Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ne tik bieži nākas dzirdēt par narkotisko vielu piemešanu Latvijā, kuru veikuši policijas darbinieki. Parasti ar šādām atklāto noziegumu statistikas uzlabošanas metodēm vai izrēķināšanos ir izcēlušies kaimiņvalstī Krievijā iekšlietu struktūrās dienošie darbinieki. Tomēr, iepazīstoties ar kriminālprocesa Nr.11815000719 foto un video fiksācijas materiāliem, ir pamats uzskatīt, ka šādas metodes ir aktuālas arī Latvijā.

Policisti, piemetot narkotiskās vielas, parasti vēlas uzlabot atklāto noziegumu statistiku, izrēķināties ar nevēlamu personu, tikt pie paaugstinājuma. Konkrētajā gadījumā ir iespējami visi trīs scenāriji.

Notikumi norisinājās 2019. gada 22. janvārī, kad lietā apsūdzētais devās ikdienas darba gaitās ar savu paziņu. Iznākot no viena uzņēmuma, kur apsūdzētais bija iegriezies darba jautājumos, viņš devās tālāk. Bet jau pēc dažām minūtēm mašīnas kustība tika bloķēta no divām pusēm (ar divām automašīnām). Skaidrības labad jānorāda, ka lietā apsūdzētais atradās vadītāja vietā, savukārt paziņa pasažiera vietā t.i. blakus vadītājam.

Pie apsūdzētā automašīnas pienāca Valsts policijas darbinieks ar cepuri rokās, kaut gan šāda veida aizturēšanas pasākumos būtu izmantojami citi līdzekļi, piemēram, dienesta ierocis. Policists atvēra pasažiera pusē durvis, uz vairākām sekundēm ieliecās mašīnā, un atbilstoši kustību amplitūdai kaut kas tika nomests uz grīdas. Pabeidzot savas darbības, policists iztaisnojās un izpurināja cepuri.

Pienāca vēl viens policists, no automašīnas tika izvilkts apsūdzētā paziņa un nekavējoties ieslēgts rokudzelžos. Turpmāk notiekošais ir prettiesiskuma un totālas patvaļas paraugdemonstrējums.

Kā redzams no lietā esošajiem foto un video, viens no policistiem, paskatoties pa malām un redzot, ka neviens nevēlams aculiecinieks nevēro notiekošo, no vietas, kur bija ieliecies kolēģis (ar cepuri rokās), paceļ baltu maisiņu. Tālāk policists mēģina to ielikt pasažierim bikšu aizmugurējā kabatā. Uz ko pasažieris reaģē, mēģinot apskatīties, ko policists cenšas ielikt viņa kabatā, bet tiek ar spēku piespiests pie automašīnas. Policista mēģinājumi ir nesekmīgi.

Viens no klātesošajiem policistiem, noskaidrojot pasažiera vārdu un uzvārdu, norāda, ka tas nemaz neesot īstais klients. Īstais esot automašīnas vadītājs. Policists, kurš neveiksmīgi mēģināja ievietot pasažiera kabatā līdz paņemto maisiņu, saprotot, ka persona, kura viņu interesē, ir vadītājs, nekavējoties nomet maisiņu automašīnā pasažiera pusē uz grīdas, no kurienes tas tika pacelts pirms tam.

Gan vadītājs, gan pasažieris tiek aizturēti un nogādāti Valsts policijā. Jānorāda, ka piemestais maisiņš vairāku stundu garumā līdz automašīnas kratīšanai Valsts policijas teritorijā atradās mašīnā.

Gan no foto, gan video ir redzams, ka policijas darbinieks maisiņu izņem no automašīnas salona, kur to iepriekš ievietoja cits policijas darbinieks, un cenšas ielikt pasažiera kabatā, tomēr pēcāk notiesāts tiek automašīnas vadītājs.

Maisiņa atrašanās vieta tiek norādīta - pasažiera pusē uz grīdas. Tātad varētu domāt, ka loģiskāka maisiņa sasaiste būtu ar pasažieri. Bet, kā jau iepriekš minēts, tad īstais/vajadzīgais „klients” esot bijis tieši vadītājs. Un, lūk, kāpēc tieši vadītājs.

Vien dažus gadus pirms šī incidenta automašīnas vadītāju jau mēģināja aizdomīgi līdzīgā veidā "novākt". Proti, Valsts policijas darbinieks, kurš ir arī šīs lietas idejiskais autors un aktīvs dalībnieks, safabricēja kriminālprocesu ar piemestām narkotiskām vielām, - toreiz gan automašīnas vadītāju attaisnoja un izmaksāja kompensāciju, savukārt policijas darbinieks ne vien palika nesodīts, bet gan arī apsolījās panākt sev vēlamo rezultātu. Un šoreiz vismaz pagaidām tas ir izdevies - automašīnas vadītājs ticis pie reāla cietumsoda.

Atsevišķi ir aplūkojami apsūdzētā vainīguma pierādīšanā izmantotie pierādījumi, pareizāk – to trūkums. Tie ir - automašīnas vadītāja pirkstu nospiedumu neesamība, nepatiesās ieinteresēto policistu liecības un iepriekšējās sodāmības, t.i. pēc principa - rokas ir, tātad varēja izdarīt. Tiesu nav interesējuši automašīnas vadītāja vainu izslēdzošie apstākļi, policijas darbinieku acīmredzami pretrunīgās liecības un citi būtiski apsvērumi, kuri norāda uz policijas darbinieku prettiesiskām darbībām pierādījumu nodrošināšanas procesā un vadītāja nevainīgumu.

Apzinoties krimināllietas pretlikumīgo dabu un pierādījumu iegūšanas prettiesiskumu, tiek mainīta noziedzīga nodarījuma kvalifikācija uz "maigāku", bet sods tiek noteikts tuvu maksimāli iespējamajam - 6 gadi. Tiesa sēdēs neslēpti izrādīja vienaldzību pret jebkādiem pierādījumiem, kuri norāda uz apsūdzētā nevainīgumu. Tiesa ir pat interpretējusi liecības un videoierakstā redzamo par labu policijas darbinieku izvirzītajai versijai, t.i. selektīvi izvēlējās tikai to, kas der apsūdzībai, bet, ja neder, tad atbilstoši vēlamajam rezultātam interpretēja to.

Aizturēšana bija notikusi pie degvielas uzpildes stacijas, kura ir aprīkota ar videonovērošanas kamerām. Tomēr kameru ieraksti dīvainā kārtā bija zuduši. Tā kā aizturēšanā piedalījās ceļu policijas darbinieki, tad tika lūgts izsniegt dienesta transportlīdzekļa videokameras ierakstus. Tomēr arī šie ieraksti sākotnēji bija zuduši.

Dīvainību netrūkst arī apstāklī, ka aizturēšanas operācijā netika veikta video fiksācija, t.i. neviens no policijas darbiniekiem nefiksēja aizturēšanu. Vēl jo vairāk dīvaini tas šķiet tamdēļ, ka policijas darbinieki visi kā viens norādīja, ka pirms aizturēšanas tika veikta detektīvdarbība un operatīvās darbības pasākumi, bet novērojamā objekta darbības netika fiksētas ar atbilstošiem tehniskiem paņēmieniem (netika veikta ne audio, ne video, ne foto fiksācija).

Pēc ilgstošiem centieniem izdevās iegūt ierakstu no ceļu policijas transportlīdzekļa videokameras, kurš tad arī atklāj, kas un kā īsti noticis. Zīmīgi, ka vienīgais, kurš lietoja cimdus, bija policists, kurš sākotnēji centās maisiņu ielikt pasažiera bikšu kabatā, bet pēcāk to nometa automašīnā uz grīdas. Cimdu esamība norāda uz iepriekšēju lomu sadalījumu un piesardzību nolūkā izslēgt identificējamu pirkstu nospiedumu esamību.

Tāds, lūk, tiesiskums, likums un kārtība. Atliek vien minēt, cik cilvēku ir trāpījuši šādu "centīgu" policistu izstrādē un nokļuvuši nebrīvē. Aicinu atbildīgās amatpersonas, it sevišķi valsts policijas priekšnieku, kurš līdz šim sevi ir pozicionējis kā taisnīgu un likumu cienošu, iesaistīties un izvērtēt iesaistīto policijas darbinieku rīcību. Šāda valsts policijas amatpersonu rīcība ir, maigi izsakoties, too much.

Novērtē šo rakstu:

173
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...