Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Labklājība

Ainārs Kadišs
09.08.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Dzīvojam laikā, kad aktīvi un strauji tiek formatēta cilvēku apziņa, mainīta vārdu nozīme un jēdzienu saturs. Pārsvarā – cilvēku degradācijas, paverdzināšanas un iznīcināšanas nolūkā. Mēs visi domājam kādā valodā, attiecīgi – mainot vārdu nozīmi, var ietekmēt mūsu domāšanu. Bet šoreiz ne par to. Tā ir vesela zinātne, kuru sauc par NLP (neirolingvistiskā programmēšana jeb – smadzeņu skalošana). Šoreiz es vēlos vērst uzmanību uz to, ko mēs saprotam ar vārdu “labklājība”.

Domāju, visi piekritīs, ka vārdiņš “labklājība” nozīmē, ka kādam labi klājas. Un te mēs redzam labklājības “standarta” milzīgas izmaiņas. Lai būtu uzskatāmāk, pretnostatīšu “agrāk” ar “tagad”

Ģimenes un attiecību labklājība

Agrāk dominēja uzskats, ka labi klājas cilvēkam, kuram ir ģimene, uzticama sieva/vīrs, paklausīgi, krietni bērni un – attiecīgi vecumam – arī mazbērni.

Tagad ir vientuļu cilvēku laikmets. Vairāk nekā puse noslēgto laulību tiek šķirtas, kas nozīmē, ka tajās piedzimušajiem bērniem NEKAD vairs nebūs pilnas ģimenes, harmoniskas bērnības un jaunības pieredzes. Nekas cilvēku neietekmē vairāk nekā dzīvs piemērs. Ja tas ir pozitīvs, tas ietekmē pozitīvi, ja negatīvs, tad – negatīvi. Tādēļ, mīļie cilvēki, pirms grasāties iestūrēt laulības ostā, kārtīgi apdomājiet, vai spēsiet noiet distanci līdz galam. Vairāk – bērnu dēļ. Viņi ir bezpalīdzīgi, viņi ir jūsu un jūsu attiecību ķīlnieki. Neveiksmīga vecāku laulība/attiecības ievērojami samazina viņu izredzes pašiem šajā jomā būt sekmīgiem.

Ne par vienu no nepilnas vai izjukušas ģimenes cilvēkiem nevar pateikt, ka viņam labi klājas. Šī tēma ir plaša un smaga, bet šoreiz mēs runājam par labklājību, kurai ir arī citas šķautnes.

Materiālā labklājība

24/7 režīmā masu mediji mums uztiepj materiālās labklājības standartus, kuri patiesībā nevis ved cilvēku labklājībā, bet izposta viņa unikālo dzīvi. Liela privātmāja prestižā vietā, villa siltajās zemēs, dārga automašīna, sieva modele – lūk, izplatītākie šķietamās mūsdienu labklājības atribūti. Bet – kas ir medaļas otrā pusē, kāda ir šīs “labklājības” cena? Te ir divi varianti:

a) Tev ir jābūt lielzaglim un/vai lielkrāpniekam, un/vai jādzīvo uz citu cilvēku darba augļu rēķina. Vienā vārdā – tev ir jāpārdod dārgākais, kas tev ir – sava dvēsele. Bet, draugi, dzīvot ar notirgotu dvēseli nevar būt komfortabli. Tā noteikti nav labklājība.

b) Tev jāņem hipotekārais kredīts uz 25 gadiem. Taviem labākajiem gadiem... Klakts! - un tu esi slazdā. Kādā senā grāmatā ir šādi vārdi: “Parādnieks ir aizdevēja vergs”. Tu esi zaudējis vienu no vērtīgākajam 'lietām” kas tev piederēja – savu brīvību. Tagad tavu dzīvi noteiks nevis tavas idejas vai vēlēšanās, bet parāda atmaksas grafiks. Pilnam komplektam vēl jauna automašīna līzingā. Jā – ārēji tu atbildīsi uzspiestajam “labklājības” standartam. Bet kāda gan labklājība var būt nebrīvam cilvēkam?...

Par sievu – modeli es nemaz nerunāju. Visticamāk (lai nu tā nebūtu!) - viņa ir dārga prostitūta, kura ir apprecējusies nevis ar tevi, bet ar tavu maku. Tiklīdz tavs maks kļūs plānāks vai pārceļos pie cita, viņa tam sekos... Protams, gadās arī izņēmumi. Galu galā – arī vārnas gadoties baltas. Bet iespējams, ka tu visu to saproti un apzināti esi gatavs apmaksāt viņas pakalpojumus. Tas gan vīrietim ir pazemojoši. Viņš tomēr, grib dabūt sievieti, pateicoties savai personībai, nevis savam makam...

Tātad – arī šajā jomā par labklājību varam runāt vien ļoti retos gadījumos.

Apkārtējās vides labklājība 

Es nesaprotu, par kādu labklājību var būt runa, ja cilvēks nedzīvo tīrā, zaļā, skaistā vidē un neelpo svaigu, tīru gaisu. Kā ļaunu murgu es vēl tagad atceros savu vienas dienas uzturēšanos Kairā. Karstums, neskaitāmo transporta līdzekļu izplūdes gāzu smirdoņa, pelēkās, neglītās ēkas, putekļi un netīrība. Jā – es redzēju piramīdas, ap kurām es staigāju ar vienu vienīgu domu: “Kā?!”. “Kā viņi to dabūja gatavu?!” Jā – es redzēju muzejā faraonu sarkofāgus un zeltlietas. Un nonācu pie secinājuma, ka ir gadu simtiem un gadu tūkstošiem nemainīgas likumsakarības – LAI DAŽI DZĪVOTU NEPRĀTĪGĀ GREZNĪBĀ, DAUDZIEM JĀKĻŪST PAR VERGIEM, JĀTOP APZAGTIEM.

Es ticu tam, ka cilvēkam jau piedzimstot ir Cilvēktiesības, proti, viņam solidāri ar visiem planētas iedzīvotājiem pieder daļa no visiem planētas resursiem – zeme, gaiss, tīrs ūdens, flora un fauna, izrakteņi utt. Šeit visa pietiek, lai būtu labklājība, lai mums labi klātos. Problēmu rada parazīti, kuri savāc sev citiem piederošos resursus, lai pēc tam tos pārdotu to patiesajiem īpašniekiem par naudu, tādējādi viņus paverdzinot.

Spilgts piemērs Latvijā ir elektroenerģija. Formāli visi HES pieder valstij, t.i. - tautai, bet faktiski tos kontrolē hunta. Ķeguma HES tika uzbūvēts “pirmās” Latvijas laikā, bet Pļaviņu un Doles HES – padomju laikā. Huntas laikā nav uzbūvēta neviena. Teorētiski, šajās hidroelektrostacijās saražoto elektrību Latvijas tautai vajadzētu saņemt par pašizmaksu, kas, saprotams, ietver sevī ļoti daudzas komponentes, kā darbinieku algas, iekārtu amortizācija/modernizācija u.c. Bet tā, vienalga, būtu niecīga cena. Realitāte ir cita.

Tas pats ar Latvijas “zaļo zeltu” - mežiem. Mums visiem solidāri vajadzētu saņemt savu meža daļu naudā vai graudā. Par pašizmaksu. Bet kas notiek?! Kokmateriālu un granulu cenas ir uzlidojušas kosmosā! Pastāv iespēja, ka daudzi tās nespēs iegādāties vai arī iegādāsies, atsakoties no citiem eksistenciāli svarīgiem pirkumiem. Saprotams, ka šie cilvēki nedzīvo labklājīgi.

Bet ir arī cita šķautne, cilvēku empātiskā puse: KĀ TU, CILVĒK, VARI JUSTIES KOMFORTABLI, JA TAVS KAIMIŅŠ VAI ATTĀLĀKS LĪDZCILVĒKS DZĪVO TRŪKUMĀ VAI SALST?!

Te mēs nonākam pie labklājības, kurai viena no neatņemamām komponentēm ir taisnīga, tiesiska un sociāli nodrošināta vide.

Jā – ir cilvēki, kuri var dzīvot pārticībā un komfortā, neraugoties uz postu un trūkumu līdzās. Bet – tā nav labklājība. Tas ir cilvēka emocionāls defekts. Ir teiciens: “Es ir dumš, un man ir labi!” Tad, lūk – šis ir no tās sērijas. Latvijas varturi visi kā viens ir emocionāli stipri deformēti cilvēki. Viņi var “rīkot dzīres mēra laikā”, viņi – tēlaini runājot – var bada laikā spekulēt ar maizi... Starp citu, kādreiz par to šāva nost uz vietas – bez tiesas un garas izmeklēšanas. No tāda viedokļa raugoties, vispārējas karaklausības ieviešana, bet īpaši – ieroču izsniegšana LR pilsoņiem ir visnotaļ lieliska ideja. Man, lūdzu, arī vienu!

Vēl viena labklājības šķautne – mierīga un droša vide.

Par to, lai mums tādas nebūtu, nemitīgi rūpējas masu dezinformācijas līdzekļi, tiražēdami negatīvu, melīgu un trauksmainu informāciju. Tas saprotams – kas maksā, tas pasūta mūziku. Bet hunta ne tikai mums mēģina piebāzt apziņu ar mēsliem, bet arī bloķē citādākas informācijas avotus. Mūs nepārtraukti grib uzturēt spriedzē. Biedē ar karu, kovidu, mērkaķu bakām, ekstremālu aukstumu, karstumu, sausumu, dārdzību, vakcināciju utt. Rezultātā cilvēki, kuri mēģina (iespēju robežās) radīt paši savu labklājību – vidi, kurā labi klājas – izmet no savām mājam un dzīvokļiem televizorus.

Vēl varētu piebilst, ka bez savu talantu, interešu un spēju realizēšanas iespējām arī labklājība nebūs pilnīga.

Rezumējot gribu teikt, ka labklājība ir kā skaists dārzs, kurā zied dažādi ziedi un gaisu pilda brīnišķīgi, atšķirīgi aromāti, kurā nav indīgu čūsku, parazītu un knišļu – asinssūcēju. Nu – sanāca gandrīz kā Paradīzes dārzs...

Bet mums šodien piedāvātais (uztieptais) labklājības modelis ir ne vien nepilnīgs, bet klaji maldīgs. Sekojot tam, cilvēks var izniekot pašu dārgāko, kas tam ir – savu unikālo Zemes dzīves laiku...

Lai Dievs dod mums gudrību un spēju mūsu zemīti pārvērst par šo ziedošo dārzu, kurā visiem ir labi!

Novērtē šo rakstu:

132
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...