Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinoties grozījumu Tabakas aprites likumā saistībā ar cigarešu un smēķējamo vielu ierobežojumiem izskatīšanai Saeimā trešajam lasījumam, Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē turpinās debates. It kā jau nekas sevišķs – deputāti un dažādi eksperti debatē ko un kā labāk iegrozīt, pārgrozīt, sagrozīt likumā, lai tikai tautai labāk. Viss taču publiski redzams, katra debatētāja centieni sabiedrībai kā uz delnas. Tomēr tikai retais ir pievērsis uzmanību to personāžu vērošanai, kuri ierodas šajā Saeimas komisijā aizstāvēt tos vai citus priekšlikumus likuma grozījumiem.

Tā, piemēram, uz pēdējo Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdi trešdien, 24. maijā draudzīgi kopā bija ieradušies, kopā sēdes telpā apsēdušies un, kopā apmainoties laipnībām, draudzīgi čaloja divas personas – Anrijs Matīss (attēlā) un Viesturs Liepkalns.

Kas gan sevišķs slēpjas šajās divās personās? Matīss – bijušais partijas “Vienotība” satiksmes ministrs, pēc tam pārmetās uz partiju “Saskaņa”, no kuras kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās. No 2018. gada 13. decembra līdz 2019. gada 5. februārim pildīja Rīgas pašvaldības uzņēmuma “Rīgas satiksme” pagaidu valdes priekšsēdētāja amata pienākumus.

Savukārt Liepkalns pazīstams kā partijas “Latvijas attīstībai” ģenerālsekretārs. 2017. gadā viņš kandidēja Rīgas domes vēlēšanās no Latvijas Reģionu apvienības un partijas "Latvijas attīstībai" kopīgā saraksta, taču netika ievēlēts. 2018. gada aprīlī kļuva par "Attīstībai/Par!" valdes locekli kandidēja 13. Saeimas vēlēšanās arī no “Attīstībai/Par!”, bet netika ievēlēts. 2021. gada 8. jūnijā, pēc Saeimas deputātes Ineses Ikstenas nāves kļuva par Saeimas deputātu uz laiku, kamēr ministra pienākumus pildīja Artis Pabriks.

Šobrīd Matīss ir „Meta Advisory” pārstāvis. Viņš kopā ar lobistu Armandu Gūtmani lobē tabakas kompānijas JTI („Japan Tabaco International”) intereses. Vēl interesantāk, ko Saeimas komisijā dara Liepkalns. Viņš, bijušais “Attīstībai/Par” Saeimas deputāts, tagad ir JTI darbinieks – menedžeris.

Te vietā atgādināt, ka grozījumi Tabakas aprites likumā, kuri piedāvā aizliegt cigarešu aizstājējus, parādījās tieši laikā, kad Veselības ministriju vadīja “Attīstībai/Par” biedre Ilze Viņķele un vēlāk Daniels Pavļuts. Tieši Viņķele bija tā, kura savā pēdējā darba dienā rosināja šos grozījumus. Savukārt cits partijas “Attīstībai/Par” biedrs Andris Skride tolaik bija Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs. Tieši viņš triecientempā dzina cauri šos grozījumus.

“Attīstībai/Par” biedri LTV raidījumā „Aizliegtais paņēmiens” stāsta, cik sliktas ir visas cigarešu alternatīvas un ka tās ir pilnībā jāaizliedz.

Tagad, lūk, viens viens no partijas biedriem ir oficiāli kļuvis par tabakas kompānijas pārstāvi, braši soļo uz Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdēm un aizgūtnēm aizstāv tabakas industrijas intereses.

Lūk, tas arī, iespējams, izskaidro, kāpēc šī Saeimas komisija grozījumu priekšlikumus, kuri ir bīstami tabakas industrijai, tik raiti noairē apakškomisijai pētīšanai. Savukārt tie priekšlikumi, kuri tabakas industrijai der, komisijā tiek atbalstīti.

Jāatgādina, ka partija pati par sevi uz tādu soli nevarētu sasparoties. Kā mēs zinām, “Attīstībai/ Par” ir Edgara Jaunupa projekts. Jaunups ir prasmīgs savu politisko sakaru un partijas izmantotājs, lai panāktu sev labvēlīgus finansiāli izdevīgus lēmumus. Piemēri nav tālu jāmeklē. Varam atgādināt skandalozo slavenā Pjotra Avena pilsonības lietu. (https://pietiek.com/raksti/vai_jaunups_kartojis_avena_pilsonibu,_kukulojot_pmlp/).

Klīda runas par to, ka Jaunups saukts uz KNAB un dabūjis skaidroties. Virmoja baumas par 500 000 kukuli no Avena, lai šo pilsonību dabūtu. Arī nesen skandalozu slavu guvušais Aizsardzības ministrijas pārtikas nodrošinājuma līgums armijas vajadzībām, no kura tagad mēģina atkratīties Nacionālā apvienība.

Iestaigāto taku turpina mīt vieni un tie paši gājēji. Tostarp arī ārsti, kuri šad tad publiski uzstājās Covid-19 sērgas laikā. Viņi caur Veselības ministriju tika pabaroti ar Covida naudām. Viņu pētījumiem tika iedalīti daudzi miljoni. Par šo valsts naudu tika iegūta atsevišķu ārstu lojalitāte cigarešu industrijai, un tagad šo ārstu runas tiek izmantotas tabakas industriju interešu realizēšanai.

Šobrīd stafeti no „Attīstībai/Par” ir pārņēmuši atsevišķi partijas “Jaunā vienotība” deputāti, konkrēti Skrides vietā esošā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Inga Bērziņa. Viņas augstprātīgi vadītājās komisijas sēdēs nedod vārdu oponentiem, tiek airēti prom visi cigarešu ražošanas industrijai kaitējošie priekšlikumi un tie, kuri nāktu par labu cigarešu aizstājējprodukcijai.

Šeit būtiski atgādināt, ka Inga Bērziņa ir kursa biedrene tagadējam finanšu ministram un “Jaunā vienotība” vadītājam Arvilam Ašeradenam. Viņi ir ne tikai vienā laikā kopā mācījušies Ģeogrāfijas fakultātē bet ir arī tuvi ģimenes draugi un kopā svin dažādus svētkus. Ne velti Bērziņa ir partijas valdes locekle. Savukārt Ašeradenam nav svešs arī Edgars Jaunups. Abus vieno “Jaunās vienotības” ģenēzes procesi – partijas attīstība no “Jaunā laika” un “Pilsoniskās savienības” atliekām.

Tādēļ ir pamats uzdot jautājumu, kāda ir iespējamā samaksa par to, ka “Jaunā vienotība”pārņem stafeti no “Attīstībai/Par” un turpina tās Saeimā iesākto likumdošanas darbu cigarešu industrijas interesēs. Tas jau nekas, ka Jaunupu parlamentā neievēlēja. Ir taču labi draugi, paziņas un cīņu biedri, ar kuriem var sarunāt, ka attiecīgās komisijas vadības groži nonāk tieši Bērziņas rokās un līdz ar to Jaunupa cigarešu interešu vezums Bērziņas rokām tiek virzīts industrijai vēlamajā virzienā.

Novērtē šo rakstu:

45
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...