Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Krievijā un pasaulē turpina plosīties COVID-19. Kamēr dažās valstīs no jauna saslimušo skaits ir sācis pakāpeniski samazināties (piemēram, Vācijā un Spānijā), Krievijā krīze ir tikai sākumposmā, un saslimušo skaits turpina pieaugt. Jaunākās prognozes liecina, ka Krievija varētu kļūt par pandēmijas nākamo epicentru.

Šo pirmdien saslimušo skaits Maskavā pieauga par 2 500, kopā pārsniedzot 18 000. Lai gan oficiālie dati liecina, ka vismaz 2/3 no visiem reģistrētajiem slimniekiem atrodas Maskavā, ir pamats aizdomām, ka COVID-19 ir izplatījies arī Krievijas provincēs, kur nav pieejami testi, lai identificētu visus saslimšanas gadījumus. Situācijai pasliktinoties, ir skaidrs, ka valsts tuvākajā laikā varētu piedzīvotu veselības sistēmas krahu.

To pakāpeniski sāk apzināties arī Maskavas un reģionālās izpildvaras, kas ir ne pa jokam noraizējušās par COVID-19 izplatības tempa straujo pieaugumu. Tiesa, Kremlī attieksme pret minēto problēmu, kā ierasts, ir bijusi vieglprātīga un pandēmija tiek pamatā saistīta Krievijas ģeopolitisko mērķu sasniegšanu un starptautiskā prestiža uzlabošanu.

Rezultātā Kremlis aizvadīto nedēļu laikā ir sniedzis humanitāro palīdzību virknei pasaules valstu. Piemēram, pēdējo divu nedēļu laikā Maskavas propagandas mediji ar lielu patosu ir ziņojuši par to, kā Krievija ir nosūtījusi humanitārās palīdzības kravas Itālijai, Serbijai, Armēnijai, Venecuēlai, Baltkrievijai un pat ASV. Jāatzīmē, ka pēdējā vēlāk precizēja, ka humanitāro kravu no Krievijas iegādājusies, taču tas netraucēja Kremļa medijiem darījumu prezentēt kā žēlsirdīgās Krievijas palīdzību uz sabrukuma robežas esošajai lielvalstij.

Krievijas propagandas aparāta centienus uzlabot Maskavas ģeopolitiskās pozīcijas pandēmijas laikā vēl absurdākus padara dramatiskā situācija valsts iekšienē. Opozīcijas medijos un sociālajos tīklos aizvien biežāk parādās satraukti viedokļi par bēdīgo situāciju Krievijas veselības nozarē un tās pilnīgu negatavību cīnīties pret COVID-19 izraisīto pandēmiju.

Laikraksta „Vedomosti” apkopotie dati liecina, ka Krievijas veselības sistēmu pozitīvi vērtē tikai 9% no valsts iedzīvotājiem un gandrīz puse ir pārliecināti, ka tā nav gatava cīņai pret COVID-19. Šāda iedzīvotāja nostāja ir viegli saprotama, aplūkojot aktuālo statistiku par Krievijas situāciju Krievijas veselības nozarē.

Piemēram, laika posmā no 2013. līdz 2019. gadam jaunāko medicīnas darbinieku skaits Krievijas slimnīcās ir samazinājies par 2,6 reizēm (!). Vidējā personāla skaits ir sarucis par 9%, savukārt ārstu ir kļuvis par 2% mazāk. Vēl jo vairāk, Krievijas infektologu skaits no 1990. līdz 2019. gadam ir sarucis no 149 līdz 59 tūkstošiem (!). Analogi kopš 1990. gada Krievijas slimnīcas ir ievērojami sarucis arī infekcijas slimniekiem paredzēto palātu skaits. Turklāt situāciju vēl dramatiskāku padara tas, ka minētā statistika ir negatīvi atsaukusies uz infekcijas slimnieku mirstības statistiku. Ja 1990. gadā no infekcijas slimībām mira 0,35% pacientu, tad 2018. gadā tādu bija jau 0,82%.

Viena no galvenajām problēmām pandēmijas laikā ir mediķiem pieejamo aizsarglīdzekļu trūkums. Krievijas ārstiem katastrofāli trūkst jebkāda veida aizsargtērpu, kā rezultāta mediķi var viegli kļūt par vīrusa upuriem un pārnēsātājiem.

Piemēram, laikraksts „Novaja Gazeta” raksta, ka Krievijas ārstiem (tostarp Maskavā) darbam ar inficētajiem pacientiem tiek izsniegtas tikai visparastākās aizsargmaskas, kuru iegāde nereti tiek apmaksāta no pašu mediķu kabatas. Līdzekļu trūkums atsevišķās Krievijas slimnīcas ir novedis līdz tādam absurdam, ka ārstiem tiek likts valkāt par savu naudu iegādātus pamperus (!), lai samazinātu tualetes apmeklējumu biežumu.

Papildus tam ir vērts atzīmēt, ka Krievijas vara nebūtu Krievijas vara, ja nesodītu tos ārstus, kas ir izvēlējušies atklāti runāt par problēmām veselības nozarē. Piemēram, ar varasiestāžu spiedienu ir saskārusies ārstu arodbiedrība „Aļians Vračei”, kas pašrocīgi centās vākt ziedojumus mediķu atbalstam.

Rezultātā organizācijas vadītāja Anastasija Vasiļjeva tika izsaukta uz pārrunām Krievijas Izmeklēšanas Komitejā par it kā nepatiesas informācijas izplatīšanu saistībā ar COVID-19. Neilgi pēc tam šīs pašas organizācijas aktīvisti tika izturēti Novgorodas apgabalā brīdī, kad centās nogādāt iedzīvotāju saziedotos aizsarglīdzekļus Okulovskas pilsētas slimnīcas ārstiem.

Iespējams, vislabāk situāciju Krievijas veselības sistēmā var aplūkot kādā videoklipā no Pleskavas apgabala, kurā tika iemūžināta gubernatora un ierēdņu viesošanās vienā no COVID-19 ārstējošajām slimnīcām. Vizītes laikā ierēdņu delegācija bija tērpusies pilnos ķermeņa aizsargtērpos, kamēr ārsti parastos halātos un ķirurģiskajās maskās.

Neskatoties uz acīmredzamajām problēmām savas valsts iekšienē, Kremlis kārtējo reizi ir izvēlējies tās noklusēt un koncentrēties uz ārvalstīm, piegādājot dāsnas palīdzības kravas saviem sabiedrotajiem un ienaidniekiem, kuru uzticību tas cenšas iekarot.

Ir pilnīgi skaidrs, ka tuvāko nedēļu laikā COVID-19 krīze Krievijā saasināsies līdz tādiem apmēriem, ka Kremlis to vairs nevarēs ignorēt. Dod Dievs, lai Maskavas kungiem vismaz tad pietiktu veselā saprāta nākamreiz humanitārās palīdzības kravu nogādāt Okulovskas pilsētas ārstiem, nevis saviem sabiedrotajiem Venecuēlā vai Serbijā.

Izmantotie avoti:

https://www.aa.com.tr/en/europe/covid-19-more-recovered-in-germany-than-still-infected/1801865

http://www.rfi.fr/en/international/20200413-coronavirus

https://abcnews.go.com/International/russias-coronavirus-cases-expected-soar/story?id=70116133

https://vz.ru/society/2020/3/24/1030372.html

https://www.vesti.ru/doc.html?id=3254000

https://eurasia.expert/smi-raskryli-kak-rossiya-pomozhet-armenii-v-borbe-s-koronavirusom/

https://www.pravda.ru/news/world/1487441-venezuela_russia/

https://ria.ru/20200409/1569811221.html

https://lv.sputniknews.ru/Russia/20200401/13483991/Rossiya-pomogaet-SShA-v-borbe-s-koronavirusom-Putin-i-Tramp-dogovorilis.html

https://www.themoscowtimes.com/2020/04/02/who-paid-for-russias-coronavirus-aid-to-the-us-a69839

https://www.vedomosti.ru/society/articles/2020/04/09/827471-gotovo-rossiiskoe

https://novayagazeta.ru/articles/2020/04/01/84650-edinstvennoe-chto-est-maska

https://medialeaks.ru/news/0804lns-kozochki-belye/

Novērtē šo rakstu:

34
38

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

13

Pensiju 2.līmeņa iemaksu samazināšana grauj uzticību valsts pensijai

FotoFinanšu nozares asociācija (FNA) neatbalsta valdības ieceri samazināt iemaksas pensiju 2.līmenī par 1%, jo ar šādu soli valdība risina šodienas problēmas uz nākotnes pensionāru jeb šodienas strādājošo rēķina.
Lasīt visu...

21

14 mīti par inflāciju un cenām

FotoAr ko maza pozitīva inflācija, kuras dēļ visu naudas vienību (eiro, ASV dolārs u.c.) pirktspēja visās pasaules valstīs laika gaitā nemitīgi samazinās, ir labāka gan par nemainīgām cenām, gan arī par deflāciju jeb cenu kritumu? Ja cenu kāpums padara mūs nabadzīgākus, vai cenu kritums mūs padarītu bagātus? Vai patiesība, ka no inflācijas visvairāk cieš bagātie, jo inflācija taču samazina uzkrājumu vērtību un nabadzīgiem nav ko uzkrāt? Kāpēc inflācija Latvijā bija un arī paliks nedaudz lielāka nekā vidēji eirozonā, un kāpēc tas ir pat labi?
Lasīt visu...

21

Netematiska un nekonsekventa doma. Latvju tautas vērtējumi

FotoPēteris Birkerts (1881–1956), pazīstamā arhitekta Gunara Birkerta tēvs, bija latviešu folklorists un literatūrzinātnieks, tautas parunu, sakāmvārdu, mīklu un anekdošu vācējs. Viņa apkopotā “Birkerta folkloras krātuve” (BFK) ir otra lielākā pēc Latviešu folkloras krātuves. Atšķirībā no citiem folkloristiem, P. Birkerts šim materiālam mēģināja pieiet ne tikai zinātniski, bet arī filozofiski, piedāvājot savu tautas gudrības filozofiskās struktūras versiju. Viņa mūža nogalē iznāca apjomīgs pētījums Latvju tautas estetika divos sējumos. Pirmajā sējumā viņš aplūko “cilvēka auguma, fiziskā ķermeņa un viņa kustību estetiku”, analizējot fizisko daiļumu un nedaiļumu “tautas prātojumos” jeb parunās.
Lasīt visu...

21

Kur slēpjas igauņu veiksmes atslēga - kāpēc kaimiņi spēj pieņemt racionālus lēmumus, bet mēs ne?

FotoIr taču jābūt kādam noslēpumam vai būtiskai atšķirībai, kāpēc igauņi var izdarīt pie mums neiespējamo - samazināt savu politiķu ambīcijas, kā arī biznesmeņu alkatību un uzbūvēt "Rail Baltica" staciju gandrīz divas reizes lētāk, nekā sākotnēji plānots.
Lasīt visu...

10

Vai patiešām „Rail Baltica” jēgas meklējumu dēļ ir jāieķīlā visas valsts nākotne?

FotoKomentārs par žurnālista Bena Latkovska rakstu ""Rail Baltica" stratēģiskā jēga nav tā, kuru par to cenšas uzdot". Kopumā piekrītot autora rakstītajam, gribētu uzdot vienu jautājumu: vai "Rail Baltica" stratēģiskā jēga saglabājas, pazūdot ekonomiskajam lietderīgumam, vai arī ir tāda projekta sadārdzinājuma robeža, līdz ar kuras sasniegšanu pat satiksmes ministram Briškena kungam ir pilnīgi skaidrs, ka projekts ir jāaptur?
Lasīt visu...

21

Darbinieku trūkums – problēma samilst. Ko varam mācīties no attīstītākajām ekonomikām?

FotoRīgas un tuvējos reģionos bezdarba līmenis pašlaik tuvojas 4%, kas nozīmē, ka bezdarba teju nav. Arvien biežāk dzirdam diskusijas par tautsaimniecības bremzēšanos, ko rada virkne dažādu aspektu, taču viens no tiem – darbinieku trūkums. To gana sāpīgi izjūt arī ražojošie uzņēmumi.
Lasīt visu...

21

Kā var būt, ka atalgojums atsevišķu valsts kapitālsabiedrību vadībai ir lielāks par atalgojumu līdzvērtīgu privātu uzņēmumu vadītājiem?

FotoValsts prezidents tēmu par apvienotā Latvijas sabiedriskā medija (LSM) valdes nesamērīgi lielo atalgojumu no publikas pukstēšanas interneta čalotavās aktualizējis līdz valsts politikas augstākajam līmenim. Tādam, ko nevar ignorēt. Bet… vai piedāvātais risinājums neradīs vēl lielāku sajukumu? Un varbūt laiks uzsākt lielākas reformas valsts kapitālsabiedrību vadītāju atalgojuma sistēmā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi