Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ekonomikas ministrs Artis Kampars (Vienotība) noliedz, ka pirms konkursa vai tā laikā ticies ar Jaunā laika atbalstītāju, uzņēmēju Valdi Lokenbahu, mudinot viņu pieteikties Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētāja amatam. Ministra atbilde Pietiek bija īsa: „Nē.” Pats Lokenbahs atzīst, ka abi tikušies gan, bet – jau pēc tam, kad viņš iesniedzis dokumentus dalībai konkursā.

Neoficiāli kāda ar konkursu saistīta amatpersona Pietiek apstiprināja, ka Lokenbahs pirms tam ticis personiski uzrunāts. Lai gan oficiālās amatpersonas to noliedz, noprotams, ka viņam dotas zināmas garantijas, ka, piesakoties konkursā, viņš tiks atzīts par labāko pretendentu un virzīts apstiprināšanai. „Noteiktiem amatiem ir nepieciešami noteikta kalibra cilvēki,” pamatojot šādu taktiku, Pietiek uzsvēra ar SPRK padomes pretendentu atlasi saistīta amatpersona.

Tomēr, tas liek uzdot jautājumu par to, cik godīgs šāds konkurss bijis pret citiem pretendentiem. Turklāt, zinot par šādu „uzrunāšanas” praksi, iespējams, ar partiju cilvēkiem korporatīvām saitēm nesaistītie šādos konkursos nemaz nepiesakās, zinot, ka uzvarēs politiski uzrunātie. Jau nedēļu pirms pretendentu pieteikšanās termiņa beigām EM vadības gaiteņos runāja, ka nekādi jēdzīgi pretendenti uz SPRK nepieteiksies. Atsijāto pretendentu vārdi nav zināmi, bet Pietiek teikts, ka tie nav bijuši spēcīgi kandidāti un Lokenbahs tiešām bijis labākais. Viens no zināmajiem – jau esošais SPRK padomes loceklis Gints Zeltiņš, kurš tiks virzīts atkārtotai apstiprināšanai padomē.

„Par tādu algu, kas tur ir, cilvēki, kas teorētiski varētu pretendēt, nepiesakās. Mēs rīkojām konkursu cerībā, ka kāds atradīsies,” atzīst Kampars. Saskaņā ar SPRK mājaslapā publicēto informāciju, pašreizējam regulatora padomes priekšsēdētāja pienākumu izpildītājam Ivaram Zariņam 2010. gada decembrī aprēķināta 1242 latu alga, bet padomes locekļiem ir aptuveni 1000 latu algas. Lokenbahs, kurš daudzus gadus veiksmīgi darbojies IT biznesā, ir turīgs cilvēks un atzīst, ka nezina, cik lielu algu saņems, ja tiks apstiprināts amatā. No Pietiek uzzinājis atalgojuma lielumu, viņš sāk smieties un izsaucas: „Nu, labi, tā arī ir alga!”

Saskaņā ar likumu „Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” regulatora priekšsēdētāju un padomes locekļus amatā uz pieciem gadiem ieceļ Saeima, pirms tam par to lemj Ministru kabinets, kas pretendentus izraugās konkursā.

Ekonomikas ministra virzītais kandidāts SPRK padomes priekšsēdētāja amatam Valdis Lokenbahs atbild uz Pietiek jautājumiem

Jūsu kalibra cilvēki parasti neizlasa sludinājumu un neizlemj tā pēkšņi pieteikties konkursā. Vai pirms tam ar jums kāds tikās un mudināja to darīt? Kampara kungs, piemēram? Tikāties?

Jā. Nu, es nevaru teikt, ka es netikos.

Par konkursu arī runājāt?

Pāris vārdus, jā. Viņš bija informēts, ka es iesniedzu papīrus, pajautāja, kāda man sajūta. Es Ekonomikas ministrijā tiešām daudzus pazīstu, bet neviens mani nepierunāja pieteikties konkursam.

Arī Edgars Jaunups nē?

Mēs saskrējāmies kaut kādā pasākumā, bet par to nerunājām.

Regulatoram būs jālemj, vai piekrist Latvenergo plāniem celt elektroenerģijas tarifu, par ko izcēlusies protestu vētra un tiek kritizēts arī Kampars. Jūs redzat tās tarifu reklāmas televīzijā, jums kā ekonomiski domājošam cilvēkam tas šķiet pamatoti? Ja vadīsiet regulatoru un lēmums vēl nebūs pieņemts, jūs atbalstīsiet tarifu celšanu?

Es neesmu īsti pārliecināts, jo neesmu līdz galam informēts. Viena lieta ir publiska informācija, otra lieta ir ekonomiski pamatota informācija, tāpēc es simtprocentīgi nevaru pateikt. Mana pārliecība ir, ka tarifiem jābūt ekonomiski pamatotiem un katram jānodarbojas ar savu lietu. Es neesmu dzirdējis, ka ir tāda valsts „Latvenergo”, kur viena šīs valsts funkcija ir palīdzība nabagiem. Es neesmu to dzirdējis. Priekš tam taču ir pašvaldības, priekš tam taču ir Labklājības ministrija, kāpēc regulatoram tas ir jārisina? Mums ir skaidri jāpasaka – lai šai nozarē strādātu uzņēmums, ir jābūt modelim, ka, teiksim, divus santīmus tarifā iekļauj klāt, pēc tam no peļņas daļas novirza visiem tiem veciem, slimiem, nevarīgiem cilvēkiem, kuriem vajadzīgs sabiedrības pabalsts. Tas ir reāls mehānisms, ļoti caurspīdīga sistēma.

Ir aplēses, ka jaunie Latvenergo tarifi sitīs pa vidusslāni.

Un kā tad ir ar tiem 500 kWh taloniem, kurus dod Latvenergo? [Latvenergo kopš 2009. gada īsteno programmu, saskaņā ar kuru mazturīgās un trūcīgās ģimenes var saņemt 500 kWh vērtu dāvinājumu]. Ok, paceļam tarifus, iegūstam naudu, viena daļa aiziet peļņā, vienu daļu nošķiram un pasakām, ka tas ir atbalsts tiem cilvēkiem, kuriem nepieciešama kompensācija, lai viņi varētu saņemt šo pakalpojumu. Ir ļoti rūpīgi jāskatās – ja tas ir pamatoti, tad tas būtu neprāts pateikt: nē, vecīši, lai stāv tie stabi, tas štrunts, ka tie ir sapuvuši, nelikt tarifus un pieļaut, ka sagrūst elektrības stabi – tas ir lielākais vājprāts, ko varētu izdarīt. Nu, kāpēc mums pēkšņi sākās tāds troksnis par parādiem, ka tos iekļaus tarifos? Tad nevajag kļaut tarifos! Izdarīsim tā, lai Rīgas siltums nobankrotē un Rīga vairs nebūs jāsilda. Mēs nevaram atsevišķas nozares nolaist trubā, tās izēdot.

Jums šķiet pareiza pašreizējā valsts politika tā dēvētās zaļās enerģijas jomā? Šobrīd mehānisms ir ar kvotu sistēmu, ar garantēto iepirkumu, ja runājam par vēja parkiem, piemēram, kad izmaksas tiek iekļautas tarifā un par to maksā gala patērētājs. Jūs apzināties, ka var nākties saskarties ar politisko un ekonomisko interešu sadursmēm?

Jā, nu te varbūt patiešām ir diezgan nopietnas politiskas spēles, lai izdzītu cauri, lai lobētu. Jautājums, cik tas ir procentuāli – ja šī kafija maksā Ls 1,24 un man uzliks cenu Ls 1,25, diez vai es to ieraudzīšu. Zaļās enerģijas finansēšanas forma patlaban ir jocīga, bet tā ir pietiekami maza, lai nopietni ietekmētu ekonomiskos procesus. Tā ir liela indivīdam, bet tas ir cits, jo tad mēs nonākam pie jautājuma: cik tu pelni. Es gribu iet prom no tā jautājuma, kurš to ir uztaisījis. Tikmēr, kamēr tas neveido būtisku sastāvdaļu no mūsu tarifiem, es to neuzskatu par kriminālu lietu, bet, ja tas veido būtisku sastāvdaļu, tad ir, atvainojiet, Latvijas tautsaimniecības izēšana, un to nevar pieļaut nekādā veidā.

Jūs uzsverat, ka esat piedalījies konkursā, tātad neesat politiski virzīts uz regulatora vadītāja vietu. Tomēr jūs esat stāvējis pie Jaunā laika pirmsākumiem un neapšaubāmi esat saistīts ar šo partiju. Pieņemsim situāciju, ka ir priekšvēlēšanu laiks, regulatoram ir jāpieņem lēmums par ļoti nepopulāru lietu, kāda tarifu celšana, bet politiķi jums saka: Valdi, varbūt tagad, pirms vēlēšanām, labāk nē, atliec, nekaitināsim vēlētājus!

Tauta ir viens liels ekonomikas elements un, kad tauta dusmojas... To jau parādīja Ēģipte, kur miljardi dienā zūd tikai dēļ tā, ka tauta trako...

Tad ko – muļķot tautu, nogaidīt, ļaut tautai aiziet pie vēlēšanu urnām un tikai tad, kad biļeteni saskaitīti, pacelt tarifus?

Tas ir labs jautājums! Es cenšos pateikt, ka katrs no elementiem ekonomikā sastāda visu ekonomisko kopumu, un es nevaru tā vienkārši pateikt - ja nav īstais brīdis, kad jātaisa izmaiņas, tad, lūk, izmaiņas taisīt nav pareizi. Es neesmu domājis par politisku izdevīgumu. Nedomāju, ka tas ir noteicošais faktors. Neskatīšos uz to, kurai partijai tas ir izdevīgi, es skatīšos, vai tas tautsaimniecībai ir vajadzīgs.

Novērtē šo rakstu:

14
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Par ko jāuztraucas Potapovai un Jurašam – tikai daži jautājumi

FotoPotapova un Jurašs taisa šovu, ko netieši atbalsta Kaimiņš, tā apliecinādams, ka pēc būtības kalpo tiem pašiem, kas vada JKP sektu un "Vienotību", kā arī grupējumu "PAR". Bet Potapovai un Jurašam ir par ko bīties, jo, ja Lemberga materiāli, kurus viņš prezentēja parlamentārajai izmeklēšanas komisijai, ir patiesi, tad viņiem nācās skaidrot šos un vēl citus punktus:
Lasīt visu...

15

Latvijā ir izveidots čekistu, komunistiskās partijas biedru un oligarhu mafiozs tīkls, bet mēs tur neesam

FotoLatvijā ir izveidots čekistu, komunistiskās partijas biedru un oligarhu uzturēts noziedzīgs, mafiozs tīkls. Tajā ietilpst cilvēki no prokuratūras, tiesu sistēmas, politiskām partijām, ministri, ierēdņi, deputāti, lielu banku un valstij nedraudzīgu uzņēmumu vadītāji, masu mediji un sociālo aptauju veicēji.
Lasīt visu...

12

Vai Kučinskis spēs atzīt, ka izgāzusies pirmā un redzamākā Čakšas reforma?

FotoJaunais gads ir iesācies ar vairākām pārmaiņām, no kurām dažas - kā benzīna cenas kāpumu - esam pamanīšu visi, bet dažas - pievienotās vērtības nodokļu samazinājumu uz 5% vietējiem augļiem un dārzeņiem - tikai daži, jo lielveikali labi prot manipulēt ar akcijām, dažāds krāsas cenu zīmēm un citiem tirgotāju trikiem. Lieta, ar kuru ir saskārusies gandrīz ikviena ģimene, ir e-veselība.
Lasīt visu...

21

E-veselības "pilnvērtīgā" palaišana atkal apliecina, ka tautai ir "poh...", kas mūsu valstī notiek

FotoKopš 2.janvāra receptes, ko skaits ir apjomīgs un daždien tuvinās simtam, izrakstu pacientiem e-veselības sistēmā. Pareizāk, citā sistēmā, kas ir saprotamāka un ko manas darbavietas datorspeciālisti, nopietni piestrādājot, spējuši savienot ar e veselību, jo valsts piedāvātais produkts kopumā nav lietojams.
Lasīt visu...

21

„Īstenais loceklis”, kam nepatīk 18. novembris

FotoŠķita jau, ka padomija ar tās „orgāniem”, „locekļiem” un „locekļu kandidātiem” ir atstājusi Latvijas publisko telpu. Tomēr Zinātņu akadēmijas īstenā locekļa Ineša Feldmaņa šī gada 5.janvāra intervija laikrakstam „Neatkarīgā” šķiet kā rakstīta pirms gadiem četrdesmit.
Lasīt visu...

18

Par politisko partiju varas, naudas un ētikas pārbaudījumiem

FotoPolitisko partiju dzīves robežšķirtne ir to ievēlēšana Saeimā. Ar to sākas kvalitatīvi citādāks laiks organizācijas un arī tās dalībnieku dzīvē, uzliekot nesalīdzināmi lielāku atbildību, kas tiek pārbaudīta ar varu un naudu. Katrā sasaukumā iekļūst pa kādai pirms vēlēšanām nesen dibinātai partijai. Pār jaunās organizācijas galvu nāk daudzi pārbaudījumi. Mazliet vieglāk tām partijām, kas iesildījušās pašvaldību vēlēšanās, bet Saeima tāpat kļūst par organizācijas lielāko pārbaudījumu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Rokpelnis un citi stukači: vai tiešām mēs nerīkosim nekādas Tengiza Abuladzes “Grēku nožēlošanas”?

Pietiek šodien vienuviet pārpublicē divus konfrontējošus viedokļus saistībā ar dzejnieka Jāņa Rokpeļņa „izlīšanu no...

Foto

Zemes piespiedu privatizācija Rīgas domes gaumē jeb Kā Rīgas dome tīra rīdzinieku kabatas

Rīgas domes priekšsēdētāju Nils Ušakovs drīz vien pēc kļūšanas par galvaspilsētas mēru, no...

Foto

Bibliotēkāri, esiet modri un ziņojiet DP par apmeklētājiem ar „Islāma valsts” logo uz apģērba

Eiropas valstu pieredze liecina, ka teroristu organizācijas internetā aktīvi izplata savus propagandas...

Foto

Masu sociopātisms jeb atriebības saldā garša

Kur mēs, latvieši, šobrīd īsti dzīvojam un vai mums šobrīd vispār ir tāda valsts, kas mūs – pamattautu – sargā...

Foto

Zooloģiskās bazūnes un optimisma gidi

Zooloģiskās bazūnes un optimisma gidi ir mūsu temperamentākie un pompozākie ideologi. Viņi ir krimināli oligarhiskā valstiskuma produkts un reizē arī šī...

Foto

Kad „Vienotības” nopirkts „PR guru” mēģina padomju stilā cīnīties pret faktiem

Globāli nopietnais Politico, pamatojoties uz ANO datiem, nesen publiskoja ziņu, ka Latvija kopš 2000. gada ir...

Foto

Zaķis ir viens no Latvijā pieredzes bagātākajiem stratēģijas profesionāļiem

Valsts prezidenta kancelejā (turpmāk - Kanceleja) 2017.gada 13.decembrī saņemts iesniegums, kurā uzdodat jautājumus saistībā ar Valsts prezidenta...

Foto

Čekas maisi – kas ir kas: intervija ar bijušo TSDC vadītāju Induli Zālīti

Ņemot vērā lasītāju ieteikumus un tēmas aktualitāti, Pietiek šodien pārpublicē senu, bet joprojām nozīmīgu interviju...

Foto

Ādama nolādēšanas monitorings: simboliskā realitāte

Ādama nolādēšana neattiecas tikai uz konkrēto realitāti – klaušām, augļošanu, zinātniski tehnisko progresu, ekonomiku, tirgus attiecām, kas bija uzmanības centrā iepriekšējās...

Foto

Vai interešu konflikti pastāv tikai politikā un valsts pārvaldē, bet ne vēsturisku romānu rakstniecībā?

Izdevniecības “Dienas grāmata” vēstures romānu sērijā iznācis Arno Jundzes romāns “Sarkanais dzīvsudrabs”....

Foto

Vai pirms seksuālām darbībām jāparaksta kontrakts?

Aizgājušais gads Rietumu pasaulē iezīmējies ar plaši izvērstu feministu rosinātu masu histēriju, kas pazīstama kā #MeToo kustība. Arī Slavojam Žižekam*,...

Foto

Vai Vējonis nopietni domāja runā teikto, ka iedzīvotājiem aktīvi jāiesaistās pret varas cinismu - arī veselības jomā?

Veselības aprūpē veselības ministres Andas Čakšas vadībā iesācies vēsturisks...

Foto

Latvijas izciršanas operatīvās plānošanas apvienības „LIOPA” aicinājums

Mēs, Latvijas izciršanas operatīvās plānošanas apvienība „LIOPA”, esam organizējušies, lai katram Latvijas cirtējam būtu darbs un valstij – nodokļi....

Foto

ZZS un zirgu „biznesmeņu” netīrās aizkulises

Kaut vēlēšanās Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) nākamajās vēlēšanās tiek prognozēti panākumi un varas saglabāšana, dažādiem šīs apvienības darboņiem ar...

Foto

Dzīvojamo telpu īres likums atņems manas tiesības uz beztermiņa īres līgumu

Esmu denacionalizētā nama pirmsreformas īrniece, dzīvoju tajā no dzimšanas, strādāju, maksāju nodokļus. Ekonomikas ministrijas jaunais...

Foto

Odiozā odiseja

Odiseja odiseja ilga 20 gadus. Mūsu „čekas maisu” odiseja ilgst jau 27 gadus, un tai nav redzams gals. Tas noteikti ir tāpēc, ka mēs...

Foto

Aizejošās Čakšas dāvana valdībai un visiem iedzīvotājiem

Kaut valdošā koalīcija lepojas ar sasniegumiem kā nodokļu reforma un naudas pielikumi nozarēm, reāli ieguvumus varēs novērtēt pēc pirmā...

Foto

Par 2017. gada 15. decembra uzdevumu un 2017. gada 12. decembra Datu valsts inspekcijas vēstuli

Esmu saņēmusi 2017. gada 15. decembra LU rektora rezolūciju 2017. gada...

Foto

NMPD tuvojas klīniskajai nāvei, bet vēl tajā strādā arī īsti varoņi

Šajā šķietami klusajā un sirsnīgajā svētku laikā nereti gadās saskarties ne vien ar Ziemassvētku brīnumu,...

Foto

OIK – politiski piesegta afēra, kuru vēl var atklāt un novērst, ja politiķi gribēs atklāt “tumbačkās” noslēpto

Nu jau visi zina, ko nozīmē burtu salikums OIK....

Foto

„Apeirona”, LDDK un Jāņa Reira propaganda par Darba likuma 109.panta II daļu

Bijušajam komjaunietim, dedzīgajam rūpnīcas virpotājam Jānim Reiram pieredze komunistiskās ideoloģijas sekretāra amatā nes augļus...

Foto

Riddah: islāma vienvirziena biļete

Ceturtdien, 21.decembrī Melburnā, Austrālijā 32 gadus vecs afgāņu izcelsmes Austrālijas pilsonis Saīds Nūri nolēma iesēsties automobilī un kulturāli bagātināt 18 iedzīvotājus, par pamatu...

Foto

„Zaļo” lozungi izskan kā tiešs aicinājums uz nemieriem un sacelšanos

Biedrība „Latvijas Mežu sertifikācijas padome” (LMSP) ir dibināta 2001. gadā ar mērķi veidot un uzturēt Latvijas...

Foto

Krievijas propagandas portāls: VDK maisu noslēpums, jeb Kāpēc Latvija sēro Neatkarības svētkos

No pirmā acu uzmetiena šīm tēmām nekā kopēja nav. Pirmkārt, pēc nesenajiem valsts svētkiem...

Foto

Partiju biedru saraksti jeb intelektuālie un morālie bastardi

Portālā „Pietiek” ievietotie partiju biedru saraksti ir viens no nopietnākajiem ieguldījumiem krimināli oligarhiskās valsts atmaskošanā. Sarakstiem ir gan...

Foto

Datu valsts inspekcijas dokuments ietver visas klasiskās cenzūras pazīmes

Latvijas Universitātes rektoram, akadēmiķim, Dr. habil. biol. Indriķim Muižniekam: augsti godājamais rektora kungs, atsaucoties uz Jūsu 2017....

Foto

Jaunais “čekas maisu” likumprojekts kavēs VDK satura izpēti un publiskošanu

Šodien, 21.12.2017. Saeima atbalstīja likumprojektu, kas paredz VDK dokumentu publiskošanu un nodošanu Nacionālajam arhīvam. Kaut gan...

Foto

Par valsts identitāti un par ciklopiem valstī

Šī ir žurnālista Andra Tiļļas intervija ar vēsturnieku Hariju Tumanu, kas iepriekš saīsinātā veidā tikusi publicēta žurnālā “Mājas viesis”,...

Foto

Vides organizācijas aicina uz caurspīdīgu un atklātu mežu politikas veidošanas procesu

Jau vairāk nekā pusgadu norisinās Ministru kabineta noteikumu "Par koku ciršanu mežā" grozījumu projekta apspriešana,...

Foto

Kā mēs pērn stiprinājām Latvijas mediju kvalitāti un veicinājām izcilību žurnālistu vidū

2016.gadā, atbilstoši LŽA mērķiem un ievērojot asociācijas biedru pausto viedokli par organizācijas darbības prioritātēm,...

Foto

Mums izdevās

Ko mantojusi es no senčiem saviem?/Ne titulus, ne zelta gredzenus,/Vien viņu egles, ozoli un kļavas/Pār mana mūža ceļiem vējā zuz. (Ārija Elksne "Mans mantojums") "Kad...

Foto

Par "dabas draugu" ekonomiku un "zaļo propagandu" tās stutēšanai

"Atkal jāklausās argumenti, kā koku ciršana nodrošina veselības aprūpi. Tad nu atkal atgādinu, ka pati veselības aizsardzība...

Foto

Latvija fosilā kurināmā lobija rezultātā zaudējusi vairāk nekā 10 miljonus eiro

Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF) vērš uzmanību, ka Ekonomikas ministrijas nolaidības rezultātā Latvija nav izmantojusi...

Foto

Prezidenta kungs, prasiet Saeimai pieņemtā Veselības aprūpes finansēšanas likuma otrreizēju caurlūkošanu

Augsti godātais Valsts prezidenta kungs! Kustība Par! aicina Jūs izmanot savas konstitucionālās tiesības un prasīt Saeimai tikko...

Foto

Tautas atmiņas horizonts, metafizika un suverenitāte

Rietumu civilizācijā un īpaši tās Austrumeiropas anklāvā ir radusies jauna intelektuālā epidēmija. To var dēvēt par vārda brīvības intelektuālo epidēmiju....

Foto

Lūgums par ekonomiskā bēgļa statusa piešķiršanu

Ar 1995.gada 21.jūnija likumu «Par namīpašumu denacionalizāciju Latvijas Republikā» tika denacionalizēta 10 321 māja jeb 78 046 dzīvokļi, kas skāra aptuveni...