Pašlaik normatīvie akti paredz, ka gada laikā (no marta līdz februārim) neiztērēto saules paneļu saražoto apjomu Sadales tīkls paņem sev. Šogad tas noteikti būs liels apjoms, jo ziema nebija īpaši auksta.
Protams, tas ir noteikts MK noteikumos, BET sākotnēji šajos noteikumos bija arī noteikts, ka pastāvēs neto uzskaites sistēma (gada laikā mājsaimniecība par noteiktu samaksu var paņemt iepriekš neiztērēto un pašu saražoto elektroenerģiju savām vajadzībām).
Tad šie MK noteikumi tika mainīti, nosakot, ka šāda neto sistēma tiks izbeigta (tādējādi pilnībā mainot noteikumus, ar kuriem iepriekš lietotāji bija rēķinājušies). Bet, mainot MK noteikumus, šis nosacījums par gada laikā neiztērētās elektroenerģijas atdošanu valstij gan netika mainīts. Valstij, protams, win-win, bet iedzīvotāju intereses nav svarīgas.
It sevišķi spilgti bija atsevišķi tautas pārstāvji kā Kulbergs, kurš sistēmas maiņu pamatoja ar to, ka citādāk tante Bauskā apmaksās paneļu licēju subsidēšanu kw nodošanas vasarā un pieprasīšanas atpakaļ ziemā dēļ (https://x.com/AndrisKulbergs/status/1625623354513268736).
Varbūt Kulbergs zina, kā šobrīd tantei Bauskā par velti saņemt elektrību? Vai arī viņa nesaņems un tā paliek Sadales tīklam? Vai Kulbergam par sistēmas maiņas izbīdīšanu?
P.S. Sistēmas maiņa, nostādot saules paneļu uzstādītājus kā kaut kādus ļaunos kangarus, ir nekompetenta un populistiska metode. Pati valsts aicināja iedzīvotājus uzstādīt paneļus (sākotnēji CO2 emisiju un zaļā kursa kopumā dēļ), tad, lai samazinātu atkarību no Krievijas gāzes, bet beigās atbilstoši Latvijas politikas tradīcijām uzmeta šos iedzīvotājus, turklāt vēl pretnostatot tantei Bauskā.
Ja tiešām valsts kļūdījās, ko tas pats Kulbergs ir atzinis ,tad tikai godīgi, ja valsts atgrieztu situācijā, kāda tā bija pirms tam, piemēram, kompensējot izdevumus paneļu demontāžai un bojāto (lai uzstādītu paneļus, ir jāurbj jumtā) jumtu atjaunošanai.
P.P.S. Turklāt tādi kā Kulbergs pat nav aptvēruši mājsaimniecību saražotās elektroenerģijas ieguvumus. Ar saražoto pašpatēriņam tiek atvieglots Latvijas kā valsts nepieciešamais elektroenerģijas apjoms, tai skaitā samazinot pieprasījumu pēc dabasgāzes. Tas ir reāls ieguvums, ko saņem valsts. Bet Kulbergam ar to ir par maz, lai gan viņš nenosoda, piemēram, lauksaimniekus, kad tie saņem kompensācijas vai vienkārši dotācijas.