Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šogad aprit 500 gadu, kopš izcilais ārsts un toksikologs Paracelzs (Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim) 1523. gadā (literatūrā tiek  minēti arī gadaskaitļi 1520. un 1524.), ceļojot pa Eiropu, definēja „Sola dosis facit venenum”, kas nozīmē – jebkas var būt toksisks, visu nosaka deva.

Mūsdienīgojot šo teicienu – zāles pareizās devās palīdz pret slimību, bet pārmēru lielās devās medikamenti ir inde. Mūsdienu medicīnas princips ir sasniegt labāko rezultātu ar iespējami mazām, optimālām zāļu devām un šīs zāļu devas aprēķināt katram cilvēkam individuāli, saucot to par precīzijas medicīnu. Lielākoties zāles ārsti izraksta, pamatojoties uz pierādījumos balstītu medicīnu. Šo rindu autors ir ļoti skeptisks pret pašārstēšanos, īpaši ar nesteroīdiem pretssāpju līdzekļiem,  kuņģa skābumu koriģējošiem medikamentiem un visiem uzturbagātinātājiem.

Jaunās Krišjāņa Kariņa valdības deklarācijas zirga kāja

Krišjāņa Kariņa jaunā valdība savas deklarācijas 139. punktā ir ierakstījusi: “Nodrošināsim brīvāku un godīgāku konkurenci medikamentu tirgū, izveidojot nacionālo farmācijas politiku, lai uzlabotu zāļu pieejamību un samazinātu to cenas. Izvērtēsim lietderību nodrošināt bezrecepšu medikamentu pieejamību ārpus aptiekām.”

Autoru šai rindkopai nezinu, neviens neatzīstas, bet itin droši varu apgalvot, ka šim autoram sapratnes par notiekošo globālajā farmācijas tirgū nav. Turklāt šim autoram, kas ierakstīja vēlmi aspirīnu, paracetamolu un omeprazolu tirgot lielveikalā “Maxima” vai benzīntankā “Circle-K” pie kases, roku virzīja kāds tirgotāju lobists.

Tas, kas deklarācijā nav pateikts, ir atziņa, ka tuvākajos gados zāļu pieejamība samazināsies, bet zāļu cenas pieaugs.

Un tas – pilnīgi neatkarīgi no valdības centieniem. Latvija nav vientuļa sala, Latvija atrodas Eiropā, Latvijā iedzīvotāji dzīvo ilgāk gadu no gada, hronisku slimību incidence pieaug, Latvijas iedzīvotāji vēlas tikt ārstēti ar modernākām un inovatīvākām (ievērojami dārgākām) zālēm, bet Latvijas valsts iespējas palielināt veselības budžetu tuvākajos gados būs ierobežotas, lielā mērā pateicoties Kariņa iepriekšējās valdības aizņemšanās politikai.

Ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā Covid–19 pandēmija ir izraisījusi milzīgu pacientu skaita pieaugumu, kas radies sakarā ar skrīninga un diagnostikas samazināšanos, kā rezultātā ievērojamam skaitam pacientu diagnoze tiek noteikta vēlākā vai pat vēlīnā slimības stadijā, kad ārstēšana ir sarežģītāka un dārgāka. Jo lielāka vēža stadija un vairāk metastāžu, jo dārgāki ķīmijterapijas preparāti. 

Maksātāji (Latvijas gadījumā NVD) prioritāri pievērsīs uzmanību veselības aprūpes sniegšanas efektivitātei, bet racionalizēs farmācijas izdevumus, lai panāktu labāku izmaksu kontroli. Maksātāju pārvaldība farmācijas jomā palielināsies līdz ar stingrāku tirgus pieejamību un cenu spiedienu, un daļa veselības aprūpes izmaksu un atbildības par veselības aprūpi tiks novirzīta uz patērētājiem. Tiem, kas tik sarežģītu formulāru nesaprot – Eiropā jaunu zāļu ienākšana un to dārdzība apsteigs valsts vai apdrošinātāju spējas par šiem medikamentiem maksāt, līdz ar to – modernā ārstēšana palielinās spiedienu tieši uz pacienta maksājumiem.

Kāda ir šodienas situācija? Ja mēs redzam, ka pārtikas produktiem cenas pieaugušas par 20–50%, tad zāļu cenas pieaugušas par 3%, un tas – uz bezreceptūras zāļu rēķina.

Šo rindu autors netic pašārstēšanās projektiem ar zālēm, ko pacienti iegādājas bez ārsta ieteikuma un bez receptēm. Tas, ka daļa Saeimas deputātu, bet īpaši daži iepriekšējās valdības ministri, bija pārliecināti, ka labāk par ārstu var nozīmēt ibuprofēnu, diklofenaku, omeprazolu vai paracetamolu, liecināja tikai un vienkārši par dziļiem robiem izglītības sistēmā, kad valsts varu pārņem slikti izglītoti cilvēki, veselības jomu pārrauga ministri pat bez nojausmas par jomu, kurā nonākuši.

Tātad – Latvijā 2022. gadā receptūras zāļu cenas ir pat nedaudz samazinājušās, bet aptiekām neiedomājami pieauguši izdevumi – daudz zāļu glabājas speciālā temperatūras režīmā ledusskapjos, aptiekām ir speciālas prasības higiēnai, gaisa tīrībai, ūdens kvalitātei, sterilizācijai, telpu ventilācijai un siltumam. Arī aptiekāru algas kļūst konkurētnespējīgas tirgū, un aptieku īpašniekiem ir jāceļ darbiniekiem algas. Jau tāpat Latvijā aptiekāru ar farmaceitisko izglītību trūkst. Lai izdzīvotu, aptiekas ir spiestas celt cenas uzturbagātinātājiem un medicīnas aprīkojumam, kaut nedaudz – bezrecepšu medikamentiem.

Par politiķu vēlmi zāles tirgot benzīntankā vai lielveikalā

Šajā brīdī bargi nodžinkst valdības deklarācija: “Izvērtēsim lietderību nodrošināt bezrecepšu medikamentu pieejamību ārpus aptiekām.” Tie, kas rakstīja šīs rindas, sapņoja lielveikalā “Rimi” pie letes iegādāties paracetamolu un nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus.

Katrs Latvijas ārsts ir redzējis paracetamola pārdozēšanas izraisītas aknu mazspējas un komas, paracetamola pārdozēšana bieži noved pie aknu cirozes un nāves. 

Mēs esam redzējuši nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu izraisītus sirds asinsvadu bojājumus, kuņģa un zarnu asiņošanu, nieru mazspēju. Nevienas zāles nav nekaitīgas, lielākās devās visas zāles ir indes. Diemžēl mūsu pacients ar “Googles” sniegtajām zināšanām ir neticami kārs uz bezrecepšu zālēm, kā arī brīnumlīdzekļiem interneta tirgotavās.

Globālā farmācija sapņo, ka katrs zemeslodes iedzīvotājs katru dienu iepirks kaudzīti tablešu gluži kā maizi un pienu. Viena ibuprofēna tablete vienam zemeslodes iedzīvotājam dienā viņiem dotu 700 miljonu dolāru peļņu. Un tādēļ parādās ieteikumi – pārdosim ibuprofēnu benzīntankos un lielveikalos, kur varēs tirgot lielajos iepakojumos ar 15% akcīzi, ja vien pērk 1000 tabletes uzreiz. Un šos ieteikumus visā nopietnībā savās programmās raksta mūsu politisko partiju aktīvisti. Un neapšaubāmi lielākais kuriozs – ieteikums vienlaikus pārdot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus komplektā ar omeprazolu, kurš varētu novērst kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas asiņošanu – proti, ibuprofēna vai citu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu biežu komplikāciju.

Latvijas Zāļu reģistrā ir 59 ibuprofēni. Zāles tiešām ir ļoti atšķirīgās cenās – es izvēlējos salīdzināt visbiežāk lietoto 400 mg ibuprofēnu, rēķinot pa 10 tabletēm vai kapsulām. Aptiekā, kurā iegāju (tuvākā mājām, lielveikalā – pretī “Rimi” kasēm) dārgākais maksā 2,81 eiro, lētākais – 1,30. Iespējams, ka ir arī dārgāki un lētāki ibuprofēni. Varbūt tomēr būtu jāsāk ar to, ka jāizvēlas lētākais preparāts?

Ļoti līdzīgi bija par omeprazolu – Latvijā reģistrēts 41 omeprazols, es izvēlējos paskatīt visbiežāk lietojamās 20 mg tabletes, rēķinot uz 10 tabletēm. Aptiekā man piedāvāja šīs desmit tabletes gan par 2,80 eiro, gan Latvijas ražotāja omeprazolu par 1,57 eiro.

Aptiekās ir iespējama zāļu cenu salīdzināšana. Nu pienācis laiks cieti pateikt, ka nav nekādas atšķirības šajās medikamentu grupās starp Eiropas Savienībā ražotiem medikamentiem – izvēlēsimies lētākos medikamentus!

Un tomēr – politiķi un interneta troļļi vēlas nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus ielikt “Rimi” un “Maximā” pie kasieres.

Man ir daži iebildumi:

Latvijas iedzīvotāji lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus daudz par daudz pat tad, ja tos tirgo aptiekā un aptiekāre pasaka, cik tabletes cik reizes dienā un cik ilgi zāles drīkst lietot;

nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi ir bīstami un izraisa kuņģa zarnu asiņošanu, nieru un aknu slimības, infarktu un insultu, bieži arī nāvi;

tiem, kas lieto nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus pret drudzi ilgāk par 3 dienām, bet pret sāpēm – ilgāk par 10 dienām, noteikti jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu. Nezinu, kā ģimenes ārsts var konstatēt pacienta tieksmi pār mēru lietot bezrecepšu medikamentus;

nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi atrodas gandrīz visu salikto, no padomju laikiem pierasto, kombinēto medikamentu sastāvā, kas tiek kontrabandas ceļā vesti no Baltkrievijas, pārdoti “no rokas” Centrāltirgū, turklāt šie medikamenti nereti ir viltojumi ar nezināmām zāļu devām;

vīriešiem nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi lielākā devā nozīmē impotenci (nestāvēs), sievietēm – grūtniecības problēmas;

zāļu nepamatota lietošana rada lielus izdevumus veselības budžetam, nodrošina 5% akūto hospitalizāciju, kā arī daudz nāves gadījumu. Tātad – katrs divdesmitais gadījums, kad neatliekamā medicīniskā palīdzība vedusi pacientu uz slimnīcu, ir saistīta ar nepareizu vai nepamatotu zāļu lietošanu. Un vēl vairāk – arī viena no 25 nāvēm ir saistīta ar nepareizu un nepamatotu zāļu lietošanu.

Pasaules pieredze liecina, ka zāļu lietošana pieaug, pārvēršot recepšu medikamentus bezrecepšu medikamentos, bet bezrecepšu medikamentu tirdzniecību pārceļot no aptiekas uz lielveikalu. Ar nepārtrauktu reklāmu cilvēki tiek pārliecināti, ka lietot zāles ir nekaitīgi, vērtīgi, pareizi un pat veselīgi. Tiek uzpirkti politiķi un birokrāti, kas veiksmīgi pakļaujas globālā biznesa uzstādījumiem.

Kādēļ es apgalvoju, ka politiķu vingrinājumi nesteroīdo zāļu netiešas reklamēšanas jomā un centieni to tirdzniecību pārnest no aptiekas uz lielveikalu ir noziedzīgi un koruptīvi? 

Pirmkārt, ja nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi tiks pārnesti uz lielveikalu vai benzīntanku, aptieku apgrozījums samazināsies provizoriski par 10–15%, pārējās zāles kļūs dārgākas. Dārgākas kļūs tās zāles, kas tiešām glābj dzīvību, uztur dzīvību, ārstē smagas slimības, jo aptiekas turpinās uzturēt sterilitāti, telpas, zāļu labas glabāšanas nosacījumus, datu bāzes, ilgstoši glabāt tos medikamentus, ko ārsti nozīmē un pacienti pērk ļoti reti (retākas slimības). Otrkārt, pieaugtu medicīnas ierīču, pārsienamā materiāla, instrumentu cenas.

Jādomā, ka vingrinājumu ar nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu, paracetamola un omeprazola tirdzniecību lielveikalos finansē vai sponsorē globālā farmācija, kam ir izdevies ievērojami palielināt savu peļņu visur, kur šāds vingrinājums veikts. Zviedri bija spiesti pārtraukt paracetamola tirdzniecību ārpus aptiekām, jo pārāk daudz bija pārdozēšanas gadījumu ar smagām aknu kaitēm (parasti pacients sev un bērnam nozīmē gan tabletes, gan sīrupu ar paracetamolu, gan karsto dzērienu ar paracetamolu, gan kombinētu tableti, kas arī satur paracetamolu).

Ja valdības deklarācijā ierakstītais eksperiments izdosies, Latvijā tiks aizvērtas mazās lauku aptiekas, lauciniekiem pēc patiesi vajadzīgām zālēm būs jābrauc uz lielākām pilsētām.

Visvairāk cietīs tās aptiekas, kas pieder aptiekāram, proti, nav aptieku tīklos.

Par nekontrolētu uzturbagātinātāju reklāmu Facebook  un citos sociālajos tīklos, kur ieteikts atteikties no citiem medikamentiem

Šobrīd Latvijas sociālos tīklus, portālus un citus digitālus informācijas avotus pārplūdina svešās valstīs sarakstītas zālēm līdzīgu (iesaiņojums, tabletes, kapsulas) uzturbagātinātāju reklāmas. Pie šīm reklāmām pievienota kāda Latvijā populāra ārsta – profesora Andreja Ērgļa, profesora Anatolija Danilāna, profesora Viļņa Dzērves, profesora Romāna Lāča, profesora Andra Skrides, profesora Ugas Dumpja, profesora Jāņa Eglīša, diemžēl – arī šo rindu autora bilde ar viņu it kā paustu vēstījumu, piemēram, pārtraukt visu citu zāļu lietošanu, bet lietot šo medikamentam līdzīgo vitamīnu un augu produktu sajaukumu.

Teksts par ieteicamajiem uzturbagātinātājiem parasti ir diezgan vienveidīgs – sākumā ir daļēji patiesa informācija par augstu asinsspiedienu, holesterīnu, cukurslimību, reimatoīdo artrītu, bet tad ieteikums atteikties no citām zālēm un lietot brīnumlīdzekli, kas izstrādāts it kā konkrētajam ārstam līdzdarbojoties. Pacients saņem 50% atlaidi par viņam nevajadzīgu produktu, kas tāpat ir nesamērīgi dārgs pret pašizmaksu. Vēl tekstā tiek apgalvots, ka konkrētais brīnumlīdzeklis nav sastopams aptiekās, jo aptieku tīklos praktiski neesot efektīvu preparātu.

Šo reklāmu problēma ir apstāklī, ka, uzticoties Latvijā populārā ārsta attēlam un maldīgajai informācijai, tiešām liels procents vecāka gadagājuma cilvēku var atteikties no nozīmētajiem preparātiem un iegādāties šo medikamentam līdzīgo bezjēdzīgo maisījumu. 

Hroniskiem hipertonijas, hiperholesterinēmijas, diabēta pacientiem nozīmētais medikaments vai medikamentu kombinācija būtu jālieto visu atlikušo mūžu, un tas jāveic paralēli fiziskām kustībām, veselīgai ēdmaņai un smēķēšanas atmešanai. Bet iepriekšminētais – atlikušais mūžs kardioloģijas pacientiem nereti nozīmē divdesmit vai trīsdesmit gadus, kurus tad nu būtu jālieto kardiologa vai ģimenes ārsta izrakstīti medikamenti. Diemžēl blēdīgās maldu reklāmas iesaka vajadzīgos medikamentus nelietot.

Nepatiesas ziņas veselības aprūpē nozīmē cilvēku nāvi. 

Veselības ministrijas, Zāļu valsts aģentūras un Veselības inspekcijas uzdevums būtu novērst šādu nepatiesu ziņu esamību portālos un sociālajos tīklos.

