Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kas padara Latvijas kultūras politiku unikālu visas Eiropas mērogā? Vai inovatīvs likumiskais ietvars? Vai unikālas grantu programmas? Neparasta pieeja sabiedrības saliedēšanai? Nē. Latvijas kultūras politiku unikālu padara tas, ka, neņemot vērā sistemātiskos centienus, tā nav rezultējusies pilsoņu gatavībā nopietni ieguldīties savā valstī. To var izskaidrot, tikai iedziļinoties īpašajā zemu saistību sabiedriskajā līgumā, kas pastāv starp Latvijas valsti un sabiedrību.

Analizējot kultūrpolitiku, ir svarīgi skatīties ne tikai uz mākslinieciskas izcilības kokiem, bet aiz tiem ieraudzīt arī valstsbūves mežu. Kultūras politikas vēlamais iznākums ir spēcīgas attiecības starp indivīdu un valsti. Kultūra ir līme, kas satur valsti kopā. Kultūra veido saiknes, kas palīdz sajust līdzās dzīvojošos svešiniekus kā savējos, kā to noformulējis politikas zinātnieks Benedikts Andersons. Filozofs un antropologs Ernests Gelners uzsver, ka tieši kopīga kultūra ir moderno nacionālo valstu pamatā – šis nozīmju un vērtību lauks ir ietvars, kas indivīdus un lokālas kopienas pārvērš par pilsoņu kopumu, par kolektīvu aktoru – nāciju.

Latvijas kultūrpolitikas veidotājiem nācijbūves mērķi ir nepārprotami svarīgi. Jaunākās Kultūrpolitikas pamatnostādnes sākas ar Latvijas prezidenta Egila Levita citātu: "Latvija ir kultūrvalsts, un tas nenozīmē tikai kultūras elementu, bet arī valstiskuma elementu. Latvija ir radusies kā latviešu valsts. Ja nebūtu latviešu ar savu valodu un tradīcijām, tad nebūtu arī nekādas vajadzības pēc Latvijas valsts. Kultūra un valoda ir Latvijas valsts pamatā, un tas pieder pie mūsu Satversmes." Tā ir kultūrpolitikas kā valstsbūves tehnoloģijas esence. Par to liecina arī finansējums – lielāku budžeta daļu nekā Latvija kultūrai velta tikai Ungārija un Igaunija. Kādi nācijbūves rezultāti ir sasniegti? To var pateikt, izejot cauri tam, cik labi Latvijas iedzīvotāji pilda savus pilsoņu pienākumus pret valsti: maksāt nodokļus, ievērot likumus, iesaistīties valsts pārvaldē un aizstāvībā.

Nodokļus mēs maksājam tikai tādā apjomā, no kura nav iespējams izvairīties. Par to liecina Latvijas ēnu ekonomikas apjoms – augstākais Baltijas valstīs. Saskaņā ar Arņa Saukas un Tāļa Putniņa pētījumiem vidējais Latvijas uzņēmums no valsts slēpj 18% savu ieņēmumu. Gandrīz ceturtdaļa (23,5%) no Latvijas darbinieku algām tiek izmaksātas aploksnēs (Lietuvā 15,3%, Igaunijā 13,2%).

Arī citus likumus Latvijas iedzīvotāji pilda nelabprāt. To var redzēt, papētot, cik kārtīgi šeit ievēro ceļazīmes un atļautā ātruma ierobežojumus. Kad valsts mēģina pielikt stingrāku roku un sodīt likumpārkāpējus no pirmā pārsniegtā kilometra, publiskajā telpā saceļas sašutuma vētra. Latvieši labprāt apiet likumu un panāk sev labumus neformālā ceļā – Sauka un Putniņš lēš, ka aptuveni 8,4% no ienākumiem Latvijas uzņēmumi novirza korupcijai ("lietu kārtošanai").

Kopīgu valstisku lēmumu pieņemšanā mēs piedalāmies pa roku galam. Pēdējās divās Saeimas vēlēšanās piedalījās 59% un 54% vēlētāju (salīdzinājumam – pēdējos divus Dānijas parlamenta sasaukumus ievēlēja 86% un 85% vēlētāju). Referendumi pēdējos desmit gados pie mums vispār nav notikuši, un nešķiet, ka mazākas iespējas piedalīties kolektīvā lēmumu pieņemšanā Latvijas iedzīvotājus satrauktu.

Kā ir ar valsts aizstāvību? Pārsteidzošā kārtā vairāk nekā mēnesi pēc tam, kad aizsardzības ministrs Artis Pabriks paziņoja par nepieciešamību ieviest obligāto militāro dienestu (OMD; oficiāli dēvēts par Valsts aizsardzības dienestu), vēl joprojām nav pieejamas reprezentatīvas sabiedrības aptaujas par attieksmi pret to. Taču attieksmi var nolasīt arī no izpausmēm publiskajā telpā. Analizējot dažādas reakcijas, kļūst skaidrs, ka attieksme ir vēsa, negatīva. Kritisku attieksmi pret OMD pauž gan tviterpublika, gan centriskā prese, gan TV ielu intervijās Rīgas ielās sastaptie, gan ārpus Latvijas dzīvojošie tautieši, gan jauniešu organizācijas. Izskatās, ka pozitīvi par OMD izsakās mazākums, turklāt, aplūkojot tuvāk, izrādās, ka daļa no atbalstītājiem jau iesaistījušies valsts aizsardzībā brīvprātīgi, iestājoties Zemessardzē.

Tas padara Latviju krasi atšķirīgu no pārējām Baltijas valstīm, kur pilsoņi atbalsta un aktīvi piedalās obligātajā militārajā dienestā. Lietuvā OMD atbalsta 58% iedzīvotāju, Igaunijā – veseli 90%. Kāpēc Latvijas sabiedrībā nav degsmes un gatavības iesaistīties obligātā valsts aizsardzībā? Mana versija: tas tāpēc, ka Latvijas iedzīvotāji ir piekrituši pavisam citām attiecībām ar valsti – zemu saistību sabiedriskajam līgumam.

Sabiedriskais līgums ir Apgaismības laikmeta koncepts. Nozīmīgāka loma tā formulēšanā ir bijusi filozofiem Tomasam Hobsam, Džonam Lokam un Žanam Žakam Ruso, taču tā elementi ir sastopami jau Platona darbos. Sabiedriskā līguma teorija izskaidro fundamentālu politiskās filozofijas paradoksu – kāpēc cilvēki piekrīt dzīvot pārvaldītās kopienās (valstīs), kas ierobežo viņu brīvības ("dabiskās tiesības").

Lai gan idejām par anarhiskām kopienām bez autoritātes un pārvaldības vienmēr bijis savs fanu pulciņš, vairākums cilvēku tomēr neraujas prom no iekārtām, kurās viņiem ir noteikti pienākumi pret suverēnu: maksāt nodokļus, ievērot likumus un, galu galā, aizstāvēt valsti pret uzbrucējiem. Saskaņā ar sabiedriskā līguma teoriju cilvēki "parakstās" uz šiem ierobežojumiem tādēļ, ka tie nāk komplektā ar nozīmīgiem ieguvumiem – ar iespēju atbrīvoties no nemitīgām bailēm par savu izdzīvošanu un drošību.

Tā kā piedalīšanās kopienā lielākajā daļā gadījumu mūsdienās ir automātiska – mēs vienkārši piedzimstam par kādas valsts pilsoņiem un eksplicīti neparakstām līgumu ar valsti – tad izpratne par to, kādi ir sabiedriskā līguma nosacījumi konkrētā valstī, ir atvērts jautājums. Piedāvāju tam savu atbildi – Latvijā jau 30 gadus pastāv zemu saistību sabiedriskais līgums. Tā ietvaros abas puses apmainās ar pašu minimumu: pilsoņi dod valstij tikai tik daudz, cik nevar neiedot, un tikpat pretī apņemas sniegt arī valsts – tikai to, bez kā tai pavisam zūd jēga.

Kā jau nodemonstrēju, Latvijas iedzīvotāji savus pienākumus pret valsti pilda mazākajā iespējamajā apjomā un netiecas darīt vairāk. Kā ir ar valsts pienākumiem pret pilsoņiem? To vislabāk parāda valsts budžeta izlietojums. Iedzīvotāju veselības aprūpei, kas ir viena no valsts pamatfunkcijām, Latvija tērē vismazāko valsts budžeta daļu no visām ES valstīm. Sociālajai aizsardzībai – pensijām un pabalstiem – mazāku valsts budžeta daļu nekā Latvija atvēl tikai trīs ES valstis: Bulgārija, Rumānija un Lietuva. Latvijas tēriņi izglītībai un iekšējai drošībai (policijai) ir ap ES vidējo, tomēr reti kurš teiks, ka tie efektīvi sasniedz savus mērķus. Visas šīs funkcijas ir modernās valsts pamatā. Latvijas valsts tās pilda minimāli.

Tā izskatās zemu saistību sabiedriskais līgums – abas puses otrai dod pašu mazumiņu. Pārējais paliek ārpus sabiedriskā līguma un tiek organizēts caur tirgu vai citiem apmaiņas mehānismiem. Salīdzinājumā ar citām valstīm Latvijas iedzīvotāji daudz vairāk izvēlas – vai arī ir spiesti – "kārtot lietas" paši. Paši rūpējas par savu veselību, gādā privātskolotājus bērniem un uzkrājumus nebaltām dienām. Toties arī valsts neprasa no iedzīvotājiem pārāk daudz: pieļauj šādu "lietu kārtošanu", neprasa obligāti piedalīties vēlēšanās vai obligāti dienēt armijā… līdz šim brīdim.

OMD būtu esošā zemo saistību sabiedriskā līguma pārkāpums. Turklāt tas pārkāpj līgumu, kas Latvijas iedzīvotājus visnotaļ apmierina. To var izspriest pēc tā, ka Latvijas pilsoņi ne tikai nav mēģinājuši gāzt varu vardarbīgi, bet arī vēlēšanu ceļā radikālas pārmaiņas nav ieviesuši. Jau 30 gadus Latvijas politikā dominē ekonomiski un sociāli labēji spēki. Ministri, premjeri un partijas, protams, mainās, taču kopumā valdības koalīcijas pēdējās desmitgadēs raksturo orientācija uz samērā zemiem nodokļiem, sevišķi biznesam un kapitālam, ticība privātīpašuma neaizskaramībai un brīvā tirgus efektivitātei, formālu institūciju neuzspiešana un iecietība pret neformālām institūcijām (korupciju un ēnu ekonomiku).

Skatoties ideoloģiskās pamatkategorijās, partijas "Latvijas Ceļš" un "Vienotība" nemaz nav tik tālas viena no otras, lai cik gadu tās šķirtu. Turklāt "Vienotība" ir pie varas kopš 2009. gada un joprojām ir populārākā partija Latvijā. Būtiska politiskā kursa maiņa tautu neinteresē, sabiedrisko līgumu neviens pārrakstīt netaisās.

Zemu saistību sabiedriskais līgums izskaidro gan to, kāpēc gadu desmitiem ilgusī cīņa pret korupciju nav rezultējusies tās izskaušanā, gan to, kāpēc Latvijas iedzīvotāji tik kūtri iesaistās pilsoniskās sabiedrības aktivitātēs, kāpēc tik grūti iet ar Latvijas zinātnes konkurētspējas celšanu, gan to, kāpēc Latvijā partijas no idejām par nodokļu celšanu un progresivitāti bēg kā velns no krusta. Runas par Latviju kā Ziemeļvalsti ir tukši spriedelējumi un vēlmju domāšana – Latvijai nav iespējams kļūt par Ziemeļvalsti ar esošo sabiedrisko līgumu. 

IT sektorā ir tāda paruna – tā ir fīča, nevis bags. Tā saka par lietām, kas izskatās neveiklas vai kļūdainas no lietotāja perspektīvas, taču ir visnotaļ jēgpilnas no sistēmas kopējās perspektīvas (kuru lietotāji neredz). Korupcija, līgumu neievērošana, pilsoniskā pasivitāte – tās visas ir fīčas, nevis bagiFīčas, kas raksturo Latvijas sabiedrisko līgumu – implicīto vienošanos starp tautu un valsti.

Vai esošais sabiedriskais līgums ir labs vai slikts? Ārējam vērtējumam nav jēgas – nozīme ir tikai tam, ko konkrētās valsts iedzīvotāji vēlas un akceptē. Latvijas pilsoņiem zemu saistību sabiedriskais līgums acīmredzot der. Latvieši ne tikai netiecas veidot saiknes ar valsti, bet aktīvi izvairās no tām. Apmierinājuma, prieka un dzīves jēgas avotus Latvijas iedzīvotāji meklē privātās lietās (sava zeme, ģimene, attiecības ar kaimiņiem un draugiem, hobiji), savukārt mijiedarbība ar valsts struktūrām tiek uzlūkota kā traucēklis un problēmu avots. Sociālantropologs Klāvs Sedlenieks to sauc par dzīvi "valsts kabatās" – vietās, "kurās, no vienas puses, valsts institūciju darbība ir vāja, bet, no otras puses, iedzīvotāju dzīves principi ir pielāgoti tam, lai institūciju darbību vēl vairāk vājinātu". Latvijas iedzīvotāju atsvešinātībai no valsts viņš piedāvā evolucionāru skaidrojumu – tas ir uzvedības modelis, ko iedzīvotāji attīstījuši kā vislabāk piemēroto savas dzīves apstākļiem.

Ir lietas, ko šādā modelī nav iespējams izdarīt. Labklājības valsti tas padara par neiespējamu, jo dāsni pabalsti un visaptveroša veselības aprūpe ir dārga, to iespējams īstenot tikai tad, ja visi godīgi maksā nodokļus. Jā, arī obligātais militārais dienests šādā modelī nav iespējams, jo paredz pilnīgi citu pienākumu apjomu. To, ka OMD paredz principiālu citu sabiedrisko līgumu, saprot arī Aizsardzības ministrijā, bet tas ir kuģis, kurš virzienu strauji mainīt nevar.

Pēdējo gadu dzīvojot Igaunijā, regulāri dzirdu paziņu stāstus par to, kā viņi nedēļu uzturēsies mežā militāro mācību ietvaros – cilvēki par to runā kā par normālu lietu, nevis kā par upurēšanos un savu tiesību ierobežošanu. Igaunijā armijā dodas ne tikai nabadzīgie, neizglītotie un citi, kam nav iespēju no tās izvairīties. Mūsu kaimiņš, Tartu universitātes doktorants un divu bērnu tēvs, dienestā pavadījis gandrīz gadu, prot šaut ar "Javelin" un ik pa laikam dodas iegūtās prasmes atjaunot.

Igaunijā OMD darbojas jau 30 gadus, bet Igaunijā ir arī cits sabiedriskais līgums. Tāds, kas abām pusēm – gan pilsoņiem, gan valstij – paredz augstāku pienākumu apjomu. Man vajadzēja vairākus mēnešus, lai pierastu pie sociālās kontroles, kas ir raksturīga Ziemeļvalstu modelim. Kur noliec auto, ko izmet kurā miskastē – šeit noteikumi ir stingrāki un individuālas brīvības ir mazāk nekā Latvijā. Igaunijas iedzīvotāji vairāk samaksā nodokļos, vairāk ierobežo savas iegribas uz ceļiem, cītīgāk dodas uz vēlēšanām un piedalās citos valstsbūves pasākumos. Pretī viņi iegūst plašāku un labāk pieejamu veselības aprūpi un sociālo aizsardzību. Ikvienam pieaugušajam Igaunijā no valsts tiek 40 eiro gadā zobu labošanai. Grūtniecēm un jaunajām māmiņām, senioriem un citām aizsargājamām grupām tiek 85 eiro gadā.

Latvijā saskaņā ar spēkā esošo zemo saistību sabiedrisko līgumu valsts liks obligātajā militārajā dienestā iesaucamajiem salabot zobus par savu naudu. Tas ir likumsakarīgi, tieši to arī paredz zemu saistību sabiedriskais līgums. Tikai tad nav jābrīnās, ka paši pēc savas gribas aizstāvēt valsti nopietni gatavi tikai 8080 cilvēku – lai cik gudri izplānota un talantīgi īstenota, kultūrpolitika nedarbojas kā nācijas kopā saturēšanas spēks, ja zobi kopā neturas.

Pārpublicēts no satori.lv

Novērtē šo rakstu:

29
32

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vai pienācis laiks izvēlēties amatpersonas ar loterijas palīdzību?

FotoSortition. Tā senajās Atēnās sauca sistēmu, kurā tautas priekšstāvji, amatpersonas, augstākie ierēdņi, tiesneši tika izvēlēti lozējot. Tas, kuram izkrita kārts ieņemt kādu augstu amatu, tad deva zvērestu kalpot godīgi, tikai un vienīgi tautas interesēs, neņemt kukuļus utt. Šī senā demokrātijas metode nav pilnībā izzudusi līdz pat mūsu dienām, piemēram, tādās valstīs kā ASV, kur šādi tiek izvēlēti tiesu zvērinātie, kuri krimināllietās faktiski izlemj – vainīgs vai ne.
Lasīt visu...

3

Pateikt, ka šī būs katastrofāla valdība, var tikai kāds, kuram galvā ir atdzisusi putra, un arī okupācijas varas kolaborants Kūtris būs lielisks Saeimas priekšsēdētājs

FotoPagājušajā piektdienā, 15. septembrī, Latvijas Republikas Saeimā sākās ārkārtas sēde. Tajā bija tikai viens izskatāms jautājums, proti: “Par uzticības izteikšanu Ministru kabinetam.” Runa, protams, ir par aizejošās labklājības ministres Evikas Siliņas izveidoto valdību.
Lasīt visu...

3

Tas, ka Kūtris ir komunistu okupācijas varas kolaborants, „Delnai” ir pieņemami, bet tas, ka viņš atļaujas izteikt savu viedokli un ievēro nevainīguma prezumpciju, ir nosodāmi

FotoGodātie Saeimas deputāti, vēršamies pie Jums, lai paustu dziļas bažas par Gunāra Kūtra pieteikto kandidatūru un plānoto apstiprināšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā. Uzskatām, ka deputāta publiskajā telpā izskanējušie izteikumi neatbilst augstajiem godprātības, atklātības un atbildīguma standartiem, kas tiek sagaidīti no Saeimas priekšsēdētāja kā vienas no augstākajām valsts amatpersonām.
Lasīt visu...

3

Tikai nesmejieties, bet mums ir atnākusi atziņa: ir jābūt drošiem, ka ikvienā jomā – iekšlietu, veselības, izglītības, reģionālās politikas vai citā – esam izdarījuši visu, lai cilvēki varētu izjustu augstu lojalitāti pret savu valsti

FotoRietumu pasaulē ārpolitika ir kļuvusi par drošības politiku, jo Krievijas brutālais iebrukums Ukrainā pasauli ir ievirzījis "kara laikmetā" – tādu secinājumu izteicu šā gada janvārī ārlietu debatēs.
Lasīt visu...

21

Par melīgo spriņģu, jembergu un visu pārējo Kremļa stabulnieku “līdzjūtības vaimanām”

FotoPētot Daugavpils Čmoikas un Re:Baltica prokrieviskā dueta darbības, uzdūros interesantam dokumentam, kurā Tiesībsargs analizē ar Imigrācijas likuma grozījumiem saistītos riskus, tai skaitā iespējamo eventuālo Krievijas Federācijas pilsoņu izraidīšanu no valsts nenokārtotas latviešu valodas pārbaudes dēļ.
Lasīt visu...

12

Šajā valdībā nenotiks visādas nevajadzīgas, muļķīgas debates!

FotoŠī būs pirmā centriski kreisā valdība kopš neatkarības atjaunošanas. Pirmā valdība, kas nebūs konservatīva.
Lasīt visu...

20

Es aicinu ikvienu Latvijas iedzīvotāju vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu – un tāda arī būs manas valdības darbība

FotoLai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet viņa ceļš viņa kurpēs, vēsta sena paruna. Tikai izprotot un pieņemot citādo, varam veidot iekļaujošāku sabiedrību. Tāpēc 15. septembrī ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu, simboliski paužot savu atbalstu deinstitucionalizācijas mērķa grupām – bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Īpaši pasākumi notiks Rīgā, Jelgavā, Valmierā, Ventspilī un Ludzā, bet “Dažādo kurpju diena” tiks iedzīvināta arī sociālajos tīklos un citviet Latvijā.
Lasīt visu...

21

Atklātā vēstule valsts prezidentam Edgaram Rinkēvičam: fakti skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no „Swedbank” puses

FotoGodātais Latvijas valsts prezident Edgar Rinkēvič! Es, Latvijas pilsonis Rihards M.Parts, iepriekšējā vārdā un uzvārdā – Gints Grosfogels, esmu saskāries ar nopietnām problēmām mūsu tiesībsargājošo iestāžu darbībā un finanšu institūcijās, konkrēti Swedbank, neētisko un, manuprāt, noziedzīgo uzvedību. Tālāk izklāstīšu faktus, kas skaidri norāda uz iespējamu tiesību pārkāpumu un neētisku rīcību no Swedbank puses.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briškens un manekena politiķi

Ik rītu pa ceļam uz darbu sanāk doties garām kāda lielveikala skatlogam, kurā nemainīgi stalti stāv manekeni, tērpti visnotaļ glītos uzvalkos. Tam...

Foto

Īsā atmiņa un krievu imperiālisma otrā elpa

Mums, latviešiem, ir vājības, kas tiek izmantotas pret mums. Kad mēs jūtam tūlītējus eksistenciālus draudus, tad mēs esam vienoti,...

Foto

Mans viedoklis

Privātiem medijiem var būt savi ideoloģiski, politiski, personiski mērķi. Tas ir normāli. Kāds dibina, pērk un uztur savu mediju vai medijus ar mērķi ietekmēt...

Foto

Dzirdam metaforas “kolektīvie Rietumi”, “krievu kolektīvais Putins” – bet ko tad nolēmis “kolektīvais latvietis”?

Tamlīdzīgi izplūduši izteicieni nav lietojami kā pilnvērtīgi termini, tikai kā metaforiski vispārinājumi,...

Foto

Kāpēc “sabiedriskais medijs” uzdod jautājumus un neatskaņo atbildes?

“Labdien! Paldies par izrādīto interesi saistībā ar norisēm Ogres novadā! Vēlos norādīt, ka Ogres Vēstures un mākslas muzeja...

Foto

Vācieši jauc nost vēja elektrostacijas, lai paplašinātu brūnogļu ieguvi!

Energokompānija RWE ir sākusi nojaukt septiņas vēja turbīnas blakus bijušajam Lützerath ciematam Ziemeļreinā-Vestfālenē. Iemesls: RWE vēlas paplašināt Garzweiler II virszemes brūnogļu...

Foto

Nesmejieties, bet mēs atkal esam sacerējuši vēstuli

Godātais valsts prezident, Saeima, ministru prezidenta kandidāte Evika Siliņa! Latvijā kultūras ministram būtu jābūt otram valsts vadītājam, garīgās attīstības...

Foto

Iesniegums par „Sadales tīklu” ir nepareizs!

31. augustā vairāki portāli publicēja rakstu par uzņēmēja Gata Lazdas vēršanos ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā par AS “Sadales tīkls” jaudas “nenodrošināšanu”...

Foto

Dažas piezīmes par jauno Ogres Vēstures un mākslas muzeja direktori

Ogres novada dome izsludināja atklātu konkursu uz muzeja direktora amatu. Pieteicās diemžēl tikai viens pretendents –...

Foto

Imigrācijas likums un spēles ap terminiem

Ņemot vērā, kā pēdējo mēnešu laikā tiek manipulēts ar jēdzieniem saistībā ar Imigrācijas likuma normām saistībā ar ārzemnieku, precīzāk, Krievijas...

Foto

Rokas nost no mūsu Latvijā gūtās peļņas, tā vajadzīga dividendēm mūsu skandināvu akcionāriem

Viedokļi par un ap banku darbību, kas pēdējo mēnešu laikā uzvirmojuši, rada ilūziju,...

Foto

Negribēšanas spēks, vai kāpēc mēs gribam kā labāk, bet sanāk kā vienmēr. Dažas varbūt spurainas, taču rūgtas pārdomas

Disharmonijas izjūta vai emocionālā nelīdzsvarotība ir subjektīvi jēdzieni,...

Foto

„Sadales tīkla” rīcība: kurš uzņemsies politisko atbildību un kuram paliks kriminālā?

Kāpēc uzņēmumu un iestāžu vadītājiem kompetence ir svarīgāka par lojalitāti valdošajiem politiskajiem spēkiem....

Foto

Kad Marijas Naumovas koncertā publika uzvedas kā stacijas bufetē

Dzintaru koncertzāle šovasar lutinājusi ar daudziem skaistiem un dvēseli aizkustinošiem koncertiem. Divas reizes skatītājus priecējis Maestro Raimonds...

