Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Beidzot Eiropai un visai Rietumu pasaulei par nelaimi, bet par „laimi” Kremlim ir sākusies atklāta Baltkrievijas militarizēšana un tās aktīvāka iesaistīšana Kremļa sen jau uzsāktajā hibrīdkarā pret NATO. Var teikt, ka Lukašenko vairs nav režīms, jo Lukašenko pats ir kļuvis par Putina režīma sastāvdaļu.

Kremļa stratēģija šajā virzienā jau atkal ir atmaksājusies, jo bez neviena šāviena Krievijas Bruņotajiem spēkiem ir izdevies palielināt savu klātbūtni šajā „suverēnajā” postpadomju valstī. Turklāt tiek aktīvi savstarpēji integrēti abu valstu bruņotie spēki. Lukašenko tam ir piekritis, lai saglabātu varu pār Baltkrievijas teritoriju un paglābtu savu ādu no baltkrievu tautas.

Ne velti Putins un Lukašenko šogad ir tikušies daudz biežāk nekā citus gadus. Viņi tikās arī īsi pirms abu valstu „kopīgo” mācību „ZAPAD-2021” sākuma. Šo tikšanos es gribētu nosaukt par Baltkrievijas okupācijas sākumu, jo šīs tikšanās laikā pilnīgi visos apspriestajos jautājumos dominēja Putins un visi pieņemtie lēmumi tika pieņemti tikai un vienīgi Kremļa interesēs, lai tikai Lukašenko varētu palikt par tādu kā Baltkrievijas pārvaldnieku, proti, par Putina vasali.

Arī pēc tam notikušās „kopīgās” militārās mācības tika izvērstas ar plašu un efektīgu vērienu, demonstrējot NATO Krievijas un Baltkrievijas „Savienotās” valsts  bruņoto spēku plaša mēroga uzbrukuma manevros pie pašām rietumvalstu robežām. Kremļa oficiālie informācijas kanāli ziņoja, ka mācībās piedalījās 200 000 militārpersonas, no kurām 12 800, ieskaitot 2 500 karavīrus, veica uzticētos mācību uzdevumus Baltkrievijas teritorijā. Visticamāk šie skaitļi neatbilst patiesībai. Mācībās tika iesaistīts daudz vairāk militārā personāla un kaujas tehnikas.

Mācību ietvaros no Krievijas Baltkrievijā ieradās kara tehnika un militārpersonas, kas šajā valsti paliks arī pēc mācībām. Cik zināms, jau 8. septembrī Baranoviču lidlaukā (Baltkrievijā) ieradās pirmie krievu iznīcinātāji, kas tikšot izmantoti krievu un baltkrievu kopīgā kaujas mācību centra darbības ietvaros.

Patiesībā Kremlis jau kopš septembra sākuma izdarīja pastiprinātu spiedienu uz Lukašenko režīmu, kā rezultātā Putina kliķe ir strauji palielinājusi savu ietekmi Baltkrievijā. Pēc Putina un Lukašenko tikšanās, kas notika 9. septembrī, tika oficiāli paziņots par Baltkrievijas un Krievijas integrācijas programmas 28 punktiem. Es teiktu, ka tie ir 28 soļi, kas jāveic, lai Kremlis pabeigtu Baltkrievijas okupēšanu.

Neskatoties uz to, neviens, izņemot pašu Putinu un Lukašenko, nav redzējis šo dokumentu. Abas puses plāno to parakstīt novembrī. Ja nekas nemainīsies, tad vienu dienu novembrī mēs varēsim vērot Kremļa un Baltkrievijas propagandas kanālos, kā krimnašisti iziet ielās, droši vien skandējot „Belarus naš”.

Tāds, lūk, izskatās tas nevienam tā īsti līdz galam nesaprotamais hibrīdkarš, proti, daudzi domāja, ka „ZAPAD-2021” piesegā notiks situācijas saasināšanas Donbasā, kam varētu sekot tālāka uzbrukuma virzība pret Ukrainu līdz tās galīgai okupēšanai, bet patiesībā tas viss tika darīts, lai iedzītu stūrī Lukašenko.

Līdz ar Lukašenko paziņojumiem par Baltkrievijas gatavību turpināt tālāku integrēšanos Krievijas Federācijā krievu karavīru klātbūtne šajā valstī izskatās visai saprotama un nevienam, iespējams, pat nerada ne mazākās aizdomas, ko šeit dara krievu kara tehnika un militārais personāls.

Arī paša Lukašenko retorika ir krasi mainījusies, vēl gadu iepriekš viņš uzvedās un runāja kā Baltkrievijas neatkarības sargātājs, bet tagad, tiekoties ar Putinu, viņš dzied pilnīgi citu dziesmiņu: „Ja mums radīsies vajadzība izveidot pavisam ciešas attiecības, vēl ciešākas, nekā tās būs „Savienotās valsts” ietvaros, mēs ar Putinu to izdarīsim elementāri.”

Savukārt Kremlis viltīgi nesteidzas tik ļoti publiski runāt par „Savienotās valsts” izveidi, jo no sākuma tas vēlas iegūt pilnīgu kontroli pār Baltkrievijas svarīgākajām ekonomikas nozarēm un panākt pēc iespējas lielāku krievu armijas klātbūtni baltkrievu zemē, jo pēc tam birokrātijas sakārtošana vairs nebūs tik būtiska.

Jā, Putins runā par to, ka nākotnē varētu tikt izveidots abu valstu „savienotais” parlaments, bet, kad tas notiks un vai tas vispār notiks, neviens nezina. Viens ir skaidrs, kad Kremlis būs ieguvis kontroli pār Baltkrievijas ekonomiku un izvērsis Baltkrievijā savu armiju, par „Savienotās” valsts „savienoto” parlamentu neviens vairs nerunās.

Protams, Lukašenko to labi saprot un mēģinās tirgoties, bet šoreiz situācija ir mainījusies, nav vairs atlicis viņam daudz vietas manevriem. Būtībā Lukašenko ir tikai divas iespējas. Vai nu kļūt par Putina vasali pārdodot Baltkrievijas suverenitāti Kremlim, paliekot nomināli par tās pārvaldnieku, vai doties bēgļu gaitās ciemos pie Janukoviča uz Rostovu.

Zīmīgi, ka „ZAPAD-2021” laikā Baranoviču poligonā Lukašenko publiski paziņoja, ka Baltkrievijas Bruņotie spēki no Krievijas iepirks apbruņojumu gandrīz viena miljarda ASV dolāru vērtībā. Baltkrievija plāno iegādāties no Kremļa vairākus desmitus kara lidmašīnu un helikopteru, kā arī TOR-M2 un S-400 zenītraķešu sistēmas. Zemiskākais ir tas, kas Lukašenko plānoto apbruņojuma iegādi no Kremļa attaisno ar nepieciešamību atbildēt uz apdraudējumu, kas nāk no NATO un Ukrainas puses. „Mums ir jāgatavojas – 1200 km gara robeža ar Ukrainu. Mums nāksies noslēgt arī šo perimetru,” teica Lukašenko.

Iespējams, ka Lukašenko paziņojums par apbruņojuma iegādi no Krievijas ir vienkārša bezierunu pakļaušanās Putina prasībām. Cita izskaidrojuma neredzu, jo laikā, kad Baltkrievijai trūkst naudas līdzekļu kaut vai COVID-19 pandēmijas apkarošanai, tomēr atrodas viens miljards, ko iztērēt raķetēs. Tā ir Kremļa taktika, proti, iedzīt Baltkrieviju vēl lielākos parādos un palielināt Minskas ekonomisko atkarību no Maskavas.

Tagad Kremļa galvenais uzdevums ir turpināt Baltkrievijas militarizēšanu un Krievijas Bruņoto spēku izvēršanu Baltkrievijas teritorijā, draudot ar militāru agresiju Ukrainai un pārējām „draudzīgajām” Austrumeiropas valstīm.

Iespējams, ka jau tuvākajā laikā, visticamāk līdz gada beigām, baltkrievu un krievu kopīgais gaisa un pretgaisa aizsardzības spēku kaujas mācību centrs Baranovičos var kļūt par kārtīgu Krievijas militāro bāzi. Ja Kremlis, piemēram, izvērstu vēl papildu pretgaisa aizsardzības raķešu kompleksus Baltkrievijas teritorijā, tad Ukrainas gaisa telpa tiktu pilnībā nosegta. Protams, ka tuvākajā laikā Baltkrievijā ieradīsies vēl vairāk dažāda ranga „tehnisko speciālistu” un „militāro padomnieku”, kā likums, tie ir vairāki tūkstoši līdz zobiem apbruņotu karavīru.

Pašas mācības „ZAPAD-2021” šinī kontekstā nav nekas īpašs, jo to mērķis šoreiz bija tikai pakaitināt Rietumus un parādīt to, kā varētu izskatīties potenciālie draudi, kas varētu izprovocēt reālu situācijas eskalāciju uz robežas ar NATO dalībvalstīm. Bet nevar nepiekrist virknei ārvalstu un pašmāju ekspertu, ka šo mācību laikā Kremļa spēki veica uzbrukuma manevrus. To uzdevums bija nevis uzlabot aizsardzības spējas, bet gan attīstīt kaujas iemaņas plaša mēroga uzbrukuma veikšanai pret NATO.

Neskatoties uz Krievijas spēku savilkšanu pie Ukrainas robežām un Baltkrievijas ievilkšanu hibrīdkarā pret Baltijas valstīm, nostādot Lukašenko režīmu ļoti neapskaužamā situācijā, pagaidām galvenie uzbrukumi notiek informācijas telpā ar mērķi pastiprināt spiedienu ne tik daudz uz Rietumiem, cik uz pašu Baltkrieviju. Kremlis ļoti veiksmīgi turpina izmantot Lukašenko, ar kura rokām veikt hibrīduzbrukumus Eiropai.

Lukašenko pēdējā laikā paustais pilnībā sakrīt ar Kremļa propagandas vēstījumiem. Kremlis savā veidā izmanto Lukašenko agresīvo retoriku, lai caur puķēm izteiktu draudus un ultimātus Rietumiem. Respektīvi tagad Lukašenko mēģina pārdot izdomājumus un melus par Rietumu un Ukrainas radītajiem draudiem Baltkrievijas suverenitātei, bet būs interesanti pavērot kā Lukašenko notirgos baltkrievu tautai viņu valsts suverenitātes un neatkarības iznīcināšanu, to pievienojot Krievijas Federācijai.

Būtībā Krievijas un Baltkrievijas, jeb pareizāk būtu teikt, Putina un Lukašenko režīmu militārā sadarbība uzskatāma par draudu Eiropas Savienībai, it sevišķi Baltijas valstīm un Polijai. To pierāda arī mums visiem labi zināmā it kā Lukašenko radītā migrantu krīze uz mūsu robežām, bet nešaubos par to, ka šī „izcilā” hibrīdkara operācija tika izplānota Kremlī, nevis Minskā.

Krīze vēl nav beigusies tāpat kā Krievijas militāro vienību klātbūtne Baltkrievijas teritorijā. Plānots, ka krievu armija atstās Baltkrieviju oktobra vidū, tātad labu brīdi pēc Krievijas Domes vēlēšanām (17.-19. septembris). Ļoti iespējams, ka pēc Domes vēlēšanām, krievu vienībām tiks dots kāds īpašs kaujas uzdevums. Tāpēc joprojām varam sagaidīt dažādas provokācijas nākamā mēneša laikā.

Līdzīga krievu spēku klātbūtnes paplašināšanā Krimas pussalā beidzās ar tās pievienošanu Krievijas Federācijai, tagad kaut kas līdzīgs notiek Baltkrievijā.

Novērtē šo rakstu:

38
27

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...