Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Advokāts Saulvedis Vārpiņš ir „pacēlis” daudziem negodprātīgiem – lai neteiktu, ka uz nozieguma robežas balansējošiem vai to jau pārkāpušiem, – tiesībsargāšanas iestāžu darbiniekiem ļoti nepatīkamu un neērtu tēmu par operatīvās izstrādes lietu materiāliem. Domāju, šai sakarā sabiedrībai būtu svarīgi uzzināt par vienu šādu gadījumu bijušā „Latvijas dzelzceļa” vadītāja Uģa Magoņa krimināllietas ietvaros.

Stāsta būtība ir vienkārša. Pirms desmit gadiem, 2015. gadā U. Magoņa mājās Amatciemā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki bija slepus iekļuvuši, lai tur uzstādītu noklausīšanās ierīces un veiktu sarunu noklausīšanos.

KNAB oficiālais skaidrojums ir – viņiem bijusi tāda brīnumaina tehniska ierīce, kuru esot pieticis vienreiz uzstādīt un atstāt, lai tā sarunas klausās, ieraksta un pārraida tālāk ilgāk nekā astoņus mēnešus bez barošanas elementa nomaiņas vai pieslēgšanas elektrības tīklam.

Tas nav nekāds sīkums – KNAB ir bijusi atļauja objektā iekļūt un ierīci uzstādīt vienreiz, bet ne regulāri tur slepus ierasties, lai nomainītu baterijas un, iespējams, veiktu vēl citas darbības. Ja šāda brīnumierīce tiešām ir pastāvējusi – viss kārtībā, viss likumīgi. Ja nav pastāvējusi – ierakstītās sarunas nav izmantotas, un atklāts ir jautājums, vai par nelikumīgām darbībām uz apsūdzēto sola nav jāsēžas KNAB darbiniekiem.

Operatīvās lietas Latvijas Republikā skaitās valsts noslēpums. Pat tad, kad lieta nonāk tiesā, apsūdzētajiem un viņu advokātiem nav tiesību uzzināt, kas šajās lietās īsti ir, - toties prokuroriem gan ir. Tad nu, ja ir šaubas par KNAB operatīvo darbinieku rīcības tiesiskumu, atliktu paļauties uz prokuroru godprātību – un uz to, ka, piemēram, KNAB darbinieki, sapratuši, ka var nākties pārkvalificēties par apsūdzētajiem, neķeras pie jau atklāti noziedzīgām darbībām un KNAB glabājošos operatīvās uzskaites lietu vienkārši „nepatīra”, respektīvi – neizņem no tās atskaites, kas liecina par nelikumīgi veiktām darbībām.

U. Magoņa krimināllietas izskatīšanā bijušais KNAB operatīvais darbinieks Andrejs Vasiļevičs ir liecinājis – citēsim precīzi viņa atklātā tiesas sēdē sniegtās liecības:

„Es noteikti nevarēšu, ņemot vērā, ka tas ir valsts noslēpums, pateikt kādas darbības un kā tieši bija jāveic, lai ierīce pildītu savu funkciju. Vienīgi varu pateikt to, ka pastāvīgi iekārta funkcionēt nevarēja pastāvīgi.

Kā jau iepriekš minēju, piekļūt ierīcei vajadzēja. Darbības tika dokumentētas un arī informācija, pieļauju, ka visām darbībām, vai viņas ir vai nav sankcionētas, ir pieejama no Augstākās tiesas uzziņa, manuprāt. Jo šādas darbības veikšanai tādas atļaujas bija nepieciešamas.

Kā es minēju iepriekš, lai ierīce funkcionētu, viņai bija vajadzīgi piekļūt. Vairāk es neko nevaru pateikt.”

Tātad – kamēr KNAB vadība aizbildinās ar valsts noslēpumu un neatklāj pat „brīnumierīces” marku un modeli, bijušais KNAB operatīvais darbinieks ir oficiāli liecinājis par to, ka nekādas „brīnumierīces” nav bijis: lai noklausīšanās varētu notikt, ierīcei vajadzēja piekļūt, nevis tikai no novietot – un viss. Turklāt visām šīm piekļūšanām vajadzēja būt fiksētām operatīvās uzskaites lietā – tajā pašā, ar ko iepazīties drīkst prokurors un tiesnesis, bet apsūdzētie un viņu advokāti nedrīkst.

Un tagad sākas īsti interesantais. Bijušais KNAB darbinieks, kurš ir brīdināts par nepatiesu liecību sniegšanas nepieļaujamību, tiesas sēdē liecina, ka iekļūšana U. Magoņa mājā notikusi vairākkārt, kas arī esot fiksēts operatīvās uzskaites lietā. Savukārt visprokurors Māris Leja tiesas sēdē apliecina – šī liecība esot nepatiesa, jo viņš esot iepazinies ar operatīvās uzskaites lietu un tur nekā tāda neesot. Tad nu atklāts ir jautājums – KNAB darbinieks tiešām melo? Vai varbūt tomēr attiecīgās atskaites no operatīvās lietas ir vienkārši „izņemtas”?  (Kā zināms, KNAB ir bijuši gadījumi, kad pazūd pat veseli operatīvo lietu sējumi). Bet varbūt – ir vēl sliktāk un virsprokurors „piesedz” operatīvās lietas atskaišu izzagšanu?

Par to, ka pēdējais jautājums nav nepamatots, liecina fakts, ka virsprokurors M. Leja ar konkrēto operatīvo lietu ir iepazinies pat veselas divas reizes. Tagad, faktiski apsūdzot KNAB darbinieku nepatiesu liecību sniegšanā, viņš atsaucas uz to, ka ar operatīvo lietu viņš iepazinies 2024. gada augustā. Taču tiesas prāvas laikā atklājās, ka prokurors operatīvo lietu lasījis jau iepriekš, 2021. gadā. Tad nu jājautā – kāpēc šāda „dubulta interese”? Un kāpēc tagadējais virsprokurors tagad tiesā šo pirmreizējo iepazīšanos pat nepiemin?

Ja mēs dzīvotu tiesiskā valstī, kur prokuratūra stāv likuma un tiesiskuma sardzē, tā jau sen būtu veikusi nepieciešamās darbības, lai noskaidrotu – kādas prettiesiskas darbības ar operatīvo lietu materiāliem jau kārtējo reizi ir veikuši KNAB darbinieki. Bet, tā kā prokuratūru vada noziegumu piesedzējs un pasūtījumu pildītājs Juris Stukāns, tad šajā gadījumā laikam vienīgā cerība uz tiesu...

Novērtē šo rakstu:

96
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Ārlietu ministres Baibas Bražes pirmais gads Evikas Siliņas valdības komandā: lūdzu, nesmejieties pārāk skaļi!

FotoSaeima Baibu Braži ārlietu ministres amatā apstiprināja 2024. gada 19. aprīlī. Visu ministres darba vizīšu un tikšanos fokusā ir bijis atbalsts Ukrainai, Latvijas drošība un ekonomiskā izaugsme, un Latvijas cilvēki, viņu drošība un labklājība.
Lasīt visu...

18

Cerams, Latvijai ir kaut cik pašcieņas

FotoDaži mēļo, ka krievija esot piedāvājusi Trampam šādu gājienu: atbloķēt iesaldēto krievu naudu un par to iepirkt krievijai ASV lidmašīnas. Pagaidām civilās.
Lasīt visu...

3

Nu ko es varu darīt, ja nodokļu maksātāju nauda tik labi tērējas...

FotoPubliskajā telpā ik pa laikam uzvirmo kārtējie apgalvojumi par to, cik daudz kas Latvijas veselības aprūpes sistēmā nenotiek, cik daudz tiek kavēts, cik dārgi viss izmaksā. Taču daudz mazāk tiek runāts par to, kas patiesi tiek darīts, kas ir paveikts, kāpēc izmaksas ir tādas, kādas tās ir, kādi faktori to ietekmē un cik būtiska ir lēmumu pieņemšana slimnīcas un sabiedrības labā.
Lasīt visu...

12

Santa Ločmele – “patvēruma vietu” eksperte? Vai vienkārši nākamā glāze pirms vēlēšanām?

FotoKad Ogres deputāte, kura ir pazīstama vairāk ar vājību uz stiprajiem dzērieniem nekā ar konkrētiem darbiem, pēkšņi sāk uztraukties par droniem, pagrabiem un plūdiem, cilvēkiem ir pilnīgas tiesības uzdot vienu vienkāršu jautājumu: kur Tu biji visu šo laiku?
Lasīt visu...

21

Cik patiesībā maksā birokrātija?

FotoBirokrātijas mazināšana ir viena no valdības prioritātēm, kas tika definētas šī gada sākumā, izveidota arī birokrātijas mazināšanas rīcības grupa. Kamēr gari un plaši diskutējam par nepieciešamību samazināt birokrātiju, ik dienas tā izmaksā noteiktu summu no mūsu, nodokļu maksātāju, līdzekļiem. Turklāt birokrātija patērē ne tikai mūsu naudu, bet arī laiku, taču laiks, kā zināms, arī ir nauda. Diemžēl no birokrātijas šobrīd nav pasargāta neviena nozare, tostarp, arī izglītība.
Lasīt visu...

21

Nevainīguma prezumpcija un apsūdzības publicitāte

FotoIr kāds parasts žurnālistu – politiķu dialogs, kurš visbiežāk atkārtojas medijos pirms parlamenta vai pašvaldību vēlēšanām. Uz žurnālistu jautājumu par kāda apsūdzībā iesaistītā kandidāta iespējamo likuma pārkāpumu saņemts gandrīz automātisks partijas biedra vai sabiedrotā enerģisks atbildes atteikums, šoreiz kā vairogu priekšā liekot nevis parasto "nav komentāru", bet daudz iespaidīgāku nevainīguma prezumpcijas argumentu.
Lasīt visu...

21

Bez Amerikas. Ai un vai!?

FotoStarptautiskās attiecības kļūst arvien samezglotākas un nervozākas. Taču vismaz mums, Latvijai un Baltijas valstīm, tajās ir iespējams izdzīvot pavisam vienkāršā, jau senāk lietotā un pietiekami efektīvā uzvedības modelī.
Lasīt visu...

12

Tēma par "viltus studentiem" ir spekulatīva!

Foto2. aprīlī raidījumā "Kas notiek Latvijā?" tika apspriests jautājums par trešo valstu pilsoņu klātbūtni Latvijas augstskolās un darba tirgū. Kā Informācijas sistēmu menedžmenta augstskola (ISMA) vēlamies reaģēt uz raidījumā izskanējušajiem apgalvojumiem, kas bieži vien balstījās uz vispārinājumiem, kuri, manipulējot ar nepilnīgiem vai kontekstā neizvērtētiem datiem, var radīt sabiedrībā maldīgu priekšstatu par Latvijas augstākās izglītības eksporta nozīmi un potenciālu, tostarp tieši par ISMA darbu.
Lasīt visu...

21

Valoda kā attieksme

FotoŠogad tikai 3., 6. un 9. klasēs vēl varēja īstenot mazākumtautību programmas. Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD) mācību gada sešos mēnešos izvērtēja 72 izglītības iestādes, tostarp Ludzas novadā, un tikai trijās konstatēti atkārtoti būtiski trūkumi, bet 14 skolas nonākušas vērtētāju redzeslokā, jo to 9. klašu absolventiem, turpinot mācības profesionālajās skolās, radās problēmas nepietiekamo latviešu valodas zināšanu dēļ. Par šo un citām aktualitātēm lasiet šodienas laikrakstā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi