Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tiekoties ar Veselības ministrijas Farmācijas departamenta pārstāvi Artūru Grīgu, Latvijas Pensionāru federācija un citu organizāciju pārstāvji atkārtoti lūdza apturēt t.s. “Aptieku noteikumus”, kas topošajā redakcijā būtiski lobētu lielveikalu un lielo slimnīcu intereses, bet pilnībā atstātu novārtā iedzīvotājus, kuri dzīvo mazapdzīvotās vietās.

Daudzi Pensionāru federācijas biedri, īpaši tie, kas dzīvo ārpus Rīgas, uztraucas par to, kā nokļūt uz aptieku, lai nopirktu zāles. Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētājas vietniece Dzintra Žilde saka: “Runa ir par noteikumu "Aptieku un aptieku filiāļu izvietojuma kritēriji" projektu 2021-TA-1281, kas 31.01.2022. iesniegts atkārtotai saskaņošanai un kas vairāk “mēra” apdzīvotās vietas pēc to iedzīvotāju skaita, nevis domā par to, vai attiecīgā apvidū vispār ir iespējams nopirkt zāles. 

Šie “jaunie” noteikumi nekādā veidā neaizstāv Latvijas lauku iedzīvotājus un pensionārus. Daudziem lauku iedzīvotājiem ir nopietnas slimības, nav personīgā transporta vai tas ir par dārgu, bērni aizbraukuši uz pilsētām, tāpēc aizbraukt pēc zālēm ar sabiedrisko transportu ir vienīgā iespēja.

Valsts neņem vērā, ka lielākā aptieku apmeklētāju daļa ir pensijas vecuma cilvēki, kuri dzīvo lauku teritorijās, tai skaitā viensētās, uz kurām valsts jau ir slēgusi maršruta autobusus to “neizdevīguma” dēļ vai nodrošina vienu/divus autobusus nedēļā.”

Noteikumi ir rakstīti formāli, bez iedziļināšanās un izpratnes. Latvija nav tikai Rīga un Brīvības iela, kur atrodas Veselības ministrija. Impact 2040 kopā ar biedrību Talented borders apsekoja teritorijas no Alūksnes līdz Daugavpilij un dokumentēja, ka šajā reģionā ir plaši apgabali, kur aptieka atrodas desmitiem kilometru tālu no iedzīvotāju mājām. Ne katram ir auto, ne katram vairs ir pa spēkam braukt ar velosipēdu 20 kilometrus uz aptieku, lai nopirktu zāles. Nevar ignorēt to, ka medikamentu pieejamība ir ikviena Latvijas iedzīvotāja pamattiesība, kuru valstij ir pienākums nodrošināt!

Veselības ministrijas pašreizējā attieksme liecina, ka jauno noteikumu mērķis ir atkal regulēt tirgus pārdali starp aptieku ķēdēm pilsētās, it īpaši lielveikalos un lielajās slimnīcās, nevis izveidot sistēmu, kā nodrošināt medikamentu pieejamību visā Latvijas teritorijā.

Nedrīkst tik svarīgu jautājumu sasaistīt ar iedzīvotāju skaitu, īpaši tāpēc, ka saprotam – statistika nereti ir novecojusi, un patiesībā attiecīgā apdzīvotā vietā nav pat 200 cilvēku. Vai tāpēc viņi vairs nav Latvijas iedzīvotāji? No cilvēktiesību viedokļa pieeja medikamentiem ir cieši saistīta ar vienlīdzības un nediskriminācijas, pārredzamības, līdzdalības un pārskatatbildības principiem (UN Human Rights, Office of the Hight Commissioner), taču šo noteikumu redakcija tiešā veidā apdraud šo iedzīvotāju nākotnes iespējas iegādāties zāles savas dzīvesvietas tuvumā.

Veicot sarunas gan ar Latvijas pensionāriem, gan ar mazapdzīvoto vietu iedzīvotājiem, kā arī veicot izpēti lauku apvidos, organizācijas ir secinājušas, ka grozījumu pieņemšana, kas izmainītu esošos aptieku izvietošanas noteikumus, tikai pasliktinās situāciju medikamentu pieejamības jomā, nevis uzlabos to pieejamību pensionāriem un mazapdzīvoto vietu iedzīvotājiem.

Tāpēc Latvijas Pensionāru federācija kopā ar citām organizācijām mudina Veselības ministriju rīkoties saprātīgi un neiesniegt “kļūdainu kļūdu labojumu”, bet esošos noteikumus anulēt un izstrādāt zāļu piegādes stratēģiju, kas atbilst visu Latvijas iedzīvotāju interesēm.

Novērtē šo rakstu:

33
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Jādara viss...

FotoZiņas no kara Ukrainā kļūst arvien trakākas. Lai gan Ukrainas spēki pārsteidzoši veiksmīgi cīnās pret lielo Krievijas pārspēku, fakts ir tāds, ka viss karš norisinās Ukrainas valsts teritorijā. Tas ir, ja neskaita raķetes, kuras tiek izšautas no Baltkrievijas vai Krievijas.
Lasīt visu...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...