Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan Jura Stukāna (attēlā) vadītā Ģenerālprokuratūra jau paziņojusi, ka tā netaisās reaģēt uz Rīgas Austrumu prokuratūras prokurores Katažinas Carevas rīcību, publiski atklājot ziņas no kriminālprocesa materiāliem par Tukumā bojāgājušā vīrieša veselības stāvokli, kuri izskatīti slēgtā tiesas sēdē, Lato Lapsa ir vērsies Valsts policijā ar oficiālu iesniegumu, aicinot sākt kriminālprocesu pēc Krimināllikuma panta par neizpaužamu ziņu izpaušanu. Pietiek šodien publicē šo iesniegumu pilnībā:

„Valsts policijai

Šā gada 29. aprīlī interneta vietnē tvnet.lv ir publicēta šāda informācija:

„Kā Normunds no upura kļuva par "trako, kurš pašsadedzinājās": prokurores iznāciens

Traģēdija Tukumā, kur mīklainos apstākļos sadegot dzīvību zaudēja jauns mediķis, teju uzspridzinājusi virkni jūtīgu tēmu - sākotnējā informācija vedināja domāt, ka noticis naida noziegums, bet otrdienas vakarā stāstam negaidītu pavērsienu piešķīra kāda Rīgas prokurore, kura LTV "Panorāmas" kameras priekšā smalki izklāstīja mentālās veselības problēmas, ar kurām saskāries smagi cietušais Normunds Kindzulis.

Ilgi nebija jāgaida, līdz daļa sabiedrības secināja, ka jaunais vīrietis, visticamāk, bijis bīstams un tomēr "pats aizdegās". Vienlaikus bija manāms sašutums, kā "šāds cilvēks" varējis strādāt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā, ik dienu glābjot pacientu dzīvības. Tikmēr pacientu tiesību un datu aizsardzības speciālisti ceļ trauksmi, ka šāda prokurores rīcība nebija attaisnojama.

Kā ziņots, Normunds agrā 23. aprīļa rītā kāpņutelpā pie sava dzīvokļa namdurvīm guva teju simtprocentīgus apdegumus, un smagus apdegumus guvis arī viņa draugs Artis, kurš mēģināja liesmojošo draugu apdzēst. Normunda dzīvība 28.aprīlī izdzisa, bet viņa draugs turpina ārstēties slimnīcā.

Ņemot vērā, ka Normunds iepriekš bija saskāries ar draudiem un fizisku vardarbību, kas saistīta ar viņa seksuālo orientāciju, sabiedrībā plaši izplatījās versija, ka noticis naida noziegums. Policija pirmdien pavēstīja, ka izmeklēšana turpinās un noziedzīgs nodarījums, iespējams, nemaz nav noticis, bet jau nākamajā dienā Rīgas Austrumu prokuratūras prokurore Katažina Careva "Panorāmā" klāstīja, ka Kindzulis Rīgā tiek tiesāts par ļaunprātīgu dedzināšanu un ka viņam konstatēti psihiski traucējumi. Lai gan viņa vaina tiesā vēl nav pierādīta, prokurore apgalvoja, ka viņš pēc būtības atzinis dedzināšanu.

Pamatojoties uz eksperta atzinumu, tika pieņemts lēmums virzīt lietu uz tiesu medicīniska rakstura piespiedu līdzekļa noteikšanai. Kā TVNET noskaidroja Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā, tieši šā iemesla dēļ sēde tika noteikta par slēgtu.

Prokurores runātīgums, atklājot slēgta tiesas procesa detaļas un sensitīvu informāciju par Normunda psihisko veselību, izraisījis pārsteigumu mediķu un datu aizsardzības speciālistu vidū.

Neizpratni par šādu pavērsienu žurnālistiem iepriekš paudusi arī otra cietušā puiša Arta vecmāmiņa, uzsverot, ka Normunds pats bija mediķis: "Es gribētu pajautāt Carevas kundzei - ja izmeklēšana nav pabeigta, ar kādām tiesībām viņa visai valstij paziņoja, ka Normunds ir nepieskaitāms un ka viņam ir kaut kāda kriminālatbildība? Kā drīkst? Kā drīkst?"

Iespējams, prokurores atklātā informācija mazinājusi sabiedrības spiedienu uz izmeklēšanas procesu, taču Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore Solvita Olsena uzsver - sabiedrības interesēm kopumā šāda rīcība nodarījusi kaitējumu.

"Privātās dzīves aizsardzības pienākums piemīt ikvienam, un it īpaši valsts varas iestāžu un tiesībsargājošo iestāžu amatpersonām. Faktiski tās ziņas, ko prokurore izstāstīja publiski, ir acīmredzams un apzināts likumpārkāpums," uzskata Olsena.

Arī tiesas procesos privātās dzīves aizsardzība ir obligāts pienākums, un lēmumu par izņēmuma izdarīšanu prokurors nevar pieņemt patstāvīgi - tam būtu jālūdz tiesas atļauja vai jāizmanto citi atļauti atļauti līdzekļi, taču eksperte norāda - šajā situācijā nav redzams nekāds pamatojums, lai prokuroram rastos tiesības publiski izpaust privātās dzīves informāciju tādā veidā, kā tas notika televīzijas sižetā.

Olsena uzsver, ka konfidencialitātes pienākums medicīnā ir tūkstošiem gadu vecs, un tā mērķis ir nodrošināt, ka cilvēki nebaidās vērsties pēc palīdzības un jūtas droši, ka veselības problēmu dēļ viņus nestigmatizē, neievaino un nevēršas pret viņiem.

"Tas ir sabiedrības veselības mērķis primāri. Tas ir sen un labi zināms - un Latvijā mēs to redzam ļoti koši un krāšņi -, ka cilvēki baidās, ka kāds uzzinās informāciju par viņa saslimšanām, to izmantos viņa stigmatizēšanai.

Šis ir tipisks gadījums arī šajā stāstā, jo šo informāciju izmantoja ne jau cilvēka aizsardzībai – to izmantoja, lai vērstos pret cilvēku," norāda Olsena.

Viņa skaidro, ka ne velti Satversmes tiesa un starptautiskās tiesas ir ļoti strikti noteikušas, ka informācija par cilvēka slimībām ir ļoti aizsargājama - šo ierobežojumu mērķis ir panākt, ka šie cilvēki tiek ārstēti, jo tas ir veids, kā tiek mazināts risks gan konkrētā cilvēka veselībai, gan sabiedrībai kopumā.

"Ja mēs pārkāpjam šos vispārīgos nosacījumus, mēs redzam ļoti lielu risku tam, ka cilvēki nevarēs saņemt nepieciešamo palīdzību. Tas rada daudz lielāku bīstamību mums visiem nekā tas, ka viena kriminālprocesa datus skatīsim slēgtā tiesas sēdē un par to publiski nerunāsim," uzsver eksperte.

Cilvēki ar psihiskām slimībām bieži tiek diskriminēti un tajā skaitā piedzīvo arī uzbrukumus, atgādina Olsena. "Mums ir ļoti strikti jāskatās uz šāda veida informācijas aizsardzību un tikpat strikti jāskatās uz šādiem valsts iestāžu un amatpersonu rīcības gadījumiem, kad viņi šo mūsu kopīgo, vispārīgo mērķi pārkāpj.

Tas, kas notiek, apdraud jebkuru cilvēku ar psihiskām saslimšanām, un, kā mēs zinām, pasaulē un arī Latvijā cilvēku ar psihisku traucējumu skaits ir būtiski pieaudzis.

Tas rada milzīgu slogu sabiedrībai - gan izdevumus, gan arī atņem darbaspējas u.tml. Tāpēc mums jādara viss, lai cilvēkiem, kuri saslimst, tiešām palīdzētu, nevis pret viņiem vērstos," uzsver eksperte.

Prokurores rīcību līdzīgi vērtēja arī advokātu biroja "Cobalt" personas datu aizsardzības speciāliste Anna Vladimirova-Krjukova. Viņa norādīja, ka tādu datu apstrādi, kas saistīti ar personas medicīnas vēsturi un mentālo stāvokli, papildus arī reglamentē Pacienta tiesību likums. Tajā norādīts, ka likumā noteikto funkciju veikšanai šādu informāciju drīkst nodot tiesai, prokuratūrai un citām iestādēm. Tomēr tas nenozīmē, ka šādu informāciju šīs iestādes ir tiesīgas izpaust.

