts uzņēmumam Augstsprieguma tīkls samaksāt Latvijas nodokļu maksātāju naudu Kremļa kontrolētajam Gazprom. Tikai šonedēļ kļuvusi zināma summa — 77 miljoni eiro.

Novērtē šo rakstu:

81
42

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

13

Iznīcinot reģionālos medijus, draud veidoties brīva telpa ienaidnieka dezinformācijai

Foto“Tas viennozīmīgi ir valsts drošības jautājums,” pēc notikušā konkursa vērtējot atteikumu reģionālajiem medijiem piešķirt Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda līdzekļus digitalizācijai, teic Latvijas preses izdevēju asociācijas (LPIA) valdes priekšsēdētāja vietnieks un atbildīgais par reģionālajiem medijiem Guntars Līcis. Daudziem medijiem tas nozīmēs darbības pārtraukšanu. Taču bez reģionālajiem medijiem veidosies dezinformācijas zonas, ko ar savu saturu piepildīs ienaidnieki. Un to mums ir daudz.
Lasīt visu...

21

Kas notiek ar mūsu valsti: vai Latvijā var brīvi iekļūt arī 46 Krievijas kaujinieki?

FotoKā tā var būt, ka mūsu valstī, kas savai aizsardzībai tērē 3% no IKP, Valsts policijas krāsās daiļotā braucamrīkā pa Tēvijas ārēm laiski vizinās 46 migranti, bet varbūt ienaidnieka speciālo uzdevumu kaujinieki? Kā tā var būt, ka mēs tērējam milzu naudu robežas aprīkošanā ar žogiem, sietiem un betona bluķiem, bet tā dēvētie migranti brīvi maršē tam visam pāri? Kā tā var būt, ka parlamentārā uzrauga, Saeimas atbildīgās komisijas priekšsēdētāja rīcībā vairāk nekā diennakti pēc notikušā nav pilnas informācijas par šī vājprāta iemesliem? Atkal izrādīsies, ka neviens ne par ko nav atbildīgs? Vainīgais būs kāds nošļucis pierobežas kaprālis? Te ir valsts vai kas?
Lasīt visu...

21

Vai Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Švinka atbalsta "Hamas" teroristus?

FotoPirmdien tīmeklī Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Švinka (“Progresīvie”) publicēja savu tvītu: “Šodien paiet gads kopš dienas, kas satricināja pasauli, kad Hamas realizētais terorisms atņēma dzīvības tik daudziem nevainīgiem cilvēkiem Izraēlā un daudzi tika saņemti par ķīlniekiem. Terorisms ir noziegums, nevainīgu civiliedzīvotāju nogalināšana ir noziegums, ķīlnieku sagrābšana ir noziegums. Šodien pieminam 7. oktobra nevainīgos upurus!”
Lasīt visu...

21

Kāpēc izgāzās kristietības dialogs ar liberālismu

FotoFragments no Rišarda Legutko 2012. gadā iznākušās grāmatas Ierindas cilvēka triumfs (Triumf człowieka pospolitego), kas angļu un citos tulkojumos pazīstama ar nosaukumu Dēmons demokrātijā. Totalitārisma tendences brīvajās sabiedrībās.
Lasīt visu...

21

Lielbritānijas karstā vasara

FotoNo 2024. gada 30. jūlija līdz 5. augustam Lielbritānijā notika protesti un nemieri, kas vērsti pret imigrāciju. Šie notikumi masu medijos tika interpretēti pamatā kā “galēji labējo” protesti, kurus izprovocējušas “viltus ziņas” par 29. jūlijā Sautportā notikušo slaktiņu, kur imigrantu izcelsmes vīrietis nodūra trīs bērnus. Tāpat tika uzsvērts protestu destruktīvisms un vardarbība.
Lasīt visu...

12

Kur pazudušas bailes no naftas krājumu izsīkšanas. Mazliet fantastiska vīzija

FotoKur palikuši strīdi, cik ilgam laikam palicis dažnedažādo resursu, ar ko māte Zeme mūs baro? Piemēram, tā pati nafta. Tie, kam virs 40, noteikti atceras, ka tā bija top tēma 90. gados un šī gadsimta sākumā. Patiesībā tā bija tēma un dažādu zinātnisko prognozētāju maize jau krietni senāk.
Lasīt visu...

13

Pensiju 2.līmeņa iemaksu samazināšana grauj uzticību valsts pensijai

FotoFinanšu nozares asociācija (FNA) neatbalsta valdības ieceri samazināt iemaksas pensiju 2.līmenī par 1%, jo ar šādu soli valdība risina šodienas problēmas uz nākotnes pensionāru jeb šodienas strādājošo rēķina.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi