Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Atruna: šis ir mans personīgais viedoklis un ar šo pārstāvu tikai sevi un savu ģimeni. Es Zemessardzē iestājos īsi pēc tam, kad Krievija iebruka un okupēja Krimu. 2015.gada pavasarī devu zvērestu un kļuvu par zemessargu. 2021.gada rudenī, īsi pēc otrā dienesta līguma parakstīšanas no Zemessardzes izstājos, jo redzēju, ka plānā man ir citas prioritātes. Taču tad kara noziedznieka Putina bandītu armija sāka slepkavot ukraiņus. Manas prioritātes un plāni atkal mainījās. Šobrīd esmu atkal iestāšanās procesā, ceru, ka jau nākamnedēļ būs visi papīri, lai es atkal būtu Studentu bataljona zemessargs.

Mani dēli Hermanis un Indriķis ir dzimuši 2014.gadā un 2015.gadā. Mani dēli piedzima, dzīvo un dzīvos brīvā Latvijā, zem plīvojošiem Latvijas karogiem.

Pēdējās dienas esmu runājis ar vairākiem draugiem par stāšanos Zemessardzē. Vairāki jau ir apliecinājuši, ka jau stājas vai tūlīt to darīs, par to es priecājos, lepojos un novērtēju. Daudziem šis nav viegls lēmums, daudzi ir ļoti skeptiski par to, citi gluži vienkārši netiek pāri pieņēmumiem vai aizspriedumiem. Tāpēc es vēlos uzskaitīt pāris sauksim tos par mītiem, kā arī pievienot tiem savu atbildi, skaidrojumu.

1.“Es tagad nestāšos Zemessardzē, bet, kad vajadzēs, tad gan ņemšu ieroci rokās!”

Šo dzirdu daudz un bieži, tāpēc pāris retoriski jautājumi un personīgās pieredzes stāsts.

Neskaitot vecpuišu ballītes, kur pa 20 eiro Tev šautuvē ļauj izšaut 4 lodes pa mērķi, ieroci rokās nebiju turējis. Kad Studentu bataljonā man izsniedza triecienšauteni, es biju šokā. Ierocis, tīrīšanas komplekts, 4 magazīnas. Pats ierocis - metru garš, 5 kg smags. Paņem mājās pieclitrīgo ūdens pudeli rokās un pastaigā apkārt, tēmējot pa gleznām pie sienas. Ātri sapratīsi, ka Rembo gājiens šaut no gurniņa nebūs. Poligonā man iedod munīciju. Pielādēt! Kaujai! Uguni! Pirmais šāviens, plecam zilums, sirds dauzās.. Un saprotu, ka esmu iešāvis kaut kur zemē pārdesmit metrus no pozīcijas. Taču ar treniņiem, mācībām un instruktoriem Tu pierodi, iemācies un tiec ar to visu galā.

Vai Tu tiešām gribi būt situācijā, kur Tev kaut kur Purvciemā no kravinieka iedod stobru un visi sagaida, ka Tu iesi un šausi? Jo Kijevā tā notiek. “Es nemācīšos braukt ar automašīnu, bet tad, kad vajadzēs braukt rallijā, tad kāpšu Nitiša mašīnā un braukšu!”

2. “Zemessardzē taču pilns ar visādiem luņiem - cilvēki, kam neko citu nav ko darīt”

Pavisam godīgi, es domāju līdzīgi, kad stājos - ka Zemessardzē iestājas tikai trigger happy džeki, kas grib šaudīties. Liels bija mans pārsteigums, kad ierindā stāvēju starp veiksmīgiem uzņēmējiem, dažādu jomu profesionāļiem, cilvēkiem, ko biznesa vai politiskajā vidē redzam kā labus piemērus, jauniem studentiem, kas ir motivēti, sportistiem. Visi prātīgi, interesanti cilvēki. Un mūs tur pieskata, apmāca un vada absolūti profesionāli karavīri un zemessargi, kas, pilnīgi droši, stāv un stāvēs par Latvijas valsti!

3.“Man tam nav laika, tas prasa baigi daudz laika noteikti, vai ne, vai ne?!?!”

Jā un nē. Iestājoties Zemessardzē, Tu vari tur pavadīt visu savu laiku, bet tas nav obligāti! Zemessardze, lai arī ar zvērestu un līgumu uz pieciem gadiem, ir brīvprātīga. Visi saprot, ka Tev ir ģimene, darbs, hobiji un Zemessardze ir tikai viena no lietām, ko dari. Tehniski obligāta prasība ir minimums 20 dienas gadā. Tie ir nepilni 10 vīkendi. Ja aizbrauc uz vienas nedēļas nometni, tad pat reizi mēnesī tur nesanāk. Mans piemērs (iespējams, tagad ir mazliet citadāk) bija šāds. Aprīlī nodevu zvērestu, tad reizi mēnesī braucu uz mācībām nedēļas nogalē, pāris reizes bija jāiebrauc bataljonā kaut ko nokārtot, tīrīt ieroci vai noklausīties kādas apmācības, tad augusta beigās biju uz 9 dienu nometni un tad turpināju braukt uz mācībām vidēji reizi mēnesī. Tas tik tiešām nav daudz. Visas lielās mācības arī nav obligātas, es pats entās reizes esmu sūtījis ziņu “Bendiks, nebūs, ģimene / veselība”, un neviens ar akmeni man nav metis.

4.“Es uzkačāšu formu UN TAD pieteikšos. šobrīd vēl neesmu fiziski gatavs”

Nekas, uzkačāsi formu Zemessardzē. Neviens sešpakas nepārbauda pie ieejas. Un mācības arī nav 24/7 līst pa zemi un fiziski strādāt. Nepārproti - Tev būs arī jāpasvīst un jāpastaigā pārgājienos, un jānēsā visādi loriņi turp un atpakaļ, bet ļoti daudz mācīšanās un trenēšanās notiek arī bez mega fiziskas slodzes.

5.“Ai, man tur sirds / kāja / psoriāze / redze / ausis / visas citas likstas, mani gan jau ka tāpat neņems.”

Medicīniskās pārbaudes ir šādas - plaušu rtg, EKG, asins analīzes, izziņa no ģimenes ārsta, narkologa un psihiatra atzinums. To visu var nokārtot pāris dienās, neviens neprasa Tev noskriet maratonu. Ja, es atvainojos, resns 3.pakāpes invalīds ar niezošu psoriāzi varu tikt cauri medkomisijai, tad gan jau, ka Tu arī vari mēģināt. Ja nepaņems, vismaz būsi mēģinājis.

6.“Kāda jēga no Zemessardzes, tā tak lielgabala gaļa, te jau atbrauks tanki visam pāri, bla bla bla”

Daudz par šo nerakstīšu - skatīt ukraiņus kā uzskates materiālu. Gatavošanās un attieksme ir puse no uzvaras.

7.“Es neesmu nekāds karotājs. Esmu par mieru.”

Es arī. Esmu par mieru un drošību. Un, lai es, mana ģimene, ciems, pilsēta un valsts būtu mierā un drošībā, man ir iespēja iegūt zināšanas un prasmes, lai varu dot artavu tajā mierā un drošībā. Pamatapmācībā māca ne tikai šaut. Pamatapmācībā Tu iemācīsies arī kaut ko par medicīnu, par sakariem, par orientēšanos apvidū, par situāciju novērtēšanu, lēmumu pieņemšanu, iemācīsies izdarīt vēl drusciņ, kad šķiet, ka vairs nevari, kā arī mācīsies strādāt komandā, uzticēties citiem. Tas viss noder un iespējo Tevi.

8.“Ja kaut kas sāksies Latvijā, kāpšu taksī un braukšu uz lidostu ar visu ģimeni vai arī pa šoseju maukšu prom. Man jārūpējas par viņiem.”

Es nevienam ar akmeni nemetīšu par vēlmi sargāt savējos. Taču aicinu paskatīties kartē un saprast, ka Baltijas valstīm 95% robežas ir ar Krieviju un Baltkrieviju. Ja Putina tanki brauc pāri pretimbraucošām civilajām mašīnām, es tajās negribu sēdēt. Bēgļu gaitas nav nekāda medusmaize, tā arī ir bīstama ņemtne. Par to, kā strādā transports (gaisa, ūdens utt.) es nespriedīšu, bet esmu skeptisks, ka tas būs tik vienkārši, kā ar boltu aizšaut līdz Gate 53 lidostā Rīga.

9.“Man ir problēmas ar autoritāti, un man nepatīk klausīt pavēles.”

Latvijas bruņotie spēki nav kā dzirdētie stāsti par padomju armiju, kur visi kliedz, izkalpina zemāk esošos, dauza viens otru utt. Jā, subordinācija tur eksistē, ja Tev augstākas pakāpes cilvēks saka - aizej tur un paņem to, Tu to dari. Es esmu pārliecināts, ka no visiem balstā guļus pumpīšiem, ko es dzīvē esmu veicis, vismaz 10% ir bijuši Zemessardzē, jo es kaut ko neesmu izdarījis vai sapratis. Bet visas šīs pavēles tomēr ir pamatotas - ir uzdevumi, kas komandā ir jāizdara. Komandām ir vadītāji. Tu klausi komandas kapteini, treneri. Tu klausi savu priekšnieku. Klausīsi arī nodaļnieku. Es ne reizi neesmu piedzīvojis vai redzējis šīs hierarhijas izmantošanu nevietā. Visi saprot, ka Zemessardzes pamatapmācībās Tu esi, lai mācītos. Tāpēc Tu drīksti uzdot jautājumus, pārprasīt lietas un tamlīdzīgi. Bet mācību un uzdevuma izpildes efektivitāti nodrošina, ka katrs dara to, kas viņam jādara. Tāpēc nē, nebūs situācijas, kur teiks “tagad kopā parunājam un padomājam - iesim 3 vai 5 km pārgājienā? Kā mēs šodien jūtamies? Ā, Tev bija grūta darba nedēļa, nu tad pakurinam ugunskuru un pacepam desas”. Taču, ja objektīvu iemeslu dēļ Tu nevari kaut ko izdarīt, neviens Tev to neliks darīt uz savas veselības rēķina. Man pašam ir bijušas situācijas, kad saku - viss, man pirkstu locītavas ir atteikušās, es nevaru panest munīcijas kasti. Tad visa nodaļa saslēdzas, un kāds to kasti no manis paņem. Jo visi mēs tur esam vienā laivā ar vienu mērķi.

10.“Ja iestāšos zemessardzē, mani sūtīs karot uz ārzemēm.”

Hah, ceri vien. Novēlu visiem kļūt par ņindzām, lai jūs būtu jēga kaut kur sūtīt, bet tas gluži vienkārši nenotiek.

11.“Es valstij varu palīdzēt vairāk kā labs profesionālis, kas strādā un ražo IKP nevis skraida pa mežu.”

Zemessardze nav pretnostādāma citām svarīgām aktivitātēm - uzņēmējdarbība, pilsoniskā un politiskā līdzdalība ir apsveicamas lietas. Zemessardze ir tikpat daudz par valsti, cik par Tevi pašu - Tavu personīgo izaugsmi, prasmēm, attieksmi, mugurkaulu. X stundas scenārijā, ja tāds piepildīsies, būs pilnīgi cita vide un mums būs visiem jābūt ar ļoti biezu ādu un vēsu prātu. Manuprāt, Zemessardze to iedod. Es Zemessardzē iestājos, kad man bija viens bērns uz rokām, otrs ceļā sievas vēderā. Es izmantoju mācības, lai atslēgtos no visiem stresiem mājās un darbā, kur arī “ražoju IKP”. Svaigs gaiss, fiziskas aktivitātes, iemācies ko jaunu - tas viss forši sagrupē un pirmdienas pēc mācībām ir mazliet lēnākas, jā, bet vari droši strādāt, pelnīt un būvēt šo valsti kā redzi vajadzīgu.

12.“Labāk palikšu kā civilais, jo karavīriem un zemessargiem nebūs iespēja izvairīties no konflikta.”

Atkal - uzskates materiāls Ukraina. Labi redzam, cik labi civilajiem izdodas izvairīties no okupantu lodēm, raķetēm un tankiem. Iebrucējiem un kara noziedzniekiem ir vienalga par “civilajiem”, sievietēm, bērniem un visiem citiem.

13.“Esmu pret karu!”

Tas labi, jo karš ir pret Tevi! Karš ir pret visu labo, kas mums ir, tāpēc jau ir tik svarīgi mācīties, gatavoties, būt maindsetā, ka viss, kas šobrīd notiek Ukrainā, ir īsts! Kā jau rakstīju iepriekš - Zemessardze nav tikai pif paf - komandas darbs, medicīna, sakari, loģistika, izdzīvošanas prasmes - visādas labas lietas, kas noder arī miera laikā.

14.“Man sieva negrib, lai esmu prom no mājām visu laiku.”

Atgriežamies pie argumenta, ka, ja gribi būt teicamnieks, tad jāpiedalās tikai 20 dienas gadā. Kā arī mācības nav obligātas, ja iekritīs mācības sievas dzimšanas dienā, tad nebrauksi. Taču, ja iekritīs mācības sievasmātes dzimšanas dienā, būs iemesls sist pie krūtīm un, runājot par dzimteni, izlaist braukšanu pie sievasmātes. Taču, ja šis galvenais iemesls, tad dāmas - pieprasiet savas minimālās 20 randiņu diennaktis gadā. Ja nav, tad sūtiet uz bataljonu!

15. “Vai tad meitenes arī var?”

Jā! Protams! NBS, ja nemaldos, sievietes ir 20% no dienesta karavīriem. Manā pieredzē gluži katrs piektais zemessargs nav sieviete, bet nav tā, ka tur tikai puiši vien. Tā kā droši - arī sievietes ir gaidītas, un es priecājos, ka pazīstu vairākas Zemessardzes.

Ir iespēja izdarīt izvēli un rīkoties. Stājies Zemessardzē!

Pievienojies Studentu Bataljona Zemessargiem! Zvani 26403336 vai raksti e-pastu uz [email protected] un uzzini par pirmajiem soļiem, kas jāveic, lai kļūtu par zemessargu!

Un, kad esi iestājies Zemessardzē, turpinām atbalstīt Ukrainu - ziedojam naudu, palīdzam ar darbu un mājām!! Ukraiņi šobrīd mirst mūsu vārdā! Ukraina mūs sargā! Burtiski kā lielais brālis, kas pārliecies pāri mazajam, lai pasargātu no vēja un lietus.

Atbalsts cilvēkiem no Ukrainas Latvijā!

Kustība "Gribu palīdzēt bēgļiem" kopā ar citām nevalstiskajām organizācijām un aktīviem Latvijas iedzīvotājiem šobrīd palīdz koordinēt atbalstu un palīdzības sniegšanu Ukrainas cilvēkiem, kuri varētu ierasties Latvijā

https://docs.google.com/.../1FAIpQLSfaeU.../viewform...

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

33
48

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Patriotu” atmiņas uzlabošanai

FotoPaldies anonīmajam “Pietiek lasītājam” par “Saskaņai” veltīto interesi, īpaši tad, ja tā izrādītos patiesa. 
Lasīt visu...

21

Jādara viss...

FotoZiņas no kara Ukrainā kļūst arvien trakākas. Lai gan Ukrainas spēki pārsteidzoši veiksmīgi cīnās pret lielo Krievijas pārspēku, fakts ir tāds, ka viss karš norisinās Ukrainas valsts teritorijā. Tas ir, ja neskaita raķetes, kuras tiek izšautas no Baltkrievijas vai Krievijas.
Lasīt visu...

21

Tiesības dzīvot Latvijā nav nekāds „maisiņš vaig”

FotoMans tētis bija viens no pirmajiem, kas ieguva Latvijas pilsonību, kārtojot eksāmenu. Kad 1997.gada augustā ERASMUsā braucu uz mēnesi uz Itāliju, es pirms tam pāris mēnešus uz Itālijas vēstniecību gāju kā uz darbu. Vēl dabūju mērkaķa ātrumā par briesmīgu naudu (aizlienētu naudu, protams, 1997.gadā, un vēl toreiz labi, ka bija, no kā aizlienēt) Austrijas tranzīta vīzu formēt, jo atpakaļceļā viena nakts bija jānakšņo Vīnē.
Lasīt visu...

21

Tiesībsarga vēstule “Amnesty International” Eiropas reģionālā biroja direktoram Nilam Muižniekam: par jūsu organizācijas apmelojošajiem paziņojumiem

Foto2022. gada 26. jūlijā organizācija “Amnesty International” nāca klajā ar paziņojumiem par situāciju uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, norādot, ka laikā, kad Latvija uzņēma 34000 patvēruma meklētājus no Ukrainas, uz Latvijas-Baltkrievijas robežas cilvēki no Irākas un Afganistānas, t.sk. bērni, tika atstāti pašu ziņā mēnešiem ilgi aukstos laika apstākļos mežā, kas organizācijas ieskatā norāda uz necilvēcīgu apiešanos un pat spīdzināšanu. “Amnesty International” uzskata, ka nav pieļaujama ārkārtējās situācijas pagarināšana uz robežas ar Baltkrieviju, jo tas ierobežo saņemt starptautisko aizsardzību personām, kurām tā nepieciešama, neatkarīgi no šo personu izcelsmes un veida, kā viņas ieceļo valstī.
Lasīt visu...

21

Labklājība

FotoDzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.
Lasīt visu...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Publiskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24....

Foto

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

Ar pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta...

Foto

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

Cienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs)...

Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...