Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Jaunajā valdībā spilgtākā figūra vismaz pagaidām izrādījusies kultūras ministre Agnese Logina. Viņas izteicieni par patriotisma pārdefinēšanu, “Latvijas valodu” burtiski spridzina. Šie viņas izteikumi nav pārsteidzoši. Tie ir likumsakarīgi, jo viņa šajā “bezprincipu” valdībā ir kā baltā vārna – vienīgā ar “principiem”. Kādiem, tas jau ir cits jautājums.

Kā ne reizi vien atzinis “Progresīvo” Saeimas frakcijas vadītājs Andris Šuvajevs, šī ir principiāli jauna valdība, jo pirmo reizi atjaunotās Latvijas vēsturē tā ir kreisi centriski orientēta. Šajā valdībā valdīšot pavisam citi politiskie uzstādījumi. Šie uzstādījumi labi redzami uzsāktajā cīņā pret Latvijas politekonomiskajā telpā ilgstoši valdījušo banku dominanti. Un ne tikai tur.

Interesanti atzīmēt, ka neviens cits, izņemot Šuvajevu, šo kreiso ievirzi necenšas uzsvērt. Pat no “Progresīvo” nometnes. Acīmredzot arī viņi vēl nevar pārvarēt Latvijas sabiedriskajā domā ilgi valdījušo asociatīvo rindu - kreiss, sovjetisks, krievisks, slikts. Par “Vienotību” un ZZS pat nerunājot, jo viņi no apgalvojumiem, ka atrodas kreisi centriskā valdībā, kratās vaļā, kā vien var.

Taču atgriezīsimies pie Loginas un viņas “principiem”. Ministru kabinetā “Progresīvos” pārstāv trīs ministri. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds nemaz nav pilnasinīgs šīs partijas biedrs, bet satiksmes ministrs Kaspars Briškens ir šajā partijā tikai tāpēc, ka citā (teiksim, “Vienotībā”) viņš nebūtu ne tikai premjera, bet pat ne ministra kandidāts. Pie “Progresīvajiem” uzreiz pašā galvgalī un katru dienu televizora ekrānā.

No trijiem “Progresīvo” ministriem vienīgā “īstenā”, idejiskā komjauniete ir Logina. Visi viņas teksti ir gluži kā pārkopēti no partijas ideoloģiskās nodaļas atsūtītajiem metodiskajiem materiāliem. Gan par padsmit gadus Kultūras ministrijā valdošajiem ļaunajiem “nacionālistiem”, gan par patriotisma pārdefinēšanu, gan Nacionālās drošības koncepcijas pārstrādāšanu, gan “Latvijas valodu”.

Arī tādas personas kā Agnese Lāce iecelšana par kultūras ministrijas parlamentāro sekretāri tikai apliecina Loginas dzelžaino ideoloģisko pārliecību. Atgādināšu, ka Lāce ir “Providus” pētniece migrācijas jautājumos, un šī kantora attieksme pret šiem jautājumiem nevienam nav noslēpums. Tāpat Lāce pazīstama ar to, ka sarunu festivālā “Lampa” aicināja latviešus aizmirst okupācijas laiku pāri nodarījumus, deportācijas un “iet tālāk”, it kā nekādas okupācijas nebūtu bijis.

Loginas antinacionālā pozīcija ir izraisījusi zināmu neizpratni daļā sabiedrības, kas šausminās - nu kā tā var? Vienlaikus, un tas ir ārkārtīgi svarīgi, Loginas līdzšinējā darbība un viņas izteikumi pilnībā saskan ar “Progresīvo” pamatnostādnēm. “Progresīvo” idejiskajā paradigmā dzīvojošajiem Loginas nostāja šķiet normāla un pašsaprotama.

Kas vieniem uh un ah, citiem - tā un tikai tā arī jābūt. Līdz ar to “Progresīvo” nosacītajā burbulī Logina ar saviem izteikumiem tikpat kā neko nezaudē. Varbūt no viņas un viņas partijas atbalstītāju vidus atkritīs daži, kuri šajā vidē iemaldījušies aiz pārpratuma, bet kopumā Logina tikai iegūst nelokāmas cīnītājas tēlu pret “saulainās tāles” ienaidniekiem.

Tāpat nedrīkst aizmirst vēl kādu ārkārtīgi būtisku aspektu, kuru ļoti precīzi iezīmēja Pēteris Viņķelis intervijā “Neatkarīgajai”. “Šī būs pa ilgiem gadiem pirmā valdība, kurā ir divas partijas, par kurām ir balsojuši krievvalodīgie Latvijas pilsoņi. Tie ir Lemberga ZZS un “Progresīvie”. Prognozēju, ka šī valdība būs mērenāka savā “atkrieviskošanas” kaismē. Šī valdība būs pirmā pa ilgiem gadiem, kurā nav NA.

Prognozēju, ka Lemberga ZZS un “Progresīvo” vēlētāji to novērtēs un balsos par viņiem vēl vairāk nekā 2022. gada oktobrī. Šī var izrādīties ilgstoša tendence. Proti, krieviem var parādīties savas partijas, kurām ir iespējas iet valdībā. Būt viņu balsīm ne tikai parlamentā, bet arī valdībā. Mūsu krievvalodīgie pilsoņi to varētu novērtēt.”

Ko tas nozīmē attiecībā uz Loginu un “Progresīvajiem” kopumā? Tas nozīmē, ka “Progresīvie” var kļūt par galvenajiem krievvalodīgo pilsoņu politiskajiem pārstāvjiem un aizstāvjiem. Kaut vai tā iemesla dēļ, ka nevienai citai nosacīti krieviskajai partijai (ne Latvijas Krievu savienībai, ne “Stabilitātei!”, ne “Saskaņai”) pārskatāmā nākotnē nav izredžu tikt valdībā un reāli kaut ko ietekmēt.

“Progresīvajiem” ne tikai ir šīs izredzes. Viņi jau ir valdībā un aktīvi darbojas. Aicina pārskatīt Nacionālās drošības koncepciju un no tās izņemt visu, kas skar krievu valodas ierobežojumus. Kuram politiskajam spēkam tas līdz šim bija izdevies? “Saskaņas centram”? PCTVL? Ušakovam? Urbanovičam? Jurkānam? Pimenovam? Nevienam.

Arī Loginai pagaidām vēl tas nav izdevies, bet viņa tam ir tuvāk nekā visas Ždanokas, Mamikini un Rosļikovi kopā. Ja Loginai šis numurs izietu cauri, tad nākamajās vēlēšanās liela daļa bijušā krievisko partiju elektorāta pārietu pie “Progresīvajiem”. Līdz ar to šajā politiskās frontes sektorā “Progresīvajiem” parādās milzu iespējas “pārrāvumam”, kuras viņi noteikti centīsies izmantot.

Tas nozīmē, ka vecajām tā dēvētajām krieviskajām partijām Loginas un “Progresīvo” esamība valdībā neko labu nesola. Tiesa, šīs partijas pārsvarā mērķē uz citu, daudz konservatīvāku un vairāk krievu nacionālismā balstītu elektorātu, bet tomēr.

Par Nacionālās apvienības un “Apvienotā saraksta” vēlētājiem viss skaidrs. Viņi, raugoties uz Loginas aktivitātēm, vēl vairāk nostiprinās savā pārliecībā, ka pareizi darījuši, nebalsojot par citām it kā latviskajām partijām, kas tagad vienā laivā draudzīgi airē kopā ar loginiešiem patriotisma pārdefinēšanas un “Latvijas valodas” ieviešanas virzienā.

Bet kā šiem dīvaiņiem blakus jūtas “Vienotība” un ZZS? Iespējams, pirmajā brīdī viņi varēja justies pat apmierināti. Ja jau partneri dara muļķības (no viņu skatu punkta), tad uz šī fona paši var labāk izcelties. Kā Krišjānis Kariņš Artusa Kaimiņa un Alda Gobzema laikos, kad uz šo abu ākstu fona premjers izskatījās gandrīz kā izcilnieks. Tāpat nevajadzētu aizmirst citu Loginas dīvainību funkciju: publikas uzmanības novēršanu no nopietnākām lietām, kas saistītas ar budžetu, bankām, ar atsevišķiem vairāku miljardu vērtiem iepirkumiem un tamlīdzīgi.

“Vienotība” un ZZS varētu domāt: lai jau tā Logina plosās ar savām “progresīvajām” atklāsmēm un krāj ogles uz savas un savas partijas galvām. Taču tā būtu tuvredzīga politika. Maz šaubu, ka abu šo partiju (īpaši “Vienotības”) pieredzējušie līderi agri vai vēlu sāks apjaust, ka Loginas izdarības met ēnu ne tik daudz uz viņu pašu vai uz viņas partiju (jo savu vēlētāju acīs Logina visu runā un dara pareizi), bet gan uz tiem, kuri šo “brīnumu” ievilka valdībā.

Kurš to izdarīja? Neviens cits kā “Vienotība”. Nebūtu Kariņa sapņa par Briseli, nebūtu 10. maija darījuma. Ja tam nesekotu politiskais cirks visas vasaras garumā, tad nebūtu arī Loginas ar “Progresīvajiem” valdībā.

“Vienotība” savā augstprātības reibonī plānoja “apēst” “Progresīvos”, bet beigu beigās var sanākt otrādi. Līdzīgi kā jaunie puiši no “Visu Latvijai!” savulaik aprija vecos tēvzemiešus un LNNK veterānus, pa virsu pat neuzdzerot.

Tiesa, līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām vēl daudz ūdeņu aiztecēs un visādus “brīnumus” vēl redzēsim, taču viens jau tagad ir skaidrs - no “Progresīvo” ievilkšanas valdībā “Vienotība” kā politiskā partija nekādus bonusus nav ieguvusi un neiegūs. Jācer, ka valstiskā līmenī šoreiz nebūs jāatkārto slavenie Taleirāna vārdi: “Tas bija vairāk nekā noziegums, tā bija kļūda.”

Novērtē šo rakstu:

60
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...