Foto

Prezidents ir viens, skolotāji ir daudzi

Šodien man uzticēts pastāstīt, ko var skolotājs un ko var prezidents. Citiem vārdiem sakot – “Atrodi atšķirības starp skolotāju un...

Foto

Lūdzu, netraucējiet jaunam OIK!

AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) paziņojums pārtraukt izsniegt tehniskās prasības jaunu elektrostaciju pieslēgšanai pārvades tīklam, balstoties uz jaudu nepieejamību tīklā, ir tirgus regulēšana....

Foto

Mana pieredze pašvaldības darbā: domes deputātiem vispār nevajadzētu dalīties pozīcijā un opozīcijā, bet vienkārši strādāt!

BIja kārtējā sarežģītā un iekšēji pretrunīgā diena Rīgas domē. Izjautājām Vilni...

Foto

Nost ar ielikteņiem, laiks profesionāļiem!

Katastrofāls dzimstības kritums, kas pērn, gada laikā samazinoties par 2000 jaundzimušo, sasniedzis 100 gados zemāko atzīmi, valsts ārējais parāds, kas tuvojas...

Foto

„Manabalss” iniciatīva: atcelt 22. augusta vienošanos par grozījumiem Imigrācijas likumā par valsts valodas prasmēm

Aicinu atcelt 22. augustā notikušo valdības vienošanos par izmaiņu veikšanu Imigrācijas likumā...

Foto

Atklāta vēstule „Indexo” valdes priekšsēdētājam Valdim Siksnim

Godātais Sikšņa kungs (attēlā)! Organizējot Indexo akciju kotāciju Rīgas fondu biržā pirms vairāk nekā gada, akciju kotācijas noteikumos Jūs personīgi iekļāvāt...

Foto

Tu

Netiesājiet, tad jūs netapsit tiesāti; nepazudiniet, tad jūs netapsit pazudināti; piedodiet, tad jums taps piedots. (Lūkas 6:37)...

Foto

Kariņa redzējums ir mans redzējums: jo vairāk, jo labāk!

2023. gada 21. un 22. augustā Rīgas pilī esmu ticies ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, pārrunājot...

Foto

Tautvaldība un globālisms

Tautvaldība, ja tā to var nosaukt, ir pirmatnējās demokrātijas forma, kur katra kopiena, dzimta vai ģimene izvēl savu pārstāvi iekšēju vai ārēju jautājumu...

Foto

Tikai nesmejieties, man atkal ir priekšā lieli dzīves lēmumi

Labrīt. Man šodien ir jāpieņem lieli dzīves lēmumi. Šajā pusgadā esmu piedzīvojis savas dzīves lielāko nodevību. Mani...

Foto

Brīvību pilsonim Ivanovam!

Es, Diana Uliganets, esmu uzņēmēja Igora Ivanova dzīvesbiedre un pilnvarotā persona. Man ir Ukrainas un Ungārijas dubultpilsonība. Jau ilgāku laiku dažādu objektīvu apstākļu,...

Foto

Es ar prieku uzticēšu jaunajai valdībai atrisināt visas aktuālās problēmas, kaut skaidrs, ka tas nav iespējams

Šodien, 2023. gada 17. augustā, esmu saņēmis ministru prezidenta Artura...

Foto

Izlasot Imanta Parādnieka viedokli par kara nodokli

Atvainojos visiem, kas šodien lasa informāciju tikai par Krišjāņa Kariņa demisiju un jaunas Latvijas valdības izveidi. Šajā rakstā tā...

Foto

Urā, vēlēšanās gan mēs zaudējām, toties divus gadus vēlāk uzvarējām KNAB!

15.jūlijā stājies spēkā Administratīvās rajona tiesas spriedums lietā, kurā četri deputātu kandidāti no Jaunās Vienotības un Latvijas...

Foto

Bez siles mēs nevaram un negribam!

Kustība “Par!” lēmusi turpināt darbu Rīgas domes vadībā, īstenojot 2020. gadā iesāktās pārmaiņas rīdziniekiem. Mēs turpināsim izglītībā iesākto, uzlabojot skolēnu...

Foto

Elektrības sadales tarifi - kļūda, kas tiks izlabota decembrī...

Laiku pa laikam sabiedrības viedoklis tomēr tiek ņemts vērā. Premjers ir apsolījis decembrī pārskatīt sadales tarifus. Tātad...