Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien, 20. oktobrī Saeimas sēdē netrūkst spriedzes - pēc "Attīstībai/Par!" deputātu un citu Saeimas frakciju kolēģu lūguma pēdējās 13. Saeimas darba kārtībā tika iekļauta Civilās savienības likumprojekta skatīšana trešajā, galīgajā lasījumā. Taču pēc pārtraukuma darba kārtība tomēr tika atkal mainīta, ilgās un grūtās diskusijās tapušo Civilās savienības likumprojektu no tās izslēdzot. Attiecīgi lemšana par to tiek nodota 14. Saeimai.

"Diemžēl šī sasaukuma laikā tā arī nav izdevies pārliecināt kolēģus parlamentā, ka Civilās savienības likumprojekts nav par konservatīvām vai liberālām vērtībām, bet par tiesiskumu un cilvēka cieņu, drošību, brīvību un vienlīdzību - mūsu Satversmē ierakstītām Latvijas pamatvērtībām. Tā spriedusi arī Satversmes tiesa un tas ir tiešām nomācoši, ka 13. Saeimas deputāti izvēlējušies nepildīt Satversmes tiesas lēmumu. No sirds ceru, ka 14. Saeimas deputāti, pieņemot Civilās savienības likumu, apliecinās, ka dzīvojam tiesiskā valstī, kurā deputāti respektē un pilda tiesas lēmumus, un tādā valstī, kurai rūp visu tās pilsoņu līdztiesība un labklājība," - norāda "Attīstībai/Par!" frakcijas vadītājs Juris Pūce.

Iepriekš, šī gada 2. jūnijā, kad Saeimas plenārsēdē bija jānotiek trešajam balsojumam par Civilās savienības likumprojektu, 49 deputāti izvēlējās nebalsot, tā bloķējot Saeimas darbu. Rezultātā kvoruma trūkuma dēļ Saeimas sēdi nācās slēgt un balsojums par likumprojektu pēdējā, galīgajā lasījumā nenotika.

Kamēr nav pieņemts Civilās savienības likumprojekts, likumdevēja neizdarības dēļ Latvijas tiesu sistēma tiek nevajadzīgi noslogota ar prasībām par ģimenes statusa atzīšanu. Šī gada laikā administratīvajās tiesa apmierinājusi jau 16 viendzimuma pāra pieteikumus, konstatējot, ka starp pieteicējiem pastāv ģimenes attiecības Satversmes 110. panta izpratnē. Kopumā iesniegtas jau 28 lietas.

Turklāt šī situācija ir diskriminējoša pret mazāk aizsargātiem sabiedrības locekļiem - tiesāšanās prasa līdzekļus un zināšanas, kas ne visiem ir pieejamas.

„Attīstībai/Par!” vienmēr iestājusies par visām ģimenēm - arī mūsu apvienības priekšvēlēšanu programmā 13. Saeimas vēlēšanām uzsvērām, ka strādāsim, lai garantētu tiesisko aizsardzību visu veidu ģimenēm.

Kādēļ Civilās savienības likums ir svarīgs Latvijas sabiedrībai - saskaņā ar SKDS datiem:

- nelaulātas / dzīvesbiedru savienības ir visstraujāk augošais ģimenes modelis Latvijā;

- kopš 1990.gada dubultojies bērnu skaits, kas dzimuši nereģistrētā kopdzīvē - šobrīd no katriem 5 bērniem 2 dzimst nelaulātiem vecākiem, tātad dzīvesbiedru savienībā. Gadā tie ir apmēram 7200 bērni;

- dzīvesbiedru savienībā dzīvo 1 no katriem 5 pāriem Latvijā, kam ir kopīgs mājoklis;

- 55% Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka ir nepieciešams tiesiski aizsargāt pārus, kas dzīvo nereģistrētā kopdzīvē.

Latvija ir viena no sešām valstīm Eiropas Savienībā, kurā nepastāv regulējums dzīvesbiedru savienību juridiskai atzīšanai.

Kopumā 18 Eiropas valstis ir legalizējušas viendzimuma laulības. Dažas Eiropas valstis - Čehija, Horvātija, Kipra, Igaunija, Grieķija, Ungārija un Itālija - atļauj viendzimuma pāriem stāties civilās partnerattiecībās, bet ne laulāties.

Novērtē šo rakstu:

11
187

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...