Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

14. decembrī notiks Saeimas balsojums par MK jauno sastāvu. Biedrība „Atvērtās pārvaldības partnerība Latvijā” iebilst pret Ineses Lībiņas-Egneres virzīšanu tieslietu ministra amatam, jo uzskata, ka šīs personas rīcība ir mazinājusi pilsoņu iespējas piedalīties valsts pārvaldē, tādējādi graujot valsts pamatus. 

Pamatojumā ir šādi fakti:

1. Līdz 2012. gada 1. aprīlim Latvijā bija jāievieš regula (ES) Nr. 211/2011 par pilsoņu iniciatīvām (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:32011R0211). MK 21.12.2011 iesniedza likumprojektu 175/Lp11, kam bija jāstājas spēkā 2012. gada 1. aprīlī. Saeima par atbildīgo norīkoja I. Lībiņu-Egneri. Likumprojektu skatīja 12.01.2012. un 16.02.2012., un pieņēma likumu 1. lasījumā.

26. aprīļa sēdē, kad jau no 1. aprīļa regulai vajadzēja būt ieviestai, Saeimas sēžu debatēs parādās idejas par to, ka tauta ir nesaprātīga un tai nedrīkst ļaut pieņemt lēmumus. Šāda ideja ir pretēja Satversmei.

Atbildīgā I. Lībiņa-Egnere ar grupu deputātu 2012. gada 26. aprīlī otrā lasījumā pievienoja MK rosināto likumprojektu Nr.175/Lp11 (stiprināt pilsoņu tiesības) citam likumprojektam Nr.79/Lp11 (Satversmes 14.panta izpilde - tiesības atlaist Saeimu). Sēdē sprieda likuma būtību grozīt uz pretējo, proti, ierobežot pilsoņu tiesības ierosināt jaunas likumdošanas, faktiski prasot uzlikt ierobežojumus tautai. (Skat. likumprojektus Nr.175/Lp11, 79/Lp11, 358/Lp11, 417/Lp11).

Iejaucās Valsts prezidents Andris Bērziņš, prasīja izpildīt regulu, lai ES nesāktu pārkāpuma procedūru pret Latviju. Prezidents nepiekrita ierobežot vēlētāju tiesības, 27.11.2012. rakstā Nr.447 uzsverot, ka portāla tiešsaistes sistēma būs svarīgākais arguments tam, vai likuma grozījumos paredzētā atteikšanās no divu posmu principa parakstu vākšanā atbilst Satversmes 1. pantam.

2012. gada 18. februārī notika tautas nobalsošana par likumprojektu "Grozījumi Latvijas Republikas Satversmē", kas paredzēja krievu valodai piešķirt valsts valodas statusu. No visiem dalībniekiem tikai ceturtā daļa atbalstīja šo ideju. Acīmredzami, ka tauta NAV nesaprātīga.

Saeimas 20.09.2012. sēdē (stenogramma: https://www.saeima.lv/lv/transcripts/view/134) netika apspriests Konstitucionālo tiesību komisijas 17.09.2012. atzinums par Satversmes negrozāmo kodolu (komisijas vad. E.Levits). Netika apspriestas Valsts prezidenta iebildes pret likumprojektiem Nr.79 un Nr.175, kas nodoti atkārtotai caurlūkošanai, 03.08.2012., Nr.281. Šo sēdi nepareizi vadīja I. Lībiņa-Egnere. Jau 11. oktobrī virzīja likumprojektu Nr.417 ar pamatnodomu - ierobežot vēlētājus.

2. Vēl līdz šim (2022. gada decembrim) regula par ES līmeņa pilsoņu iniciatīvām faktiski nedarbojas divu iemeslu dēļ:

1) Pilsoņi savā vairumā par šo iespēju vienkārši nezina, jo ne valsts, ne pašvaldības necenšas informēt par šo likumu plašākas tautas masas. Par to neraksta arī privātā prese.

2) Nav tehniskā nodrošinājuma regulas izpildei, ja ES iniciatīvu rosinātu Latvijas pilsoņi. Lai arī portālā Latvija.lv ir iespējams parakstīt CVK reģistrētus Latvijas likumprojektus, pakalpojums ir “ierakts” portāla katalogā. Portālā nav iespēju parakstīt ES pilsoņu iniciatīvas, kuras arī ir CVK pārraudzībā. Elektroniskais paraksts ir tikai dažiem simtiem tūkstošu vēlētāju.

Regulas 211/2011 ieviešanai ir izdota otra regula 1179/2011 - tehniskās prasības balsošanas sistēmām (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:32011R1179).

Valsts amatpersonu pienākums ir visādi veicināt pilsoņu iesaistīšanos valsts pārvaldē, tajā skaitā apmācīt apliecinātājus, nodrošināt viņu darbu.

Krimināllikuma 90. pants (https://likumi.lv/ta/id/88966#p90) nosaka naudas sodus un brīvības atņemšanu par vēlēšanu tiesību un likumprojektu parakstīšanas ierobežošanu un kavēšanu.

Pareizi būtu, ja parakstu apliecinātāji plānotu savu darbu pretimnākoši un ērti pieejami vēlētājiem izvietotu informāciju – kad un kur var parakstīt CVK reģistrētos likumprojektus.

Regula Nr. 211/2011 netika ieviesta plānotajā termiņā 1. aprīlī. Tolaik  sabiedrībā valdīja pacēlums. Ar šo regulu iemājotu ES labvēlīgo attiecību kultūra arī Latvijā.

Regulas ieviešana tika kavēta. Nokavējuma laikā mainījās attieksme pret vēlētāju tiesībām uz nelabvēlīgu. Kļūdas, kas pieļautas 2012. gadā, nav labotas.

Latvijas vēlētāju parakstīšanā pašlaik ir likumprojekts,  reģistrēts CVK – atcelt 08.11.2012. likumu “Grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu, likumu ierosināšanu un Eiropas pilsoņu iniciatīvu”” (publ. Latvijas Vēstnesis, Nr.186, 27.11.2012).

Saeimā galīgajā lasījumā 08.11.2012. nobalsots atšķirīga nosaukuma likums “Grozījumi likumā “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu””. Pēc ziņām medijos, iekšējās kārtības pārraudzība Saeimā ir bijusi I.Lībiņas-Egneres kompetencē.

Nepareiza bija regulas neieviešana un MK virzītā likumprojekta Nr.175/Lp11 pievienošana citam likumprojektam Nr.Lp/79. Nav Ministru kabineta saskaņojuma šādai pievienošanai.

Uzskatām, ka I. Lībiņa-Egnere ar saviem pienākumiem nav tikusi galā un rīkojusies amorāli un prettiesiski.

Pastāv pamatotas šaubas par viņas spēju godprātīgi veikt savus pienākumus un būt par paraugu tiesu sistēmā strādājošajiem.

Aicinām virzīt citu kandidatūru tieslietu ministra amatam.

* Biedrības “Atvērtās pārvaldības partnerība Latvijā” (https://www.atvertaparvaldiba.lv/lv/) mērķis ir izglītot sabiedrību valsts pārvaldes un ekonomikas jautājumos saistībā ar Latvijas  Atvērtās Pārvaldības plānu (https://www.mk.gov.lv/lv/atverta-parvaldiba) kopš 2011. gada, kad Latvija pievienojās starptautiskai iniciatīvai Atvērtās pārvaldības partnerībaOpen Government Partnership (OGP).

Novērtē šo rakstu:

155
12

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...