Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kriminalizējot privātpersonu mēģinājumus nepieļaut savu klātienes sarunu un telefonsarunu noklausīšanos pat privātīpašuma - mājas vai dzīvokļa ietvaros - un nosakot par to kriminālatbildību un līdz pat divu gadu cietumsodu, Valda Dombrovska valdība "piemirsusi" Eiropas Savienības regulā noteikto, kas tomēr dod privātpersonām tiesības aizsargāt no ziņkārīgām ausīm savu sarunu privātumu.

Kā kļuvis zināms Pietiek, Drošības policijā pēdējā laikā sākti vairāki kriminālprocesi pret personām, kas, uzstādot savās mājās vienkāršākas vai sarežģītākas ierīces, kas traucē tur slepeni uzstādītu mikrofonu un citu noklausīšanās ierīču darbību, šādā veidā mēģinājušas cīnīties ar, kā zināms, aizvien biežāko pretlikumīgo un oficiāli nesankcionēto sarunu noklausīšanos.

Oficiālus skaidrojumus no Drošības policijas Pietiek nav izdevies saņemt, taču neoficiāli zināms, ka kriminālprocesu sākšanai ir "radoši" izmantots Krimināllikuma 237.1 pants, kas stājies spēkā 2009. gada rudenī, - "Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana".

Pants paredz kriminālatbildību "par stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, vai par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprites aizlieguma pārkāpšanu".

Par šādiem pārkāpumiem  paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības uz zināmu nodarbošanos uz laiku līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Pietiek norādījuši vairāki juristi, interesanti, ka par „parasto” stratēģisko preču aprites pārkāpšanu šajā Krimināllikuma pantā ir paredzēta atbildība tikai būtiska kaitējuma radīšanas gadījumā, bet par to preču apriti, kas saistītas ar operatīvo darbību, kriminālatbildība iestājās arī bez būtiska kaitējuma.

No Krimināllikuma gan varētu saprast, ka šis pants attiecas tikai uz operatīvās darbības pasākumiem radītām iekārtām - tātad tādu aparatūru, kas domāta citu personu izsekošanai un izspiegošanai.

Arī Stratēģiskas nozīmes preču aprites likums ir ļoti vispārīgs, un tā 5.1 pants. "Sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprite" nosaka tikai:

"Fiziskajām personām aizliegts iegādāties, glabāt un lietot Latvijas Republikas Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā minētas, sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas iekārtas, ierīces vai instrumentus un to komponentus (turpmāk — speciālās ierīces)."

Taču šis likums nosaka, ka ir jāizveido speciāli noteikumi, kuros kā pielikums ir ietverts "Nacionālais stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu saraksts". Kā noskaidrojis Pietiek, Valda Dombrovska valdība šādu sarakstu arī ir apstiprinājusi, tajā cita starpā nostiprinot kriminālatbildību katrai personai, kas iedomāsies aizsargāt savu sarunu privātumu.

Šajā pielikumā Ministru kabineta 25.08.2008. noteikumiem Nr.673 redakcijā, ko Dombrovska valdība grozījusi ar Ministru kabineta 24.11.2009. noteikumiem Nr.1334, ir uzskaitīts liels daudzums ierīču, kas viennozīmīgi domātas "informācijas ieguvei slēptā veidā".

Taču vienlaikus Dombrovska valdība nodrošinājusi, ka kriminālatbildība var tikt piemērota ne tikai personām, kas interesējas par citu noslēpumiem, bet arī cilvēkiem, kuri vēlas nodrošināt paši savu privātumu. Kā izrādās, šajā sarakstā uzskaitītas arī "iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai" - speciālie indikatori, speciālie lokatori, skeneri, skrembleri, speciālie frekvenču mērītāji, plaša frekvenču diapazona trokšņu ģeneratori.

Tas, kā Pietiek apliecinājuši juristi un kā liecina arī informācija par Drošības policijas sāktajiem kriminālprocesiem, nozīmē, ka līdz pat diviem gadiem cietumā Latvijā var piespriest jebkurai personai, kura iegādājusies eBay, piemēram, ierīcīti, kas izdod nejauku troksni, kurš neļauj telpās slepus novietotiem mikrofoniem ierakstīt tajās notiekošu sarunu.

Taču, ļoti iespējams, kriminalizējot privātpersonu vēlmes aizstāvēt savu privātumu, Dombrovska valdība ir "piemirsusi" ES normatīvus un regulas, vienlaikus atsaucoties uz tādiem ES normatīviem, kuros pretdarbība operatīvajiem pasākumiem nemaz nav minēta

Pirmkārt jau valdības apstiprinātajā "Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā" saistībā ar iekārtām un ierīc;em operatīvās darbības pasākumu traucēšanai"  ir atrodama norāde: "Sk. Eiropas Savienības Kopējo militāro preču sarakstu." Šajā sarakstā patiesībā nemaz nav pieminētas "iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai".

Vienīgais, kas attāli atgādina Dombrovska valdības apstiprināto sarakstu, ES Kopējā militāro preču sarakstā ir šī sadaļa:

"ML11 Elektroniskas ierīces, kas nav minētas citur ES Kopējā militāro preču sarakstā, un speciāli tām paredzētas detaļas:

a. elektroniskas ierīces, kas speciāli izstrādātas militāram lietojumam;

Pozīcijā ML11.a. ietilpst:

a. elektroniskas pretpasākumu un pretpasākumu apkarošanas ierīces (t.i., ierīces, kas izstrādātas, lai raidītu traucējošus vai nepareizus signālus radariekārtām vai rāciju uztvērējiem, vai citādi traucētu pretinieka elektronisku uztvērēju, tostarp pretpasākumiem paredzētu ierīču, arī traucēšanas un traucējumu novēršanas ierīču uztvertspēju, darbību vai efektivitāti);

b. frekvenčjūtīgas vakuuma lampas;

c. elektroniskas sistēmas vai iekārtas, kas izstrādātas, lai militāras izlūkošanas vai drošības vajadzībām novērotu un uzraudzītu elektromagnētisko spektru, vai arī, lai neitralizētu tādu novērošanu vai uzraudzību;

d. zemūdens pretpasākumi, arī akustiskas un magnētiskas radiotraucēšanas ierīces un mānekļierīces, ar ko sonāriem raidītu traucētājus vai nepareizus signālus;

e. datu apstrādes drošības iekārtas, iekārtas datu drošībai un pārraidei, un signāllīniju drošības ierīces, kas izmanto datu ciparu kodēšanas procesus;

f. identifikācijas, autentifikācijas un kodēšanas iekārtas, un iekārtas kodu atslēgu apsaimniekošanai, izgatavošanai un izplatīšanai;

g. vadības un navigācijas ierīces;

h. troposfēras ciparu radiosakaru pārraides ierīces;

i. signālu pārtveršanai speciāli izstrādāti ciparu demodulatori".

Latvijas stratēģiskas nozīmes preču aprites normatīvajos aktos ir atsauce arī uz ES regulām: "Sk. Padomes 2000.gada 22.jūnija Regulas Nr. 1334/2000, ar ko nosaka Kopienas režīmu divējāda lietojuma preču un tehnoloģiju eksporta kontrolei, 1.pielikuma kategoriju – 5, otro daļu “informācijas drošība."'

Taču šajā regulā un tieši pieminētajā sadaļā "Informācijas drošība" ir atrodama arī šāda piezīme: "Saskaņā ar 5. kategorijas 2. daļu kontroli neattiecina uz izstrādājumiem, kas ir līdzi to lietotājiem un tiek izmantoti personīgām vajadzībām."

Tas, kā Pietiek apliecinājuši vairāki juristi, pēc visa spriežot, nozīmē - Dombrovska valdība nav ņēmusi vērā ES regulā norādīto, ka privātpersonai ir tiesības izmantot šādas tehniskās ierīces, kas neļauj citiem noklausīties šīs personas sarunas, ja ierīces tiek izmantotas tikai personībām vajadzībām.

Pietiek šai saistībā ir Dombrovskim uzdevis virkni jautājumu, uz kuriem atbildes vēl nav saņemtas.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

FotoŠoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas cepurītēm vai Jeremejeva paranoju, bet gan par COVID-19 nāves izkapti darbībā Krievijas plašajos laukos.
Lasīt visu...

12

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

FotoNesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas saistīti ar Covid19. Citiem vārdiem sakot, Toms uzsāka nodarboties ar ļoti ienesīgu un šodien ļoti populāru darbību - baznīcas vajāšanu.
Lasīt visu...

21

Maskēt kopējo atbildību

FotoAizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas varētu stāties spēkā, Saeimai jāapstiprina grozījumi COVID-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Likumprojekts skatīšanai Saeimā tika virzīts steidzamības kārtā, un par tā nodošanu komisijām nobalsojām šorīt. Līdz šim visi ar pandēmijas ierobežošanu saistītie priekšlikumi Saeimā tika izskatīti patiešām steidzamības kārtā — tajā pašā dienā, apzinoties, ka runa ir par sabiedrības veselību un kavēšanās šeit neder.
Lasīt visu...

21

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

FotoRudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad saimnieks uz gaidāmo ziemu raugās ar zināmu optimismu, ja slikts – savelk jostu ciešāk. Pavisam sliktā jākar zobi vadzī. Savukārt pašvaldībām lapkritis ir laiks, kad jāatsāk ikgadējā cīkstēšanās par tām atvēlēto finansējumu.
Lasīt visu...

12

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

FotoKoronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti visās jomās, kas nevis iepazīstina sabiedrību ar dažādiem viedokļiem un cenšas paskaidrot, ap ko tad īsti diskusijas griežas, bet izmanto situāciju savu reitingu un popularitātes celšanai. Tā vien šķiet, ka rajonā līderu pozīcijās izvirzījies jauns sabiedriskās domas “ganītājs”. Aldis Gobzems pēdējo nedēļu laikā “spridzina” ar turbo jaudu. Viņš ne vien aicina ignorēt drošības pasākumus COVID-19 ierobežošanai, bet arī mudina lūgties.
Lasīt visu...

12

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

FotoUz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis (baņķieris). Burvis bija vienīgais, kas prata radīt naudu no gaisa, viņš to radīja, lai aizdotu tiem Valdniekiem, kas Burvi spēja pārliecināt, ka viņi spēs naudu ar procentiem atdot noteiktā laikā. Tā Burvis izgudroja naudu, pār kuru valdīja Valdnieki, savstarpēji norēķinoties ar citiem Valdniekiem.
Lasīt visu...

21

Signāls

FotoVai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes. Bailes tikt izsēdinātiem no transporta, bailes tikt administratīvi sodītiem. Tās ir bailes no varas.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...