Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

"Liberāļi ir cilvēki, kuri jau tagad grib dzīvot nākotnē, bet ir pārāk slinki vai augstprātīgi, lai pie tā pieliktu roku," tā filmā "Skandāls" (Bombshell, 2019) ironiski nosaka konservatīvā ASV televīzijas kanāla "Fox News" vadītājs Rodžers Eils. Šie vārdi man iespiedās atmiņā, jo tie satur gan patiesu, gan arī, manuprāt, kliedzoši nepatiesu apgalvojumu.

No vienas puses, mēs, liberāļi, piedāvājam sabiedrībai ideju par labāku nākotni, atvērtāku sabiedrību un modernāku valsti. Citiem vārdiem, virzību uz priekšu, nekavējoties aizspriedumos, pagātnes romantikā un novecojušās prāta konstrukcijās. No otras puses, mēs bieži tiekam uzskatīti par augstprātīgiem.

Tomēr cilvēki ar atvērtu un liberālu skatu uz pasauli saprot to, ka labāka nākotne vienmēr prasa enerģiju, personisko ieguldījumu un drosmi. Četros gados mēs apvienībā "Attīstībai/Par!" esam darījuši, reformējuši un, tā nu ir sanācis, bijuši atbildīgi par jomām, kuras "iznesa" smagākās krīzes.

Pienākums ir atbildība. Apvienība "Attīstībai/Par!" vēlējās uzņemties atbildību par veselības aprūpes nozari. Mums bija idejas par tās reformu. Bet 2020. gadā no Vuhaņas atnāca pavisam cita veida un apjoma uzdevums – pasargāt Latvijas cilvēku dzīvības no pandēmijas.

Pateicoties pašaizliedzīgam veselības nozares cilvēku darbam, mums ir izdevies izglābt vairākus tūkstošus cilvēku. Vēl nezinām, vai varam uzskatīt pandēmiju par uzvarētu, bet divu gadu laikā esam nozīmīgi nostiprinājuši savu veselības aprūpes sistēmu un izejam no krīzes laika daudz spēcīgāki.

Ir veikti milzīgi ieguldījumi infrastruktūrā. Daudzās Latvijas slimnīcās notiek būvdarbi, tās paplašinās un modernizējas. Mediķu algas ir teju dubultojušās. Ieguldījumi veselības aprūpē ir sasnieguši aptuveni 4,5% no IKP (neskaitot vienreizējos Covid-19 īstermiņa izdevumus).

Bet arī ar šo līmeni Latvija vēl arvien ir priekšpēdējā vietā ieguldījumos veselībā Eiropas valstu vidū. Tāpēc tie būs jāpalielina arī turpmāk. To dara visas saprātīgas valstis – pieejama, efektīva, kvalitatīva un precīza medicīna kļūst aizvien dārgāka, sabiedrība noveco, un ieguldījumi veselības un sociālajā aprūpē aug straujāk, nekā IKP.

Mēs esam reformu spēks. Tās tagad jāturpina. Pārveidot birokrātiski smagnējo, fragmentēto nozari par tādu, kuras centrā ir cilvēks. Pacients, ārsts, topošais ārsts, mācībspēks, palīgpersonāls. Cilvēcīga veselības aprūpe. Tas varbūt izklausās vienkārši un pašsaprotami, taču patiesībā, lai sasniegtu šādu veselības aprūpes nākotni, būs vajadzīga gan milzīga enerģija, gan drosme, gan empātija.

Pārmaiņas nepieciešamas jau izglītības līmenī, – t.s. veselības pratība ir jāintegrē Latvijas skolu programmā (t.s. kompetenču modeļa ietvaros). Skolēniem jāveido pamatizpratne par cilvēka veselību un tās kopsakarībām. Īpaši jāatbalsta skolotāji, lai tiem būtu pievilcīgs mācību saturs veselības pratībai. Tā ir svarīga visa mūža garumā – par veselīgu dzīvesveidu izglītots cilvēks uzņemas atbildību par savu veselību, izdara labākas izvēles un dzīvo ilgāk un labāk.

Mūsu uzdevums ir pārbūvēt veselības aprūpes sistēmas pamatu, modernizēt, padarīt pieejamāku un kvalitatīvāku primāro jeb ģimenes ārstu līmeni visā Latvijā. Mēs zinām, cik liela slodze gulstas uz ģimenes ārstiem, ka jauni profesionāļi vairās kļūt par ģimenes ārstiem un viņu darba kvalitāte ir dažāda. Pandēmijas laiks ir parādījis, ka bez papildu resursiem un modernizācijas ģimenes ārstu darbā mums būs grūti uzlabot iedzīvotāju apmierinātību un veselības iznākumus.

"Attīstībai/Par!" ir spēks Latvijas modernizācijai. Arī veselības aprūpē. Iespējams, visspilgtāk to atspoguļo veselības aprūpes digitalizācija. Tā nepieciešama ne tikai lielās sistēmiskās lietās (topošā jaunā digitālās veselības platforma klibojošās "E-veselības" vietā), bet arī ikdienā – pacientu aprūpē un ikdienas dzīvē. Šodienas pacienti jau dabiski sagaida, ka saņems atgādinājumu par nepieciešamību potēties, ka varēs digitāli pieteikties pie speciālista, varēs sazināties ar ģimenes ārstu arī attālināti, ka viņu veselības stāvokli varēs novērtēt ar internam pieslēgtas, valkājamas ierīces palīdzību.

Digitalizācija lielās un mazās lietās būs nozīmīgs faktors, lai Latvijā taptu patiešām integrēta, cilvēkam draudzīga veselības aprūpe. Lai tiktu nojauktas aprūpes līmeņu, ārstniecības iestāžu, medicīnisko profilu mākslīgās robežas un pirmkārt tiktu domāts par pacientu un mediķu ērtībām. Tā nav nekāda fantastika, taču priekšā stāv milzīgs darbs, lai padarītu to par realitāti.

Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis saka – mūsu lielākais uzdevums ir veidot nevis tādu sistēmu, ar kuru cilvēkam ir jācīnās, bet sistēmu, kura cīnās par cilvēku. Tāpēc pāri slimnīcu tīkla sakārtošanai un ieguldījumiem infrastruktūrā, pāri digitalizācijai un pārvaldības reformām, ir vesels, veselīgs cilvēks. Psihiski, fiziski, sociāli vesels, labklājīgs un pilnvērtīgi darboties spējīgs cilvēks.

Veselība ir pamatvērtība, no kuras izriet viss pārējais, vesels cilvēks ir arī mūsu nacionālās drošības jautājums. Un mums, liberāļiem, ir jāturpina atcerēties, ka drošāka un labklājīgāka rītdiena ir jāizcīna, tā nepienāks pati par sevi.

Novērtē šo rakstu:

5
135

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...