Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Viensētas ir latviešu kultūras īpatnība, tās ir tāda pati vērtība kā mūsu folklora, dziesmusvētki, novadu tautastērpi. Daudzas no tām ir minētas jau zviedru arklu revīzijās 17. gadsimta sākumā. Dzīve tajās ir atainota mūsu kultūrā – ainavu glezniecībā, prozā, dramaturģijā, dzejā un mūzikā. Vai varam iedomāties latviešu aktierfilmas “Mērnieku laiki”, “Ezera sonāte” un “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” bez lauku mājām?

Laukos ir uzaugusi latviešu inteliģences pirmā paaudze 19. gadsimta otrajā pusē. Gandrīz pie katras otrās lauku mājas Vidzemē būtu liekama piemiņas plāksne – šeit dzimis, šeit dzīvojis kultūras darbinieks, politiķis, uzņēmējs. Katra lauku viensēta ir saistīta ar kādas darbīgas un strādīgas dzimtas uzplaukumu, bērnu izglītošanu. Pēc tam nāk 1905. gads, I pasaules karš, Latvijas valsts nodibināšana un II pasaules karš. Dzimtas tiek izkliedētas pasaulē, bet to mājvietas kolhozu meliorācijas laikā nopostītas.

Lauku sētas ir vieta, kur veidoties daudzbērnu ģimenēm, kas ir īpaši svarīgi nelabvēlīgajā demogrāfiskajā situācijā. Tajās uzaugusī jaunā paaudze būs pieradināta pie darba un neuzņēmīga pret kreisā liberālisma ideoloģiju. Arī Latvijas brīvvalsts laikā centās īstenot aicinājumu – katram savs kaktiņš, katram savs stūrītis zemes, lai aizkavētu komunistisko ideju izplatību. Ir pētījumi, kas liecina, ka nācijas garīgās veselības saglabāšanai ir nepieciešams, lai pietiekoši liela iedzīvotāju daļa dzīvotu laukos.

Lauku viensētas ir vieta, kur iedzīvotājiem patverties X stundā, ja pilsētas ciestu karadarbības vai dabas katastrofu dēļ. Kurzemes cietoksnis varēja aizstāvēties pret uzbrūkošās padomju armijas pārspēku tādēļ, ka daudzās lauku saimniecības apgādāja gan armiju, gan arī bēgļus ar pārtiku. Neapdzīvotu teritoriju ir grūti aizstāvēt. Attīstīta infrastruktūra ir ļoti svarīga, lai bruņotie spēki spētu aizsargāt savu valsti. Vietējie iedzīvotāji būs pirmie, kuri vēl pirms robežsargiem pamanīs robežpārkāpēju vai diversantu klātbūtni.

Lauku viensētu ēkas ir ekonomiskās attīstības potenciāls, jo tās var izmantot gan lauksaimnieciskai, gan arī nelauksaimnieciskām darbībām. Lauku viensētu īpašnieki savā brīvajā laikā nevis tikai notērē pamatdarbā nopelnīto, bet rada jaunu vērtību, nodarbojoties ar pārtikas audzēšanu, lopkopību, biškopību, pļavu un mežu apsaimniekošanu. Ienākumi, ko dod šīs nodarbes ļauj pārciest ekonomisko krīžu smagumu, neko neprasot no valsts un neaizbraucot peļņā uz ārzemēm. Par savu īpašumu ir jārūpējas visu gadu, tādēļ tas ir kā enkurs, kurš neļauj pamest Latviju un tādējādi aizkavē Latvijas depopulāciju. Viensētu apdzīvotība veicina gan lauksaimniecisko ražošanu, gan arī vietējo patēriņu.

Bioloģiski vērtīgās pļavas ir veidojušās, gadsimtiem ilgi pastāvot nelielām saimniecībām un tradicionālajai lauksaimniecībai. Lielsaimniecības tās iznīcina, apsējot ar labību.

Pašlaik, attīstoties attālināta darba iespējām, vērojama pieaugoša cilvēku interese par dzīvi laukos. Viensētu ir palicis mazāk, un ne visi var atrast sev piemērotu. Ir pienācis laiks lauku viensētas uzskatīt par kopēju nacionālu bagātību un atbalstīt to uzturēšanu.

Neraugoties uz to, ka pēdējās desmitgadēs radušies daudzi brīvdienu zemnieki, kuri lauku mājās pavada brīvdienas, atvaļinājumus un mēģina arī kaut ko izaudzēt, Zemkopības ministrija ir izlikusies viņus neredzam un atbalsta pasākumus un bezakcīzes dīzeļdegvielu nodrošina tikai tiem, kuri var pierādīt ienākumus 200-300 eiro no hektāra.

Kamēr citi ceļo pa siltām un eksotiskām zemēm, lauku mājas īpašniekam viensētas uzturēšanā jāiegulda gan savs darbs, gan nauda, kuras vienmēr ir par maz ēku remontam, tehnikas iegādei, degvielai.

Lai veicinātu viensētu uzturēšanu, to īpašnieki jāatbrīvo no nekustamā īpašuma nodokļa un ievērojami jāsamazina Sadales tīkla maksājumi. Viensētu īpašniekiem jāpiemēro tādi paši atvieglojumi kā ražojošajiem lauksaimniekiem – bezakcīzes degviela lauku un meža darbiem, transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa atlaide un atbrīvojums no “vinjetes” maksājuma. Jānodrošina iespēja saņemt LAD atbalstu ēku konservēšanai, jumtu remontiem un īpaši vērtīgu vēsturisko viensētu ēku atjaunošanai.

Likumdošanā jāparedz iespēja bijušo īpašnieku pēcnācējiem par tirgus cenu izpirkt ilgstoši pamestas viņu senčiem piederējušas viensētas kopā ar dažiem hektāriem zemes.

Lai pļavas neizrakņātu mežacūkas, bet stirnas, aļņi, brieži neapgrauztu augļu kokus, vilki nesaplosītu aitas, ir vajadzīgas izmaiņas Medību likumā, lai viensētu īpašnieki varētu paši regulēt meža dzīvnieku skaitu.

Visi lauku atbalsta pasākumi jāfinansē, samazinot atbalstu industriālajiem graudu audzētājiem, kuri labību eksportē uz Āfriku un arābu valstīm. No šīs naudas jāfinansē arī mazo lauku skolu uzturēšana. Tālākā nākotnē lauku vides saglabāšana jāfinansē no līdzekļiem, kurus dos valsts tehnoloģiskā attīstība.

Novērtē šo rakstu:

110
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nedrīkst Ropažu pašvaldības finanšu problēmas risināt uz darbinieku rēķina

FotoJau kādu laiku cirkulē baumas, ka tiek organizēta Ropažu novada domes esošās varas nomaiņa. Šīs runas sākās ap to laiku, kad noslēpt Ropažu novada finanšu problēmas vairs nebija iespējams. Šobrīd, lai pašvaldība varētu savilkt galus kopā, tiek ļaunprātīgi iznīcinātas kapitālsabiedrības, nemaksājot par veiktajiem darbiem.
Lasīt visu...

21

Vai līdz rudenim gaidāms pamiers?

FotoDrīzumā varēs noskaidrot, cik lielā mērā ir patiesas sazvērestību teorijas attiecībā uz Zeļenska un Baidena nerakstītajām sadarbībām. Šo teoriju ticamība izgaismosies tad, ja tuvākajā laikā sāksies miera sarunas, - pirmās pazīmes steidzamu sarunu taustāmiem iemesliem ir pamanāmas.
Lasīt visu...

12

Kā saimnieks pavēlēs, tā runāsim! Galvenais - nedomāt!

FotoPortālā Pietiek.com kādu laiku atpakaļ atļāvos publicēt pārdomas par ASV, Izraēlu. Biju pārsteigts, cik daudzi cilvēki lasa šo portālu. Daži, sauksim tos par “īstiem patriotiem”, kas balso par Vienotību un patiesi tic, ka vara visu dara pareizi un cilvēku labā, sarunā teica - kāpēc ienīsti amerikāņus un ebrejus? Nē, man riebjas ASV un Izraēla, divas terorismu izplatošas organizācijas. Cilvēkus, kuri dzīvo teroristu pārvaldītajās teritorijās, es neienīstu, man viņu žēl. Stokholmas sindroms ir nopietna mentāla problēma.
Lasīt visu...

21

Šprotes nepieņems cūku labturības prasības

FotoJa kādam ir klusas aizdomas, ka mēs te sēdēsim un gaidīsim vēl vienu okupāciju – jums ir jālasa tālāk. Ja kāds domā, ka virsrakstā pieminētais dzīvnieks ir nacionālā naida kurināšana – lasiet, lasiet… Starp citu, likums par cūku labturības prasībām ik pa laikam tiek pilnveidots. Meklējiet rakstos. Kas attiecas uz šprotēm – tās ar cūkām kopā neiet ne pēc dzīvesveida, ne pēc garšas. Un jūs labi saprotat, ko šo rindu autors ar to ir domājis.
Lasīt visu...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

Patiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un...

Foto

Ak, eglīte...

Pēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās...

Foto

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

Katrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti...

Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...