Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Mazais terorists tevī

Jāzeps Baško, juniors
30.10.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šonedēļ iznāca būt klāt vienā diskusiju pasākumā un redzēt Jāni Straumīti kārtējo reizi neveiksmīgi pieprasām uzrādīt Satversmes oriģinālu. Šie incidenti mani jau sen vairs nedz dusmo, nedz uzjautrina, drīzāk apbēdina.

Jānis Straumītis droši vien ir pedantisks kāda tiesību aizstāvis, taču viņa piekoptā Satversmes oriģināla pieprasīšana ir pagalam bezjēdzīga un nekādu ieguldījumu kopīgajā labumā nesniedz. Vaina nav tieši vēlmē atrast “Satversmes oriģinālu” (par to te nerunāšu). Vaina ir kaite, ar kuru reizēm sirgst arī šo rindu autors un daudzi viņa lasītāji. Sauksim to par mazo terorismu.

Kāda ir Satversmes oriģināla meklējumu un citu kategorisko prasību būtība? Būtība ir pateikt, ka pašreiz mēs esam sasnieguši stāvokli, kad vara vairs nav leģitīma. Ka tiesiskais regulējums šajā zemē jāatgriež kaut kādā iepriekšējā punktā un teju viss pēc tā nolemtais nav saistošs. Ka varbūt visa valsts ir jāsāk pavisam no nulles (kā Kariņš uzskata, ka mēs to darījām pēc neatkarības atgūšanas).

Tāda pozīcija faktiski piemīt arī daudziem tiem, kas, būdami vismaz šajā ziņā adekvāti, par konstitūcijas pirmo izdruku iesmej. Vairums mazo teroristu vienkārši nav savu noskaņojumu tiktāl konkretizējuši. Tomēr attieksme ir gana daiļrunīga. Tā vēsta, ka, tā kā viss ir vienā laika punktā no tiesiski ideālā stāvokļa sagājis šķērsām un nepareizi, tad tagad es ne tikai neesmu atbildīgs par lietu stāvokli, bet arī nemaz ij netaisos sekot līdzi notiekošajam.

Es atslēgšos, kamēr lietas netiks savestas tādā kārtībā, kad būšu gatavs piedalīties. Vai nu atgriežamies iepriekšējā punktā, kad vara bija nevainīga un simtprocentīgi leģitīma (kad izglītības sistēma bija kārtībā, kad žurnālisti un deputāti bija inteliģenti cilvēki utt.), vai arī es neko nedarīšu un nerespektēšu nekādu faktisko varu!

Sistēmu nevar atgriezt iepriekšējā stāvoklī. Uz sistēmu nevar iedarboties, pieprasot, lai tā vispirms nonāk iepriekšējā stāvoklī. Ar sistēmu ir jāstrādā tās faktiskajā stāvoklī.

Pašreizējais stāvoklis ir tas, kurā katram pilsoniskajā darbībā iesaistīties gribošajam ir jārod savs pielikšanas punkts. Pilsoniskā izpratnē kopīgajam labumam nav lielas jēgas no tā, ka jūs mākat baudīt klusa mietpilsoņa ērtības relatīvi sakārtotā Rietumu valstī, Satversmi respektējošā tiesiskā sapņu Latvijā vai mācību grāmatā aprakstītā ideālajā zemē, ja tajā pašā laikā jūs nemākat pilsoniski iedarboties reālajā Latvijā.

Faktiskā Latvija ir gandrīz viss tas sliktais, ko savās grāmatās apraksta Indriķis Latvietis, bet pareizā reakcija uz to ir nevis, ka nekam nav jēgas, nevis tāpēc uzlikt neizpildāmus ultimātus varas turētājiem, pirms jūs pakustināsiet pirkstu, bet pareizā reakcija ir rīkoties tā, lai no tieši tā punkta bedrē, kurā Latvija tagad atrodas, kāptu vienu sprīdi tuvāk virszemei. Pilsoniski atbildīga pilsoņa pozīcija nevar būt “izmainiet sistēmu, un tad es pieslēgšos — tad es kļūšu adekvāts”.

Kad pusaudzis sāk dumpoties un varbūt salīdzināt savu ģimeni ar citām, viņam ir tūliņ pat jāatsakās no jebkādām ilūzijām par ideālo ģimeni, par ģimenes restartēšanu no kaut kāda iepriekšējā stāvokļa. Pašreizējais stāvoklis ir vienīgais, kas ir un var būt. Tas ir iepriekšējo stāvokļu likumsakarīgais iznākums.

Jūsu apgarotā izpratne par lietu bēdīgo stāvokli ir viens no likumsakarīgajiem rezultātiem. Jūs nevarētu tikt tik gudrs, ja nebūtu tik slikti, kā ir. Tāpat kā jūs nevarat izvēlēties ģimeni, tā jūs nevarat izvēlēties savas dzimtenes faktisko stāvokli. Ko jūs varat izvēlēties, ir savu nākamo mikroskopisko rīcību, kas ģimeni vai sistēmu vedīs gaišākā virzienā.

Kas ir jādara? Ir jāpieņem esošais, un jāstrādā ar to. Ja “sistēma” jeb “viņi” rīko diskusiju pasākumu, jūsu pienākums ir iet un piedalīties tajā ar turienes noteikumiem. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē runāt par tēmu. Runāt par klātesošos interesējošo un uzrunājošo. Ja jūs tas neinteresē, jūs jau pats esat sevi atskaitījis no pasākuma. Ko jūs tur meklējat? Vai jūs gribat, lai kāds nāk jūsu mājās neaicināts? Neejiet pie citiem tāds. Nevienam nav pienākuma mainīt tēmu, jo esat ieradies tieši jūs.

Ar pasākumu un tēmu ir jāsaprot arī ilgstoši diskursi, neklātienes procesi. Ar pasākumu ir jāsaprot arī raksti internetā, kurus komentējat. Piemēram, kad jūs neesat gatavs nevienu satikt viņu atrašanās vietā, bet gribat, lai viņi uzreiz teleportējas pie jums. Ja jūs komentējat ar vienu un to pašu repliku par savu ilgtermiņa sāpi zem kura katra raksta, tad nebrīnieties, ja kāds nodomā, ka jums nav visi mājās un tāpēc jūs ir jātur pa gabalu ne tikai privāti, bet arī no jebkādas politiskas varas pār citiem.

Iedarboties ar reālo Latviju nenozīmē pieņemt tos apstākļus, kas ir Latvijas strukturālās atpalicības pamatā. Jums nav jākļūst par daļu no “sistēmas”. Jums nav jāsāk krāpties, zagt, melot, dezinformēt, vai vienalga ko citu jūs saskatāt kā pelējumu, kas grauž mūs vai ar ko cīnāties. Jums ir jāsāk no tā punkta, kurā ar jums sarunājas un jūs par adekvātu cilvēku uzskata arī tie, kas, iespējams, paši visu to nevēlamo dara.

Jums ir jāsāk no punkta, kurā neeksistē “viņi”, bet eksistē tikai “mēs”, kas iekļauj gan viņus, gan jūs. Ja pieskaitāt sevi pie saprāta balss, bet neesat tajā punktā, kurā sarunājaties vienā valodā ar saviem sarunas partneriem, jums ir jākāpjas laukā no sava cēloņu izveduma tuvāk atpakaļ pie sabiedrības. Sabiedrība ir tur, kur ir cilvēki. Pilsoniskajā dimensijā tie ir cilvēki, kas realizē varu.

Jūs stipri pārvērtējat sevi, ja jums šķiet, ka jums nav nekā kopīga ar varas turētājiem. Varbūt pats esat tāds pats necilvēks, kādi viņi šķiet jums. Pamatā jūsu idealizētajai pozīcijai (un tādai ir jābūt katram, kas iesaistās pilsoniskajā sabiedrībā) ir pārliecības par cilvēcisko, par līdzāspastāvēšanu, kas ir svētas arī otram. Jūs abus atšķir vienīgi uz tām balstītie izvedumi. Nu tad atsakieties no dažiem nišas izvedumiem un atsāciet ar kopīgo, atsāciet ar faktisko.

Ja aizejat uz pasākumu un uzdodat tur aizvainojuma pilnu, ārpuskonteksta jautājumu vai pārmetumu, kam pievērsties nav pasākuma programmā, jūs esat sevi tikai attālinājis no reālās iedarbības. Jūs nevis tuvināt izmaiņas, bet nošķirat sevi. Es šeit nerunāju par Straumīti. Šeit es runāju par ikvienu sazvērnieku, par ikvienu sistēmas aizvainoto, par ikvienu mazo teroristu, kas savā retorikā un darbībā atsevišķos jautājumos, kamēr tas netraucē viņa iztikai, neatzīst faktisko stāvokli un sarunas tēmu.

Novērtē šo rakstu:

38
28

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

FotoAtsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!" vietnē, informēju, ka saskaņā ar spēkā esošo likumu algu publiskošanas lietā Saeimas deputāti rāda priekšzīmi un Saeima Ģirta Valda Kristovska kā tautas priekšstāvja atlīdzību - tāpat kā visu citu tautas priekšstāvju Saeimā atlīdzības - publicē katru mēnesi internetā.
Lasīt visu...

18

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

FotoĢirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik mēnesi, jo no tā būšot "ieguvums sabiedrībai".
Lasīt visu...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...