Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Domājot par Ukrainas traģēdiju un video rullīšos redzot nobombardētās vietas, kurās pašam ir nācies pabūt, ir ļoti nepatīkamas, skumjas sajūtas. Tomēr kā nosacītam krievu un ukraiņu pazinējam ir vēlme izteikt savas pārdomas par krievu domāšanu un nosacīto krievu tautas atbalstu cara tētiņam (Putinam), kurš mēģina atbrīvot ukraiņu tautu no “fašistu” režīma.

Mana dzīves pieredze, kazarmās Ukrainas vidienē, Viņicas pilsētā pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu vidū nodzīvojot divus gadus un sadzīviski vērtējot dažādu PSRS tautību pasaules uztveri, liek nonākt pie dažiem šodienas īstenības secinājumiem.

Pirms vairāk nekā 30 gadiem

Krievu zaldātiņa, un viņa ģimenes pasaules uztvere parasti ir; ja tu neesi bijis divus gadus obligātajā armijas dienestā, tad tu neesi pilnvērtīgs vīrietis. Pilnīgi normāli ir jāuztver ņirgāšanās un pazemojošu darbību veikšana, ko tev liek virsniecība un ģedovščinas sistēma, jo tad tu būsi norūdīts nākamajai dzīvei kaut kur Kurskas apgabala ciematā, kad pēc diviem gadiem atgriezīsies.

Tā nav tikai sabiedrības uztvere par obligāto divu gadu dienestu PSRS laikā. PSRS armijas karadienesta statūtos bija rakstīts: stoiko preodoļevatj vse tjagoti i lišeņija voinskoi službi (stingri pārvarēt visas grūtības un ierobežojumus kara dienesta laikā). Secinājums: pilnīgi oficiāli tev tiek paziņots, ka tev būs slikti un tev neļaus cilvēcīgi pāris gadus no dzīves pavadīt.

Acīmredzot tā vietā, lai cilvēks divus gadus apgūtu kara zinības, iemācītos apieties ar ieročiem, viņam ir jābūt sistēmas moceklim, pazemotam, un nedod Dievs, ja kādu reizi iedomāsies protestēt pret sistēmu.

Parasti PSRS armijas apmācības ikdiena bija politinformācijas stundas, kurās stāstīja par ļauno NATO, kurš trin nazi, lai nobeigtu nabaga krievus. Neatņemama dienesta sastāvdaļa bija armijas daļas teritorijas sakopšana, trauku mazgāšana, palīgdarbi PSRS armijas virsnieku mājās, cūku fermas sakopšana. Starp citu, cūku ferma bija neatņemama daudz maz lielas PSRS armijas daļas sastāvdaļa.

Teritorijas sakopšana ir pa pusei anekdotisks, bet tajā pat laikā patiess stāsts. Jauniesauktajam padomju praporščiks dod bērzu zaru slotu no noliktavas, lai saslaucītu kritušās lapas. Slotai, kuru puikam izsniedz, ir kāts un desmit nodrāzti bērza zari, ar kuriem ko saslaucīt ir praktiski neiespējami. Tajā pat laikā ir pilna noliktava ar labām, jaunām slotām. Zaldātiņš saka, iedodiet man jaunu slotu, es ātri un labi visu saslaucīšu. Praporšķika atbilde ir, man nav svarīgi, lai viss būtu tīrs, man ir svarīgi, lai tu nomocītos, to darbu darot (kr.val. Mņe ne važno, čto ti čisto podmetjoš, mņe nužno, čtobi ti zaj...balsa.)

Lai nerunātu tikai par slikto, varu pateikt, ka obligātā dienesta karavīriem bija ikdienas krosiņš un fiziskās sagatavotības uzlabošana sporta laukumā.

Man nav priekšstata, ka pašlaik notiek Krievijas armijā, bet pieļauju, ka arī pašlaik Krievijas armijā ir tāds jēdziens NZ (ņeprikosnovennij zapas), latviešu valodā neaizskaramās rezerves. Tas nozīmēja, ka vien X stundā šos resursus iespējams izmantot. Kas gan bija šis NZ… Tās bija un acīmredzot arī ir pārtikas rezerves, neaizskarta, savulaik ražota jauna kara tehnika, kura bija ieslēgta īpašos boksos. Parasti šo boksu drošību nodrošināja koka panelītis ar gropi, kurā bija ielipināts plastilīna gabaliņš. Uz šī plastilīna gabaliņa tika uzspiests primitīvs zīmogs, kura nospiedums gadiem kalta un sala.

Nezinu, kā ir šodien, bet tolaik ar degvielu piepildītās bākas kara braucamajos X stundai bija sausas, daža laba auto detaļa bija noņemta utt. Glabājamo “dārgumu” BTR, GAZ-66, KAMAZ riepas NZ noliktavās sarepēja, un nav brīnums, ka auto kolonas slāpst un ar plīsušām riepām šodien Ukrainā apstājas.

NZ bija arī pārtikas noliktavas, kurās bija arī lēti papirosi karavīriem. Par alkoholu tiešām nevaru spriest, neesmu redzējis. Parasti NZ saldētavās turēja kautķermeņu liemeņus, un tad, kad šai gaļai tuvojās lietošanas termiņš, to izbaroja karavīru ēdnīcās. Es šo briesmīgo oksidējošos gaļu nosacīti ēdu divu gadu garumā. Tiesa, NZ noliktavās glabājās arī ļoti garšīgi gaļas konservi un griķu, rīsu konservi  ar gaļu. Šodien redzot ukraiņu video, kur rāda, ka krievu karavīri tiek baroti ar konserviem, kuriem beidzies derīguma termiņš, var teikt, ka tas droši vien ir pilnīgi reāls stāsts.

Nedomāju, ka tas ir tas faktors, kurš ietekmēs krievu armijas virzību, jo tiešām, sendienās krievu armijas konservi bija ļoti garšīgi.

Atmoda pie slāviem

Pagājušā gadu simteņa astoņdesmito gadu nogalē kā students pabiju Jakutijā, šodien laikam politkorekti jāsaka - Sahas Republikā. Šajā sakarā vēlos izvērtēt neviendabīgās Krievijas nācijas un to attieksmi pret Krievijas impēriju. Mazpilsēta vai ciematiņš, kurš saucas Džebariki – Haija, atrodas 300 kilometrus no Jakutskas pilsētas uz austrumiem. Šajā ciematā vai pilsētelē dzīvo aptuveni 3500 iedzīvotāju, no kuriem 2500 vīriešu, un 1000 sieviešu, no viņiem kādi 700 evenki un jakuti. No vīriešu populācijas vien daži desmiti nav bijuši notiesāti un pabijuši ieslodzījumu vietās. Ierodoties šajā pilsētciemā, tiekam laipni uzņemti, iekārtojamies ļoti ciešamos apstākļos garā, barakveida kopmītnē, runājamies ar vietējiem un sapņojam par to, kā nopelnīsim lielo rubli. Pilsētciemā ir ogļu šahta, kurā strādā gana daudz ukraiņu. Atmodas ideju spārnoti esam paņēmuši līdz tolaik PSRS telpā neērto sarkanbaltsarkano karogu, kuru arī uzvelkam uz barakas jumta. Nākamajā dienā pie mūsu mītnes ir klaigājoša sapulce. Puse klaigātāju ir par to, lai tūlīt noņemam šo “nacistu” karogu, otra puse atbalsta mūs. Kāda ukraiņu tautības sieviete teica - es arī rīt uzšūšu un uzkāršu mūsu dzeltenzilo karogu. Beigu beigās mīļā miera labad karogu tomēr noņēmām.

Nākošajā dienā pie manis pienāk maza auguma jaukutu tautības vīriņš un saka – jūs visu pareizi darāt, jums ir tautas fronte, jums ir programma, kā rīkoties, lai būtu neatkarīgi, utml. Vīriņš, kura vārdu vairs neatceros, turpina stāstīt, šī ir mūsu zeme, mums ir dimanti, ogles un virkne resursu, mēs, jakuti, gribam šeit paši saimniekot, krievi mums arī ir daudz pāri darījuši.

Mans viedoklis ir, ka Krievijas režīma un impērijas gals nav inteliģentu demonstrācijas Krievijas lielajās pilsētās, bet gan mazo tautiņu un viņus atbalstošo krievu vēlme dzīvot, nemaksājot obroku Maskavai. Krievijā ir ļoti daudz nacionālo minoritāšu, vispirms jau tatāri (+/- 7 000 000), baškīri, udmurti un citi. Manuprāt, impērijas sabrukums ir laika jautājums, dod, dievs, bez asins upēm.

Neuzskatu sevi par intelekta guru un padomdevēju Džebariki – Haija iedzīvotājiem, kā pareizi dzīvot, tomēr, aizlidojot no šī ciema pirms trīsdesmit gadiem, palika zināms žēlums pret šiem ļaudīm, kuru bezcerība un bezperspektīva eksistē vel šodien, bet viņi šodien noteikti domā, ka visās viņu nelaimēs ir vainojams NATO un ļaunā Eiropa.

Paradokss ir tas, ka pēc desmit gadiem pavisam netālu no Džebariki – Haija pabija mans draugs, kurš par iespaidiem Sibīrijā uzrakstīja grāmatu. Lasot grāmatu, smējos, jo apraksts bija pilnīgi precīzs, kā pirms 30 gadiem, un nabaga krieviņa mentalitātē nekas nebija mainījies.

Šodien, skatoties uz postu

Savāds ir krievu cilvēks, laipns, gatavs dalīties ar pēdējo maizes garoziņu un tajā pat laikā slepkavot jebkuru, kurš kaut nedaudz apdraudēs Krievijas impēriju un cara tētiņu – šodien Vladimiru Vladimiroviču. Krievs ir līdzīgs fanātiskajam mūkam no filmas “Da Vinči kods”, kurš uz savas kājas lika dzeloņus, lai ikdienā pie katras kustības ciestu sāpes. Pilnai laimei šis mūks vakarā paššaustījās ar pletni, jo ciešanas un mokas viņu tuvina Dievam. Šādu praksi viduslaikos patiesi atsevišķi sabiedrības locekļi cerībā uz laimi paradīzē savā ikdienā piemēroja. Krievu cilvēkam gan nesola ne 72 jaunavas, ne mūžīgu laimi paradīzē, taču viņš ir gatavs ciest.

Pirms diviem gadiem izmantoju bezmaksas vīzas iespēju, apmeklēju Kaļiņingradu, kādreizējo Kēnigsbergu. Savāda ir sagaidīšana robežkontroles punktā. Muitnieki un robežsargi cietām sejām, izbīdāmi riepu duramie dzelkšņi, apkārt tev robežas sargātāji staigā ar milzu suņiem saitē. Pēc pāris dienām atgriežoties Lietuvā, tevi sagaida smaidīgs kungs un jaunkundze, kuri vien liek atvērt automobiļa bagāžnieku, apskata ID karti un pasmaida, neko nerakņājot, jo tur stāv vien divas somas.

Tad nu esmu Kaļiņingradā, rezervētas viesnīcas sētā atstāju mašīnu un braucu ar tramvaju apskatīt pilsētas centru un okeāna muzeju. Tā kā mobilā telefona pieslēgumu izveidot Krievijā ārzemniekam ir samērā sarežģīta procedūra, esmu kioskā nopircis papīra karti un cenšos orientēties.

Braucot tramvajā, pētu karti un prasu gadus septiņdesmit vecai kundzītei, kur labāk izkāpt, lai tiktu tuvāk Kaļiņingradas okeāna muzejam. Dzirdot manu nelielo krievu valodas akcentu un uzzinot, ka esmu no Latvijas, kundze ir ļoti atsaucīgi, stāsta par savu dzīvi un rāda interesantas ēkas Kaļiņingradā. Kundze stāsta, re, šeit visas mājas 1945. gadā tika sabombardētas, lūk, šī fašistu māja vēl ir palikusi. Tad pēkšņi sieviņa apraujas, atvainojas un saka - jūs tak arī laikam esat fašists. Pasmaidu un saku, ka laikam īsti neesmu fašists. Kundze saka, ka aizbraukšot vēl vienu sev lieku pieturu un pavadīšot mani, lai es varētu ieraudzīt mani interesējošo muzeju. Tā arī notiek, un esmu bezgala pateicīgs krievu sieviņai. Tajā pat laikā esmu pārliecināts, ka viņas dēls nepieciešamības gadījumā izšautu raķetes uz Latviju.

Novērtē šo rakstu:

129
20

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

21

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

FotoNesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu.
Lasīt visu...

21

Kluso apvērsumu mehānisms

FotoLikumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?
Lasīt visu...

21

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

FotoTik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot pārgājusi maniakālā kāre uzbrukt pieminekļiem. Uzbrukt mūsu vēsturei un kultūrai. Pār viņu uz brīdi nolaidusies atklāsme, ka Rīgā esot daudz nopietnākas problēmas nekā pieminekļu jaukšana. Protams, ka ir ļoti nopietnas problēmas! Bet patiesībā sašutums sabiedrībā par draudiem pieminekļiem bija tik liels, ka Rīgas mērs kļuva piekāpīgāks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...