Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai varat iedomāties situāciju, ka Otrā pasaules kara laikā uz Angliju aizbēguši vācu antifašisti, raidot ziņas no Londonas, Vācijas armiju dēvētu par savējo un aicinātu klausītājus vairot šīs armijas kaujas spēju?

Šo jautājumu es vēlētos uzdot visiem tiem, kas izsaka nožēlu par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu anulēt apraides licenci telekanālam “Doždj” un domā, ka tas ir nesamērīgs iepretim pieļautajiem pārkāpumiem.

Īsa uzziņa. Pēc 24. februāra Rīga ir kļuvusi par vietu, kur bāzējas virkne Krievijas tā saukto opozīcijas mediju. Līdzās jau agrāk te dislocētajam ziņu portālam “Meduza”, Rīgā patvērumu radušas “Novaja Gazeta”, “Radio Svoboda”, BBC un “Deutsche Welle” krievu redakcijas, “The Insider”, “Vazhnie istorii”, TV “Doždj” un citi, kopumā divdesmit trīs mediji. Nopietnas problēmas līdz šim ir radušās tikai ar “Doždj”.

Šā kanāla informācijas dienesta vadītāja Jekaterina Kotrikadze 3. augusta intervijā ar Rīgas mēru Mārtiņu Staķi neslēpa sašutumu par Latvijas varas iestāžu plānoto okupācijas pieminekļa demontāžu, kā arī izteica neapmierinātību ar valdības lēmumu apturēt tūrisma vīzu izsniegšanu Krievijas pilsoņiem.

It kā Latvija būtu Piemaskavas vasarnīcu ciemats, kur galvaspilsētas pārstāve ieradusies, lai norādītu, ko te drīkst un ko nedrīkst darīt.

Tam sekoja daži pārkāpumi, taču punktu pielika komentētājs Aleksejs Korosteļovs, kas 1. decembra ēterā lūdza skatītājus informēt redakciju par iesauktajiem: “Ja jums ir liecības par to, kā norit mobilizācija, kā mobilizētie dienē frontē, ja vēlaties pastāstīt, kādas problēmas ir Krievijas armijā, – rakstiet mums!” Un piebilda: “Ceram, ka daudziem karavīriem arī mēs esam varējuši palīdzēt, piemēram, ar aprīkojumu un vienkārši ar elementārām ērtībām frontē.”

Kā vēlāk paskaidroja kanāla vadība: mēs esam tikai par to, lai “mūsu nabaga zēniem” frontē nebūtu jāsalst.

Tātad tie, kas Ukrainā spīdzina, izvaro, sakropļo un nogalina, tiek saukti par “mūsu nabaga zēniem”.

Un tā vietā, lai mudinātu “zēnus” izvairīties no iesaukšanas un skaidrotu, ka labāk ir nonākt cietumā nekā Ukrainā, tiek gādāts par viņu “ērtībām frontē” – okupantu armijas ērtībām Ukrainas frontē.

Krievu žurnālists Igors Jakovenko šim fenomenam ir noteicis precīzu diagnozi: “liberālā burziņa” fantoma sāpes. Uzsverot, ka Latvija cīnās nevis ar vārda brīvību, bet ar prettiesisku darbību. Likuma priekšā visi ir vienādi, un ienācējiem, pat ja viņi ir pret Putinu, ir jārespektē patvērumu piešķīrušās valsts likumi. 

Savukārt krievu kara korespondents Arkādijs Babčenko ir pavisam tiešs: “Jūs ar savām reportāžām ne tikai risināt “mūsu zēnu” apgādi ar zeķēm, kabatlakatiņiem, segām. Nē. Jūs, sasodīts, sniedzat materiālu atbalstu agresora armijai, vairojot tās cīņas sparu, lai tā sekmīgāk varētu nogalināt cilvēkus viņu pilsētās.

Jūs, sasodīts, vairojat okupācijas armijas kaujas spēju. Vai jūs to maz saprotat?

Jūs esat tas pats Aleksandrova deju ansamblis, kas brauca uz Sīriju dancot iznīcinātāju priekšā. Tikai mazliet “liberālāks”. Tas arī viss.”

Apraides licence ir atņemta par vairākkārtējiem pārkāpumiem. TV “Doždj”: 1) nav nodrošinājis saviem raidījumiem latviešu subtitrus, kā tas bija paredzēts licences izsniegšanas noteikumos; 2) ir rādīta karte, kur Krima iezīmēta kā Krievijas teritorija; 3) okupācijas armija ir nosaukta par “mūsu armiju”; 4) ēterā ir izskanējis aicinājums ziņot par okupācijas armijā mobilizēto grūtībām, un izteikta cerība palīdzēt tās novērst.

Turklāt NEPLP 5. decembrī saņēma vēstuli no Valsts drošības dienesta. Tās saturu NEPLP neatklāj, bet norāda, ka vēstulē ir sniegta informācija par draudiem Latvijas nacionālajai drošībai un sabiedriskai kārtībai.

Savukārt Valsts drošības dienests norāda: “Nav pieļaujams, ka Latvijas informatīvajā telpā tiek izplatīta informācija, kas aicina sabiedrību sniegt atbalstu Krievijas okupācijas spēkiem. Krievijas bruņoto spēku mērķtiecīgie militārie uzbrukumi un īstenotā vardarbība pret Ukrainas civiliedzīvotājiem ir atzīti par terorismu, bet Krievijas Federācija – par terorismu atbalstošu valsti.”

Taču izskatās, ka “Doždj” vadība tomēr nav sapratusi, kāpēc tai anulēta apraides licence un ka tagad vajadzētu izanalizēt notikušo, atzīt pieļautās kļūdas un atvainoties.

Tā vietā ir izplatīts paziņojums, ka medijs turpmāk būs skatāms platformā “Youtube”, uzsverot, ka pret to vērstās apsūdzības ir “netaisnīgas un absurdas”.

Bet ir vēl kāda ziņa. Pēdējo dienu laikā krievu tā sauktā liberālā opozīcija ir atklājusi savu būtību – Latvijai adresētie komentāri skaidri raksturo “krievu pasaules” impērisko domāšanu.

Ukraiņu žurnālists Vitalijs Portņikovs to komentē visnotaļ asi: “Cilvēki, kas gadiem ilgi patiesību ir mainījuši pret naudu un iespēju vienoties ar varas iestādēm, tagad pārmet Latvijai provinciālismu un darbošanos Kremļa interesēs: cik pamācošs sevis atmaskošanas seanss!” 

Arī krievu žurnālists Sergejs Loiko, bestselleru “Lidosta” un “Reiss” autors, kas kopš 24. februāra kā brīvprātīgais dienē Ukrainas Teritoriālās aizsardzības spēkos, šiem “opozicionāriem” veltī skarbus vārdus: “Jums bija iespēja pārmainīt Krieviju. Jums bija televīzijas ēters, jūs ar kāju vērāt kremļa kabinetu durvis, dzērāt “visīti” ar ministriem un deputātiem, brāļojāties ar oligarhiem, peldējāties slavā un naudā, bijāt un joprojām esat dolāru miljonāri. Bet jūs pakāsāt savu valsti. Putins ir jūsu produkts. Jūsu dīkdienības, jūsu paštīksmināšanās un augstprātības produkts.”

“Jūs taču paši bijāt ar mieru pahanam un viņa bandītu varai tēlot liberālisma potjomkina sādžu – pat pēc 2014. gada, tiekams jūs izmeta kā nekam nederīgus.”

“Un tagad jūs atļaujaties Latvijai aizrādīt, kā tai savās mājās ir jāuzvedas?”

Piebildīšu, ka arī Lietuvas Radio un televīzijas komisija ir anulējusi “Doždj” apraides atļauju, Igaunijā “Doždj” raidīšana tiek pārtraukta, jo līdz šim to ļāva Latvijā izsniegtā licence, bet Ukrainas Nacionālā televīzijas un radio padome aizliedza Krievijas televīzijas kanāla “Doždj” apraidi jau 2017. gadā.

Čehu režisora Jana Zveraka filmā “Koļa”, kas saņēma “Oskaru” kā labākā ārzemju filma, ir epizode, kur čehs un krievu zēns skatās pa logu un bērns, ieraudzījis tankus, priecīgi iesaucas: “Mūsējie!” Uz ko čehs skumji pamāj ar galvu: “Jūsējie…”

P.S. Kontrastam – fragments no krievu opozīcijas politiķa Iljas Jašina pēdējā vārda Maskavas Meščanskas rajona tiesā šā gada 5. decembrī: “Vladimir Vladimirovič! Redzot šā baisā kara sekas, jūs droši vien pats saprotat, cik smagu kļūdu esat pieļāvis 24. februārī. Mūsu armiju nesagaida ar ziediem. Mūs sauc par slepkavām un okupantiem. Vārdi “nāve” un “iznīcība” tagad ir cieši saistīti ar jūsu vārdu. Jūs esat atnesis briesmīgu nelaimi ukraiņu tautai, kas, iespējams, mums nekad nepiedos.

Taču jūs karojat ne tikai ar ukraiņiem, bet arī ar saviem tautiešiem. Simtiem tūkstošu krievu jūs sūtāt kaujas peklē, daudzi no viņiem nekad neatgriezīsies mājās, pārvērtušies par pīšļiem. Daudzi būs sakropļoti vai sajuks prātā no redzētā un pārdzīvotā. Jums tā ir tikai statistika, skaitļu stabiņi. Bet daudzām ģimenēm tās ir neciešamas sāpes, zaudējot vīru, tēvu un dēlu. Jūs atņemat krieviem mājas. Simtiem tūkstošu mūsu pilsoņu pamet dzimteni, jo nevēlas nogalināt un tikt nogalināti. Cilvēki bēg no jums, prezidenta kungs. Vai jūs to nepamanāt?”

Novērtē šo rakstu:

146
22

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Mūsu krievvalodīgajiem vēlētājiem ir jāpasaka ne tik tīkama patiesība - ja gribat cieņpilnu attieksmi pret sevi, arī pašiem ir jāsper solis pareizā virzienā

FotoKas noteica "Saskaņas" rezultātu Saeimas vēlēšanās? Vai pieļāvām kļūdas, no kurām varēja izvairīties? Vai samaksājām par principiem? Vai katrs no mums izdarīja/neizdarīja visu labākam rezultātam? Un kādus secinājumus esam izdarījuši? Pašlaik katram ir īstais laiks meklēt atbildes uz šiem jautājumiem.
Lasīt visu...

21

No mūsu drosmes atkarīgs

FotoPirms simt viena gada rakstnieks, politiķis, viens no Latvijas valsts dibināšanas iniciatoriem Jānis Akuraters 1922. gada laikraksta “Jaunākās Ziņas” 66. numurā rakstīja: “Arvien vēl šis jautājums stāv, kur bijis. Un, protams, diezgan nenormālā stāvoklī, pateicoties skaidras likumības un ieskatu trūkumam par šo lietu Latvijā.
Lasīt visu...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

Atgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā,...

Foto

Izdevusies valsts

1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar...

Foto

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

Jaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir...

Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...