Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai ir kāds „perestroiku” piedzīvojušais, kurš nebūtu piedalījies kāda nelegālā vai puslegālā videoseansā, kur starp daudzām visdažādāko žanru kinofilmām VHS formātā nebūtu arī kāda, kuras pārvedums no tolaik maz kam saprotamās angļu valodas uz visiem saprotamo krievu nebūtu mistiskas personas ar segvārdu Goblins veikts. Jā, „perevod Goblina” izcēlās gan ar savdabīgu dikciju, gan arī ar ne pārāk cenzētu leksiku, vārdu sakot, publikai bija gana jautri.

Bet, kā smejies, gadi skrien kā stirnas, un mistiskais Goblins mūsu dienās ir zināms un plaši pazīstams kā blogeris Dmitrijs Pučkovs. Viņš viennozīmīgi ir veiksmīgi iekļāvies kapitālistiskajā sacensībā un, pēc visa spriežot, trūkumu necieš. Taču tas viņam netraucē būt arī komunistiski noskaņotam staļinistam un lielkrievu šovinistam vienā personā.

Šajā sakarībā mūsu Goblins ir izvērsis aktīvu blogera darbību tīmeklī, kur izplata dažādos formātos veiktus ierakstus par vēsturiskām un sabiedriski politiskām tēmām. Šajā nozarē viņš veido ilgstošus sarunu šovus ar visdažādākajiem vēstures un līdzīgu zinātņu speciālistiem. Protams, protams, lielākoties speciālisti arī ir noskaņoti (atbilstoši bloga uzturētāja uzstādījumam) vai nu boļševistiski, vai staļinistiski, vai lielkrievu šovinistiski, bet jāatzīst, ka speciālisti viņi ir tiešam labi un erudīti. Erudīcijas jomā ne vienam vien pašmāju zeltītdzintaram no viņiem būtu, ko pamācīties.

Bet kur tad somu karš? Nu, redz, mūsu Goblins daudzu savu blogošanas tēmu starpā ne pēdējo vietu ir atvēlējis arī arī PSRS - Somijas 1939./40. gada karam. Nu, varbūt tāpēc, ka pats dzīvo Pēterburgā, bet nav svarīgi. Katrā ziņā iesaku interesentiem šos materiālus internetā sameklēt un paklausīties. Izglītībai par sliktu, nenāks, kaut arī skats neapšaubāmi ir no ierakumu pretējās puses. Bet kur tad virsrakstā solītās pārdomas? Tikai mieru, tūlīt būs, vajag taču mazu iesildīšanos arī taču.

Tātad vienā no sarunām par šo karu cienījamais Goblins ar sarunu partneri beigu galā nonāca līdz upuru uzskaitei. Un, nosaucot somu kritušo kopskaitu (aptuveni 26 000), mūsu draugs Goblins (Pučkovs) tā pārmetoši rezumēja (domas atstāsts): „Nu re, kādi tie somu buržuji tomēr draņķi, tik daudz savu tautiešu, tā sacīt, aizsūtīja pie tēviem. Bet varēja taču vienkārši SARUNĀT.” Domāju, ka saprotat, ka ar sarunāšanu dārgais Goblins bija domājis visu to herņu ar teritorijas apmaiņu, armijas bāzēm somu teritorijā utt. Jā, bet mēs jau to lieliski zinām un visu to esam uz savas ādas izbaudījuši.

Un vai tad mūsdienās trūkst gudrinieku, kas no rīta līdz vakaram mūs aicina būt draudzīgākiem ar lielo kaimiņu, nekaitināt to, atzīt Krimnašas un Lugandonas. Un tad tik būs! Krievu bezgala laipnais lācis par to mūs aplies ar bezgala lētu soļarku un appūtīs ar vēl lētāku gāzi, ka vai elpu ievilkt nepaspēsim.

Redzait, vēl 1939. gadā mēs tikām bezgala slavēti par savu vēlmi un spēju „sarunāt”. Te ir citāts no 1939. gada 1. decembra „Pravdas” (oriģinālvalodā):” Ведь правительства Эстонии, Латвии и Литвы договорились с Советским Союзом о взаимном укреплении безопасности, и народы этих стран ни на йоту не потеряли своей независимости. Почему же правительство Финляндии не согласилось на более незначительные меры урегулирования взаимных отношений? Только потому, что оно является прислужником алчных финских банкиров и капиталистов экспортной промышленности, продавших за чечевичную похлебку самостоятельность нашей страны.”

SIC! Kaut kur pavisam nesen dzirdētas frāzes par „ārējo pārvaldību”, „Vašingtonas obkomu” u.tml., vai ne? (Vairāk - https://gordonua.com/specprojects/Finland.html )

Tiesa gan, tas ir teksts no bēdīgi slavenā „radiopārtvēruma”, kuru publicēja „Pravdā” it kā Somijas komunistiskās Kūsinena valdības vārdā. Bet visiem taču skaidrs, kuros gaiteņos tas ir patiesībā tapis. Un redzat, kā tiek uzlielītas visas trīs Baltijas valstis par savu „tālredzīgo” un draudzīgo politiku attiecībās ar PSRS. „Ведь правительства Эстонии, Латвии и Литвы договорились”, jā, jā mēs SARUNĀJĀM, nu tieši tā kā mūsdienu eksperts Goblins – Pučkovs būtu vēlējis rīkoties Somijai tajā tālajā 1939.gadā.

BET.

Atļaujiet jūs iepazīstināt ar zinātnisku izdevumu:

Научное издание

ВЫНУЖДЕННЫЙ АЛЬЯНС СОВЕТСКО-БАЛТИЙСКИЕ ОТНОШЕНИЯ И МЕЖДУНАРОДНЫЙ КРИЗИС, 1939–1940 гг.

Сборник документов

Составители, предисловие, комментарии:

Н.Н. Кабанов (ответств. сост.)

А.Р. Дюков,

В.В. Симиндей

Оформление обложки М. Левыкин

Компьютерная верстка А. Григорьев

Корректор Г. Васильева

Фонд содействия актуальным историческим

исследованиям «Историческая память»

Почтовый адрес: Москва, 119019, Москва, Гагаринский пер., д.35, офис 8

www.historyfoundation.ru

Ja kāds no cienījamajiem lasītājiem vēl nezina, kas ir cienījamie kungi Simindejs un Djukovs vai viņu kūrētais fonds „Vēsturiskā atmiņa”, iesaku iepazīties. Pat ļoti iesaku.  Bet, neskatoties uz visu to, avotu krājums ir sastādīts pilnībā profesionāli. Un, kā redzams no virsraksta, veltīts tieši tam laikam un notikumiem, kad tā lielā sarunāšana gāja vaļā.

Nu un šī krājuma noslēgumā, kā jau pienākas, ir arī personu saraksts. Tās ir personas, kas tādā vai citādā veidā minētas vai nu tieši dokumentos, vai skaidrojumos par tiem. Tātad tās ir personas, kas kaut kā ir bijušas iesaistītas dižajā „SARUNĀŠANAS” procesā. Kuras vēlējās kaut ko SARUNĀT un beigās arī SARUNĀJA ar lielo kaimiņu.

Kopā no Latvijas ir minētas 38 personas, kas bija dzīvas 1939. gadā.. No tām 15 (piecpadsmit) personas laikā kopš „sarunāšanas” līdz 2.pasaules kara beigām (parasti jau līdz 1942. gadam) tika vai nu nošautas pēc dažādu PSRS varas iestāžu nolēmumiem, vai gāja bojā PSRS ieslodzījuma vietās. 5 (piecas) personas tika arestētas un pavadīja dažādus laikus dažādās PSRS ieslodzījuma vietās vai izsūtījumā.

11 (vienpadsmit) personas ir 2. pasaules kara laikā emigrējušas no Latvijas uz brīvās pasaules valstīm. Ļoti ticami, ka pretējā gadījumā tās būtu jāpievieno kādai no divām iepriekš minētajām grupām. Tikai 7 (septiņas) no minētajām 38 personām palika Latvijā un netika represētas vai gāja bojā no citām okupācijas varām.

Tāda, lūk, tā SARUNĀŠANA.

Bet, sekojot laika garam, atvadīšos, sakot: visus secinājumus, cienījamie lasītāji, izdariet paši.

Novērtē šo rakstu:

154
20

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...