Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ko jūs domājat par to, ka vidusskolā politika, tiesības, vēsture, ētika, reliģija, ģeogrāfija, ekonomika, filozofija un pat uzņēmējdarbība tagad pamatkursa un optimālā kursa ietvaros jāmāca vienotā priekšmetā? Kā jūs vērtējat uzstādījumu, ka vēsture jāmāca integrēti un starpdisciplināri kopā ar citu iepriekš minēto zinātņu pamatiem? Kāpēc mūsu jaunajos standartos vidusskolai konkrētas vēstures jautājumu vispār vairs nav?

Vismaz 7 sociālo zinātņu un vēstures integrācija vienā mācību priekšmetā, manuprāt, ir Latvijā veiktās satura reformas vājā puse – šāda veida priekšmetu integrācijai īsti nebija ne teorētiskā pamata, ne pieredzes. Var jau teikt, ka viss ir radniecīgs – vispār visa dzīvā un nedzīvā pasaule – Zemes, kas peld Visumā, ir viens veselums, bet vai veidosim vienu mācību priekšmetu – Visuma likumi? Iepriekšējos gados mācību saturs patiesi ir bijis dikti sadrumstalots, tā integrācija saprāta robežās, protams, ir ļoti nepieciešama, radniecīgo jomu skolotājiem ir jāsarunājas savā starpā, ko, kā, kādā pēctecībā mācīt.

Jāņem vērā, ka vēsture jau pašos pamatos ir starpdisciplinārs priekšmets jeb savdabīgs pagātnes notikumu “rasols”, nav tādas vēstures tīrā veidā.  Vēsturi veido gan reliģijas, gan politikas, ģeopolitikas, filozofijas un ekonomikas jautājumi, tikai pagātnes izteiksmē – viss kopā atklāj katra laikmeta paradigmu, vēsture dod iespēju diskutēt par sabiedrības attīstības varbūtējām likumsakarībām (vēsture nepieļauj eksperimentu), vēsture skaidro, kā pagātnē veidojusies tā garīgā un materiālā kultūra, kas ir ap mums šodienā. Tomēr vēstures “rasola” garšu jeb būtību grūti saglabāt, ja tajā integrēsim vēl vienu zaļo zirnīšu burku (piemēram, biznesu un uzņēmējdarbību) vai pieliesim papildus majonēzes (piemēram, tiesību pamatu) iepakojumu. Katrai zinātnei ir savi uzbūves un struktūras pamati. Nezinu, ko teiktu matemātiķi, ja matemātika būtu jāmāca tikai tik, cik nepieciešams, piemēram, bioloģijas sapratnei. Gan matemātikā, gan vēsturē nepieciešamas pamatzināšanas.

Runā, ka mēs Latvijā esot kopējuši Somijas un Igaunijas pieredzi?

Nezinu, vai esam kopējuši. Vismaz Somijas izglītības normatīvajos dokumentos es redzu vēstures saturu – gan zviedru laikus, gan jaunsomu un vecsomu kustību, Somijas valsts izveidi, Ziemas karu un finlandizāciju. Igaunijas normatīvie dokumenti vēstures izglītībā ir vēl detalizētāki, tur minēti pat Aristotelis, Platons, Cēzars, Akvīnas Toms un Napoleons. Ar likumu noteiktais Igaunijas vēstures kurss – no aizvēsturiskās ķemmes bedrīšu keramikas jeb protosomugru kultūras cauri vikingiem un Livonijas kristianizācijai līdz zviedru un krievu laikiem un nacionālajai atmodai, līdz Igaunijas Brīvvalstij un padomju okupācijai, tur minēti gan Lembits un Kārlis XI, gan Poska, Laidoners, Pets u.c. Lietuvas vēstures standarts ir vēl daudzkārt detalizētāks.

Kāda, jūsuprāt, ir pati galvenā konceptuālā kļūda, veicot vēstures satura reformu?

Tāda, ka visu enerģiju liekot uz prasmēm, proti, cenšoties skatīt vēsturi tikai kā universālu instrumentāriju (avotu un literatūras kritiska izvērtēšana, interpretēšana, argumentēšana u.c.) pagātnes skaidrošanā, netieši cīnoties pret vēstures faktu nedomājošu iekalšanu (kas diemžēl daudzviet skolās notiek), esam aizmirsuši par pašu vēstures saturu – Latvijas, Eiropas un pasaules VĒSTURES STĀSTUS KĀ VĒRTĪBU. Tieši šie stāsti jeb naratīvi veido dzimtās vietas lokālo, Latvijas nacionālo un eiropeisko identitāti. Baidos, ka pēc dažiem gadiem divdesmitgadnieki, kas nebūs vidusskolā mācījušies padziļināto vēstures kursu, ieejot Luvras galerijās, skatoties uz baroka stila baznīcu Latgalē vai apmeklējot Latvijas Okupācijas muzeju, jutīsies kā mazi bērni. Tas ir – nebūs kompetenti.

