Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šis raksts ir iecerēts kā nobeigums 27. un 28. februārī šajā portālā publicētajiem. Kā tas bija iepriekš pieteikts, šeit tiks apskatīts iespējamais notikumu scenārijs, kad dažādu iemeslu dēļ NATO ātrās reaģēšana spēki netiek nosūtīti un 5. pants netiek iedarbināts vai iedarbināts daļēji, neparedzot NATO tiešu militāru iejaukšanos. Neplānoju šeit apspriest šāda scenārija varbūtību, tomēr, pat ja šāda varbūtība sastāda 1%, arī tad nepieciešams tam gatavoties.

Un tā, Latvija ir palikusi viena pārspēka priekšā. Ko darīt? Varbūt vienoties kopīgā spēka dziesmā, cerot, ka naidnieks nodrebēs? Laikam ir vajadzīgs vēl kaut kas. Moderns bruņojums, augsts personālsastāva sagatavotības līmenis, kompetenta militārā vadība, rūpīgi sagatavoti aizsardzības operatīvie plāni - būtiskas lietas, bet ir vēl kaut kas būtiskāks - motivācija aizstāvēt valsti.

Ukraiņiem tā ir atbilstošā līmenī, bet kā ir Latvijā? Gribētos kļūdīties, bet tomēr - no 25 līdz 30% pasīvi vai aktīvi atbalstīs okupantus, 10% būs gatavi aktīvai pretestībai, bet pārējie vai nu pametīs valsti, ja būs tāda iespēja, vai pielāgosies, kā jau ierasts.

Būs tādi, kas muldēs par nācijas izdzīvošanu. Citi teiks, ka galvenais ir ekonomika un pārējais ir pupu mizas. Blēņas un pīlīšu pūšana. Ir veikti pētījumi - tikai viens no katriem trīs krīzes situācijā aizbraukušajiem atgriežas. Tie, kas pacels balsi pret okupantiem, tiks pasludināti par teroristiem vai nodokļu krāpniekiem ar iespēju pārdomāt savu rīcību turpmākos 10 - 15 gadus aiz restēm, savukārt pārējie tiks vienkārši izšķīdināti “draudzīgā tautu saimē”. Kur te nācijas saglabāšana?

Ja runa par ekonomiku, tad cerēt uz to, ka veikals plauks sistēmā, kur valda “kapitālisms savējiem”, varēs tikai varai pietuvinātie un arī līdz noteiktam brīdim. Pieskaitiet pie tā reketu no spēka struktūru puses un varas kontrolētu tiesu sistēmu. Vai arī varbūt kāds domā, ka šeit būs kāda īpaša zona, atšķirīga no Krievijā esošās sistēmas?

Un ir vēl viena lieta, vēl būtiskāka. Dzīvojot noziedznieku pārvaldītā valstī, kur viss balstīts uz meliem un netaisnību, Tu būsi spiests pielāgoties, pieņemot šo realitāti, un agri vai vēlu Tava vērtību skala tiks sačakarēta, iespējams, pat vairākas paaudzes uz priekšu un piemēru tam nav jāmeklē tālā pagātnē. Nu tad, ja jau nācijai jāpazūd šā vai tā, tad varbūt paņemt par to maksimālo maksu no agresora?

Tālāk šeit sarakstītais ir domāts tiem 10 procentiem, bet pārējie var netērēt laiku un nelasīt. Arī nedraugi neatradīs tur neko slepenu un viņiem noderīgu.

Katram skaidrs, ka salīdzināt Ukrainas aizsardzības potenciālu ar mūsu ir nevietā. Attiecīgi arī aizsardzības taktikai ir jābūt atšķirīgai. Pareizāk to būtu saukt par aizkavēšanas un maksimāli iespējamu zaudējumu nodarīšanas taktiku. Tas nozīmē nevis plānot kaut kādu pozīciju noturēšanu, bet rīkoties pēc principa “negaidīts uzbrukums un ātrā atkāpšanās”.

Attiecīgi uzsvars jāliek nevis uz smago bruņojumu un lielākām apakšvienībām, kas ļaus pretiniekam tos ātri atklāt un iznīcināt, bet gan nelielām (līdz vadam) un mobilām vienībām, kas bruņotas ar pārnēsājamiem prettanku ieročiem un zenītraķešu kompleksiem - Javelin, Stinger vai ekvivalentiem. Atbilstošiem ir jābūt arī transporta līdzekļiem: bruņmašīnu vietā - džipi un kvadracikli, ko vieglāk nomaskēt un paslēpt.

Ir jārēķinās ka pretinieka bruņu tehnika un kaujas helikopteri būs apgādāti ar termovizoriem un nakts redzamības ierīcēm, attiecīgi ir jāpadomā par atbilstošiem individuālajiem un transporta līdzekļu maskēšanas līdzekļiem. Šādas vienības var būt visai efektīvas, darbojoties uz pretinieka komunikācijām. Ka rāda ukraiņu pieredze, tad degvielas vedēji, kas parasti atrodas armijas kolonnas beigās, skaisti deg pat no Molotova kokteiļa.

Agresijas sākuma stadijā, kad pretinieks mēģinās izsēdināt desantu, lai sagrābtu lidlaukus, vai izsēdināt to galvaspilsētas tuvumā ar mērķi neitralizēt valdību un NBS vadību, ir laikus jāparedz pasākumi, kas ļautu desantlīdzekļus iznīcināt - vai tie būs transportlidmašīnas vai helikopteri - vēl tad, kad tie būs gaisā un labi sasniedzami stingeriem. Pašsaprotami, ka lidlauku un lidostu infrastruktūrai un skrejceļiem ir jābūt laikus sabojātiem, tāpat kā jābūt mīnētiem vai uzspridzinātiem tiltiem un ceļu pārvadiem uz galvenajiem ceļiem.

Nodrošināt ostu aizsardzību būs problemātiski, jo pretinieka desantoperācija, visticamāk, tiks piesegta ar kaujas kuģiem, turklāt jārēķinās, ka pretinieka rīcībā ir peldlīdzekļi, kas ļaus izsēdināt dzīvo spēku un tehniku jebkurā vietā 500 km garajā piekrastē. Tomēr laikus nosprostot ostu akvatorijas un Daugavgrīvu ar nogremdētiem peldlīdzekļiem tāpat kā mīnēt piekrasti pie Liepājas, Ventspils un Bolderājā ir iespējams.

Neņemos apgalvot, cik laika paies, līdz agresors spēs sakoncentrēt spēkus pie Rīgas, bet galvenā pretestība ir jāplāno tieši tur. Nedaudz ieskicēšu iespējamo aizsardzības taktiku, par piemēru ņemot Groznijas aizsardzību pirmā Čečenijas kara laikā. Čečeni izveidoja kaujas grupas 3 - 4 cilvēku sastāvā, kurās tika iekļauti – kaujinieks ar granātmetēju, ložmetējnieks, munīcijas pienesējs un snaiperis. Savukārt šīs grupas apvienojās lielākās pa 15 - 20 kaujiniekiem, un katra no tām „pavadīja” krievu bruņutehnikas kolonnu visa tās pārvietošanās maršrutā, līdz, kolonnai nonākot apšaudei izdevīgā vietā, pēc signāla tika iznīcināta priekšējā un aizmugurējā tehnikas vienība, kam sekoja plānveidīga pārējo tehnikas vienību iznīcināšana.

Čečeni bija izvēlējušies tā saucamo „aizsardzību bez aizsardzības”, tas ir, koncentrējās nevis uz atsevišķu pozīciju noturēšanu, bet patstāvīgi manevrēja, ienaidniekam uzbrūkot izdevīgā vietā. Vienlaicīgi kaujinieki sekmīgi izmantoja maskēšanos par mierīgiem iedzīvotājiem. Plaši tika izmantotas mīnas, fugasi un mīnas – slazdi, slēpti mīnējot ienaidnieka blokposteņus un dislokācijas vietas.

Protams, cerēt, ka krievi pielietos bruņutehnikas frontālu iebrukumu bez iepriekšējas izlūkošanas un kājnieku nodrošinājuma, kā tas bija aprakstītajā gadījumā, nenākas. Sākuma posmā pilsēta tiks pilnībā ielenkta, un tiks nogriezta vai iznīcināta tās infrastruktūra - elektroapgāde, sakari, ūdensapgāde. Pilsētā tiks iesūtītas diversantu un izlūku vienības ar uzdevumu izlūkot mērķus un neitralizēt aizsardzības vadību. Pa izlūkotiem mērķiem tiks veikts artilērijas un aviācijas trieciens. Tam sekos kājnieku triecienvienību iebrukums, ar bruņutehnikas atbalstu metodiski ieņemot un nodrošinot māju pēc mājas, kvartālu pēc kvartāla.

Viss tas neizslēdz iepriekš aprakstītās aizsardzības taktikas pielietošanu ar atbilstošām korekcijām, un šeit darbs NBS operatīvo plānu izstrādātājiem. Nedaudz par plānošanu. Operatīvajiem plāniem ir jābūt izstrādātiem jebkuram scenārijam. Tomēr ir jāņem vēra, ka nodrošināt NBS centralizētu vadību apakšvienībām, it īpaši teritoriālajām, kas darbosies ārpus Rīgas, šādos apstākļos būs problemātiski.

Tas nozīmē, ka katram apakšvienības komandieriem, kas darbojas patstāvīgi, ir jābūt tiesīgam nepieciešamības gadījumā koriģēt plānu vai iepriekš saņemto pavēli atbilstoši apstākļiem. Turklāt viņam ir jābūt ne vien tiesīgam, bet arī spējīgam pieņemt pareizo lēmumu. Teritoriālo apakšvienību komandieri acīmredzot būs zemessargi, kas labi pārzina vietējos apstākļus, tomēr saprotamu iemeslu dēļ ārrindas ZS virsnieka vai apakšvirsnieka kompetence, visticamāk, nebūs tāda kā profesionālam karavīram. Tādēļ ieteicams par teritoriālās apakšvienības komandiera vietnieku, sākot no nodaļas un augstāk, nozīmēt attiecīga līmeņa profesionāli. Savstarpēja sadarbība ir jāatstrādā mācību gaitā.

Nu, tā, okupācijas aktīvā fāze ir pabeigta. Ko tālāk? Bet tālāk atkal pēc iepriekš sagatavota plāna un atkal pēc teritoriāla principa - bruņojums un ekipējums iepriekš sagatavotos atbalstpunktos (konspiratīvie dzīvokļi, lauku mājas, meža bunkuri). Turklāt partizānu karš nevis klasiskā izpratnē, kur bārdaini veči sēž meža bunkurā un štuko, kā novākt vietējas varas pārstāvi vai rekvizēt produktus ciema veikalā, bet apmēram tā - pa dienu varai lojāls klerks vai laukstrādnieks, bet, kad pienāk pavēle, tad kaujas grupa sapulcējas noteiktā laikā un vietā, kur sagatavots bruņojums un ekipējums konkrētam uzdevumam, piemēram, sprieduma izpilde kolaboracionistam vai kāda diversija. Pēc uzdevuma izpildes atkal atpakaļ pie ikdienas pienākumiem. Un šāds karš var turpināties gadiem.

 * Literārs pseidonīms

Novērtē šo rakstu:

79
33

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...