Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Par AirBaltic pēdējiem finanšu rādītājiem. Sākšu no publiskās retorikas puses - Igaunijas eksperta paziņojumu par to, ka kompānija tuvojas bankrotam. Tas izraisīja vētriņu X-ā, vieni pārmeta igauņiem skaudību, mediji aizskrēja pie klasiskā mūsmāju planktona, kurš pateica to pašu, ko vienmēr. Viss esot štokos, noliedza vispārzināmo, ka aviobizness globāli ir viens no sliktākajiem biznesiem (jo nespēj nodrošināt riskam atbilstošu atdevi investoriem), noraksturoja igauņa paziņojumu kā panikas celšanu. To pašu šie eksperti teica 2, 10 un 13 gadus atpakaļ, bet budžets tik maksā.

Ko tad īsti pateica igaunis Petersons? To pašu, ko esmu teicis es. Lai uzturētu aviokompāniju, jārēķinās, ka tas maksās aptuveni 30-50 miljonus gadā. Budžetam, ja kompānija pieder valstij. Avioindustrija ir tik „s...dīgs” bizness, ka jebkas draud to ik pa brīdim nobankrotēt. Igaunijā savulaik izlēma, ka ar šito nenodarbosies, bet Latvijā naudas ir tik daudz kā nekad, un mēs izlēmām sponsorēt. Tā arī visa starpība.

Kamēr nauda nāk, tikmēr nekas bankrotēt nevar. To naudu gan vajadzēs daudz, ļoti daudz. Ja tagad kompānijas bilance ir nedaudz virs viena miljarda, tad tikko iespiests grīdā gāzes pedālis un iespēju līgums par 10 lidmašīnu iegādi ir konvertēts saistībās lidmašīnas pirkt. Plāns ir dubultot lidmašīnu skaitu līdz 100 gabaliem līdz 2030. Vēl miljardu miljardi.

Lidmašīnām līzingu jau iedos, bet vēl jau būs jāapmāca personāls un citas izmaksas. Tam arī vajadzēs naudu, bet to kreditori vairs faktiski nedod - miskastes obligāciju nesenā emisija par 14.5%, kuru ar aviobiznesu atpelnīt nevar. Vienīgā iespēja ir atrast cukurtētiņu, kas atjaunos kompānijas finanšu koferus un ļaus dedzināt naudu tālāk. To viņi arī dara - meklē stratēģisko investoru, jo Eiropas Komisija valstij vairs neļaus dot papildus naudu. Biržā iešana bez cukurtētiņa nav opcija, jo tur jāiet ar augsti paceltu galvu, nevis ar baranku bilancē.

Kad tā nauda beigsies? Ekspertiem nav jāprasa, īpaši šitiem pašmāju izlējuma. To kompānijas vadība pasaka paši. Nākamgad, vēlākais aiznākamgad nauda no junk bond emisijas beigsies. Cik tad ir kompānijas regulārie zaudējumi? Šogad tie ir aptuveni 5 miljoni mēnesī - katrs nolidotais kilometrs izmaksā nepilnu vienu centu vairāk uz vienu sēdvietu, nekā ieņem no pasažiera. Jo vairāk lido, jo lielāki zaudējumi (trešā pievienotā bilde).

Kompānija lielās, ka aug lidojumu skaits, veras vaļā jauni maršruti, bet tā izaugsme tiek faktiski „sponsorēta”. Tiek dedzināta nauda, kura nu jau nav pieejama par saprātīgu likmi. Risks nav tikai tajā, vai „iekarotās teritorijas” - jaunie maršruti jebkad nākotnē kļūs rentabli. Ir vēl divi būtiski riski.

Pirmais - biļetes tirgo eirīšos, bet lidmašīnu līzingi ir lielā mērā dolāros. Tā strādā avio tirgus, līdzīgi kā naftu tirgo pamatā dolāros. Un tur ir pamatīgs valūtas kursa risks, kuru kompānija izvēlējusies būtiski nemazināt (ir pieejami finanšu instrumenti, ar kādiem to risku var mazināt). Atliek eirītim pavājināties tikai par nieka centu par vienu dolāru un kompānijai rodas 5 miljonu zaudējums.

Šobrīd nekādu būtisku svārstību usd/eur tirgū nav. To pat nevar saukt par vieglu viļņošanos. Šogad eur/usd kurss pamainījies par nieka 3 centiem pret dolāru. Bet pat tam ir ļoti ievērojama ietekme uz AB finanšu rādītājiem - no 88 miljonu zaudējumiem 16 nāk no tā. Ja turpinās zaļais kurss un piebeidz ES ekonomiku, tad finišs iestājas arī AirBaltic.

Otrs risks ir degvielas cena - liels izmaksu postenis aviošeptē. Kompānija īd, ka degvielas cena varētu pakristies, tad nerentablā lidošana kļūtu rentabla. A kurš zina, kad nāks kārtējais naftas cenu šoks? Vēl jau jāpērk slavenās zaļā kursa kvotas. Kurš var pateikt, cik tās maksās rīt, jo zaļā histērija tikai vēršas plašumā?

Nobeigumā retorisks jautājums. Kompānija cenšas augt ar izteikti riskantu biznesa modeli. Piramīda. Kāpēc šis risks ir jāsponorē no nodokļu maksātāju naudas? Ja mērķis ir lidot no Rīgas uz Berlīni, tad tas mums jau sen ir.

***

Man ir vēl pāris nesmuki novērojumi saistībā ar AirBaltic. Kovidkrīzes (2020) laikā valsts iedeva kompānijai simtiem miljonu eiro atbalstu ar nosacījumu, ka nauda tiks atgriezta 5 gadu laikā. Citādi Eiropas Komisija šādu atbalstu nebūtu atļāvusi.

Valdība nesolīja, ka naudu kompānija atpelnīs. Tāda varianta pat nebija, jo kompānija labos gados varēja nopelnīt pārdesmit miljonu, bet bieži strādāja ar zaudējumiem. Melot Eiropas Komisijai nevarēja - nav jau televizors un citi mediji, kur figurē arī „atpelnīšanas” formulējums. Tas bija kā remonts mājā, kuru nofinansē banka, bet aizņēmējs pasaka - atdošu naudu, pārdodot māju, vai arī tu, banka, to māju varēsi savākt kā atmaksu.

Atdošana bija plānota/solīta akciju pārdošanas formā. Ko darītu gādīgs saimnieks? Saprotot, ka naudas ir knapi knapi, savilktu jostas. Bet tāda nebija kompānijas rīcība. Tika pirktas un turpināts pirkt lidmašīnas. Toreiz lidmašīnu skaits bija ap 30, šodien jau 47, un tūlīt būs nākamās. Līdz dekādes beigām esot jāsasniedz gandrīz 100.

Katrs lidaparāts ienes ap 20 miljonus gadā ienākumos, bet tas nenozīmē peļņā. Peļņas nav vēl tagad, un uz tādu arī nevarēja cerēt vismaz sākumposmā - jaunu maršrutu ieriktēšana prasa finansiālu iespringumu, paaugstinātas izmaksas. Lidaparātu iegāde šajā laika posmā izdarīja vienu - būtiski palielināja kompānijas parādsaistību lielumu, kas tagad, ak tu brīnums, kļuvusi par galveno problēmu, kas nopietni apdraud kompānijas izdzīvošanas perspektīvas.

Ja naudas jau tad bija maz, tad nupat palika pavisam maz. Patiesībā tik maz, ka nācās piekrist plēsoniskiem nosacījumiem, refinansējot eiroobligācijas ar Mr. Junk Bond 14.5%. Zināt, kurš palīdzēja izstrādāt šādu dīvainu nesaimniecisku plānu? Jūs taču nojaušat, vai ne? Mums taču ir viens izcils supermenedžeris, kura pieredzes portfelī ir arī citu daudzmiljardu projektu sabeigšana. AirBaltic plāns saucas Destination 2025 (nejaukt ar šausmeni - horror movie Final Destination), režisors - slavenais Kaspars Briškens.

Paradoksāli vai likumsakarīgi, 2025. gads ir tas laiks, kad beigsies junk bond 14.5% aizņemtā nauda. Sava veida destination tas ir, jautājums vai galastacija vai final destination tās šausmenes izpildījumā. Tagad pilnās burās tupinās lidmašīnu iegāde. Tikko atkal finalizēta apņemšanās iegādāties nākamās 10 lidmašīnas. Vatafuk?

Nupat kompānijas finanšu stāvoklis ir tik bēdīgs, ka nevar iziet privātajā tirgū (IPO), bet vispirms jāatdod kompānijas daļas kādam slepenam privātam investoram un ne jau par nepazemojoši zemu cenu.

Man ir sliktas priekšnojautas. Kāds varētu nopelnīt ļoti daudz. Ja tas ir tas, ko es domāju, tad viņš māk pelnīt aviobiznesā (daži to spēj), iegūs aktīvu ar lielu „atlaidi”, pēc tam kancelēs supermenedžera plānu, kura faktiskais rezultāts ir nostādīt kompāniju uz ceļiem.

Kā varētu iziet no situācijas bez final destination? Es savu redzējumu jau esmu paudis agrāk. Pirmkārt, mēģinātu vienoties ar kaimiņvalstu valdībām par aviokompānijas uzturēšanu kopīgiem spēkiem. Tāpat jau lido gan no Viļņas, gan Tallinas. Bet ir viena problēma. Supermenedžeris, kurš nu jau ieņem ģenerāļa amatu.

Kad es savu ideju biju paudis publiski, tā nedaudz norezonēja publiskajā telpā. Beidzās ar to, ka kāds tur tikās ar kaimiņvalstu ministriem ķekša pēc, bet pie piedāvātā risinājuma strādāt acīmredzot netaisījās. Atkratījās, pat nopietni neiespringstot.

Un vēl taču elementārais solis. Kancelēt superekspansīvo lidaparātu iegādes plānu. Sakārtot esošo maršrutu tīklu, atmest nerentablos maršrutus un turpināt … lidot no Rīgas skaistās, modernās un ērtās lidmašīnās.

Novērtē šo rakstu:

87
2

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kur pazudušas bailes no naftas krājumu izsīkšanas. Mazliet fantastiska vīzija

FotoKur palikuši strīdi, cik ilgam laikam palicis dažnedažādo resursu, ar ko māte Zeme mūs baro? Piemēram, tā pati nafta. Tie, kam virs 40, noteikti atceras, ka tā bija top tēma 90. gados un šī gadsimta sākumā. Patiesībā tā bija tēma un dažādu zinātnisko prognozētāju maize jau krietni senāk.
Lasīt visu...

13

Pensiju 2.līmeņa iemaksu samazināšana grauj uzticību valsts pensijai

FotoFinanšu nozares asociācija (FNA) neatbalsta valdības ieceri samazināt iemaksas pensiju 2.līmenī par 1%, jo ar šādu soli valdība risina šodienas problēmas uz nākotnes pensionāru jeb šodienas strādājošo rēķina.
Lasīt visu...

21

14 mīti par inflāciju un cenām

FotoAr ko maza pozitīva inflācija, kuras dēļ visu naudas vienību (eiro, ASV dolārs u.c.) pirktspēja visās pasaules valstīs laika gaitā nemitīgi samazinās, ir labāka gan par nemainīgām cenām, gan arī par deflāciju jeb cenu kritumu? Ja cenu kāpums padara mūs nabadzīgākus, vai cenu kritums mūs padarītu bagātus? Vai patiesība, ka no inflācijas visvairāk cieš bagātie, jo inflācija taču samazina uzkrājumu vērtību un nabadzīgiem nav ko uzkrāt? Kāpēc inflācija Latvijā bija un arī paliks nedaudz lielāka nekā vidēji eirozonā, un kāpēc tas ir pat labi?
Lasīt visu...

21

Netematiska un nekonsekventa doma. Latvju tautas vērtējumi

FotoPēteris Birkerts (1881–1956), pazīstamā arhitekta Gunara Birkerta tēvs, bija latviešu folklorists un literatūrzinātnieks, tautas parunu, sakāmvārdu, mīklu un anekdošu vācējs. Viņa apkopotā “Birkerta folkloras krātuve” (BFK) ir otra lielākā pēc Latviešu folkloras krātuves. Atšķirībā no citiem folkloristiem, P. Birkerts šim materiālam mēģināja pieiet ne tikai zinātniski, bet arī filozofiski, piedāvājot savu tautas gudrības filozofiskās struktūras versiju. Viņa mūža nogalē iznāca apjomīgs pētījums Latvju tautas estetika divos sējumos. Pirmajā sējumā viņš aplūko “cilvēka auguma, fiziskā ķermeņa un viņa kustību estetiku”, analizējot fizisko daiļumu un nedaiļumu “tautas prātojumos” jeb parunās.
Lasīt visu...

21

Kur slēpjas igauņu veiksmes atslēga - kāpēc kaimiņi spēj pieņemt racionālus lēmumus, bet mēs ne?

FotoIr taču jābūt kādam noslēpumam vai būtiskai atšķirībai, kāpēc igauņi var izdarīt pie mums neiespējamo - samazināt savu politiķu ambīcijas, kā arī biznesmeņu alkatību un uzbūvēt "Rail Baltica" staciju gandrīz divas reizes lētāk, nekā sākotnēji plānots.
Lasīt visu...

10

Vai patiešām „Rail Baltica” jēgas meklējumu dēļ ir jāieķīlā visas valsts nākotne?

FotoKomentārs par žurnālista Bena Latkovska rakstu ""Rail Baltica" stratēģiskā jēga nav tā, kuru par to cenšas uzdot". Kopumā piekrītot autora rakstītajam, gribētu uzdot vienu jautājumu: vai "Rail Baltica" stratēģiskā jēga saglabājas, pazūdot ekonomiskajam lietderīgumam, vai arī ir tāda projekta sadārdzinājuma robeža, līdz ar kuras sasniegšanu pat satiksmes ministram Briškena kungam ir pilnīgi skaidrs, ka projekts ir jāaptur?
Lasīt visu...

21

Darbinieku trūkums – problēma samilst. Ko varam mācīties no attīstītākajām ekonomikām?

FotoRīgas un tuvējos reģionos bezdarba līmenis pašlaik tuvojas 4%, kas nozīmē, ka bezdarba teju nav. Arvien biežāk dzirdam diskusijas par tautsaimniecības bremzēšanos, ko rada virkne dažādu aspektu, taču viens no tiem – darbinieku trūkums. To gana sāpīgi izjūt arī ražojošie uzņēmumi.
Lasīt visu...

21

Kā var būt, ka atalgojums atsevišķu valsts kapitālsabiedrību vadībai ir lielāks par atalgojumu līdzvērtīgu privātu uzņēmumu vadītājiem?

FotoValsts prezidents tēmu par apvienotā Latvijas sabiedriskā medija (LSM) valdes nesamērīgi lielo atalgojumu no publikas pukstēšanas interneta čalotavās aktualizējis līdz valsts politikas augstākajam līmenim. Tādam, ko nevar ignorēt. Bet… vai piedāvātais risinājums neradīs vēl lielāku sajukumu? Un varbūt laiks uzsākt lielākas reformas valsts kapitālsabiedrību vadītāju atalgojuma sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi