Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šogad aprit 500 gadu, kopš izcilais ārsts un toksikologs Paracelzs (Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim) 1523. gadā (literatūrā tiek  minēti arī gadaskaitļi 1520. un 1524.), ceļojot pa Eiropu, definēja „Sola dosis facit venenum”, kas nozīmē – jebkas var būt toksisks, visu nosaka deva.

Mūsdienīgojot šo teicienu – zāles pareizās devās palīdz pret slimību, bet pārmēru lielās devās medikamenti ir inde. Mūsdienu medicīnas princips ir sasniegt labāko rezultātu ar iespējami mazām, optimālām zāļu devām un šīs zāļu devas aprēķināt katram cilvēkam individuāli, saucot to par precīzijas medicīnu. Lielākoties zāles ārsti izraksta, pamatojoties uz pierādījumos balstītu medicīnu. Šo rindu autors ir ļoti skeptisks pret pašārstēšanos, īpaši ar nesteroīdiem pretssāpju līdzekļiem,  kuņģa skābumu koriģējošiem medikamentiem un visiem uzturbagātinātājiem.

Jaunās Krišjāņa Kariņa valdības deklarācijas zirga kāja

Krišjāņa Kariņa jaunā valdība savas deklarācijas 139. punktā ir ierakstījusi: “Nodrošināsim brīvāku un godīgāku konkurenci medikamentu tirgū, izveidojot nacionālo farmācijas politiku, lai uzlabotu zāļu pieejamību un samazinātu to cenas. Izvērtēsim lietderību nodrošināt bezrecepšu medikamentu pieejamību ārpus aptiekām.”

Autoru šai rindkopai nezinu, neviens neatzīstas, bet itin droši varu apgalvot, ka šim autoram sapratnes par notiekošo globālajā farmācijas tirgū nav. Turklāt šim autoram, kas ierakstīja vēlmi aspirīnu, paracetamolu un omeprazolu tirgot lielveikalā “Maxima” vai benzīntankā “Circle-K” pie kases, roku virzīja kāds tirgotāju lobists.

Tas, kas deklarācijā nav pateikts, ir atziņa, ka tuvākajos gados zāļu pieejamība samazināsies, bet zāļu cenas pieaugs.

Un tas – pilnīgi neatkarīgi no valdības centieniem. Latvija nav vientuļa sala, Latvija atrodas Eiropā, Latvijā iedzīvotāji dzīvo ilgāk gadu no gada, hronisku slimību incidence pieaug, Latvijas iedzīvotāji vēlas tikt ārstēti ar modernākām un inovatīvākām (ievērojami dārgākām) zālēm, bet Latvijas valsts iespējas palielināt veselības budžetu tuvākajos gados būs ierobežotas, lielā mērā pateicoties Kariņa iepriekšējās valdības aizņemšanās politikai.

Ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā Covid–19 pandēmija ir izraisījusi milzīgu pacientu skaita pieaugumu, kas radies sakarā ar skrīninga un diagnostikas samazināšanos, kā rezultātā ievērojamam skaitam pacientu diagnoze tiek noteikta vēlākā vai pat vēlīnā slimības stadijā, kad ārstēšana ir sarežģītāka un dārgāka. Jo lielāka vēža stadija un vairāk metastāžu, jo dārgāki ķīmijterapijas preparāti. 

Maksātāji (Latvijas gadījumā NVD) prioritāri pievērsīs uzmanību veselības aprūpes sniegšanas efektivitātei, bet racionalizēs farmācijas izdevumus, lai panāktu labāku izmaksu kontroli. Maksātāju pārvaldība farmācijas jomā palielināsies līdz ar stingrāku tirgus pieejamību un cenu spiedienu, un daļa veselības aprūpes izmaksu un atbildības par veselības aprūpi tiks novirzīta uz patērētājiem. Tiem, kas tik sarežģītu formulāru nesaprot – Eiropā jaunu zāļu ienākšana un to dārdzība apsteigs valsts vai apdrošinātāju spējas par šiem medikamentiem maksāt, līdz ar to – modernā ārstēšana palielinās spiedienu tieši uz pacienta maksājumiem.

Kāda ir šodienas situācija? Ja mēs redzam, ka pārtikas produktiem cenas pieaugušas par 20–50%, tad zāļu cenas pieaugušas par 3%, un tas – uz bezreceptūras zāļu rēķina.

Šo rindu autors netic pašārstēšanās projektiem ar zālēm, ko pacienti iegādājas bez ārsta ieteikuma un bez receptēm. Tas, ka daļa Saeimas deputātu, bet īpaši daži iepriekšējās valdības ministri, bija pārliecināti, ka labāk par ārstu var nozīmēt ibuprofēnu, diklofenaku, omeprazolu vai paracetamolu, liecināja tikai un vienkārši par dziļiem robiem izglītības sistēmā, kad valsts varu pārņem slikti izglītoti cilvēki, veselības jomu pārrauga ministri pat bez nojausmas par jomu, kurā nonākuši.

Tātad – Latvijā 2022. gadā receptūras zāļu cenas ir pat nedaudz samazinājušās, bet aptiekām neiedomājami pieauguši izdevumi – daudz zāļu glabājas speciālā temperatūras režīmā ledusskapjos, aptiekām ir speciālas prasības higiēnai, gaisa tīrībai, ūdens kvalitātei, sterilizācijai, telpu ventilācijai un siltumam. Arī aptiekāru algas kļūst konkurētnespējīgas tirgū, un aptieku īpašniekiem ir jāceļ darbiniekiem algas. Jau tāpat Latvijā aptiekāru ar farmaceitisko izglītību trūkst. Lai izdzīvotu, aptiekas ir spiestas celt cenas uzturbagātinātājiem un medicīnas aprīkojumam, kaut nedaudz – bezrecepšu medikamentiem.

Par politiķu vēlmi zāles tirgot benzīntankā vai lielveikalā

Šajā brīdī bargi nodžinkst valdības deklarācija: “Izvērtēsim lietderību nodrošināt bezrecepšu medikamentu pieejamību ārpus aptiekām.” Tie, kas rakstīja šīs rindas, sapņoja lielveikalā “Rimi” pie letes iegādāties paracetamolu un nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus.

Katrs Latvijas ārsts ir redzējis paracetamola pārdozēšanas izraisītas aknu mazspējas un komas, paracetamola pārdozēšana bieži noved pie aknu cirozes un nāves. 

Mēs esam redzējuši nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu izraisītus sirds asinsvadu bojājumus, kuņģa un zarnu asiņošanu, nieru mazspēju. Nevienas zāles nav nekaitīgas, lielākās devās visas zāles ir indes. Diemžēl mūsu pacients ar “Googles” sniegtajām zināšanām ir neticami kārs uz bezrecepšu zālēm, kā arī brīnumlīdzekļiem interneta tirgotavās.

Globālā farmācija sapņo, ka katrs zemeslodes iedzīvotājs katru dienu iepirks kaudzīti tablešu gluži kā maizi un pienu. Viena ibuprofēna tablete vienam zemeslodes iedzīvotājam dienā viņiem dotu 700 miljonu dolāru peļņu. Un tādēļ parādās ieteikumi – pārdosim ibuprofēnu benzīntankos un lielveikalos, kur varēs tirgot lielajos iepakojumos ar 15% akcīzi, ja vien pērk 1000 tabletes uzreiz. Un šos ieteikumus visā nopietnībā savās programmās raksta mūsu politisko partiju aktīvisti. Un neapšaubāmi lielākais kuriozs – ieteikums vienlaikus pārdot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus komplektā ar omeprazolu, kurš varētu novērst kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas asiņošanu – proti, ibuprofēna vai citu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu biežu komplikāciju.

Latvijas Zāļu reģistrā ir 59 ibuprofēni. Zāles tiešām ir ļoti atšķirīgās cenās – es izvēlējos salīdzināt visbiežāk lietoto 400 mg ibuprofēnu, rēķinot pa 10 tabletēm vai kapsulām. Aptiekā, kurā iegāju (tuvākā mājām, lielveikalā – pretī “Rimi” kasēm) dārgākais maksā 2,81 eiro, lētākais – 1,30. Iespējams, ka ir arī dārgāki un lētāki ibuprofēni. Varbūt tomēr būtu jāsāk ar to, ka jāizvēlas lētākais preparāts?

Ļoti līdzīgi bija par omeprazolu – Latvijā reģistrēts 41 omeprazols, es izvēlējos paskatīt visbiežāk lietojamās 20 mg tabletes, rēķinot uz 10 tabletēm. Aptiekā man piedāvāja šīs desmit tabletes gan par 2,80 eiro, gan Latvijas ražotāja omeprazolu par 1,57 eiro.

Aptiekās ir iespējama zāļu cenu salīdzināšana. Nu pienācis laiks cieti pateikt, ka nav nekādas atšķirības šajās medikamentu grupās starp Eiropas Savienībā ražotiem medikamentiem – izvēlēsimies lētākos medikamentus!

Un tomēr – politiķi un interneta troļļi vēlas nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus ielikt “Rimi” un “Maximā” pie kasieres.

Man ir daži iebildumi:

Latvijas iedzīvotāji lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus daudz par daudz pat tad, ja tos tirgo aptiekā un aptiekāre pasaka, cik tabletes cik reizes dienā un cik ilgi zāles drīkst lietot;

nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi ir bīstami un izraisa kuņģa zarnu asiņošanu, nieru un aknu slimības, infarktu un insultu, bieži arī nāvi;

tiem, kas lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus pret drudzi ilgāk par 3 dienām, bet pret sāpēm – ilgāk par 10 dienām, noteikti jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu. Nezinu, kā ģimenes ārsts var konstatēt pacienta tieksmi pār mēru lietot bezrecepšu medikamentus;

nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi atrodas gandrīz visu salikto, no padomju laikiem pierasto, kombinēto medikamentu sastāvā, kas tiek kontrabandas ceļā vesti no Baltkrievijas, pārdoti “no rokas” Centrāltirgū, turklāt šie medikamenti nereti ir viltojumi ar nezināmām zāļu devām;

vīriešiem nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi lielākā devā nozīmē impotenci (nestāvēs), sievietēm – grūtniecības problēmas;

zāļu nepamatota lietošana rada lielus izdevumus veselības budžetam, nodrošina 5% akūto hospitalizāciju, kā arī daudz nāves gadījumu. Tātad – katrs divdesmitais gadījums, kad neatliekamā medicīniskā palīdzība vedusi pacientu uz slimnīcu, ir saistīta ar nepareizu vai nepamatotu zāļu lietošanu. Un vēl vairāk – arī viena no 25 nāvēm ir saistīta ar nepareizu un nepamatotu zāļu lietošanu.

Pasaules pieredze liecina, ka zāļu lietošana pieaug, pārvēršot recepšu medikamentus bezrecepšu medikamentos, bet bezrecepšu medikamentu tirdzniecību pārceļot no aptiekas uz lielveikalu. Ar nepārtrauktu reklāmu cilvēki tiek pārliecināti, ka lietot zāles ir nekaitīgi, vērtīgi, pareizi un pat veselīgi. Tiek uzpirkti politiķi un birokrāti, kas veiksmīgi pakļaujas globālā biznesa uzstādījumiem.

Kādēļ es apgalvoju, ka politiķu vingrinājumi nesteroīdo zāļu netiešas reklamēšanas jomā un centieni to tirdzniecību pārnest no aptiekas uz lielveikalu ir noziedzīgi un koruptīvi? 

Pirmkārt, ja nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi tiks pārnesti uz lielveikalu vai benzīntanku, aptieku apgrozījums samazināsies provizoriski par 10–15%, pārējās zāles kļūs dārgākas. Dārgākas kļūs tās zāles, kas tiešām glābj dzīvību, uztur dzīvību, ārstē smagas slimības, jo aptiekas turpinās uzturēt sterilitāti, telpas, zāļu labas glabāšanas nosacījumus, datu bāzes, ilgstoši glabāt tos medikamentus, ko ārsti nozīmē un pacienti pērk ļoti reti (retākas slimības). Otrkārt, pieaugtu medicīnas ierīču, pārsienamā materiāla, instrumentu cenas.

Jādomā, ka vingrinājumu ar nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu, paracetamola un omeprazola tirdzniecību lielveikalos finansē vai sponsorē globālā farmācija, kam ir izdevies ievērojami palielināt savu peļņu visur, kur šāds vingrinājums veikts. Zviedri bija spiesti pārtraukt paracetamola tirdzniecību ārpus aptiekām, jo pārāk daudz bija pārdozēšanas gadījumu ar smagām aknu kaitēm (parasti pacients sev un bērnam nozīmē gan tabletes, gan sīrupu ar paracetamolu, gan karsto dzērienu ar paracetamolu, gan kombinētu tableti, kas arī satur paracetamolu).

Ja valdības deklarācijā ierakstītais eksperiments izdosies, Latvijā tiks aizvērtas mazās lauku aptiekas, lauciniekiem pēc patiesi vajadzīgām zālēm būs jābrauc uz lielākām pilsētām.

Visvairāk cietīs tās aptiekas, kas pieder aptiekāram, proti, nav aptieku tīklos.

Par nekontrolētu uzturbagātinātāju reklāmu Facebook  un citos sociālajos tīklos, kur ieteikts atteikties no citiem medikamentiem

Šobrīd Latvijas sociālos tīklus, portālus un citus digitālus informācijas avotus pārplūdina svešās valstīs sarakstītas zālēm līdzīgu (iesaiņojums, tabletes, kapsulas) uzturbagātinātāju reklāmas. Pie šīm reklāmām pievienota kāda Latvijā populāra ārsta – profesora Andreja Ērgļa, profesora Anatolija Danilāna, profesora Viļņa Dzērves, profesora Romāna Lāča, profesora Andra Skrides, profesora Ugas Dumpja, profesora Jāņa Eglīša, diemžēl – arī šo rindu autora bilde ar viņu it kā paustu vēstījumu, piemēram, pārtraukt visu citu zāļu lietošanu, bet lietot šo medikamentam līdzīgo vitamīnu un augu produktu sajaukumu.

Teksts par ieteicamajiem uzturbagātinātājiem parasti ir diezgan vienveidīgs – sākumā ir daļēji patiesa informācija par augstu asinsspiedienu, holesterīnu, cukurslimību, reimatoīdo artrītu, bet tad ieteikums atteikties no citām zālēm un lietot brīnumlīdzekli, kas izstrādāts it kā konkrētajam ārstam līdzdarbojoties. Pacients saņem 50% atlaidi par viņam nevajadzīgu produktu, kas tāpat ir nesamērīgi dārgs pret pašizmaksu. Vēl tekstā tiek apgalvots, ka konkrētais brīnumlīdzeklis nav sastopams aptiekās, jo aptieku tīklos praktiski neesot efektīvu preparātu.

Šo reklāmu problēma ir apstāklī, ka, uzticoties Latvijā populārā ārsta attēlam un maldīgajai informācijai, tiešām liels procents vecāka gadagājuma cilvēku var atteikties no nozīmētajiem preparātiem un iegādāties šo medikamentam līdzīgo bezjēdzīgo maisījumu. 

Hroniskiem hipertonijas, hiperholesterinēmijas, diabēta pacientiem nozīmētais medikaments vai medikamentu kombinācija būtu jālieto visu atlikušo mūžu, un tas jāveic paralēli fiziskām kustībām, veselīgai ēdmaņai un smēķēšanas atmešanai. Bet iepriekšminētais – atlikušais mūžs kardioloģijas pacientiem nereti nozīmē divdesmit vai trīsdesmit gadus, kurus tad nu būtu jālieto kardiologa vai ģimenes ārsta izrakstīti medikamenti. Diemžēl blēdīgās maldu reklāmas iesaka vajadzīgos medikamentus nelietot.

Nepatiesas ziņas veselības aprūpē nozīmē cilvēku nāvi. 

Veselības ministrijas, Zāļu valsts aģentūras un Veselības inspekcijas uzdevums būtu novērst šādu nepatiesu ziņu esamību portālos un sociālajos tīklos.

Attiecībā uz jebkuru medikamenta vai medikamentam līdzīga uzturbagātinātāja reklāmu man jāsaka, brīnumlīdzekļu nav, pat ja tas ir uzturbagātinātājs, kas sastāv no dabas preparātiem un vitamīniem.

Ja kāds jums cenšas iegalvot, ka līdzeklis der pret visu, tad tas lielākoties neder ne pret ko. 

Mūsdienu farmācija ir iemācījusies no katra auga izvilkt vajadzīgo alkaloīdu vai ārstniecisko molekulu; labāk lietot to jau zāļlīdzekļa sastāvā.

Vislabākais uzturbagātinātājs ir pareizs uzturs. Sirds slimniekiem – jūras zivis, augļi, dārzeņi, graudaugi, olīveļļa. Manuprāt, vienīgais uzturbagātinātājs, kas Latvijas ziemā lietojams papildus pilnvērtīgam uzturam, ir D vitamīns.

Nekad nevajag kaut ko medicīnisku pirkt tieši internetā. Viltojumu līmenis interneta medikamentiem ir 20–30% līmenī.

Ja nu kāds vēlas kaut ko iegādāties internetā, tad zāles, uzturbagātinātājus, smēres, ziedes, vitamīnu kompleksus sociālajos tīklos var pētīt un ar informāciju dalīties tikai tad, ja vietne reģistrēta Latvijā un nav tulkota ar digitālu tulkošanas funkciju. Latvijā interneta aptiekas ir visām lielajām aptieku ķēdēm, un tās ir uzticamas.

Lai ko jums nesolītu politiķi un Veselības ministrija – zāles kļūs dārgākas, pieejamība samazināsies.

Jārēķinās, ka Latvijā vairums iedzīvotāju, nonākot finansiālās grūtībās, piemēram, inflācijas vai energoresursu cenu pieauguma dēļ, kā pirmo izvēli mazināt tēriņus izvēlas neiegādāties medikamentus, kas nepieciešami viņu hronisko slimību ārstēšanai, īpaši, ja valsts līdzfinansējums (kompensācija) konkrētām zālēm ir 50% vai 75%.

Es pateicos Aptieku biedrības vadītājai, Farmaceitu asociācijas valdes loceklei un Tukuma “Manas aptiekas” īpašniecei un vadītājai Agnesei Ritenei, Latvijas Universitātes docentei, BKUS klīniskajai farmaceitei Inesei Sviestiņai, “Olainfarm” attīstības un inovāciju direktoram Ērikam Ivanovskim un kardiologam, RSU profesoram Andrim Skridem, kas piedalījās TV24 raidījumā “Dr. Apinis” un palīdzēja pārskatīt plašo farmācijas nozari Eiropā un Latvijā.

Mīļie  lasītāji! Ja jūs jebkur ieraugiet manu bildi kopā ar kāda medikamenta vai uzturbagātinātaja reklāmu, neticiet šai reklāmai!

Novērtē šo rakstu:

51
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Medicīna kā māksla un mākslas medicīna jeb Kultūras ministrijā integrēta veselības politika

FotoTrīs sarunas, kā šā raksta iegansts. 1. Pacietīgi noklausījies manu 15 minūšu uzrunu par to, ka galvenais valdības uzdevums ir veselības jomu integrēt visās politikās – aizsardzībā ar medikamentu rezervēm un sadarbību starp militārajiem un civilajiem mediķiem, izglītībā ar veselības pratības apgūšanu un bērnu sporta nodarbībām ikdienā, labklājībā ar darba nespējas lapu revīziju, zemkopībā ar veselīgu uzturu, ekonomikā ar atbalstu farmācijas rūpniecībai, Saeimas deputāts Viktors Valainis izmanto manas ieelpas brīdi un pajautā – kā es grasos integrēt veselību kultūrā un kultūru veselībā.
Lasīt visu...

21

Aicinām rast risinājumus un nodrošināt Jaunā Rīgas teātra atgriešanos mājās 2023. gadā

FotoMēs, Jaunā Rīgas teātra darbinieki, vēršamies pie valsts izpildvaras un likumdevējvaras augstākajiem pārstāvjiem ar aicinājumu iesaistīties un rast risinājumu bezgalīgajai mūsu teātra ēkas Lāčplēša ielā 25 rekonstrukcijai, kura, mūsuprāt, atspoguļo kopējo Latvijas valstij piederošo ēku būvniecības, rekonstrukcijas un pārraudzības procesu nesakārtotību.
Lasīt visu...

