Karteļa sarunas: vai Reirs un Jaunups kārtojuši kukuļus partijām?
Pietiek lasītājs31.08.2020.
Komentāri (0)
Kamēr Konkurences padome turpina šķetināt tā saukto būvnieku karteļa lietu, atsevišķi šī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) savulaik izmeklētā kriminālprocesa materiāli ar augstu ticamības pakāpi vedina spriest par vairākiem iespējamiem partiju kukuļošana gadījumiem.
Kukuļus jeb maksājumus partijām būvnieku karteļa vārdā politiķiem nodevis par karteļa saimnieku dēvētais uzņēmējs Māris Martinsons. Darījumu kārtošanā bijis iesaistīts arī Martinsona tuvs draugs, partijas Attīstībai/Par „lietu kārtotājs” Edgars Jaunups un šīs partijas Rīgas domes deputātu kandidāte Baiba Bļodniece (iepriekš Fromane).
Pēc vairāku avotu sniegtās informācijas, izmeklēšanu par amatpersonu un politisko partiju kukuļošanu KNAB nav turpinājis, jo karteļa sarunu ieraksti iepriekš Ērika Kalnmeiera vadītās Ģenerālprokuratūras ieskatā nav bijuši pietiekams pierādījums.
Martinsons ir apsūdzēts vairākās lietās, starp kurām zināmākā ir saistīta ar bijušajam Latvijas Bankas prezidentam Ilmāram Rimšēvičam izvirzīto apsūdzību liela apmērā kukuļošanā. Kā liecina neoficiāla, vairāku avotu sniegta informācija, no karteļa sarunām secināms, ka bijušais Latvijas Bankas vadītājs nav vienīgā augsta ranga valsts amatpersona, kuru kukuļojis Martinsons.
Tā sauktās karteļa sarunas tika ierakstītas Taureņu pirti un Lielupē, bijušā zvejnieku kolhoza teritorijā, kas savulaik piederēja Skonto šefam Guntim Rāvim, bet tagad ir Andra Šķēles īpašumā. Pēc vairāku avotu sniegtās informācijas, bez virzības palikusi KNAB ierakstīto sarunu izstrādes lietas epizode, no kuras izriet, ka laikā, kad valdību vadīja Vienotības premjere Laimdota Straujuma, bet finanšu ministrs bija Vienotības biedrs Jānis Reirs, iespējams, notikušas slepenas Jaunupa un Bļodnieces organizētas tikšanās ar Reiru.
Tikšanos rosinājis karteļa saimnieks Martinsons, kurš lielākoties kontaktējies ar politikā ietekmīgo Jaunupu. Jaunups un Bļodniece kā ātro kredītu un būvnieku lobiste bijuši tie, kas kārtojuši Martinsona kontaktus ar "vajadzīgajiem" politiķiem. Vismaz viena Jaunupa un Bļodnieces organizēta Martinsona tikšanās reize ar Vienotības ministru Reiru, iespējams, esot notikusi Martinsona meitai Montai piederošā dzīvoklī, jaunceltnē Vecrīgā, iepretim Rīgas 3.ģimnāzijai. Tikšanos kārtojis Jaunups, kurš pazinis Reira biroja vadītāju.
Īpaša šī Martinsona un Reira tikšanās ir tāpēc, ka ar to saistītas aizdomas par, iespējams, vismaz 200 000 eiro vērta kukuļa nodošanu partijai Vienotība. Pēc neoficiālās informācijas, iespējams, Martinsons tā sauktā būvnieku karteļa vārda nodevis naudu partijai Vienotība, lai raitāk uz priekšu virzītos tolaik Rīgas Brīvostas ar ES fondu līdzfinansējumu īstenotais Krievu salas projekts, kas bija "iestrēdzis" Reira priekšteča finanšu ministra Andra Vilka laikā.
No karteļa sarunu konteksta varot noprast, ka Martinsona iedotos simtus tūkstošus eiro Reirs, iespējams, aiznesis partijas kasei un nodevis Vienotības "kasierim", partijas ģenerālsekretāram Artim Kamparam. Pēc tam arī Krievu salas projekts „aizgājis”, un vācu uzņēmuma sūdzību par projektu Finanšu ministrijas pārraudzītais Iepirkumu uzraudzības birojs noraidījis.
Krievu salas projekts izmaksāja 151,8 miljonus eiro, ES fondu attiecināmās izmaksas bija 123,24 miljoni eiro, no tiem Kohēzijas fonda finansējums - 75,8 miljoni eiro. Krievu salas projektu kritizēja Valsts kontrole. Projektu realizēja vietējie būvnieki BMGS-S un A.C.B. Abi būvnieki, kā noprotams, tiek pārbaudīti Konkurences padomes jau pirms gada sāktajā karteļa lietā.
Par iespējamo partiju un ar to saistītu kukuļošanu lieta nav sākta, jo prokuratūras ieskatā trūcis pierādījumu, tas ir, KNAB lietas ietvaros nav izdevies fiksēt kukuļa saņemšanas un nodošanas faktu. Pēc avotu teiktā, nav īsti skaidrs, vai, iespējamo Reira iesaisti šādos, ar būvnieku karteli saistītos darījumus, ir vērtējis Valsts drošības dienests un Satversmes aizsardzības birojs, kas lemj par amatpersonu pielaidēm valsts noslēpumam.
Avotu sniegtā informācija liecina, ka Konkurences padome turpina šķetināt karteļa lietu, savukārt KNAB lietvedībā esot kriminālprocess par iespējamo kukuļošanu būvnieku lietā, taču prognozes liecinot, ka tas varētu tikt izbeigts pierādījumu trūkumu dēļ.