Eksperte uzsvēra, ka vajadzētu ne tikai ievērot datu aizsardzības pamatprincipus, bet arī vienmēr paturēt prātā cilvēka cieņu un godu, kuru aizsargā Latvijas Republikas Satversme.

Vladimirova-Krjukova norāda, ka sods par šo noteikumu pārkāpšanu atšķiras. Pamatā vērtē to, cik nozīmīgs ir nodarītais kaitējums un kāda likuma ietvaros tas ir noticis.

Uz jautājumiem, cik pamatota bijusi šāda rīcība un vai tā tiks izvērtēta, Ģenerālprokuratūrā TVNET saņēma lakonisku atbildi, ka prokurores Carevas rīcība netiks vērtēta.

Plašāku komentāru Ģenerālprokuratūra pagaidām nav sniegusi.”

No publicētās informācijas, manuprāt, nepārprotami izriet, ka valsts amatpersona un prokuratūras darbiniece Katažina Careva ir veikusi noziedzīgu nodarījumu, kas minēts Krimināllikuma 329.pantā „Neizpaužamu ziņu izpaušana”, un proti, izdarījusi neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu kā valsts amatpersona, kas par ziņu neizpaušanu bijusi brīdināta vai kas saskaņā ar likumu ir atbildīga par ziņu glabāšanu.

Tas nozīmē, ka pēc Kriminālprocesa likuma 6.pantā nostiprinātā kriminālprocesa obligātuma principa saistībā ar šo iespējamo noziedzīgo nodarījumu ir jāuzsāk kriminālprocess.

Ar šo aicinu lemt jautājumu par kriminālprocesa uzsākšanu par Krimināllikuma 329. pantā minēto noziedzīgo nodarījumu iespējamu izdarīšanu.

Lato Lapsa

Rīgā 2021. gada 30. aprīlī

Dokuments parakstīts ar drošu elektronisko parakstu”

Novērtē šo rakstu:

68
34

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kas notiek ar mūsu valsti: vai Latvijā var brīvi iekļūt arī 46 Krievijas kaujinieki?

FotoKā tā var būt, ka mūsu valstī, kas savai aizsardzībai tērē 3% no IKP, Valsts policijas krāsās daiļotā braucamrīkā pa Tēvijas ārēm laiski vizinās 46 migranti, bet varbūt ienaidnieka speciālo uzdevumu kaujinieki? Kā tā var būt, ka mēs tērējam milzu naudu robežas aprīkošanā ar žogiem, sietiem un betona bluķiem, bet tā dēvētie migranti brīvi maršē tam visam pāri? Kā tā var būt, ka parlamentārā uzrauga, Saeimas atbildīgās komisijas priekšsēdētāja rīcībā vairāk nekā diennakti pēc notikušā nav pilnas informācijas par šī vājprāta iemesliem? Atkal izrādīsies, ka neviens ne par ko nav atbildīgs? Vainīgais būs kāds nošļucis pierobežas kaprālis? Te ir valsts vai kas?
Lasīt visu...

21

Vai Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Švinka atbalsta "Hamas" teroristus?

FotoPirmdien tīmeklī Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Švinka (“Progresīvie”) publicēja savu tvītu: “Šodien paiet gads kopš dienas, kas satricināja pasauli, kad Hamas realizētais terorisms atņēma dzīvības tik daudziem nevainīgiem cilvēkiem Izraēlā un daudzi tika saņemti par ķīlniekiem. Terorisms ir noziegums, nevainīgu civiliedzīvotāju nogalināšana ir noziegums, ķīlnieku sagrābšana ir noziegums. Šodien pieminam 7. oktobra nevainīgos upurus!”
Lasīt visu...

21

Kāpēc izgāzās kristietības dialogs ar liberālismu

FotoFragments no Rišarda Legutko 2012. gadā iznākušās grāmatas Ierindas cilvēka triumfs (Triumf człowieka pospolitego), kas angļu un citos tulkojumos pazīstama ar nosaukumu Dēmons demokrātijā. Totalitārisma tendences brīvajās sabiedrībās.
Lasīt visu...

21

Lielbritānijas karstā vasara

FotoNo 2024. gada 30. jūlija līdz 5. augustam Lielbritānijā notika protesti un nemieri, kas vērsti pret imigrāciju. Šie notikumi masu medijos tika interpretēti pamatā kā “galēji labējo” protesti, kurus izprovocējušas “viltus ziņas” par 29. jūlijā Sautportā notikušo slaktiņu, kur imigrantu izcelsmes vīrietis nodūra trīs bērnus. Tāpat tika uzsvērts protestu destruktīvisms un vardarbība.
Lasīt visu...

12

Kur pazudušas bailes no naftas krājumu izsīkšanas. Mazliet fantastiska vīzija

FotoKur palikuši strīdi, cik ilgam laikam palicis dažnedažādo resursu, ar ko māte Zeme mūs baro? Piemēram, tā pati nafta. Tie, kam virs 40, noteikti atceras, ka tā bija top tēma 90. gados un šī gadsimta sākumā. Patiesībā tā bija tēma un dažādu zinātnisko prognozētāju maize jau krietni senāk.
Lasīt visu...

13

Pensiju 2.līmeņa iemaksu samazināšana grauj uzticību valsts pensijai

FotoFinanšu nozares asociācija (FNA) neatbalsta valdības ieceri samazināt iemaksas pensiju 2.līmenī par 1%, jo ar šādu soli valdība risina šodienas problēmas uz nākotnes pensionāru jeb šodienas strādājošo rēķina.
Lasīt visu...

21

14 mīti par inflāciju un cenām

FotoAr ko maza pozitīva inflācija, kuras dēļ visu naudas vienību (eiro, ASV dolārs u.c.) pirktspēja visās pasaules valstīs laika gaitā nemitīgi samazinās, ir labāka gan par nemainīgām cenām, gan arī par deflāciju jeb cenu kritumu? Ja cenu kāpums padara mūs nabadzīgākus, vai cenu kritums mūs padarītu bagātus? Vai patiesība, ka no inflācijas visvairāk cieš bagātie, jo inflācija taču samazina uzkrājumu vērtību un nabadzīgiem nav ko uzkrāt? Kāpēc inflācija Latvijā bija un arī paliks nedaudz lielāka nekā vidēji eirozonā, un kāpēc tas ir pat labi?
Lasīt visu...

21

Netematiska un nekonsekventa doma. Latvju tautas vērtējumi

FotoPēteris Birkerts (1881–1956), pazīstamā arhitekta Gunara Birkerta tēvs, bija latviešu folklorists un literatūrzinātnieks, tautas parunu, sakāmvārdu, mīklu un anekdošu vācējs. Viņa apkopotā “Birkerta folkloras krātuve” (BFK) ir otra lielākā pēc Latviešu folkloras krātuves. Atšķirībā no citiem folkloristiem, P. Birkerts šim materiālam mēģināja pieiet ne tikai zinātniski, bet arī filozofiski, piedāvājot savu tautas gudrības filozofiskās struktūras versiju. Viņa mūža nogalē iznāca apjomīgs pētījums Latvju tautas estetika divos sējumos. Pirmajā sējumā viņš aplūko “cilvēka auguma, fiziskā ķermeņa un viņa kustību estetiku”, analizējot fizisko daiļumu un nedaiļumu “tautas prātojumos” jeb parunās.
Lasīt visu...

21

Kur slēpjas igauņu veiksmes atslēga - kāpēc kaimiņi spēj pieņemt racionālus lēmumus, bet mēs ne?

FotoIr taču jābūt kādam noslēpumam vai būtiskai atšķirībai, kāpēc igauņi var izdarīt pie mums neiespējamo - samazināt savu politiķu ambīcijas, kā arī biznesmeņu alkatību un uzbūvēt "Rail Baltica" staciju gandrīz divas reizes lētāk, nekā sākotnēji plānots.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi