Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms kāda laika jau rakstīju par “profesionālā investīciju baņķiera” Kārļa Krastiņa jaunākajām gaitām un iecerēm profesionālajā jomā.[1] Par godu Kārļa Krastiņa apaļajai jubilejai, gribēju padalīties savos novērojumos par citu, līdz šim nedaudz mazāk atklātu Kārļa Krastiņa daudzpusīgās personības aspektu, nesaistītu ar profesionālo jomu – dienestu zemessardzē. Kā izrādās, papētot sīkāk, var atklāt ne mazums interesantu faktu un, kas sevišķi bēdīgi, arī risku mūsu valsts un tās iedzīvotāju drošībai.

Par to, ka Kārlis Krastiņš ir ne tikai “profesionāls investīciju baņķieris”, bet arī aktīvs zemessargs, liecina publiski pieejama informācija, kuru uzgāju pavisam nejauši.[2] Mani patiesi izbrīnīja un ieinteresēja tas, kā Kārlis Krastiņš, esot aizņemts tik daudzās “profesionālā investīciju baņķiera” afērās un shēmās, par kurām preses un citi izdevumi jau rakstījuši gana plaši, atrod laiku arī dienestam zemessardzē.

Tad sāku pētīt, ko vispār nozīmē dienests zemessardzē un cik daudz tas prasa no dienestā esošās personas. Secināju, ka labāk nebūtu to darījis, jo, konstatējot, ka mūsu valsts zemessardzē var turpināt dienēt tādas personas kā Kārlis Krastiņš, drošībā par mūsu valsti noteikti nejūtos. 

Intereses pēc palasīju Latvijas Republikas Zemessardzes likumu. Tā 5. pants vēsta, ka ikvienai personai, kura uzsāk dienestu Zemessardzē, jādod zvērests: “Es, uzņemoties zemessarga pienākumus un apzinoties atbildību savas tautas un likuma priekšā, zvēru būt uzticīgs Latvijas Republikai, tās Satversmei un likumīgajai valdībai, netaupot spēkus, veselību un dzīvību, sargāt Latvijas valsti un tās neatkarību. Apsolos pēc labākās sirdsapziņas veikt zemessarga pienākumus, bez ierunām pakļauties militārajai disciplīnai, vienmēr pildīt savu komandieru pavēles un rīkojumus atbilstoši Latvijas Republikas likumiem.”

Lasīju tālāk. Likuma 14. pantā, izrādās, ir skaidri noteikts, ka par zemessargu nevar būt persona, kura tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

Un tagad iedomājamies Kārli Krastiņu, kurš, kā publiski minēts, ir iesaistīts jau vismaz divos kriminālprocesos, vienā no kuriem tiek turēts aizdomās par krāpšanu, otrā savukārt ir pret atlīdzību nopludinājis nepiederošām personām uzņēmuma iekšējo, konfidenciālo informāciju, kuru ieguva, darbojoties biržā kotēta uzņēmuma padomē.[3]  Lai kā Krastiņš ir centies panākt šo kriminālprocesu izbeigšanu caur savu līdzdalībnieku Juri Jurašu un paziņu no Ģenerālprokuratūras Juri Jurisu, tas nav noticis. 

Lasīju likumu tālāk cerībā saprast, ko tad tagad darīt un kam jāpaziņo par šāda neuzticama zemessarga esamību zemessardzes rindās. Tomēr dziļi vīlos, jo neatradu neko, kas norādītu uz iespēju izslēgt šādus neuzticamus un kriminālprocesā aizdomās turētus zemessargus no zemessardzes. Tātad – par zemessargu aizdomās turēta persona kļūt un būt nevar, bet izslēgt no zemessardzes tos, kas kļuvuši par aizdomās turētajiem, arī nevar... Likuma robs vai apzināta norma?

Jādomā, ka tātad Kārlis Krastiņš var droši turpināt klāstīt un lielīties ar savām zemessarga gaitām, jo izslēgšana, neskatoties uz aizdomās turētā statusu kriminālprocesā, viņam, šķiet, nedraud.  

Bet vai nav tā, ka zemessardzē Kārlim Krastiņam līdzīgā veidā ir iespēja iegūt informāciju par ļoti būtiskiem ar Latvijas Republikas drošību un aizsardzību saistītiem jautājumiem? Ja Kārlis Krastiņš nespēj nodrošināt viņam uzticētās uzņēmuma iekšējās informācijas aizsardzību un bez sirdsapziņas pārmetumiem nopludina to ārvalstu uzņēmumiem, kas pēcāk to izmanto reiderisma mēģinājumā, tad vai un kā K.Krastiņš spēs un vēlēsies sargāt valsts noslēpumu un ar valsts aizsardzību saistītos jautājumus, kuri tam pieejami, esot zemessardzes dienestā. 

Pats Kārlis Krastiņš reiz ir teicis, ka viņam dienests Zemessardzē saistās it kā ar morālām vērtībām. Pēc viņa domām, ja kāds valsti apdraud, tā ir jāaizstāv ne tikai vārdos, bet arī darbos.[4] Zinot minētos Kārļa Krastiņa biogrāfijas faktus, kaut kā nemanot iezogas šaubas, vai militāra apdraudējuma gadījumā Kārlis Krastiņš būs tā persona, kas būs uzticīga Latvijas Republikai, sargās valsti un valsts noslēpumus, vai tomēr kā tāds Latvijas Edvards Snoudens būs gatavs nodot visus militāros un citus noslēpumus, piemēram, Krievijas specdienestiem.

Atcerēsimies Krievijas zibenīgo Krimas okupāciju, – lielā mērā tās sekmes balstījās uz neuzticamiem Ukrainas armijas pārstāvjiem, kas pirms okupācijas pārdeva slepenu militāru informāciju Krievijas specdienestiem un pēc tam nomainīja formastērpu un kalpoja jau okupantu varai. Neaizmirsīsim, ka Kārlis Krastiņš jau airBaltic izsaimniekošanas laikos „konsultēja” uzvaras formulu - airBaltic flotē iepirkt Krievijā ražotās Sukhoi lidmašīnas.

Tagad iedomāsimies - Kārlim Krastiņam, kurš bez jebkādas aiztures pārdeva Latvijas biržas uzņēmuma iekšējo informāciju ārvalstniekiem, piedāvā 3 miljonus EUR un vēl bonusā kādas Krievijas rūpnīcas akcijas apmaiņā pret visu, ko viņš zina par zemessardzi, airBaltic, Latvijas valsts mežiem un finanšu sistēmu. Vai kādam ir šaubas par Kārļa lēmumu pievienoties Renē Fāzelam, Gerhardam Šrēderam, Kārinai Kneislai un Žerāram Depardjē?    

Varbūt jaunajam aizsardzības ministram būtu tomēr ne tikai jāskatās uz apdraudējumu kaut kur tālu pāri Austrumu robežai, bet vispirms jāķeras klāt problēmām arī tepat robežas mūspusē un “jāiztīra” mūsu pašu zemessardzes rindas no tādām neuzticamām, kriminālprocesos aizdomās turētām personām un konfidenciālas informācijas nopludinātājiem kā Kārlis Krastiņš, par kuru spēju un vēlmi sargāt tiem uzticēto informāciju un noslēpumus valsts apdraudējuma gadījumā pastāv pamatotas šaubas. Ja nepieciešams, grozot Zemessardzes likumu, kur, šķiet, radīta nodevīga sprauga, ka ir vienas prasības uzņemšanā Zemessardzē, kuras pazūd, līdzko esi ticis tajā iekšā.


[1] Atsauce uz pirmo publikāciju.

[2] https://www.sargs.lv/lv/viedoklis/2020-02-26/finansists-karlis-krastins-dienests-zemessardze-ir-izaugsmes-cels

[3] https://www.db.lv/zinas/olainfarm-reiderisms-petam-fktk-uzraudzibas-divainibas-507758

[4]https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/monopols/finansists-un-aktivs-zemessargs-karlis-krastins-novembris-man-ir.a151709/

https://www.sargs.lv/lv/viedoklis/2020-02-26/finansists-karlis-krastins-dienests-zemessardze-ir-izaugsmes-cels

Novērtē šo rakstu:

56
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...