
Latgaliešu valoda – Latvijas valsts sirdsapziņas pārbaudījums: pārdomas par LTV priekšvēlēšanu debatēm Rēzeknē
Vilors Eihmanis*28.05.2025.
Komentāri (63)
Latvijas Televīzijas raidījums “Izvēlies nākotni!”, kurā Rēzeknes valstspilsētas vēlēšanu kandidāti diskutēja par sava novada un valsts nākotni, atklāja ne tikai politisko nostāju dažādību, bet arī dziļāku jautājumu – mūsu attieksmi pret pašiem sevi, savām saknēm un valodu daudzveidību. Brīdī, kad viens no kandidātiem uzrunāja auditoriju latgaliski – valodā, kurā simtiem gadu ir dzīvojuši, lūguši Dievu un lolojuši zemi tūkstošiem Latvijas pilsoņu –, debašu vadītājs Guntis Bojārs pārtrauca viņu ar aizrādījumu: “Lūgums! Runājiet ar mani latviski!”
Šāds izteikums ir ne tikai stilistiski neveikls, bet būtībā arī simbolisks. Tas apzīmē zināmu robežu, kuru Latvijas informatīvā telpa, šķiet, vēl nav gatava pārkāpt – pat, ja Satversmes preambulā skaidri teikts: “Latvijas valsts identitāti Eiropas kultūrtelpā veido latviešu valoda, vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības. Latvijas valsts pamats ir nedalāma tauta – latvieši – kura sevī ietver lībiešus un latgaliešus.”
Latgaliešu rakstu valoda nav dialekts parastā nozīmē – tā ir viena no latviešu valodas vēsturiskajām rakstu formām, ar savu gramatiku, fonētiku, kultūru, literatūru un, pats galvenais – dzīvu lietojumu sabiedrībā. UNESCO to iekļāvusi apdraudēto valodu sarakstā, un paši latgalieši jau gadiem lūdz valsti ne tikai simboliski, bet praktiski atzīt šo valodu, nevis to marginalizēt.
Vai demokrātijas sarunā – tieši priekšvēlēšanu debatēs – kandidāts nedrīkst uzrunāt vēlētājus viņu dzimtajā valodā, kura ir daļa no mūsu kopējās tautas identitātes? Vai no Gunta Bojāra puses tas nebija nevis objektīvas moderēšanas žests, bet nepamanīts, tomēr dziļi sistemātisks noraidījums pret kultūru, kas nepieder Rīgas koridoru un centrālo diskursu dominējošajai valodiskajai formai?
Valsts, kura tiecas būt iekļaujoša, stipra un vienota, nevar atļauties ignorēt savas pašas kultūras daudzbalsību. Latgaliešu valoda nav pretnostatā latviešu valodai – tā ir tās daļa, tās laika slānis, tās dvēseles austrumu logs.
Tādēļ Gunta Bojāra aizrādījumam jāseko nevis nosodījumam, bet valstiski atbildīgam dialogam. LTV kā sabiedriskajam medijam jāspēj atzīt, ka šāds brīdis prasa refleksiju – gan no žurnālistiem, gan no politikas veidotājiem. Prasa pārskatīt komunikācijas vadlīnijas, respektējot arī valodisko kultūru daudzveidību, īpaši priekšvēlēšanu laikā, kad tieši pilsoņu līdzdalība un identitātes izjūta ir demokrātijas dzinējspēks.
Latgale nav “perifērija”. Latgaliešu valoda nav “lokāla īpatnība”. Tā ir dzīvs apliecinājums Latvijas daudzslāņainajai dvēselei. Un šis brīdis – lai arī sāpīgs – ir iespēja augt kā valstij. Ja mēs spējam godīgi paskatīties acīs saviem aizspriedumiem, mēs varam būvēt iekļaujošāku nākotni.
Nākotni, kur “latviski” nozīmē arī latgaliski.
* tiesību vēstures pētnieks un juridiskās domas attīstītājs