Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Salīdzināt Latviju ar Nigēriju, tādējādi norādot uz Latvijas neiedomājamo atpalicību, nav nekas jauns. Tā ir darījis, piemēram, toreizējais Rīgas domnieks Mārtiņš Bondars (“Pēc tiesu varas sistēmas neatkarības Latvija atrodas vienā līmenī ar Nigēriju” - 2018. gada 26.februāra ziņa). Tiesa, šāds salīdzinājums ir acīm redzamā #vissirslikti un #atlaistsajmu stilā, tādēļ Mārtiņa Bondara atklāsmes publicēja Sputnik Latvija. Bet pats Mārtiņš Bondars šobrīd vairs nav ne Rīgas domnieks, ne Saeimas deputāts, ne Krājbankas valdes priekšsēdētājs.

Medijos Latvijas iedzīvotāji ne reizi ir salīdzināti ar Nigērijas iedzīvotājiem pēc laimes izjūtas[1]. Vismaz 2010.gadā Latvijas iedzīvotāji bija pat mazāk laimīgi vai drīzāk – vēl stipri nelaimīgāki – nekā nigērieši (attiecīgi – Nigērija 85.laimes vietā, Latvija - 110). Diemžēl, jau 2015.gadā aina ir vēl melnbaltāka[2] – nigērieši ir kļuvuši par vienu no laimīgākajām nācijām pasaulē, kamēr Latvija ir stabili nostiprinājusies kā viena no nelaimīgākajām.

Un te nu nelīdz arī labklājības kāpums – ja 2010.gadā Latvija pēc GDP[3] ierindojās 67.vietā (bet Nigērija 132.vietā), tad 2023. gadā vieni no visnelaimīgākajiem cilvēkiem pasaulē dzīvo valstī, kas pēc GDP[4] ierindojas nu jau visnotaļ atzīstamajā 50.vietā pasaulē (Latvijā), bet vieni no vislaimīgākajiem – Namībijā, kas ieņem 111.vietu.

Iespējams, Latvijas iedzīvotāju konstanto gatavību būt nelaimīgiem var izskaidrot ar nesen popularizēto ziņu, kas tik lieliski iekļaujas Latvijas kā “neizdevušās valsts” naratīvā. Tādēļ interesanti ir padomāt arī par to, vai šis stāsts ir tikai par varas un naudas dalīšanu šaurā jomā (bezsaimnieka dzīvnieki, savvaļas dzīvnieki) vai arī šī ir trenēšanās sabiedrības šūpošanai. Tad varam tikai minēt, pret ko nākamreiz protestēs ar ātro kredītu neierobežoto naudu un dažu pelēko kardinālu nevīstošo ietekmi. Katrai ķēkšai ir saprotams, ka tad, ja visu likumu grozījumi tiks apspriesti nevis likumā noteiktajā kārtā, bet piketu un demaršu formā, Latvijas kāpiens - pa GDP statistikas līkni vai dzīvnieku aizsardzību – nevarēs turpināties, tādā veidā ir iespējams ātri sasniegt brīvo kritienu.

“Latvijas radio 1” 2023.gada 25.septembrī raidījumā “Ķepa uz sirds” paziņo: “Latvija kopā ar Nigēriju, jeb kāpēc dzīvnieku labturības jomā esam atpalikusi valsts.[5]” Ar šo “ziņu” aktīvi dalās sociālo tīklu lietotāji – trendu uzsāk dzīvnieku aizsardzības biedrība (un PVD reģistrētā patversme) “Ķepu ķepā” savā Facebook lentā, un tālāk jau dalīšanās ar šo skumjo vēsti kļūst lavīnveidīga, īpaši TikTok platformā.

4.oktobrī ātrie kredīti, kas dziļā nelaimē iegrūduši tūkstošiem cilvēku[6] [7]valstīs, kurās GDP ir zemāks pat par Nigēriju, Latvijā glābj ne tikai savu reputāciju, bet arī “glābj dzīvniekus” un uzstājas kā “labdarības fonds”, prezentē “preses konferenci”[8], kurā stāsta tieši tādas pašas šausmīgas šausmas (citāti): “Jau šobrīd situācija ar dzīvnieku aizsardzību mums ir ļoti sliktā stāvoklī, (..) situācija dzīvnieku aizsardzības jomā kļūst arvien sliktāka un tūlīt tiks apturēta sabiedrības izaugsme humānākai un labturīgākai Latvijai”.