Attiecībā uz jebkuru medikamenta vai medikamentam līdzīga uzturbagātinātāja reklāmu man jāsaka, brīnumlīdzekļu nav, pat ja tas ir uzturbagātinātājs, kas sastāv no dabas preparātiem un vitamīniem.

Ja kāds jums cenšas iegalvot, ka līdzeklis der pret visu, tad tas lielākoties neder ne pret ko. 

Mūsdienu farmācija ir iemācījusies no katra auga izvilkt vajadzīgo alkaloīdu vai ārstniecisko molekulu; labāk lietot to jau zāļlīdzekļa sastāvā.

Vislabākais uzturbagātinātājs ir pareizs uzturs. Sirds slimniekiem – jūras zivis, augļi, dārzeņi, graudaugi, olīveļļa. Manuprāt, vienīgais uzturbagātinātājs, kas Latvijas ziemā lietojams papildus pilnvērtīgam uzturam, ir D vitamīns.

Nekad nevajag kaut ko medicīnisku pirkt tieši internetā. Viltojumu līmenis interneta medikamentiem ir 20–30% līmenī.

Ja nu kāds vēlas kaut ko iegādāties internetā, tad zāles, uzturbagātinātājus, smēres, ziedes, vitamīnu kompleksus sociālajos tīklos var pētīt un ar informāciju dalīties tikai tad, ja vietne reģistrēta Latvijā un nav tulkota ar digitālu tulkošanas funkciju. Latvijā interneta aptiekas ir visām lielajām aptieku ķēdēm, un tās ir uzticamas.

Lai ko jums nesolītu politiķi un Veselības ministrija – zāles kļūs dārgākas, pieejamība samazināsies.

Jārēķinās, ka Latvijā vairums iedzīvotāju, nonākot finansiālās grūtībās, piemēram, inflācijas vai energoresursu cenu pieauguma dēļ, kā pirmo izvēli mazināt tēriņus izvēlas neiegādāties medikamentus, kas nepieciešami viņu hronisko slimību ārstēšanai, īpaši, ja valsts līdzfinansējums (kompensācija) konkrētām zālēm ir 50% vai 75%.

Es pateicos Aptieku biedrības vadītājai, Farmaceitu asociācijas valdes loceklei un Tukuma “Manas aptiekas” īpašniecei un vadītājai Agnesei Ritenei, Latvijas Universitātes docentei, BKUS klīniskajai farmaceitei Inesei Sviestiņai, “Olainfarm” attīstības un inovāciju direktoram Ērikam Ivanovskim un kardiologam, RSU profesoram Andrim Skridem, kas piedalījās TV24 raidījumā “Dr. Apinis” un palīdzēja pārskatīt plašo farmācijas nozari Eiropā un Latvijā.

Mīļie  lasītāji! Ja jūs jebkur ieraugiet manu bildi kopā ar kāda medikamenta vai uzturbagātinātaja reklāmu, neticiet šai reklāmai!

Novērtē šo rakstu:

51
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

FotoJau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās ap to laiku, kad noslēpt Ropažu novada finanšu problēmas vairs nebija iespējams. Šobrīd, lai pašvaldība varētu savilkt galus kopā, tiek ļaunprātīgi iznīcinātas kapitālsabiedrības, nemaksājot par veiktajiem darbiem.
Lasīt visu...

21

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

FotoDrīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad, ja tuvākajā laikā sāksies miera sarunas, - pirmās pazīmes steidzamu sarunu taustāmiem iemesliem ir pamanāmas.
Lasīt visu...

12

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

FotoPortālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo portālu. Daži, sauksim tos par “īstiem patriotiem”, kas balso par Vienotību un patiesi tic, ka vara visu dara pareizi un cilvēku labā, sarunā teica - kāpēc ienīsti amerikāņus un ebrejus? Nē, man riebjas ASV un Izraēla, divas terorismu izplatošas organizācijas. Cilvēkus, kuri dzīvo teroristu pārvaldītajās teritorijās, es neienīstu, man viņu žēl. Stokholmas sindroms ir nopietna mentāla problēma.
Lasīt visu...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

Patiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un...

Foto

Ak, eglīte...

Pēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās...

Foto

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

Katrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti...

Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...