21

Šis briesmīgais Kiršteins atļaujas izteikt par mani man nepatīkamu viedokli: iesniegums Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai

FotoCienījamie tautas priekšstāvji komisijā! Tautas priekšstāvis 14. Saeimā Aleksandrs Kiršteins plašsaziņas līdzeklī “Privātā Dzīve" (31. janvāris-6. februāris, 2023. Nr. 05 (1237). 13. Ipp.) ir izplatījis informāciju par mani.
Lasīt visu...

21

Kukaiņu ēdienkarte

FotoPēdējā laikā daudz diskusiju par kukaiņu uzspiešanu pārtikā, un, ja sašutuma vilnis varētu nomēzt valdības, varneši kristu. Tomēr Švāba marionetes joprojām vismaz ES ir pie ruļļiem un lemj, ko pārvaldītajām tautām ēst. Lūk, PAGAIDĀM oficiāli apstiprinātie kukaiņi, kas var slēpties jūsu pārtikā – miltu tārps (Tenebrio molitor), klejotājsisenis (Locusta migratoria), circenītis aizkrāsnē (Acheta domesticus) un pakaišu vabole (Alphitobius diaperinus). Pievienotajā vācu analītiskajā rakstā uzskaitīti produkti, kuros atļauti insekti.
Lasīt visu...

13

Cik ilgi vēl tiks pieļauts šis "brīvais kritiens" dabas aizsardzībā Latvijā?

FotoInteresantas lietas notiek – izrādās, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) dzēš no savas Facebook lapas komentārus, kas nav ne rupji, ne naidu kurinoši, ne kā citādi aizskaroši!  Paradoksālā kārtā pārvalde dzēš precīzi citētu fragmentu no 5.janvāra Latvijas radio 1 raidījuma "Zināmais nezināmajā" - tieši to, ko publiski ēterā teikusi par dabas aizsardzību atbildīgā ierēdne - DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.
Lasīt visu...

21

Piecpadsmit DZĪVĪBAS Latvijas nākotnei

FotoUz valdības un Saeimas atbalstu neceriet, mīļie. Viņiem savas problēmas ir jārisina. Līdz tautas sāpēm un vajadzībām viņiem tāls ceļš vēl ejams. Ļoti, ļoti tāls. Tautas gudrība teic: "Paēdis neēdušu nekad nesapratīs!" Un tik tiešām, kā gan "pārstrādājies" deputāts varētu saprast TĒVU, kurš katru dienu smagi strādā 18h, lai pabarotu savu ģimeni. Tas ir neiespējami.
Lasīt visu...

21

Jolanta, Denis, jūs esat parasti raspi...ģaji dieva (iedomu drauga) vārdā, lai tiktu pie liekas kapeikas

FotoPar Jolantas Gulbes-Paškevičas cinisko Facebook ierakstu par to, ka 11. septembra terora akts esot noticis tāpēc, ka VISUVARENAIS dievs esot bijis brīvdienā tajā dienā un DŽENTLMENIS (iedomājieties, kāds skaists apzīmējums ne uz ko nespējīgajam dievam), tāpēc vienkārši pagājis tajā dienā maliņā pavērot notiekošo, jo ko tad es, es jau neko.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mana atbilde Andrim Kivičam

Labrīt, Andri. Mēs ar Tevi esam tikušies tikai vienu reizi, kad Tu uzaicināji mani pie sevis uz interviju. Mums bija jauka saruna...

Foto

Mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā

Kas noteica "Saskaņas"...

Foto

No mūsu drosmes atkarīgs

Pirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja:...

Foto

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

Starptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles...

Foto

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

ES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu...

Foto

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

Bezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī...

Foto

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

Dāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures...

Foto

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

Valstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”,...

Foto

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

Nav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas...

Foto

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

Atgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā,...

Foto

Izdevusies valsts

1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar...

Foto

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir...

Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...