Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Beidzot Eiropai un visai Rietumu pasaulei par nelaimi, bet par „laimi” Kremlim ir sākusies atklāta Baltkrievijas militarizēšana un tās aktīvāka iesaistīšana Kremļa sen jau uzsāktajā hibrīdkarā pret NATO. Var teikt, ka Lukašenko vairs nav režīms, jo Lukašenko pats ir kļuvis par Putina režīma sastāvdaļu.

Kremļa stratēģija šajā virzienā jau atkal ir atmaksājusies, jo bez neviena šāviena Krievijas Bruņotajiem spēkiem ir izdevies palielināt savu klātbūtni šajā „suverēnajā” postpadomju valstī. Turklāt tiek aktīvi savstarpēji integrēti abu valstu bruņotie spēki. Lukašenko tam ir piekritis, lai saglabātu varu pār Baltkrievijas teritoriju un paglābtu savu ādu no baltkrievu tautas.

Ne velti Putins un Lukašenko šogad ir tikušies daudz biežāk nekā citus gadus. Viņi tikās arī īsi pirms abu valstu „kopīgo” mācību „ZAPAD-2021” sākuma. Šo tikšanos es gribētu nosaukt par Baltkrievijas okupācijas sākumu, jo šīs tikšanās laikā pilnīgi visos apspriestajos jautājumos dominēja Putins un visi pieņemtie lēmumi tika pieņemti tikai un vienīgi Kremļa interesēs, lai tikai Lukašenko varētu palikt par tādu kā Baltkrievijas pārvaldnieku, proti, par Putina vasali.

Arī pēc tam notikušās „kopīgās” militārās mācības tika izvērstas ar plašu un efektīgu vērienu, demonstrējot NATO Krievijas un Baltkrievijas „Savienotās” valsts  bruņoto spēku plaša mēroga uzbrukuma manevros pie pašām rietumvalstu robežām. Kremļa oficiālie informācijas kanāli ziņoja, ka mācībās piedalījās 200 000 militārpersonas, no kurām 12 800, ieskaitot 2 500 karavīrus, veica uzticētos mācību uzdevumus Baltkrievijas teritorijā. Visticamāk šie skaitļi neatbilst patiesībai. Mācībās tika iesaistīts daudz vairāk militārā personāla un kaujas tehnikas.

Mācību ietvaros no Krievijas Baltkrievijā ieradās kara tehnika un militārpersonas, kas šajā valsti paliks arī pēc mācībām. Cik zināms, jau 8. septembrī Baranoviču lidlaukā (Baltkrievijā) ieradās pirmie krievu iznīcinātāji, kas tikšot izmantoti krievu un baltkrievu kopīgā kaujas mācību centra darbības ietvaros.

Patiesībā Kremlis jau kopš septembra sākuma izdarīja pastiprinātu spiedienu uz Lukašenko režīmu, kā rezultātā Putina kliķe ir strauji palielinājusi savu ietekmi Baltkrievijā. Pēc Putina un Lukašenko tikšanās, kas notika 9. septembrī, tika oficiāli paziņots par Baltkrievijas un Krievijas integrācijas programmas 28 punktiem. Es teiktu, ka tie ir 28 soļi, kas jāveic, lai Kremlis pabeigtu Baltkrievijas okupēšanu.

Neskatoties uz to, neviens, izņemot pašu Putinu un Lukašenko, nav redzējis šo dokumentu. Abas puses plāno to parakstīt novembrī. Ja nekas nemainīsies, tad vienu dienu novembrī mēs varēsim vērot Kremļa un Baltkrievijas propagandas kanālos, kā krimnašisti iziet ielās, droši vien skandējot „Belarus naš”.

Tāds, lūk, izskatās tas nevienam tā īsti līdz galam nesaprotamais hibrīdkarš, proti, daudzi domāja, ka „ZAPAD-2021” piesegā notiks situācijas saasināšanas Donbasā, kam varētu sekot tālāka uzbrukuma virzība pret Ukrainu līdz tās galīgai okupēšanai, bet patiesībā tas viss tika darīts, lai iedzītu stūrī Lukašenko.

Līdz ar Lukašenko paziņojumiem par Baltkrievijas gatavību turpināt tālāku integrēšanos Krievijas Federācijā krievu karavīru klātbūtne šajā valstī izskatās visai saprotama un nevienam, iespējams, pat nerada ne mazākās aizdomas, ko šeit dara krievu kara tehnika un militārais personāls.

Arī paša Lukašenko retorika ir krasi mainījusies, vēl gadu iepriekš viņš uzvedās un runāja kā Baltkrievijas neatkarības sargātājs, bet tagad, tiekoties ar Putinu, viņš dzied pilnīgi citu dziesmiņu: „Ja mums radīsies vajadzība izveidot pavisam ciešas attiecības, vēl ciešākas, nekā tās būs „Savienotās valsts” ietvaros, mēs ar Putinu to izdarīsim elementāri.”

Savukārt Kremlis viltīgi nesteidzas tik ļoti publiski runāt par „Savienotās valsts” izveidi, jo no sākuma tas vēlas iegūt pilnīgu kontroli pār Baltkrievijas svarīgākajām ekonomikas nozarēm un panākt pēc iespējas lielāku krievu armijas klātbūtni baltkrievu zemē, jo pēc tam birokrātijas sakārtošana vairs nebūs tik būtiska.

Jā, Putins runā par to, ka nākotnē varētu tikt izveidots abu valstu „savienotais” parlaments, bet, kad tas notiks un vai tas vispār notiks, neviens nezina. Viens ir skaidrs, kad Kremlis būs ieguvis kontroli pār Baltkrievijas ekonomiku un izvērsis Baltkrievijā savu armiju, par „Savienotās” valsts „savienoto” parlamentu neviens vairs nerunās.

Protams, Lukašenko to labi saprot un mēģinās tirgoties, bet šoreiz situācija ir mainījusies, nav vairs atlicis viņam daudz vietas manevriem. Būtībā Lukašenko ir tikai divas iespējas. Vai nu kļūt par Putina vasali pārdodot Baltkrievijas suverenitāti Kremlim, paliekot nomināli par tās pārvaldnieku, vai doties bēgļu gaitās ciemos pie Janukoviča uz Rostovu.

Zīmīgi, ka „ZAPAD-2021” laikā Baranoviču poligonā Lukašenko publiski paziņoja, ka Baltkrievijas Bruņotie spēki no Krievijas iepirks apbruņojumu gandrīz viena miljarda ASV dolāru vērtībā. Baltkrievija plāno iegādāties no Kremļa vairākus desmitus kara lidmašīnu un helikopteru, kā arī TOR-M2 un S-400 zenītraķešu sistēmas. Zemiskākais ir tas, kas Lukašenko plānoto apbruņojuma iegādi no Kremļa attaisno ar nepieciešamību atbildēt uz apdraudējumu, kas nāk no NATO un Ukrainas puses. „Mums ir jāgatavojas – 1200 km gara robeža ar Ukrainu. Mums nāksies noslēgt arī šo perimetru,” teica Lukašenko.

Iespējams, ka Lukašenko paziņojums par apbruņojuma iegādi no Krievijas ir vienkārša bezierunu pakļaušanās Putina prasībām. Cita izskaidrojuma neredzu, jo laikā, kad Baltkrievijai trūkst naudas līdzekļu kaut vai COVID-19 pandēmijas apkarošanai, tomēr atrodas viens miljards, ko iztērēt raķetēs. Tā ir Kremļa taktika, proti, iedzīt Baltkrieviju vēl lielākos parādos un palielināt Minskas ekonomisko atkarību no Maskavas.

Tagad Kremļa galvenais uzdevums ir turpināt Baltkrievijas militarizēšanu un Krievijas Bruņoto spēku izvēršanu Baltkrievijas teritorijā, draudot ar militāru agresiju Ukrainai un pārējām „draudzīgajām” Austrumeiropas valstīm.

Iespējams, ka jau tuvākajā laikā, visticamāk līdz gada beigām, baltkrievu un krievu kopīgais gaisa un pretgaisa aizsardzības spēku kaujas mācību centrs Baranovičos var kļūt par kārtīgu Krievijas militāro bāzi. Ja Kremlis, piemēram, izvērstu vēl papildu pretgaisa aizsardzības raķešu kompleksus Baltkrievijas teritorijā, tad Ukrainas gaisa telpa tiktu pilnībā nosegta. Protams, ka tuvākajā laikā Baltkrievijā ieradīsies vēl vairāk dažāda ranga „tehnisko speciālistu” un „militāro padomnieku”, kā likums, tie ir vairāki tūkstoši līdz zobiem apbruņotu karavīru.

Pašas mācības „ZAPAD-2021” šinī kontekstā nav nekas īpašs, jo to mērķis šoreiz bija tikai pakaitināt Rietumus un parādīt to, kā varētu izskatīties potenciālie draudi, kas varētu izprovocēt reālu situācijas eskalāciju uz robežas ar NATO dalībvalstīm. Bet nevar nepiekrist virknei ārvalstu un pašmāju ekspertu, ka šo mācību laikā Kremļa spēki veica uzbrukuma manevrus. To uzdevums bija nevis uzlabot aizsardzības spējas, bet gan attīstīt kaujas iemaņas plaša mēroga uzbrukuma veikšanai pret NATO.

Neskatoties uz Krievijas spēku savilkšanu pie Ukrainas robežām un Baltkrievijas ievilkšanu hibrīdkarā pret Baltijas valstīm, nostādot Lukašenko režīmu ļoti neapskaužamā situācijā, pagaidām galvenie uzbrukumi notiek informācijas telpā ar mērķi pastiprināt spiedienu ne tik daudz uz Rietumiem, cik uz pašu Baltkrieviju. Kremlis ļoti veiksmīgi turpina izmantot Lukašenko, ar kura rokām veikt hibrīduzbrukumus Eiropai.

Lukašenko pēdējā laikā paustais pilnībā sakrīt ar Kremļa propagandas vēstījumiem. Kremlis savā veidā izmanto Lukašenko agresīvo retoriku, lai caur puķēm izteiktu draudus un ultimātus Rietumiem. Respektīvi tagad Lukašenko mēģina pārdot izdomājumus un melus par Rietumu un Ukrainas radītajiem draudiem Baltkrievijas suverenitātei, bet būs interesanti pavērot kā Lukašenko notirgos baltkrievu tautai viņu valsts suverenitātes un neatkarības iznīcināšanu, to pievienojot Krievijas Federācijai.

Būtībā Krievijas un Baltkrievijas, jeb pareizāk būtu teikt, Putina un Lukašenko režīmu militārā sadarbība uzskatāma par draudu Eiropas Savienībai, it sevišķi Baltijas valstīm un Polijai. To pierāda arī mums visiem labi zināmā it kā Lukašenko radītā migrantu krīze uz mūsu robežām, bet nešaubos par to, ka šī „izcilā” hibrīdkara operācija tika izplānota Kremlī, nevis Minskā.

Krīze vēl nav beigusies tāpat kā Krievijas militāro vienību klātbūtne Baltkrievijas teritorijā. Plānots, ka krievu armija atstās Baltkrieviju oktobra vidū, tātad labu brīdi pēc Krievijas Domes vēlēšanām (17.-19. septembris). Ļoti iespējams, ka pēc Domes vēlēšanām, krievu vienībām tiks dots kāds īpašs kaujas uzdevums. Tāpēc joprojām varam sagaidīt dažādas provokācijas nākamā mēneša laikā.

Līdzīga krievu spēku klātbūtnes paplašināšanā Krimas pussalā beidzās ar tās pievienošanu Krievijas Federācijai, tagad kaut kas līdzīgs notiek Baltkrievijā.

Novērtē šo rakstu:

38
27

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

10

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

FotoPie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks, mēs integrēsimies. Un tad sapratu, ka man šis jāpasaka. Latvija nekad nebūs bagāta, ja Latvijā tiks ienīsti cilvēki.
Lasīt visu...

21

Ausīs arī mūsu saule

FotoMotoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem, puspatiesībām un meliem, kas ļoti kropļo cilvēkiem realitātes apziņu. “Latvieši ir stipra tauta”, ar ko stipra? Ar to, ka okupekļus jauc 2022.g.,nevis 1991.g., vai 2014.g.(Krimas aneksija). Stipra?”. Tvīta saturs noteikti kādā radīja aizvainojumu un pārdomas. Vai abus.
Lasīt visu...

21

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

FotoValdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un publiskie paziņojumi atgādina zināmo manipulācijas metodi par "labo policistu" un "slikto policistu".
Lasīt visu...

21

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

FotoBiedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes vairāk nekā 150 iesniegumiem no iedzīvotājiem un organizācijām par iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem un 51 gadījumā sagatavojusi detalizētu izvērtējumu sūdzībai un atzinumu.
Lasīt visu...

21

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

FotoArmands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena - jebkuras šaubas tiek tulkotas pa sliktu apsūdzētājam. Ar frāzēm –" varētu likties", "varētu secināt", " izskatās ka", "varētu bažīgi iztēloties, ka".
Lasīt visu...

21

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

FotoLaika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos (ministrijās), kas katra atbild par savu jomu, nekad neinteresējas par citas ministrijas esamību, bet ja saņem kādu  citas ministrijas sastādītu likumprojektu, Ministru kabineta noteikumus vai mazāk svarīgu dokumentu, tad šo rakstu darbu nīdē laukā vai vismaz piesārņo ar tik  daudz birokrātiskām prasībām, ka jaunievedumam ir tikai bremzes iedaba. 
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....

Foto

Antropoloģisks pētījums

Vai atceramies sabiedrībā pazīstamos indivīdus, kuri saviem uzvārdiem lika prievārdus ar mērķi panākt aristokrātisku skanējumu? Visi ņirgājās par Fon Kalmanoviču un De Vaškeviču, turpretim...

Foto

Liberālās demokrātijas apdraudētība kā tās leģitimitātes pamats

Ir viena uzskatu pārbaude, kas būtu jāveic ar sevi katram pilsoniski aktīvam cilvēkam. Tātad jums — šīs slejas lasītājam...

Foto

Kas Pīlēnam deva tautas mandātu veidot valdību? Kurš? Pareizi, neviens!

Sākšu ar jautājumu. Vai man vienīgajam šķiet, ka kaut kas nav kārtībā ar zaļo bildi, nu...

Foto

Mēs visu ļoti rūpīgi rečekojām un noskaidrojām, ka Bārbijas Kens nav stāvoklī, - ziedojiet mums naudu, lai mēs varam turpināt!

Jūnija vidū konservatīvi noskaņotā humora vietne...

Foto

Žetonu piešķiršanas kārtība

Šodien “Neatkarīgajā” Elitas Veidemanes un Rolanda Pētersona intervija ar Valsts prezidentu Egilu Levitu. Tā nav tipiskā draudzīgā intervija, kur ilgā sarunā norunātais sakompilēts...

Foto

Viņš NEKAD nebūs mans prezidents

Egils ir atmodies no letarģiskā miega. Sveicot 14.Saeimu, viņš uzkāpa kancelē un zibeņoja....

Foto

Tikai nesmejieties skaļi, es došu dažus padomus par veselības aprūpi

Kustība "Par!" Veselības ministrijas politiskajā vadībā bijusi visus četrus 13. Saeimas sasaukuma gadus - divus gadus Ilze Viņķele, divus - es. Esam...

Foto

Beidzot ir gala lēmums saistībā ar manu autoavāriju

Šā gada 1. maija traģiskā avārija zibenīgi pārpildīja interneta ziņu portālus, un sociālie tīkli jau izdarīja tūlītēju spriedumu,...

Foto

Mēs labprāt ierasti neliktos ne zinis, bet diemžēl šoreiz mums jāimitē ieinteresētība

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) piektdien, 4. novembrī, ir pieprasījusi VSIA “Latvijas Televīzija”...

Foto

Štrunts par algām, īstā problēma ir tā, ka izglītības jomā ir iestājusies pieklājības un cieņpilnas attieksmes krīze

Pieklājība un cieņpilna attieksme ir jebkuru attiecību pamatā. Taču...

Foto

Pasaulē piešķir Darvina balvu, Latvijas politikā – Levita medaļu

Pēc ziņas, ka četriem ļoti jau nu šaubīgas raudzes 13. Saeimas deputātiem piešķirta Egila Levita vārdā nosauktā...

Foto

Kā lordu sarunas varētu patīrīt Latvijas tirgu

Nesen bija pirmā reize, kad izdevās personīgi satikt un iepazīties ar kādu lordu, turklāt – ar diviem vienā vakarā....

Foto

Vai kūdra var izglābt Latviju?

Šķiet, tikai retais nebūs pamanījis zemestrīci, kas pēdējā gada laikā ir satricinājusi energoresursu tirgu. Lai mazinātu iespējamās enerģētiskās krīzes ietekmi, ne...

Foto

Slimot nav rožu dārzs, jo īpaši slimnīcā

Slimot nav rožu dārzs. Tas ir fakts. Taču, nokļūšana slimnīcā var pārvērsties par krietni nepatīkamāku pieredzi, kas neaprobežojas ar...

Foto

Jaunākiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem ļaus nesportot un pieņemties svarā

Plašākam lasītāju lokam paslīdēja garām kāda satraucoša ziņa – 18. oktobrī Ministru kabinets atbalstīja noteikumu projektu "Grozījumi...

Foto

Ja tagad izrādās, ka pie varas ir tikai partijas (1,4% vēlētāju), tad steigšus jāatkāpjas no senā principa, ka tautas vietniekam ir plašas pilnvaras

[1.] Biedrība “Atvērtās...

Foto

Latvijai ir vajadzīgs Roberts Fūrmanis. Vairāk nekā "progresisti"

„Tagad es jums pateikšu, kas notiks tālāk. Sarūsējusi fašistu kaska uz bērza krusta – tas ir viss, ko...

Foto

Pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie” jeb valsts mediji ir nostājušies pret tautas vairākumu

Operācijas Mindfuck vietējā kontekstā: šobrīd Latvijā ir iestājusies unikāla situācija: pirmo reizi jaunlaiku vēsturē “sabiedriskie”...