Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Izlasot portālā Pietiek.com publicētos rakstus par „Latvenergo” valdes izvirtušo vadības stilu, izšķērdējot nodokļu maksātāju miljonus, vēlējos atgādināt, ka pilnīgi visos lielākajos „Latvenergo” iepirkumos ne tik vien ir “saskatāmas korupcijas pazīmes”, bet vairākos gadījumos ir stājušies spēkā notiesājoši tiesas spriedumi un vairākas ārvalstu kompānijas jau samaksājušas soda naudas un atzinušas savu vainu „Latvenergo” amatpersonu korumpēšanā. Visa šajā rakstā minētā informācija ir publiski pieejama un pārbaudāma.

Pļaviņu HES rekonstrukcija

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/spriedums-plavinu-hes-korupcijas-lieta-stajas-speka-trim-notiesatajiem-bus-jadodas-cietuma.a335495/

Šajā lietā vainīgie jau paspējuši izciest cietumsodus un atkal ir uz brīvām kājām, bet tas nemaina lietas būtību, sistēma turpina strādāt, tikai labuma guvēji nu ir citi.

TEC - 2 pirmais bloks un TEC-2 otrais bloks

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/tec-2-arzemju-buvnieki-jau-atzinusies-ietekmes-pirksana-”Latvenergo”-lieta.a267502/

Tie ir divi atsevišķi projekti, katrs aptuveni 400 miljonu vērtībā. Pirmajā blokā ģenerāluzņēmējs bija spāņu kompānija “Iberdrola”, otrajā turku kompānija “Gama”. Šie abi projekti ir ne tikai lielākie enerģētikas nozarē, bet vieni no nozīmīgākajiem projektiem vispār Latvijas ekonomikā.

Apsūdzībā ir runa par vismaz 4 miljonu kukuli, bet jāsaprot, ka tā ir tikai aisberga redzamā daļa, ko izmeklētājiem izdevies atrast. Zinātāji stāsta, ka patiesā kopējā kukuļa summa ir vismaz 3 reizes lielāka.

Būtu naivi domāt, ka „Latvenergo” vadība būtu varējusi tā “šeptēties” bez politiķu atbalsta un dalīšanās ar tiem. Ar Krievijas gāzi kurinātie TECi arī tieši saistīti ar OIK afēru.

Latvijas iedzīvotāju OIK miljards Krievijas kara finansēšanai

Nav noslēpums, ka „Latvenergo” ar milzīgu atrāvienu ir absolūti lielākais OIK saņēmējs valstī (informācija pieejama Ekonomikas ministrijas mājaslapā). Kopumā subsīdijās no valsts iedzīvotāju kabatām „Latvenergo” saņēmis aptuveni vienu miljardu EUR.

Ja šis miljards būtu ticis izmantots Latvijas energoneatkarības izveidošanai, tad to varētu uzskatīt par veiksmīgu investīciju, bet tā vietā tika izbūvēti TEC-1, TEC-2 pirmais bloks un TEC-2 otrais bloks, kas visi darbināmi ar fosilo kurināmo – dabasgāzi, kas visus iepriekšējos gadus 100% apmērā importēta no Krievijas.

Šobrīd jau nevienam nav noslēpums, ka Krievija tiešā veidā izmanto energoresursu ieņēmumus kara finansēšanai Ukrainā. Tāpēc, lai cik skumji tas neizklausītos, Latvijas iedzīvotāji caur OIK un „Latvenergo” ir tieši finansējuši Krievijas karu Ukrainā.

Likumsakarīgi, ka 2017. gadā, kad izcēlās tā sauktais OIK skandāls, „Latvenergo” 100% piederošais “Sadales Tīkls” ļoti veiksmīgi novērsa visu uzmanību uz dažām no energosistēmas viedokļa nenozīmīgām elektrostacijām. No šodienas viedokļa redzams, ka tās dažas mazās stacijas tika pataisītas par grēkāžiem tikai kā dūmu aizsegs.

Problēmu ar krāpšanos ar pašpatēriņu varēja novērst ļoti vienkārši, taču tas apzināti netika darīts. Savukārt fakts, ka 2/3 no visiem OIK maksājumiem saņem „Latvenergo”, palika nepamanīts. Tikpat likumsakarīgi, ka jebkādi atjaunojamās elektroenerģijas ražošanas projekti tika apturēti un pēdējo piecu gadu laikā Latvijā faktiski netika ieviestas jaunas elektroenerģijas ražošanas jaudas.

Šobrīd, kad augstās elektroenerģijas cenas biržā padarījušas investīcijas atjaunojamajā enerģijā pievilcīgākas un daudzi uzņēmumi un privātpersonas par saviem līdzekļiem izbūvē saules parkus, tad atkal uz “skatuves parādās” „Latvenergo”, kas caur savu meitas uzņēmumu mēģina šiem jaunajiem ražotājiem maksu par uzstādīto jaudu palielināt par 570%.

Šo tematu šeit sīkāk neanalizēšu, jo tas ir atsevišķa raksta vērts, bet svarīgi saprast, ka milzīgos sadales tarifos ražotājiem vistiešāk ir ieinteresēts tieši „Latvenergo”, jo TEC un HES ražotnes ir pieslēgtas augstsprieguma tīklam, kuram pēc iesniegtā tarifu projekta maksa par uzstādīto jaudu būtu aptuveni 20 reizes (!) zemāka nekā ražotājiem, kas pieslēgti sadales tīklam. Tātad atkal tiešs „Latvenergo” mēģinājums nepieļaut konkurenci, kas ļauj diktēt noteikumus tirgū, bet diemžēl ne iedzīvotāju labā.

Gāzes “pārdošana” valstij

2022. gada augustā premjers Kariņš paziņoja, ka valsts no „Latvenergo” pirks gāzi 0,9 TWh apmērā par 193 miljoniem eiro.

(https://www.tvnet.lv/7591281/karins-latvijas-gaze-patiesiba-butu-jasauc-par-krievijas-gazi)

Skaitļi pasniegti tādā formā, ka standarta lasītājam neizsaka pilnīgi neko. Taču, ja pārrēķina uz vienas megavatstundas cenu, tad redzams, ka valsts izvēlējusies bez jebkāda pat formāla konkursa nopirkt gāzi par cenu, kas pārsniedz 200 EUR/MWh.

Lai gan TTF biržā uz īsu brīdi cenas bija šādā līmenī, taču tā noteikti nav cena par kādu nopietni tirgus spēlētāji iepirka sev rezerves. Arī paša „Latvenergo” gāzes krājumi ir iegādāti pa/r pavisam citu cenu. To var noteikt, piemēram, pēc SPRK apstiprinātajiem TEC siltumenerģijas tarifiem (https://www.sprk.gov.lv/sites/default/files/cmaa_files/20220830_Nr141.pdf).

Decembrī TEC-2 siltumenerģijas tarifs ir 169,25 EUR/MWh, un tāds tarifs saskaņā ar metodoloģiju ir ar gāzes cenu 122,50 EUR/MWh. Tādējādi valsts šajā gāzes iepirkumā ir pārmaksājusi aptuveni 80 EUR/MWh, kas kopā ir 72 miljoni EUR!

Sākotnēji varētu šķist: kāda starpība – valsts pērk sadārdzinātu produktu no valsts uzņēmuma, nauda tāpat paliek valsts kabatā. Taču efekts, ko šādi darījumi atstāj uz tirgu izkropļotas konkurences un tai neizbēgami sekojošu šķērssubsīdiju veidā, ir katastrofāls. 

Tāpat šajā konkrētajā darījumā ir saskatāmas krāpšanas pazīmes. 70 lieki miljoni „Latvenergo” peļņā noteikti palielinās valdes kopējo atalgojumu.  Ņemot vērā, ka tiešā veidā izņemt naudu no valsts uzņēmuma līdzekļiem ir samērā sarežģīti, “norēķins” par netīrajiem darbiem ar vadību notiek milzīgu algu, prēmiju un dažādu piemaksu veidā, kas savukārt ir atkarīga no uzņēmuma peļņas. Politiķi savukārt ar šo ir ieguvuši ļoti paklausīgu „Latvenergo” valdi, kas darīs visu, ko tiem liks.

Caur šo nonākam pie vēl viena “ļoti interesanta” projekta. „Latvenergo” nesen paziņoja, ka tās stratēģiskais partneris vēja parku jomā būs kompānija RWE. Līdz pavisam nesenai pagātnei cilvēks, kas noteica toni „Latvenergo” no Ekonomikas ministrijas puses, bija Edijs Šaicāns – valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos. Tagad Šaicāna kungs ar lepnumu informējis, ka kļuvis par vadītāju RWE projektiem Latvijā.

Aplis noslēdzies, jautājums sakārtots no visām pusēm. „Latvenergo” pludinās neskaitāmus miljonus uz kompāniju, kuras vadībā nonācis savējais, kurš savukārt ir nesaraujami saistīts ar politisko eliti un izpildīs visas viņu iegribas. Sabiedrības kontrole pār naudas līdzekļu izlietojumu nebūs iespējama, jo nevienam nebūs piekļuves privātas kompānijas (RWE) darījumiem. 

Un tie ir tikai gadījumi, kuros amatpersonas ir pieķertas “pie rokas”. Nav šaubu, ka korupcijas gadījumu ir nesalīdzināmi vairāk un tā ir sistemātiska parādība „Latvenergo” koncernā.

Tieši „Latvenergo” ir bijis lielākais atjaunojamās enerģijas attīstības kavētājs valstī, kas noveda pie apstākļiem, ka Latvija ierindojās pirmajās vietās Eiropā atkarības ziņā no Krievijas gāzes. 

Ir ļoti dīvaini, ka apstākļos, kad „Latvenergo” ir tieši atbildīgs par Latvijas iedzīšanu absolūtā atkarībā no Krievijas energoresursiem un vienlaikus nav spējis realizēt nevienu lielu projektu bez korupcijas un krāpšanās, šādai organizācijai plāno uzticēt Latvijas energoneatkarībai kritiskos lielo vēja parku projektus. Bet varbūt arī nav dīvaini, varbūt tas ir izcils plāns, tikai jautājums - kā interesēs?

Attēlā – AS „Latvenergo” valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Čakste

Novērtē šo rakstu:

134
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...