Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sociologs Aigars Freimanis - par to, kā vērtēt Saeimas atbalstu Ģirtam Valdim Kristovskim reizē ar Aivara Lemberga aicinājumu ministram atkāpties.

Ņemot vērā koalīcijas partnera, ZZS līdera Aivara Lemberga pirmdien medijiem teikto, ka ārlietu ministram Ģirtam Valdim Kristovskim (Vienotība) jāatkāpjas, un otrdien notikušo balsojumu Saeimā, ar kuru tika noraidīta opozīcijas pieprasītā Kristovska demisiju, ko tas liecina par Lemberga ietekmi? Vai tas nozīmē, ka Lembergs sevi ir pazemojis un viņā neviens, pat ZZS vairs neklausās, vai tomēr tā ir kāda labi apdomāta Lemberga taktika?

Es domāju, ka šeit vairāk ir Lemberga taktika. Šis balsojums nekādā veidā nepalīdz atrast atbildes uz jautājumu, kāda ir Lemberga kunga ietekme politikā un šajā valdībā.

Šīs valdības uzdevums numur viens ir un paliek 2011.gada budžeta sastādīšana, par kuru valdības amatpersonas vēl pat nav runājušas.

Lemberga kungs ir ļoti izsmalcināts kā politiķis, un viņa izpaušanās slēpjas tajā, ka viņš formāli nav pārstāvēts ne Saeimā, ne valdībā. Tai pašā laikā viņa ietekme ir, un līdzās šai grūti mērāmajai ietekmei ir arī leģenda par ietekmi, kura pēdējo mēnešu laikā ir īpaši izaugusi. Turklāt viņš ir noslēpis ietekmi uz varu kā reālu faktu, apelējot ar šo leģendu par ietekmi, kas noteikti iziet tālu ārpus leģendas robežām. Tās ir dīvaini salīdzināmas lietas, un dīvainā kārtā Lemberga kungs māk labi režisēt abas.

Bet kāpēc lai Lembergam tas būtu izdevīgi – pirmdien aicināt Kristovski atkāpties, bet otrdien redzēt, ka ZZS kodols tomēr ir vienots un nobalso par Kristovska palikšanu?

Nē, es domāju, ka tur nekā tādā nav. Viņš pirmdien nāca klajā ar savu pozīciju, pateica to publiski. Nav svarīgi, kā ZZS nobalsoja. Tas liek domāt, ka tam ir tālredzīgāks skatījums. Proti, ka gadījumā, ja Kristovska kungs izdarīs vēl kaut vienu pretrunīgu vai diskutējamu soli, pat ne pats, bet ar kāda palīdzību, kā tas bija šajā gadījumā ar Sluča vēstuli, tad tajā brīdī Lembergs kļūs par neparasti tālredzīgu un kārtīgu, un tad visi viņam būs spiesti piekrist.

Tai paša laikā viņš arī tagad sevi ir nodemonstrējis koalīcijas kontekstā. Viņš tagad ir parādījis sevi kā līderi, kura viedoklis nepārtop ZZS lēmumā. Lembergs ir nodemonstrējis, ka demokrātija šajā apvienībā darbojas uz pilnu klapi un ZSS viņam nepakļaujas, tātad viņš ir principu cilvēks. Es domāju, ka tieši tas bija Lemberga mērķis un viņš to kā ne vienu reizi vien arī šoreiz izspēlēja ļoti precīzi. 

Kā vērtējat šo koalīcijas balsojumu par uzticību Kristovskim, jo tomēr par bija tikai 51 balss?

Tas bija par mata tiesu. Es nedomāju, ka koalīcija bija rēķinājusies līdz šādai mata tiesai. Tas tomēr ir pārāk eleganti. Es neticu, ka šī koalīcija tik eleganti spēj darboties, tas man bija pārsteigums.

Manuprāt, pati tēma, tas, kā viņa tika diskutēta Saeimā, fonā atstājusi pašu notikumu. Tā ir tāda vieglprātība un paviršība no Kristovska puses par viņa uzskatiem.

Te var manipulēt un spekulēt, kas būs tālāk - kaut vai gaidāmās, nu it kā gaidāmās Valsts prezidenta vizītes sakarā Krievijā. Nu redzēs, kā uz šo reaģēs Maskava. Krievijā taču tagad var izmantot kādu ietekmes instrumentu attiecībā pret šo koalīciju, piemēram, sakot, ka nav pieņemamas ārlietu ministra pārdomas. To īsti vairs nevar novērst, un koalīcijai ar to būs jārēķinās.

Novērtē šo rakstu:

0
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Stutes potei būt

FotoVarbūt vēl ir cilvēki, kas naivi iedomājas, ka viņu sadarbības sertifikāts ir uz mūžiem. Nekā tamlīdzīga. Kad iedod velnam mazo pirkstiņu, viņš paņems visu roku. Jau pirmā injekcija atstāj neatgriezenisku ietekmi uz organismu. Taču, ja neesat “atstiepis kājas”, tad laiks stutes potei. Tā gan tiek reklamēta kā kruķis, kas balstīšot veselību. Tomēr, manuprāt, drīzāk būs kā miets pa pieri.
Lasīt visu...

6

Tā nebija nekāda provokācija, grāmatnīcas darbiniekiem tikai izskatījās!

FotoValsts darba inspekcija, veicot pārbaudes uzņēmumos, neizmanto provocējošas metodes vai taktiku. Tāda netika izmantota arī Jūsu norādītajā gadījumā, kas bija preventīva pārbaude, kuras ietvaros tika novērtēta arī epidemioloģiskās drošības prasību ievērošana.
Lasīt visu...

21

Viļņa Ķirša paziņojumi nav īsti korekti

FotoVides pakalpojumu uzņēmuma "Clean R" vārdā vēlos atvainoties visiem rīdziniekiem, kuru pārvietošanās pa Rīgas ietvēm nedēļas nogalē bija apgrūtināta. Situācija ir sarežģīta, taču darām visu, lai to iespējami ātri atrisinātu. Vienlaikus nevaru noklusēt faktu, ka "Clean R "pārziņā" Rīgā ir tikai apmēram 5% ietvju trijās priekšpilsētas. Rīgas ielas, tilti, atlikušie 95% ietvju ir namu apsaimniekotāju, autostāvvietu pārraudzītāju, kā arī pašvaldības un privāto uzņēmumu pārziņā.
Lasīt visu...

3

Kā ne tikai es, bet arī citi var nesolīt iekšlietu darbiniekiem

FotoKā bijušais iekšlietu ministrs vēršos pie valsts prezidenta un premjera ar jautājumu: kā tieši nākamā gada budžets atbilst šo valsts pirmo amatpersonu vēl pirms gandrīz gada publiski dotajam solījumam iekšējo drošību izvirzīt kā prioritāti 2022. gada valsts budžetā?! Atceros tikšanos ar valsts prezidentu Egilu Levitu šī gada janvārī, kurā tika panākta vienota izpratne, ka valsts iekšējās drošības stiprināšanai jābūt vienai no nākamā gada valsts budžeta prioritātēm.
Lasīt visu...

21

Kad valsts pārstāvji sāk rīkoties vienkārši pretīgi

Foto“Viņi bija divi, sievieti mēs neielaidām, jo viņa it kā bija aizmirsusi sertifikātu mašīnā.” Domājat, šis ir jauna spriedzes romāna pieteikums? Nē, tā ar dienas notikumiem vacapā dalās Zvaigznes grāmatnīcu darbinieki visā Latvijā.
Lasīt visu...

21

Ja zinātne tiek politizēta, mirst cilvēki!

FotoZinātnieki bioķīmijā un genomikā no pasaulē prestižām universitātēm un pētniecības institūtiem ir sākuši celt trauksmi par eksperimentos novēroto Covid vīrusa S proteīna RNS gēnu koda integrāciju cilvēka šūnu kodolā un tā rezultātā izraisītajiem bojājumiem cilvēka DNS jeb genomā. 
Lasīt visu...

21

Informatīvie tēli

FotoBieži par ticību mēs saucam to, kas patiesībā ir naids pret citas pārliecības, morāles un dzīvesziņas cilvēkiem. Bieži mūsu tā saucamā ticība ir nevis pašu pasaules skatījumā, pārliecībā un rīcībā, bet sektantiskā citu noliegšanā.
Lasīt visu...

3

Cik labprāt mēs pareizi sadalītu naudu, tikai neprasiet, kam mēs to atņemtu

Foto2022. gada budžets ir pēdējais valsts budžets, kuru pieņems 13. Saeimas sadrumstalotā valdība. Diemžēl arī “pēdējais budžets” nerisina Latvijas ieilgušās problēmas veselības aprūpes un sociālā atbalsta finansējumā. Tā vietā, lai ieguldītu Latvijas labklājībā un ilgtspējīgā attīstībā, tūkstošiem eiro liels atbalsts caur “deputātu kvotām” tiek novirzīts apšaubāmiem mērķiem un tiem pakļautiem nodibinājumiem.
Lasīt visu...

21

Prātā nāk "Suņa sirds" un iedzīvotāju sapulce ar Švonderiem un Šarikoviem

FotoNekomentēšu Vestardu Šimku. Tā ir viņa izvēle. Nekomentēšu par Covid-19 vakcīnām, jo neesmu ārsts vai eksperts. Nekomentēšu valdības darbības epidemioloģiskajā drošībā, jo kurš gan par to vēl nav izteicies...
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Sasparojoties Ministru prezidentam un nozares ministram kā ekonomistam, veselības aprūpes reformu varētu veikt relatīvi ātri

Veselības aprūpes sistēma sasniegusi kritisko punktu un sabruks, ja turpmāk par...

Foto

Runāsim atklāti: faktiski finanšu sektors šobrīd ir kļuvis par viena valsts dienesta vadītājas īstenotās politikas upuri

Pirms dažiem gadiem gan ierēdniecība, gan politiskie lēmēji pēc neskaitāmiem...

Foto

Vainot sabiedrību, ka politiķi ir noveduši valsti pie sašķeltības, var tikai paši politiķi

Ierobežojumi turpinās, un arī protesti turpinās. Cēloņsakarība ārkārtīgi vienkārša un to izsaka Delfu raksta pēdējā...

Foto

Hunta, sargies buntavnieka!

Sāksim ar to, kas manā skatījumā ir hunta. Tie ir 62 deputāti, kas veica valsts apvērsumu, atņemot balsstiesības t.s. deputātiem-antivakseriem. Pučistiem jāpieskaita arī...

Foto

Viltus zaļuma parāde Glāzgovā

Ar apņemšanos par globālās sasilšanas ierobežošanu un skaļiem saukļiem par virzību uz fosilā kurināmā izskaušanu, noslēgusies ANO klimata konference (COP26) Glāzgovā. Visnezaļākā...

Foto

Es iestājos par principu “baznīcu baznīcai”

Arvien skaļāk publiskajā telpā sevi piesaka sakrālā mantojuma tēma. Apsveicami, ka diskusijās par Svētā Pētera baznīcas tālāko likteni sabiedrība nav...

Foto

Nu cik var gvelzt par vīrusu un pandēmiju visādu sviestu?! Kā nav pašiem apnicis!

Divu gadu laikā nebeidz pārsteigt idiotisma līmenis, kas turpina arvien sazelt ap...

Foto

Zemes piespiedu nomas attiecības tiek izbeigtas netaisnīgi, uzliekot jaunu slogu dzīvokļu īpašniekiem

Pieņemot “Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumu”, daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem tiek...

Foto

Glābiet, palīdziet un jūtiet līdzi, zemes baroniem atņem peļņu!

29. oktobrī spēkā stājās Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātie un Saeimas pieņemtie grozījumi likumā "Par atjaunotā Latvijas Republikas...