Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vēl nebijušu krāpniecības paveidu nācies konstatēt saistībā ar aizvadītajām pašvaldību vēlēšanām: nezināma(s) persona(s) Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vārdā izsūtījušas nepatiesus izsaukumus it kā ierasties uz paskaidrojumu sniegšanu.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) konstatējis vismaz piecus gadījumus, kad krāpnieki iestādes vārdā pa pastu izsūtījuši nepatiesus izsaukumus it kā ierasties KNAB. Tas pašlaik skaidro notikušā apstākļus un lems par turpmāko rīcību, vai aicināt policiju sākt kriminālprocesu. No KNAB sniegtās informācijas ir noprotams, ka nevienam cilvēkam taustāms kaitējums pagaidām nevarētu būt nodarīts, jo kriminālprocesa rosināšanai vajag, lai kādu varētu atzīt par cietušo.

Runa ir par dokumenta imitāciju, kas noformēta kā “izsaukums uz KNAB sniegt paskaidrojumus”: šai iestādei ir tiesības izsaukt pie sevis cilvēkus, lai tie sniegtu paskaidrojumus tajās administratīvajās lietās, kas ir KNAB kompetencē — piemēram, par priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanu.

Šajā gadījumā KNAB norāda: nepatiesā dokumenta it kā parakstītāja “Katrīna Poļakovska” KNAB vispār nestrādā, bet dokuments ar norādīto reģistrācijas numuru, kura pirmā daļa sākoties ar burtiem "LVA", nemaz neesot reģistrēts KNAB lietvedības sistēmā.

KNAB aicina visus: “Ja iedzīvotāji augustā pa pastu saņēmuši izsaukumu uz KNAB, iestāde aicina pārliecināties par izsaukuma patiesumu, zvanot uz KNAB tālruņa numuriem 67356161 vai 80002070 vai rakstot uz e-pasta adresi [email protected] KNAB nekādā veidā nav saistīts ar šiem izsaukumiem un pašlaik skaidro notikušā apstākļus.”

Arī šī raksta autors ir starp adresātiem, kas saņēma patiesībai neatbilstošo dokumentu, kuru mēģināts noformēt it kā “izsaukumu” un kas parakstīts ar neīstu uzvārdu. Jāpiebilst, ka šinī gadījumā papīrs vispār neatbilda Dokumentu juridiskā spēka likumam — lai ko nevarētu uzskatīt par šī viltus izsaukuma autoru, attiecīgā persona nebija parakstījusies, līdz ar to konkrētais papīrs (pat ja izrādītos neesam viltojums) nebūtu spēkā.

Kā iegansts viltus izsaukuma izdarīšanai tekstā bija minēts kāds raksts medijos, kurš bijis pārpublicēts vienā no reģionālajiem laikrakstiem. Taču šāds iegansts “izsaukumam” profesionāli zinošu cilvēku acīs uzreiz parāda viltojuma raksturu — proti, KNAB likumā nav dotas tiesības un nav uzdevums pārbaudīt žurnālistu darbu, tajā skaitā rakstu pārpublicējumus, jo iespējamus autortiesību pārkāpumus (kādi šinī gadījumā nebija iespējami pat teorētiski — žurnālistiem un medijiem ir tiesības vienam otru pārpublicēt, citēt un atsaukties) vai ārkārtīgi retos informācijas avotu izpaušanas gadījumus (kas uz šādiem rakstiem neattiecas) izskata Valsts policija, nevis KNAB. Tā noteikts likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”.

Kaut kad vasarā tika saņemts arī telefona zvans, taču tas uzreiz izraisīja tādas pašas aizdomas kā viltus izsaukums — zvanītāja balss apgalvoja, ka “zvanot no KNAB”, taču nenosauca ne uzvārdu, ne amatu, ne dienesta pakāpi. Tā kā tieši tobrīd bija sācies kārtējais telefonkrāpnieku uzlidojuma vilnis, tad šādi dīvaini zvani tobrīd tika norakstīti uz naudas izkrāpēju aktivitāšu rēķina, taču tagad izrādījies, ka tādi gadījumi bijuši vēl.

Kāds bijis iemesls tērēt laiku, izgatavot un izsūtīt it kā KNAB vārdā “feikus” papīrus, liekot cilvēkiem konkrētā laikā ierasties KNAB uz paskaidrojumu sniegšanu — izblēdīt naudu it kā par procesa nerosināšanu, izkrāpt personas datus, varbūt vienkārši mēģināt nostādīt sev nevēlamus cilvēkus muļķu lomā — pagaidām nav skaidri noprotams.

Tāpēc cilvēki, kas saņēmuši šādus nepatiesus “izsaukumus”, aicināti to kopijas atsūtīt arī žurnālistiem (vienlaikus darot zināmu, vai tos drīkst publicēt vai arī tie atsūtīti vienīgi zināšanai), lai kopīgiem spēkiem mēģinātu atminēt šīs dīvainā un iepriekš vēl neredzētā krāpniecības veida mīklu.

Novērtē šo rakstu:

8
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...