Nesen pie manis vērsās Ārlietu ministrijas pārstāvis, kurš no Latvijas puses gatavo ziņojumu starptautiskām institūcijām par to, kuru Eiropas valstu vēsturi Latvijā māca, ko mācām par saviem tuviem un tāliem kaimiņiem? Visas ES valstis tādus gatavo. Nācās skaidrot, ka uz šo nevaru atbildēt, jo mūsu standartā neviena valsts, neviens reģions nav minēts, tāpat kā nav minēta neviena politiska struktūra, kas senāk bijusi Latvijas teritorijā.

Vēstures konkrētā satura standartos nav, tāpēc Eiropas valstu  iekšējā diskusijā par vēstures mācīšanu mums īsti vairs nav ko teikt.

Bet jūs taču pats bijāt viens no kompetenču projekta daudzajiem ekspertiem!

Biju, taču ne konceptuāla lēmuma par priekšmetu apvienošanu pieņemšanā! Man un dažiem kolēģiem bija citi piedāvājumi. Nepārliecinājām! Man patīk radoši izaicinājumi, kopā ar līdzīgi domājošiem citu priekšmetu ekspertiem bija interesanti eksperimentēt, ir vai nav iespējams kaut ko tādu sagatavot. Diemžēl mūsu pieredze šāda uzdevuma veikšanai bija nepietiekama, tāpēc teorētiski pamatota un pats galvenais – visiem saprotama produkta izstrāde nesekmējās. Kad sapratu, ka nerullējam, teicu, ka šo būs teju neiespējami ieviest. Viena lieta ir diskutēt savā ekspertu lokā, cita – nākt klajā ar koncepciju un visiem pedagogiem skaidri saprotamu sistēmu, kas pēc laika ietekmēs visas nācijas vēsturisko apziņu. Pēdējie vārdi skan skaļi, bet tā ir.

Kompetenču reformas ietvaros ir paveikts ļoti daudz labu lietu – labā ir daudz vairāk par nepilnībām. Manuprāt, ir pieļauta arī kļūda, tagad ir svarīga reakcija uz kļūdu.

Kāda ir jūsu attieksme pret kompetenču izglītības reformu kopumā?

Ar abām rokām esmu par! Kompetenču izglītība nozīmē domāt ne tikai par satura gudrībām, bet arī par to, kā domā skolēns, tas nozīmē pakāpeniski konstruēt viņa zināšanas un palīdzēt nostiprināt izpratni. Jautājums, kāpēc es (skolēns) tā domāju, kāpēc man tas patīk un cits nepatīk, ir viens no pamatpīlāriem vēstures apguvē. Kompetenču izglītība ir arī daudz dziļāka un komplicētāka vērtēšana (sk. Solo taksonomiju), tā ir dziļāka mācīšanās, tā ir aktīva mācīšanās no skolēna puses, nevis satura mehāniska iekalšana un nedomājoša reproducēšana. Tā ir tekstpratība, sava viedokļa pamatošana ar argumentiem, zināšanās balstīta prasme atlasīt un izvērtēt informāciju, prasme uzdot jautājumu, izvirzīt pieņēmumus un hipotēzes, pieredze mācīties patstāvīgi, tā ir nebaidīšanās kļūdīties u.tmldz. Katrā vecuma grupā ir savs kompetences līmenis. Ir kļūdaini domāt, ka, mehāniski piepildot jeb iekaļot faktus, skolēns pats sāks veikt visas iepriekšminētās lietas. Tas ir nedaudz citāds, aktīvāks ceļš, kā tikt pie zināšanām un izpratnes. Būt kompetentam vēsturē, nozīmē zināt un prast ļoti daudz.

Ko jūs ieteiktu darīt, lai kļūdas labotu?

Ministru kabineta noteikumi, kas regulē mācību saturu, nav svētie raksti, tos veidojuši cilvēki, cilvēki tos var arī mainīt un labot. Domāju, ka saglabājot visus kompetenču izglītības principus, ir jāatgriežas pie precīzāk definētas Latvijas un Eiropas, un pasaules vēstures jautājumu mācīšanas vidusskolā gan pamatkursa, gan optimālā kursa ietvaros. Ir jāiezīmē apgūstamo vēstures jautājumu loks – tā savā veidā ir politiska izšķiršanās. Tematu izvēle varētu būt variatīva, būtu jāveido vairāki programmu paraugi. Taču tas jau ir citas sarunas jautājums.

* vēsturnieks, pedagogs ar 34 gadus ilgu stāžu

Novērtē šo rakstu:

34
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...