Tātad, cik patiesības ir apgalvojumā: “Vai Tu zināji, ka Latvija dzīvnieku aizsardzības tiesību aktos pasaules mērogā ir līdzās ar Nigēriju un vēl čupiņu valstu?”

Apgalvojums tiek balstīts nevalstiskas organizācijas “Global Animal Law Association” publicētos datos[9]. Tajās valstis iedalītas astoņās (8) grupās atkarībā no vairākiem kritērijiem. Viens no tiem – vai dzīvniekam ir atsevišķs statuss likumdošanā (piemēram, Moldova ir vienīgā valsts 3. grupā, jo tās likumdošanā dzīvniekam ir cits statuss).[10] Taču pati par sevi grupa negarantē labākus vai sliktākus panākumus dzīvnieku aizsardzības jomā. Piemēram, Indija ierindojas 7.grupā, jo tai ir ne tikai nacionālā likumdošana, bet arī pienākums just līdzi visām dzīvajām būtnēm ir noteikts Indijas konstitūcijā. [11]

Tātad atrašanās zemākā grupā (Latvija atrodas 2.grupā) vai augstākā grupā (Indija atrodas 7.grupā) nekorelē ar dzīvnieku aizsardzības tiesību aktu kvalitāti vai patieso dzīvnieku aizsardzības stāvokli.

Un kā tad ar “čupiņu valstu”, kur Latvija ir kopā ar Nigēriju? Vēl šajā čupiņā atrodas vismaz Islande, Īrijia, Lielbritānija, Norvēģija, Zviedrija, Somija, Dānija, Igaunija, Lietuva, Portugāle, Gibraltārs, Sanmarino, Itālija (starp citu, Spānija, Venecuēla un Kolumbija, kurās diemžēl joprojām atļautas vēršu cīņas, atrodas 4./5.grupā, jo vēršiem šajā valstī ir “cits statuss”[12]), Andora, Horvātija, Bosnija un Hercegovina, Maķedonija, Serbija, Slovākija, Polija, Ukraina, Ungārija, Rumānija, Bulgārija, Grieķija, Kipra, Malta, Turcija, Azerbaidžāna, Libāna, Izraēla, Katara, AAE, krievija, Pakistāna, Nepāla, Bangladeša, Mjanma, Srilanka, Taizeme, Malaizija, Indonēzija, Filipīnas, Taivana, Dienvidkoreja, Japāna, Austrālija, Jaunzēlande, Grenlande, Meksika, Nikaragva, Gvatemala, Kostarika, Kuba, Jamaika, Puertoriko, Venecuēla, Gviāna, Peru, Čīle, Urugvaja, Paragvaja, Gana, Uganda, Kenija, Tanzānija, Zambija, Malavi, Zimbambve, Botsvana Namībija un Dienvidāfrikas Republika un vēl citas valstis...

Interesanti, kas ir tā “čupiņa” ļaužu, kas labprāt uzliks Latvijai “čupiņu”? Un kā Latvijas aplikšana ar “čupiņām” var uzlabot dzīvnieku labturību Latvijā? Bet tāds arī nav mērķis – mērķis ir #vissirslikti un #atlaistsajmu. Respektīvi, diskreditēt Latviju un mūsu neatkarības sasniegumus, tai skaitā dzīvnieku aizsardzības jomā un to reglamentējošajā likumdošanā. Kancelēt ES regulu īstenošanu un padarīt Latviju par ārpus likuma esošu nomali kopā ar visiem dzīvniekiem un cilvēkiem.

Ņemot vērā konstanto zemo startu savas valsts pulgošanā, esam ļoti auglīga augsne šādām konfabulācijām. Pie kā tas var novest, saprotams, pēc 24.02.2022 nevienam it kā nav jāsaka.


[1] https://www.db.lv/zinas/petijums-latvija-iedzivotaji-mazak-laimigi-neka-nigerija-226176

[2] https://jauns.lv/raksts/sievietem/53362-vislaimigakie-latvija-ir-cilveki-ar-berniem-atklats-petijuma

[3] https://photius.com/rankings/economy/gdp_per_capita_2010_0.html

[4] https://wisevoter.com/country-rankings/gdp-per-capita-by-country/

[5] https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/kepa-uz-sirds/latvija-kopa-ar-nigeriju-jeb-kapec-dzivnieku-labturibas-joma-esa.a181885/

[6] https://e.vnexpress.net/news/news/latvian-man-arrested-in-hcmc-for-running-loan-shark-rings-4618911.html

[7] https://jauns.lv/raksts/zinas/565001-vjetnama-aizturets-latvijas-kompanijas-sun-finance-group-parstavis-aigars-plivcs

[8] https://www.facebook.com/watch/live/?mibextid=zDhOQc&ref=watch_permalink&v=1703332810175192

[9] https://www.globalanimallaw.org/database/national/index.html

[10] Moldova  - kā vienīgā valsts  - ietilpst 3.grupā, tās civillikumā ierakstīts, ka dzīvnieki nav lietas (manta) un tos aizsargā īpaši likumi. Taču attiecībā uz dzīvniekiem jāievēro likumdošana, kas  attiecas uz mantu/ MOLDOVA CIVIL CODE (2002) Article 287. Animals (1) Animals are not considered things. They are protected by special laws. (2) With regard to animals, provisions regulating things shall apply, save for cases provided by law.

[11]Constitution of India 51 A. "It shall be the duty of every citizen of India [...] (g) to protect and improve the natural environment including forests, lakes, rivers and wild life, and to have compassion for living creatures."

[12] https://www.hsi.org/news-resources/bullfighting/

Novērtē šo rakstu:

22
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

11 mazākumtautību valodas?

FotoMazākumtautību tiesību aizsardzību nosaka Latvijas Republikas Satversmes 114.pants, tādēļ gan šo tiesību, gan arī citu personas tiesību un brīvību jautājumi, kas ietverti Satversmes 8.nodaļā, ir valsts atbildības un visas sabiedrības interešu lokā. Kāpēc arī sabiedrības? Tāpēc, ka cilvēktiesību aizsardzībai ir nepieciešama gan atbilstoša likumdošana un metodes, gan valsts budžeta līdzekļi, kas iegūti, citstarp, iedzīvotājiem maksājot nodokļus.
Lasīt visu...

21

Esam barbaru ielenkumā, un Latvijai derētu jauns plāns, jo tagad daudz kas būs citādāk

FotoPēc dažām dienām pasaulē sāksies ievērojamas pārmaiņas. Faktiski - jaunas pasaules kārtības veidošanās.
Lasīt visu...

18

Tā ir viena un tā pati shēma: galvenais parūpēties par sevi, pārējais nav svarīgi

FotoEpizode pirms dažām dienām Marākešas (Maroka) lidostā: pasu kontroles rindā stāv apmēram tūkstots cilvēku. Rindā jāgaida vismaz stunda. Milzu telpā neapmierināti, bet pacietīgi drūzmējās ceļotāji no visas pasaules. Tad pēkšņi ierodas latviešu tūristu grupa.
Lasīt visu...

3

Mūsu Kampara kāju laušanas šūpoles par 160 000 eiro un kioskiņi par 9000 eiro ir tikai iesākums!

FotoRīgas centra renesanse ir sākusies – centrā aizvien vairāk parādās jauni restorāni un veikaliņi, iedzīvotāju skaits lēnām, bet pieaug, un tūristu skaits uzņem apgriezienus!
Lasīt visu...

10

Kas šogad gaidāms

FotoVara Latvijā 2025.gadā bruks kopā. Iekšējā politiskā krīze un šķelšanās. Jaunas vēlēšanas, izmaiņas valsts pārvaldē. Visdrīzāk prezidents pieņems lēmumu atlaist Saeimu!
Lasīt visu...

3

Konkurences padomei tāpat kā sliktam dejotājam traucē...

Foto2022. gadā līdz ar grozījumiem Konkurences likumā tika stiprinātas Konkurences padomes pilnvaras, neatkarība un resursi. Tika stiprināta arī iestādes lēmējinstitūcija – padome, palielinot tās locekļu skaitu no trim uz pieciem, kā arī padomes pilnvaras, kas sniedz iespēju tai aktīvāk iesaistīties iestādes iekšējo jautājumu apspriešanā, visiem padomes locekļiem ieņemot vienlīdzīgu statusu, tādējādi nodrošinot iestādes darba nepārtrauktību, caurspīdību un tiesiskumu.
Lasīt visu...

10

Ko pateica Gauss televīzijā pie Bērtules?

FotoIzpļāpājās. Faktiski apstprināja manu kompānijas vērtējumu - ap 300 miljoniem eiro. Formulējumā figurē daudziem neskaidrs „ja vērtējums ir nulle, tad 25% saglabāšanai valstij jāiegulda 75 miljoni”. 75 reiz 4 ir tie 300 miljoni.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi