Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Būdams cilvēks, kas nekad mūžā nav pat “parasto” cigareti izsmēķējis, vēl jo mazāk jebko saprotu no kaņepes saturošiem produktiem. Tieši tāpēc laiks nevis spriest par tēmu no paša neesošās pieredzes, bet izvirzīt citur pasaulē iegūtajos datos balstītu viedokli.

Kopš Urugvaja kā pirmā valsts pasaulē pilnībā legalizējusi kaņepes, pagājuši vairāk nekā 10 gadi. Redzams, ka Urugvaja kā bija, tā ir viena no ekonomiski attīstītākajām Dienvidamerikas valstīm. Ekonomika aug, valsts parāds mazinājies, nodarbinātība un algas pieaug, tāpat dalība arodbiedrībās un citās pilsoniskajās struktūrās. Noziedzība maza, politikā mierīgas debates, nevis populistu raušanās pie varas. (Atšķirībā no tādām attiecīgā reģiona valstīm kā Argentīna, Brazīlija, Peru — nemaz jau nerunājot par Venecuēlu un Kolumbiju.)

Eiropā dažās legalizējušajās valstīs Indijas kaņepju produktiem ir dažādas likumīguma pakāpes, taču visas šīs valstis vieno fakts, ka tās ir ekonomiski attīstītākas nekā Latvija: piemēram, Nīderlande, Čehija, Vācija, Malta, Luksemburga. Citur pasaulē — kanādiešu lēmums pilnībā legalizēt un dekriminalizēt deva paraugu amerikāņiem, kur štats pēc štata veic atbilstošas izmaiņas vietējās likumdošanās. Pavisam vairāk nekā 45 valstīs kaņepes ir legālas ārstnieciskiem nolūkiem.

Ņemot vērā, ka ir valstis, kurās pieredze ar pilnīgu vai daļēju legalizāciju sniedzas jau 5 un pat 10 gadu garumā, ir jāsecina, ka tur dzīve gājusi uz priekšu un augšu — kā ekonomiski, tā sabiedriski. Protams, tam nav jāmeklē obligāta korelācija ar atslābinošo vai stimulējošo kaņepju elementu lietošanu (ekonomiku nevar automātiski pacelt ar šādu vienu lēmumu), taču šie secinājumi viennozīmīgi apgāž izteikumus, ka legalizācija nodarīšot šīm sabiedrībām kaitējumu. Izrādās, ka noticis pretējais.

Savukārt, ja mēs paskatāmies, kādās valstīs par kaņepju audzēšanu un lietošanu soda vai pat iesloga, tās visas ir vai nu mazāk attīstītas, vai neslēpti diktatūriskas valstis: Afganistāna, komunistiskā Ķīna, Kuba, Eritreja, Etiopija, Krievija, Saūda Arābija utt.

Tā kā mums tagad ir iespēja salīdzināt dažādās valstīs situāciju ar kaņepju legalizāciju vai aizliegumu (vēl pirms gadiem 10 tādas iespējas īsti nebija), tad no šo valstu pieredzes mēs viennozīmīgi redzam: nav izrādījušies patiesi visi nedaudzie argumenti pret legalizāciju un dekriminalizāciju.

Sekojot piecus gadus ilgām diskusijām plašā sabiedrībā, Veselības ministrijas atbalstam un referendumam tuva līmeņa tautas aptaujai, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis parakstīja likumu par medicīniskās marihuānas legalizāciju, kas stāsies spēkā nākammēnes. Galīgo lēmumu palīdzēja pieņemt frontes mediķu un volontieru publiskais atbalsts THC pielietošanai ievainoto ārstēšanā un sāpju mazināšanā, ko viņi uzsvēruši ne pirmo gadu.

Interesanti, ka pēdējā diskusijā starp Latvijas politiķiem galvenā tēma jau bija par ekonomiskajiem ieguvumiem, ne potenciālajiem zaudējumiem, jo citās valstīs nekādi zaudējumi no legalizācijas konstatēti nav.

Protams, mūsu platuma grādos dabiski augošās parastās sējas kaņepes (attēlā) vienmēr tikušas audzētas izturīgu tekstilšķiedru ražošanai, kā arī kaņepju eļļas un kaņepju sviesta iegūšanai, tāpēc Indijas kaņepju audzēšana nekādas lielās pārmaiņas lauksaimniecībā neizraisītu.

Salīdzinājumi starp tabakas smēķēšanu un kaņepju produktiem pēdējā laikā sākuši atdurties pret faktu, ka medicīniskie kaņepju izstrādājumi vajadzības gadījumā lietojami arī kā smēres vai ēdami produkti — tie nav obligāti jākūpina, lai iegūtu terapeitisko efektu, turpretī nikotīnam un tabakas sadegšanas blakusproduktiem ir tikai daudzveidīgi negatīva, jo īpaši kancerogēna iedarbība.

Līdz ar to man, kam nekad nav bijis nekādas intereses ne par tabaku, ne kaņepēm un kam līdz šim par to nebija nekāda viedokļa, tagad ir izveidojusies pieejamajos datos balstīta pārliecība par legalizāciju un dekriminalizāciju.

Ieviešot legālu un godīgu tirgu, kas būs aplikts ar nodokļiem, tiks aizvērts liels melnais tirgus, no kura patlaban ieguvēji ir tikai organizētā noziedzība tās piesedzēji tiesībsargājošajās struktūrās. Zudīs vajadzība tērēt nodokļu maksātāju resursus kaņepju un to audzētāju apkarošanai, fentanila un heroīna dīleru ķeršanas vietā veicot kratīšanu un pensionāres dārza nopļaušanu Viļānos, mēģinot parastās, nezāļveidīgās sējas kaņepes iztēlot par THC plantāciju.

Novērtē šo rakstu:

57
18

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Arodbiedrības vēl varētu kļūt par reālu spēku darba tirgū, kas aizstāv darbiniekus un uzlabo viņu dzīves kvalitāti

FotoCik laba var būt diena Arodbiedrību vadoņiem, bet lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju tā ir trauksmaina! Droši vien jautāsiet – kādēļ trauksmaina? Mēģināšu ieskicēt trauksmes iemeslus vēsturiskā kontekstā.
Lasīt visu...

21

Mans amerikāņu draugs man pastāstīja patiesību par Donaldu Trampu, kas bieži tiek aizmirsta

FotoNeatkarīgi no tā, cik daudz mēs sacenšamies savās analīzēs un komentāros, lai rastu jaunus, gudrus veidus, kā pateikt "Tramps ir stulbs”, viņš, visticamāk, nemainīsies. Ar to mums ir jāsadzīvo. Šķiet, ka Eiropa nesaprot vienu lietu: Tramps ir ASV prezidents.
Lasīt visu...

21

Pie kā noved lēmumi, kas balstīti aplamos datos? Pie betonā izpļakarētiem simtiem miljonu

FotoIedomājaties, ka oriģinālā 2011, gadā pasažieru plūsma Rail Baltica tika plānota 3,26 miljoni pasažieru (2040 gadā). Pēdējā 2024.gada CBA dokumentos atradīsiet 51 miljonu pasažieru (2056. gadā).
Lasīt visu...

21

Krievijas dienesti izmanto nevalstiskās organizācijas, domnīcas un zinātniskos institūtus kā piesegu savām izlūkdarbībām, kā arī ietekmes operāciju īstenošanai

FotoRīgas rajona tiesa 14. februārī  piemēroja apcietinājumu Aleksandram Gapoņenko, kurš jau iepriekš ir ticis sodīts par nacionālā naida kurināšanu. Vladimirs Žirinovskis reiz solīja Baltijas valstis pārvērst par Krievijas guberņām, Gapoņenko droši vien cerēja reiz kļūt par gubernatoru... Bet nu būs jāsēž cietumā, nevis gubernatora krēslā.
Lasīt visu...

3

Re, kāds man bija foršs plezīrs Amerikā

FotoPagājusi nedaudz vairāk nekā nedēļa, kopš animācijas filma "Straume" pārrakstījusi Latvijas kino vēsturi, saņemot "Oskaru" kā labākā pilnmetrāžas animācijas filma. Kamēr filmas veidotāji turpina darbu pie nākamā projekta, tikmēr politikas veidotājiem arvien jādomā ne vien par plašāku atbalstu kino nozarei Latvijā, bet jāizmanto mirklis Latvijas tēla un Latvijas kā kino uzņemšanai draudzīgas valsts popularizēšanai.
Lasīt visu...

21

Rīgas Stradiņa universitātes studentu aicinājums Latvijas Republikas valdībai

FotoCienījamā Latvijas Republikas valdība! Ņemot vērā pašreizējo stāvokli valsts izglītības sistēmā, mēs, Rīgas Stradiņa universitātes studenti, lūdzam Jūs izskatīt mūsu priekšlikumus. Mēs ierosinām:
Lasīt visu...

21

Pabriks nav apdraudēts

FotoVisu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pastāvēšanas laiku tikai divi politiķi ir saņēmuši reālus sodus. 2007. gadā "Jūrmalgeitas" izmeklēšanas rezultātā Juris Hlevickis tika ieslodzīts uz pieciem gadiem, taču pilnu sodu viņš tā arī nenosēdēja. Pagājušajā gadā Ķekavas vicemērs tika notiesāts par izspiešanu un saņēma četrus gadus.
Lasīt visu...

21

Musulmaņi vēlas uzcelt pirmo mošeju Latvijā. Kāpēc mēs nevaram ieklausīties viņu vēlmēs?

FotoDemogrāfija mūsdienu pasaulē Latvijai ir svarīga problēma. Latvijas iedzīvotāji pārstāj dzemdēt bērnus, un valdībai vēl nav bijis laika skaidri formulēt šīs problēmas risināšanas iespējas. Tajā pašā laikā valsti pārpludina arābu imigranti. Šī situācija, protams, negatīvi ietekmē latviešu tautu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi