Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Replika par Gata Galviņa publisko vēstuli “Neatkarīgajās Tukuma ziņās” – https://www.ntz.lv/dazadi/par-sia-pienava-wind-veja-elektrostaciju-parka-buvniecibu-tukuma-novada/.

G. Galviņam kā zviedru uzņēmuma pārstāvim jau nu būtu vislabāk jāzina, ka “Pienava wind” tiesāšanās ne tuvu nav starptautiska mēroga gadījums. Viņa pārstāvētā uzņēmuma “Eolus” mītnes zemē Zviedrijā iedzīvotāju kopienas, pateicoties pašvaldību veto tiesībām, ir noraidījušas kopumā vairāk nekā pusi pieteikto vēja parku projektu.

Protams, industrija pēdējos gados mēģina izdarīt spiedienu uz politiķiem Zviedrijā, lai pārskatītu vai pat atceltu šīs veto tiesības, tiesa, līdz šim neveiksmīgi. Tāpat lielu daļu no plānotajiem vēja parkiem noraida Zviedrijas bruņotie spēki, un šeit jāatzīmē, ka Latvijas Aizsardzības ministrijai vēja turbīnas ar kopējo augstumu 250 metri gan nešķiet problēma.

Pirms pāris gadiem Gēteborgas Universitātes veiktajā aptaujā secināts, ka atbalsts investīcijām vēja enerģijā Zviedrijā desmit gados ir nokrities no 74% līdz 65%, bet tur, kur vēja turbīnas tikušas uzceltas, tas ir nokrities pavisam drastiski zemu. (https://www.gu.se/sites/default/files/2020-09/Svenska%20folkets%20%C3%A5sikter%20om%20olika%20energik%C3%A4llor%201999-2019.pdf)

Gribētos iedrošināt Tukuma domi, citas pašvaldības un arī iedzīvotājus, kuri drīzumā saskarsies ar šo slikto slavu ieguvušo biznesa veidu, nenobīties no šī blefa: ja Latvijas administratīvā tiesa nav spējīga saskatīt kopsakarības un pateikt, ka Latvijas pamatlikums ir Satversme, nevis Orhūsas konvencija, tad to izdarīs Latvijas Augstākās tiesas Senāts vai Satversmes tiesa.

Jāpiebilst, ka Latvijas sabiedrībai patiešām ir pēdējais laiks sākt raizēties, redzot, ka VARAM paspārnē esošais Vides pārraudzības valsts birojs tā vietā, lai detalizēti un neatkarīgi izvērtētu attīstītāju iesniegtos ietekmes uz vidi novērtējumus, gādātu par vides aizsardzību un aizstāvētu sabiedrības intereses, algo advokātus, lai kopā ar “Pienava Wind” dotos uz tiesu apstrīdēt Tukuma domes lēmumu un vērstos pret sabiedrības interesēm. Jāpiebilst, ka ietekmes uz vides novērtējumā var rakstīt absolūtas muļķības, fakti nereti ir izdomāti un balstīti uz pašas vēja industrijas apmaksātiem pētījumiem.

“Eolus” nesen ir iesniedzis Valsts vides pārraudzības birojā vēl virkni pieteikumu, kur plānots ar vēja turbīnām apbūvēt gandrīz visu Kurzemi. Ir norādīti simtiem kadastra numuru, kuri aptver plašas teritorijas Kurzemē no Pāvilostas līdz Dundagai. Nav norādīts ne vēja turbīnu skaits, ne tehniskie parametri. Savukārt Valsts vides pārraudzības birojs tā vietā, lai noraidītu šādus pieteikumus, kuriem pat tīri teoretiski nevar veikt ietekmes uz vidi novērtējumu, tos pieņem.

Šo ārkārtīgi pretimnākošo labvēlību vēja biznesmeņiem no atsevišķiem Latvijas politiķiem, Ekonomikas ministrijas, VARAM un īpaši jau Vides pārraudzības valsts biroja varētu raksturot tikai divi vārdi – nekompetence un korupcija.

G.Galviņš, kas Latvijā pārstāv zviedru kompāniju “Eolus”, spilgti izceļas ar savu bravūru, ņirdzīgajiem izteikumiem par iedzīvotājiem un nekaunību. Ja mūsu Ārlietu ministrijai ir mugurkauls, tad būtu īstais laiks paaicināt pie sarunu galda Zviedrijas vēstnieku, lai izskaidrotu uzvedības normas un norādītu uz dubultstandartiem - ko “Eolus” nevar atļauties savās mājās Zviedrijā, tas atļaujas šeit Latvijā.

Vēja industrijas mērķis nav Latvijas enerģētiskā neatkarība, “zaļas” enerģijas ražošana (enerģijas ražošana vispār pēc definīcijas tāda būt nevar), rūpes par vidi vai cīņa ar klimata pārmaiņām, tā ir tikai un vienīgi alkatība un tiekšanās pēc maksimālas peļņas.

P.S. Tiem, kuriem gigantiskas elektrības ražošanas mašīnas un vēja bizness šķiet “balts un pūkains”, ieteikums noskatīties nesen Zviedrijā iznākušo dokumentālo filmu  - Headwind 21 - https://youtu.be/7RgyLDVlAg4

Par to, kā vēja bizness burtiski izvaro un neatgriezeniski sagandē dabu Norvēģijas piekrastē - https://youtu.be/4qttC1TOva8

Novērtē šo rakstu:

68
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...